Міжнародна економіка - Білоцерківець В. В. - 7.4. Ліцензування, види ліцензій. Квотування, види квот

Нетарифне регулювання - Це комплекс заходів обмежувально-заборонного порядку, що перешкоджають проникненню іноземних товарів на внутрішній ринок країни.

До Інструментів Нетарифного регулювання належать: 1. Імпортні квоти - це кількісні обмеження обсягів імпортованої продукції.

Впровадження імпортної квоти призводить до зростання національного виробництва з S0 до S1 та граничних витрат з $200 до 220, Виграш виробників дорівнює області а. Програш споживачів становить область (а+b+с+d+е). Якщо ліцензії на імпорт продаються державою на аукціоні, То виграш держави становить область (с+d). Чистий національний програш від впровадження імпортної квоти дорівнює області (b+е) (рис. 7.2).

наслідки від впровадження імпортних квот

Рис. 7.2. Наслідки від впровадження імпортних квот

2. "Добровільне" обмеження експорту - кількісне обмеження експорту, визначене обов'язками одного з партнерів, встановленого міжурядовими угодами про впровадження квот на експорт товару.

3. Антидемпінгове регулювання - заборона необгрунтованого зменшення ціни нижче рівня світової.

4. Технічні бар'єри - це перешкоди для імпорту іноземних товарів, зумовлені їхньою невідповідністю національним стандартам систем виміру та інспекції якості, вимогам техніки безпеки, санітарно-ветеринарним нормам, правилам пакування, маркування та іншим вимогам.

5. Експортний податок - оподаткування експорту, що зменшує його прибутковість, сприяє поверненню частини товару на внутрішній ринок.

Застосування експортного податку деякими країнами (перш за все, країнами, що розвиваються) зумовлюється, як правило, міркуваннями фіскального характеру, оскільки інші форми мобілізації коштів до державного бюджету (податки на прибуток, на нерухоме майно тощо) не забезпечують необхідних надходжень. По-друге, якщо ціни на імпортні товари залишаються без змін, то збільшення ціни експортних товарів дозволяє поліпшити певною мірою умови торгівлі країни. По-третє, експортний податок може використовуватися з метою боротьби з інфляцією, перерозподілу доходів у межах країни.

Розглянемо застосування експортного податку на прикладі експорту зерна з Канади (за умови, що її торгова політика не впливає на рівень світових цін на зерно) (рис. 7.4). Впровадження експортного податку у розмірі $1 за буш. зерна знизить рівень цін з $5 (рівень світових цін) до $4 за буш. За цих умов виробники переміщують частину ресурсів в іншу сферу, у той же час обсяг попиту на зерно у вітчизняних споживачів зростає з Б0 до Б.

Через зменшення ціни, виробники зазнають збитку, що становить область а+b+с+d. Споживачі одержують виграш, який дорівнює області А.

Обсяг податків, що збираються і розподіляються державою, дорівнює області С. У цілому країна втрачає області bі D - втрати експортерів, які не компенсуються виграшем.

наслідки впровадження експортного податку

7.4. Ліцензування, види ліцензій. Квотування, види квот

Ліцензування - це надання державними установами дозволу на експорт або імпорт товарів у певному обсязі.

Види ліцензій:

- Генеральна ліцензія - це відкритий дозвіл на експортні (імпортні) операції щодо певного товару або з певною країною (групою країн) упродовж періоду дії режиму ліцензування цього товару;

- Разова ліцензія (індивідуальна) - це разовий дозвіл, який має іменний характер. Його видають для виконання кожної окремої операції конкретним суб'єктом зовнішньоторговельної діяльності на період, потрібний для виконання цієї операції;

- Відкрита ліцензія (індивідуальна) - це дозвіл на експорт (імпорт) товару впродовж певного періоду часу (однак не менше 1 місяця) із зазначенням його загального обсягу.

Механізми розподілу ліцензій різні, зокрема:

- аукціон - продаж ліцензій на конкурсній основі. Вважається економічно найефективнішим способом розподілу ліцензій, здатним принести доходи державній скарбниці;

- система явних переваг - закріплення урядом ліцензій за певними фірмами пропорційно розмірам їхнього імпорту за попередній період чи пропорційно структурі попиту з боку національних імпортерів;

- розподіл ліцензій на позаціновій основі - видача урядом ліцензій тим фірмам, що продемонстрували свою здатність здійснити імпорт чи експорт найбільш ефективним чином.

Квотування (контингентування) - Це кількісне чи вартісне обмеження експорту або імпорту, що вводиться на певний термін на окремі товари і послуги визначених країн.

Види квот:

А) за Напрямом дії:

- Імпортні - кількісні обмеження імпортованої продукції;

- Експортні - частка кожної країни в сукупному експорті товару;

Б) за Масштабом дії:

- Глобальні - частка товару в обсязі світової торгівлі незалежно від того, яка країна його імпортує або експортує;

- Індивідуальні - визначаються в межах глобальної квоти для кожної країни, що імпортує або експортує товар.



Схожі статті




Міжнародна економіка - Білоцерківець В. В. - 7.4. Ліцензування, види ліцензій. Квотування, види квот

Предыдущая | Следующая