Мікроекономіка - Буряк П. Ю. - 8.2. Виробництво з одним змінним вхідним ресурсом. Закон спадної віддачі

В короткотерміновому періоді підприємство з метою зміни обсягів виробництва одночасно змінює затрати декількох видів змінних виробничих факторів при постійних фіксованих виробничих потужностях. Для простоти аналізу будемо вважати, що змінним є лише один ресурс праця, а всі решта ресурсів є постійними. В цьому періоді часу підприємство аналізує динаміку (зміну) таких показників як загальгий обсяг виробництва, граничний продукт та середній продукт.

Загальний обсяг виробництва визначається як обсяг продукції, що виробляє фірма при використанні певних затрат ресурсів. Граничний продукт - це додатковий продукт (приріст продукції), одержаний від збільшення на одну одиницю ресурсу.

Граничний продукт розраховується за формулою:

П7=-^- (8.2)

АКресурсу

Де - зміна обсягу випуску (приріст);

ІьКресурсу - збільшення на одиницю затрат ресурсу.

Таким чином, граничний продукт праці (/77л) та граничний продукт капіталу (777к) можна обчислити за формулами:

ГПп=^ГПк = ^~. (8.3)

Мп АКк

Середній продукт - це загальний обсяг виробництва в розрахунку на одиницю ресурсу:

С77 =---. (8.4)

Кресурсу

Таким чином, середній продукт праці (СПп) та середній продукт капіталу (СПк) можна обчислити за формулами:

С1Іп = -;СПк=-. (8.5)

Кп Кк

В короткотерміновому періоді динаміка обсягів виробництва у зв'язку із зміною затрат одного ресурсу (праці) знаходиться під впливом дії закону спадної віддачі. Цей закон ще називають законом спадного граничного продукту або спадної граничної продуктивності.

Сутність закону спадної віддачі полягає в тому, що почшіаючи з певного моменту, послідовне приєднання одиниці змінного ресурсу (праці) до незмінних фіксованих ресурсів (капіталу) дає все менший додатковий продукт в розрахунку на кожну наступну одиницю змінного ресурсу.

Закономірності динаміки загального обсягу виробництва, граничного продукту та середнього продукту при збільшенні затрат змінного ресурсу продемонстровані в таблиці 8-2. В якості змінного ресурсу виступає праця, затрати якої (Кп) відображені в стовпчику 2. Затрати капіталу (Кк) показані в стовпчику 1. Вони є незмінними і становлять 4 одиниці. В стовпчику 3 знаходяться дані загального обсягу виробігшпьа (Я), який відповідає певній кількості затрат праці, в стовпчику 4 - дані граничного продукту праці (777/0, а в стовпчику 5 - середнього продукту праці (СПп).

Таблиця 8-2. Результати виробництва з одним змінним фактором (гіпотетичні дані)

Затрати

Капіталу (Кк)

Затрати прані (Кл)

Загальний обсяг випуску

(*)

Граничний продукт праці (777п), (4)"Д<3)

Середній продукт праці (СЛя), (5)=(3):(2)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

4

0

0

Зростаюча

-

4

1

10

10

У гранична

10

4

2

Зо

20 .

Віддача

15

4

3

60

Зо ")

20

4

4

80

20

20

4

5

95

15

Спадна

19

4

6

108

13

Гранична

18

4

7

112

4

Віддача

16

4

8

112

0 J

І4

4

9

108

-4 від'ємна гранична віддача

12

Як видно з даних таблиці 8-2, із збільшенням затрат праці від 1 до З одиниць включно граничний продукт зростає, що вказує на прискорений ріст загального обсягу виробництва. Після 3 одиниці праці до 8 граничний продукт зменшуєгься, але має додатне значення, що вказує на сповільнений ріст випуску продукції. Залучення 8 одиниці праці не забезпечує приросту випуску, обсяги виробництва набувають свого максимального значення, а граничний продукт цієї восьмої одиниці праці дорівнює 0. Приєднання до незмінних затрат капіталу дев'ятої одиниці праці приводить до скорочення загального обсягу виробництва і граничний продукт цієї одиниці праці набуває від'ємного значення.

Отже, в короткотерміновому періоді в динаміці граничного продукту, пов'язаній із зміною одного фактору виробництва (праці) при незмінних фіксованих виробничих факторах (капіталу), розрізняють спочатку зростаючу граничну віддачу^ потім - спадну граничну віддачу, а далі - від 'ємну граничну віддачу.

Що торкається зміни загального обсягу виробництва, то спочатку ІЗ збільшенням затрат одного ресурсу (праці) він зростає прискорено, потім - сповільнено, досягає свого максимуму, а потім зменшується.

Для динаміки середнього продукту з нарощуванням затрат змінного ресурсу (праці) характерним є спочатку зростання середнього продукту, а потім його зменшення.

Закономірності в динаміці загального обсягу виробнитва, граничного і середнього продукту, які обумовлені дією закону спадної віддачі, представлені графічно (графік 8-2) за допомогою відповідних їм кривих А", ГПп і СПп, які відображають принципові закономірності даних таблиці 8-2.

Отже, як видно з графіка 8-2 і таблиці 8-2, існують певні співвідношення між загальним обсягом виробництва, граничним і середнім продуктом:

O при збільшенні затрат одного ресурсу (праці), коли загальний обсяг виробництва зростає прискорено, граничний продукт зростає;

O при збільшенні затрат ресурсу (праці), коли загальний обсяг виробництва зростає сповільнено, граничний продукт зменшується, але має додатне значення;

O при затратах ресурсу (праці), коли загальний обсяг віфобгшптва набуває свого максимального значення, граничний ігродукт дорівнює 0;

O при затратах ресурсу (праці), коли загальний обсяг випуску абсолютно зменшується, граничний продукт має від'ємне значення;

O при затратах ресурсу (праці), коли граничний продукт є більший за середній, останній зростає;

O при затратах ресурсу (праці), коли граничний продукт є менший за середній, останній спадає;

O з останніх двох співвідношень випливає, що крива граничного продукту перетинає криву середнього продукту в точці максимального значення останнього, тобто середній продукт максимальний, коли він дорівнює граничному продукту.

Графік 8-2. Закон спадної віддачі

Отже, в короткотерміновому періоді дія закону спадної віддачі спричиняє певну динаміку загального, середнього і граничного продукту і знаходить своє втілення у формі їх кривих.

Слід зазначити, що спадна віддача виникає внаслідок існуючих в короткостроковому періоді обмежень на використання фіксованих ресурсів (капіталу), а не внаслідок зниження якості змінного ресурсу (наприклад, зниження кваліфікації працівників). Крім того, не потрібно плутати спадну віддачу з від'ємною віддачею. Закон спадної віддачі описує спадну граничну віддачу і необов'язково від'ємну віддачу.



Схожі статті




Мікроекономіка - Буряк П. Ю. - 8.2. Виробництво з одним змінним вхідним ресурсом. Закон спадної віддачі

Предыдущая | Следующая