Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 7.6. Інструменти міжбюджетних відносин
У процесі виконання бюджетів основними є зовнішні бюджетні потоки - вхідні і вихідні. Існують і взаємовідносини між окремими ланками - внутрішні бюджетні потоки. Ці взаємовідносини відображають перерозподіл доходів і видатків між бюджетами.
Форми:
1. Субсидіювання.
2. Вилучення коштів.
3. Бюджетні позички.
4. Взаємні розрахунки.
Субсидіювання - передача коштів бюджету вищого рівня до бюджету нижчого рівня з метою надання фінансової допомоги. Існує три види субсидіювання: субсидії, субвенції, дотації.
Субсидія може бути цільовою і знеособленою. Не пов'язується безпосередньо з фінансовим станом бюджету, який її отримав.
Субвенція - різновидність цільової субсидії, яка передбачає дольову участь у фінансуванні певних заходів та програм декількох бюджетів.
Дотація - цільова фінансова допомога на покриття дефіциту відповідного бюджету. Залежно від можливостей вищестоящого бюджету покриття може бути повним або частковим.
Вилучення коштів - передача коштів "бюджетного надлишку" з бюджетів вищих рівнів до бюджетів нижчих рівнів. Явище зворотнє до дотації.
Бюджетний надлишок - це перевищення закріплених за даним бюджетом доходів над його нормованими видатками.
Бюджетні позички - надання коштів вищестоящих бюджетів нижчестоящим на покриття тимчасового касового розриву. Касовий розрив - незбігання в часі фінансування видатків і надходження доходів.
Бюджетні позички мають характерні ознаки:
O безпроцентні;
O мають бути погашені до заробітної плати поточного року;
O видаються тільки нижчестоящому бюджету, безпосередньо підпорядкованому вищестоящому.
Взаємні розрахунки - передача коштів з одного бюджету до іншого у зв'язку з перерозподілом між ними доходів чи видатків після затвердження бюджетів.
При такому перерозподілі в одному бюджеті виникає надлишок коштів, а в іншому - в такому самому розмірі нестача.
За характером взаємовідносини між бюджетами можуть бути договірними або Обов'язковими. Субсидіювання і бюджетні позички здійснюються на договірній основі, а вилучення коштів і взаємні розрахунки - в обов'язковому порядку. За напрямами проведення взаємні розрахунки поділяються на Вертикальні і горизонтальні. В Україні є тільки Вертикальні.
Поняття бюджетних трансфертів, їх правове регулювання
Законодавством України передбачено такі види трансфертів бюджетам самоврядування:
1) трансферти з державного бюджету України:
А) дотації для фінансування делегованих державних повноважень бюджету Автономної Республіки Крим, обласним, районним бюджетам та бюджетам міст обласного значення;
Б) субвенції на фінансування спеціальних соціальних послуг, які держава надає населенню;
В) субвенції на компенсацію втрат доходів бюджетів органів самоврядування на виконання їхніх повноважень внаслідок надання встановлених державою пільг;
Г) цільові субвенції на виконання інвестиційних проектів;
Г) субвенції на виконання містом Києвом функцій столиці України;
Д) цільові субвенції для районів, які згідно із законами України визначено зоною надзвичайної екологічної ситуації;
Е) субвенції на виконання містом Севастополем функцій головної військово-морської бази України та компенсації втрат, пов'язаних з розміщення військової бази іноземної держави;
Є) інші субвенції;
2) трансферти між бюджетами самоврядування:
А) субвенції на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідації негативних наслідків діяльності таких об'єктів;
Б) субвенції на виконання власних повноважень територіальних громад міст, селищ і сіл;
В) цільові субвенції на виконання інвестиційних проектів;
Г) інші субвенції;
3) дотації для фінансування делегованих державних повноважень бюджету Автономної Республіки Крим, обласним, районним бюджетам та бюджетам міст обласного значення.
Субвенція на фінансування спеціальних соціальних послуг, які держава надає обмеженій групі населення України, виділяється бюджетам органів самоврядування. Розмір субвенції визначається шляхом безпосереднього розрахунку потреби у видатках на підставі встановленої кількості споживачів відповідних соціально-культурних програм чи послуг та їх вартості. Для надання субвенції на компенсацію втрат доходів бюджетів органів самоврядування, пов'язаних з виконанням їх повноважень по наданню пільг, встановлених у державному бюджеті України, формування відповідних коштів передбачається окремою статтею.
Цільові субвенції для районів, визначених зоною надзвичайної екологічної ситуації, надаються для подолання наслідків стихійних лих, техногенних катастроф, воєнних дій тощо, збитки від яких та вартість необхідних першочергових заходів з подолання таких наслідків перевищують 1% суми видатків державного бюджету на відповідний бюджетний період.
Цільові субвенції на виконання інвестиційних проектів надаються бюджетам органів самоврядування і мають цільове призначення, визначене умовами їх надання.
