Міжнародна економіка - Білоцерківець В. В. - 4.9. Міжнародна торгівля та економічне зростання

При аналізі ціноутворення на світовому ринку враховується пропозиція та динаміка попиту. Якщо криві попиту об'єднати з кривими пропозиції, то можна продемонструвати вплив міжнародної торгівлі на виробництво, споживання і ціни (рис. 4.2).

Надлишковий попит (Dm) визначає виникнення дефіциту американських тканин на американському ринку і характеризує можливий обсяг імпорту за визначеною ціною. Ринкова кон'юнктура, що характеризується надлишковою пропозицією (Sх) на англійському ринку, визначає умови можливого експорту. Таким чином, світова ціна визначається точкою перетину кривих надлишкового попиту Dm та надлишкової пропозиції Sх (рис. 4.2, б):

ціноутворення в міжнародній торгівлі

Рис. 4.2. Ціноутворення в міжнародній торгівлі

В умовах відсутності торгівлі на ринку США ринкова рівновага встановлюється у точці А при ціні $2 за метр. Після встановлення вільних зовнішньоторговельних відносин ціна зменшується до рівня $1, виникає дефіцит (рис. 4.2, а).

Споживчий надлишок зростає на площу (а + Ь + <і), а втрати виробників становитимуть площі (а). Чистий виграш США дорівнюватиме площі (Ь + <).

Світова ціна - це грошове вираження інтернаціональної вартості товарів і послуг, що реалізуються на зовнішньому ринку. Ключовою особливістю міжнародної ціни на відміну від внутрішньої є множинність, коли на один і той же товар можуть встановлюватися різні ціни.

Класифікація світових цін:

1. За напрямком товарних потоків:

Експортна ціна - ціна, за якою товар реалізується зарубіжному контрагенту.

Імпортна ціна - ціна, за якою товар купується у зарубіжного контрагента.

2. За умовами розрахунків:

Ціна комерційних угод - відображає інтернаціональну ціну виробництва при звичайному порядку здійснення угоди купівлі-продажу.

Ціна клірингових розрахунків - ціна товару, в якій враховані умови й особливості клірингу (кліринг - це система безготівкових розрахунків за товари та послуги, що грунтується на заліку взаємних вимог та обов'язків).

Ціна програм допомоги - ціна товару, в якій враховані умови і особливості реалізації програм допомоги.

Трансфертна ціна - ціна товару, за якою здійснюються внутрішньокорпораційні операції.

3. За повнотою врахування витрат:

Ціна нетто - чиста ціна товару на місці його купівлі-продажу. Ціна споживання - сума витрат покупця, враховуючи витрати на придбання та використання товару в нормативний термін.

4. За мірою фіксації:

Контрактна ціна - ціна, яка встановлюється в контракті і виражається у валюті країни експортера, імпортера або третьої країни.

Тверда ціна - встановлюється в момент підписання контракту та не підлягає ніякому коригуванню впродовж терміну його дії.

Рухома ціна - фіксується в момент укладання контракту і може бути переглянута в подальшому, якщо ринкова ціна певного товару до моменту його поставки зміниться.

Змінна ціна - ціна, що встановлюється в момент виконання контракту шляхом перегляду договірної ціни з урахуванням змін у виробництві, в період виконання тривалого термінового контракту.

Ціна з наступною фіксацією - ціна, за якою в контракті обговорюються умови фіксації та принципи визначення її рівня.

Ціна, яка публікується, - ціна, що повідомляється в спеціальних та фірмових джерелах інформації. Вона, як правило, відображає рівень світових цін.

Проілюструємо на прикладі вплив міжнародної торгівлі на розподіл доходів власників економічних ресурсів (табл. 4.1).

Розвиток зовнішньої торгівлі означає, що в експортних галузях виробництво розширюється, а ціна експортної продукції зростає до рівня світової. Попит на фактори виробництва, які використовуються у цих галузях, а також ціни на ці фактори зростають. І навпаки, у галузях, які конкурують з імпортом, відбуваються протилежні процеси.

Загальна закономірність полягає в тому, що чим більше той чи інший фактор спеціалізований на експортному виробництві, тим більше він виграє від вільної зовнішньої торгівлі.

Таблиця 4.1

Вплив міжнародної торгівлі на розподіл доходів

Показник

США

Англія

Початкові ціни

Дешева пшениця, дороге сукно

Дорога пшениця, дешеве сукно

Реакція цін

Зростання цін на пшеницю Зниження цін на сукно

Зниження цін на пшеницю Зростання цін на сукно

Реакція обсягу виробництва на ціни

Збільшення виробництва пшениці

Скорочення виробництва сукна

Скорочення виробництва пшениці

Збільшення виробництва сукна

Вирішальна ланка - зміна попиту на фактори виробництва

Відмова від виробництва кожного ярду сукна звільняє багато робітників і небагато землі;приріст виробництва пшениці потребує меншої кількості робітників і більше землі

Відмова від виробництва кожного бушеля пшениці звільняє багато землі і небагато робітників;приріст випуску сукна потребує багато робітників і небагато землі

Реакція цін на фактори виробництва

Падіння ставок заробітної плати та зростання орендної плати (в обох секторах)

Зростання ставок заробітної плати та підвищення орендної плати (в обох секторах)

Підсумок

Ціни між країнами вирівнюються. Збільшилася спеціалізація. Країни залишаються у виграші. Вигоди отримують: американські землевласники, англійські робітники. Збитки мають: американські робітники, англійські землевласники

Для порівняння експортної та імпортної спеціалізації факторів використовують Показник ступеня експортної спеціалізації фактора:

4.9. Міжнародна торгівля та економічне зростання

Виділяють три типи економічного зростання залежно від того, в якій галузі збільшення використання якісних ресурсів призводить до зростання обсягів виробництва.

1. Експорторозширююче зростання має місце в тих галузях, де зростає обсяг виробництва експортної продукції. Це призводить до розвитку світової торгівлі і зменшення відносної ціни експортної продукції.

2. Імпортозаміщуюче зростання характерне для зростання обсягу виробництва в галузях, що конкурують з імпортом. Це сприяє зменшенню попиту і цін на імпортовані товари, скороченню міжнародної торгівлі.

3. Розорююче зростання виникає у випадку, коли підсумкове погіршення умов торгівлі ставить економіку в менш вигідне положення не тільки порівняно з варіантом інвестування в імпортозаміщуючі галузі, а й з вихідним варіантом до початку зростання факторів.

Добробут країни при цьому стане меншим, ніж до економічного зростання. Його характерні риси.

- економічне зростання пов'язане з розвитком експортних галузей;

- зовнішній попит на експорт країни є нееластичним за ціною, а розширення пропозиції призводить до значного зниження цін;

- негативні наслідки погіршення умов торгівлі перебільшують виграш від експорту.

Основні терміни та поняття

Протекціонізм, фритредерство, абсолютні переваги, порівняльні переваги, факторні переваги, меркантилізм, конкурентні переваги, імпортозаміщуюче зростання, експорторозширююче зростання, розорююче зростання, парадокс Леонтьєва, теорема Столпера-Самуельсона, теорія життєвого циклу товару, надлишковий попит, надлишкова пропозиція, нова міжнародна економіка, нова економічна географія.



Схожі статті




Міжнародна економіка - Білоцерківець В. В. - 4.9. Міжнародна торгівля та економічне зростання

Предыдущая | Следующая