Мікроекономіка - Буряк П. Ю. - 3.2. Нецінові фактори пропозиції

Дія нецінових факторів пропозиції викликає зміни в пропозиції даного товару при незмінності його ціни, що означає, що виробник буде випускати більше або менше цього товару при кожній з можливих попередніх цінах. Зміни в пропозиції проявляються в переміщенні

Графік 3-2. Зміна в пропозиції продукту Х(дія нецінових факторів пропозиції)

Кривої пропозиції Пр вправо до кривої Прпри дії нецінових факторів збільшення пропозиції і вліво до кривої Пр2 при дії нецінових факторів зменшення пропозиції (див. графік 3-2).

Зміна в пропозиції товару відрізняється від зміни у величині пропозиції тим, що в першому випадку ці зміни відбуваються як результат дії нецінових факторів пропозиції при незмінній ціні товару, а в другому - як результат зміни ціни цього товару; в першому випадку крива пропозиції переміщається, а в другому - крива займає незмінне положення і розглядається лише рух по самій кривій (перехід від однієї комбінації "ціна - кількість продукту" до іншої, які знаходяться на цій же кривій пропозиції).

Виділяють наступні нецінові фактори пропозиції: зміна цін на ресурси; зміна технології виробництва; зміна в податках і субсидіях; зміна цін на інші товари; очікування зміни ціни на товар; зміна кількості виробників товару.

ЗМІНА ЦШ НА РЕСУРСИ. При зростанні цін на економічні ресурси зростають витрати виробництва продукту, а отже, знижується прибутковість його виробництва. При незмінності всіх інших умов (наприклад, стабільності ціни товару, фіксованій величині грошового капіталу тощо) в такій ситуації виробник змушений буде скоротити обсяги випуску і навпаки: зниження ціни на економічні ресурси є сигналом підприємцю до збільшення пропозиції, оскільки зниження цін на ресурси при незмінній ціні продукту забезпечує підприємцю більший прибуток. Отже, при незмінних всіх інших умовах ріст цін на економічні ресурси викликає зменшення пропозиції товару, а зниження цін - її збільшення.

ЗМІНИ В ТЕХНОЛОГІЇ. Поява нових високопродуктивних технологій приводить до зменшення витрат виробництва одиниці продукту, а отже, і до розширення пропозиції продукту, а використання застарілих (наприклад, "спрацьованого" обладнання) - до зменшення його пропозиції.

ЗМІНА В ПОДАТКАХ І СУБСИДІЯХ. Зміна в системі оподаткування та дотацій також викликає зміни в пропозиції товарів. Оскільки виробник оцінює податки як частину своїх витрат виробництва, які він повинен покрити, то для нього ріст податків означатиме скорочення прибутків, що при незмінності всіх інших умов, спонукатиме підприємця до скорочення обсягів виробництва продукту. Зниження ж податків є стимулом для збільшення пропозиції продукту. Що тор* кається змін в дотаціях на виробництво товару, які надає держава, то їх збільшення викликає нарощування обсягів виробництва, а скорочення - зменшення пропозиції товару.

ЗМІНА ЦІН НА ІНШІ ТОВАРИ. Певний вплив на зміну в пропозиції товару чинять і зміни в цінах на інші товари. Причини цього зв'язку слід шукати в мобільності економічних ресурсів - в можливості їх альтернативного використання. За умов, коли ціна на інший товар зростає, а на даний залишається незмінною, виробник буде вважати доцільним, з точки зору своєї вигоди - одержання більшого прибутку, переключити використання ресурсів з виробництва товару, ціна на який не змінилась, на виробництво товару, ціна на який підвищилась. Тому при зростанні цін на інший товар пропозиція даного товару зменшується. І навпаки, зниження ціни на інший товар, для виробництва якого використовуються ресурси, що можуть бути використані для виробництва даного товару, буде сигналом щодо розширення пропозиції даного товару. Наприклад, при зниженні ціни на сметану (інший товар) пропозиція сиру (даного товару) збільшиться, оскільки власнику молока вигідніше буде використати молоко для виробництва сиру, а не для виробництва сметани. Якщо ж ціна на сметану зросте, то власник молока використає його для виробництва більшої кількості сметани за рахунок зменшення виробництва сиру. Отже, зміни в пропозиції одного товару і зміни в цінах інших товарів відбуваються в протилежних напрямках.

ОЧІКУВАННЯ ЗМІНИ ЦІНИ ТОВАРУ. Іншим неціновим фактором зміни в пропозиції товару є очікування зміни ціни на нього. Як правило, при очікуванні росту ціни товару його продавець буде зацікавлений в "притримуванні" цього товару, що викличе скорочення його пропозиції. І навпаки, при очікуванні зниження ціни товар, продавець буде прагнути "позбутися" товару, внаслідок чого пропозиція товару збільшиться. Проте існують такі товари, на які розглянута закономірність не розповсюджується. Це торкається, в першу чергу, товарів, які швидко псуються. Фермер, який виростив помідори, прогнозуючи ріст цін на них в найближчому часі, не зможе відкласти їх продаж, так як такі його дії могли б обернутись для нього збитками.

ЗМІНА КІЛЬКОСТІ ВИРОБНИКІВ. Останнім неціновим фактором пропозиції є зміна кількості виробників товару: при збільшенні кількості виробників даного товару його пропозиція збільшиться, а при зменшенні кількості виробників пропозиція товару знизиться.

Отже, причинами збільшення пропозиції певного товару при незмінності цін на нього можуть бути: зменшення цін ресурсів, які використовуються для виробництва даного товару; застосування високоефективних технологій; зниження податків; збільшення дотацій; зниження ціни іншого товару; очікування зменшення ціни на даний товар; збільшення числа виробників даного товару.

Зменшення ж пропозиції певного товару може бути викликане: ростом цін на економічні ресурси, які використовуються для його виробництва; посиленням податкового тиску; скороченням дотацій на виробництво товару; зростанням цін на інші товари; очікуванням підвищення ціни на даний товар; зменшенням кількості виробників даного товару.



Схожі статті




Мікроекономіка - Буряк П. Ю. - 3.2. Нецінові фактори пропозиції

Предыдущая | Следующая