Субвенції на виконання спеціальних функцій міст Києва і Севастополя спрямовуються виключно на виконання цих функцій. Розмір таких субвенцій визначається Верховною Радою України при затвердженні закону про державний бюджет України на відповідний бюджетний період і не може перевищувати 30% доходної частини бюджету власних повноважень. У видатковій частині бюджету власних повноважень міст Києва і Севастополя зазначаються програми, спрямовані на здійснення ними спеціальних функцій, визначених відповідними законами.
Субвенції на утримання об'єктів спільного користування чи ліквідації негативних наслідків їх діяльності надаються одним бюджетом самоврядування іншому для компенсації фактичних видатків з відповідного бюджету на утримання таких об'єктів. Умови утримання об'єктів спільного користування чи ліквідації негативних наслідків їх діяльності та умови надання субвенцій визначаються договором між надавачем та отримувачем.
Субвенції на виконання функцій власних повноважень територіальних громад міст, селищ та сіл надаються з метою виконання ними таких функцій. Умови та порядок падання субвенцій на виконання функцій власних повноважень територіальних громад міст, селищ та сіл визначаються відповідним договором сторін.
Цільові субвенції на виконання інвестиційних проектів надаються одним бюджетом самоврядування іншому на підставі договору між надавачем та отримувачем. Право власності на споруджений об'єкт встановлюється пропорційно дольовій участі сторін, якщо інше не передбачено договором. Порядок надання цільових субвенцій на виконання інвестиційних проектів визначається договором між надавачем та отримувачем.
Внески до державного бюджету України - це кошти, що передаються до нього адміністративно-територіальними одиницями в обсягах, визначених законом про державний бюджет України на поточний рік. Як інструмент міжбюджетних взаємовідносин такі внески використовуються з 1994 р. В Україні немає правової бази, яка регламентувала б порядок застосування цього інструменту міжбюджетних відносин. З 1998 р. почав застосовуватися такий інструмент, як офіційні трансферти, тобто кошти, що передаються з державного бюджету України місцевим бюджетам, і кошти, що передаються державному бюджету з бюджетів областей і міст Києва та Севастополя.
Як інструмент організації міжбюджетних відносин в Україні використовуються і міжбюджетні взаєморозрахунки для перерозподілу фінансових ресурсів між рівнями бюджетної системи в процесі виконання державного і місцевого бюджетів.
Бюджетні позички надаються з державного бюджету України місцевим бюджетам для покриття тимчасових касових розривів у процесі виконання бюджету. Вони мають бути повернені протягом поточного бюджетного року. Відповідні позички можуть надаватися з місцевих бюджетів вищого територіального рівня органам влади територій нижчого рівня.
Для обласних і районних бюджетів Конституція України передбачила такі інструменти міжбюджетних взаємовідносин, як кошти державного бюджету на формування обласних і районних бюджетів та кошти місцевих бюджетів, що залучаються до обласних і районних бюджетів на договірних засадах. У статті 143 Конституції передбачено і такий інструмент, як кошти обласних і районних бюджетів для розподілу між територіальними громадами.
Практика бюджетного регулювання останніх років створила неймовірну ситуацію: у 1999 р. в Україні були передбачені дотації бюджетам усіх адміністративно-територіальних утворень, крім міста Києва. Певно, принцип субсидіарності, поширений у зарубіжних країнах, не варто механічно переносити у вітчизняну бюджетну практику. Не слід забувати, що головною метою бюджетних трансфертів є надання фінансової допомоги та збалансування місцевих бюджетів тих територій, які мають менший податковий потенціал, тобто є "біднішими" у фінансовому розумінні. Не може бути ситуації, коли фінансової допомоги потребують одночасно всі регіони країни.
Як дотації, так і субвенції повинні надаватися на єдиних для всіх суб'єктів міжбюджетних відносин засадах з використанням простої і зрозумілої методики. Це дасть змогу усунути непрозорість системи бюджетного регулювання в цілому і порядку надання фінансової допомоги місцевим бюджетам зокрема. Нині на процес визначення конкретних розмірів дотацій впливають не об'єктивні, а здебільшого суб'єктивні фактори. Відсутність єдиних критеріїв, на підставі яких визначаються розміри дотацій і субвенцій, ставить їх в нерівні умови, посилює фінансову залежність місцевих органів самоврядування від рішень центру.
Схожі статті
-
Доходи місцевих бюджетів формуються з різних джерел, причому порядок їхнього формування залежно від джерела регулюється різними законодавчими актами, але...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 2.1. Основи бюджетної системи України
2.1. Основи бюджетної системи України 2.2. Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі держави 2.3. Загальна організація та управління виконанням...
-
Державне казначейство на підставі заявки та в межах зобов'язань місцевих бюджетів перераховує з державного бюджету суми субвенції на рахунки бюджету...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 4.1. Принципи формування і розподілу місцевих бюджетів
4.1. Принципи формування і розподілу місцевих бюджетів. 4.2. Бюджетний розпис. 4.3. Складання місцевих бюджетів. 4.4. Затвердження і виконання місцевого...
-
4.1. Принципи формування і розподілу місцевих бюджетів. 4.2. Бюджетний розпис. 4.3. Складання місцевих бюджетів. 4.4. Затвердження і виконання місцевого...
-
Державне казначейство на підставі заявки та в межах зобов'язань місцевих бюджетів перераховує з державного бюджету суми субвенції на рахунки бюджету...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - РОЗДІЛ 2. Виконання бюджетної політики на місцевому рівні
2.1. Основи бюджетної системи України 2.2. Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі держави 2.3. Загальна організація та управління виконанням...
-
На сьогодні органам місцевого самоврядування держава застосовує практику делегування вагомої частини повноважень, а саме із виконання зобов'язань за...
-
На сьогодні органам місцевого самоврядування держава застосовує практику делегування вагомої частини повноважень, а саме із виконання зобов'язань за...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 4.5. Внесення змін до бюджетних призначень
1. Зміни до кошторису Зміни до кошторису і плану асигнувань вносяться у разі: - потреби у перерозподілі асигнувань розпорядника коштів; - прийняття...
-
1.1. Формування науки про місцеві фінанси. 1.2. Сунтість системи місцевих фінансів. 1.3. Прозорість та оптимальна децентралізація системи державних...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 1.1. Формування науки про місцеві фінанси
1.1. Формування науки про місцеві фінанси. 1.2. Сунтість системи місцевих фінансів. 1.3. Прозорість та оптимальна децентралізація системи державних...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 3.3. Місцеві позики в Україні
Міністерство фінансів України може надавати за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України в межах бюджетного періоду короткотермінові...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 6.1. Загальний процес виконання місцевого бюджету за видатками
6.1. Загальний процес виконання місцевого бюджету за видатками. 6.2. Аналіз виконання відповідного бюджету за доходами та видатками. 6.3. Моніторинг...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - РОЗДІЛ 6. Управління видатками місцевих бюджетів
6.1. Загальний процес виконання місцевого бюджету за видатками. 6.2. Аналіз виконання відповідного бюджету за доходами та видатками. 6.3. Моніторинг...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 5.7. Взаємовідносини між органами місцевого самоврядування
Після здобуття незалежності перед Україною постала проблема перебудови державної влади, формування нового апарату державного управління, здатного...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Вступ
Навчальний посібник "Місцеві фінанси України" - одне з перших видань такого змісту. Він написаний на основі узагальнення великого масиву теоретичного та...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Економічний вплив на бюджет органу місцевого самоврядування
Економічний вплив на бюджет органу місцевого самоврядування Основні принципи: 1. Бюджет органу місцевого самоврядування підлягає економічному впливу в...
-
Економічний вплив на бюджет органу місцевого самоврядування Основні принципи: 1. Бюджет органу місцевого самоврядування підлягає економічному впливу в...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Оформлення бюджету
Розгляд бюджету часто зосереджується на частині бюджету, присвяченій дискреційним витратам. Але повний розгляд також повинен включати сфери так званих...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Висновки
Розгляд бюджету часто зосереджується на частині бюджету, присвяченій дискреційним витратам. Але повний розгляд також повинен включати сфери так званих...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Типове бюджетне середовище
Розгляд бюджету часто зосереджується на частині бюджету, присвяченій дискреційним витратам. Але повний розгляд також повинен включати сфери так званих...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Розрахунок видатків
Розподіл обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету) між державним бюджетом та місцевими...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 7.3. Концепція бюджетної децентралізації
Проблемі децентралізації фінансових ресурсів та повноважень присвячено багато досліджень науковців як в Україні, так і за кордоном, але жоден з них не...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Розрахунок доходів
Розподіл обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету) між державним бюджетом та місцевими...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Розрахунок обсягу міжбюджетних трансфертів
Розподіл обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету) між державним бюджетом та місцевими...
-
Аналізуючи бюджетну політику України за роки незалежності, можна констатувати стабільний напрямок до децентралізації бюджетних коштів та повноважень....
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 1.6. Основи фінансової автономії місцевих органів влади
Самоврядування територіальних колективів, її самостійність базується на фінансовій автономії. Питання забезпечення фінансової автономії органів місцевого...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 2.4. Координація діяльності учасників бюджетного процесу
Досягнення конкретних результатів при виконанні бюджету, вимагає від кожного учасника бюджетного процесу чіткої координації та відповідальності....
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 2.2. Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі держави
Надання населенню суспільних благ стає однією з функцій органів місцевого самоврядування в економіці вільної конкуренції, фінансування яких здійснюється...
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 7.6. Інструменти міжбюджетних відносин