Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - Мова погляду

"Мова погляду" дуже різноманітна. Так, широко відкриті очі свідчать про відкритість до почуттів, загальну жвавість. Надто розкриті очі ("витріщені") - ознака посилення оптичної прив'язаності до навколишнього світу. Прикриті очі досить часто є ознакою інертності, байдужості, зарозумілості, нудьги або сильної втоми. "Звужений" погляд означає або сконцентроване спостереження, або (у поєднанні з поглядом збоку) - підступність і хитрість. Прямий погляд, обличчя, обернене до співрозмовника, демонструють зацікавленість, довіру, відкритість, готовність до прямої взаємодії. Погляд збоку, краєм ока, свідчить про відсутність повної віддачі, скепсис, недовіру. Погляд знизу (при схиленій голові) вказує або на агресивну готовність до дії, або (при зігнутій спині) - на покірливість, послужливість. Погляд згори вниз (при відкинутій назад голові) визначає почуття зверхності, презирства, потягу до влади. Погляд, що відхиляється, характеризує невпевненість, скромність або боязливість, можливо, почуття провини.

Особливе враження створює міміка рота. Опущені його куточки символізують у цілому негативне ставлення до життя, створюють образ суму і невдоволення. Підняті куточки відображають позитивне ставлення, живу та веселу людину. Якщо рот виглядає пухким, це підкреслює підвищену життєвість почуттів; м'яким - чуттєвість; гострим (начебто вирізьбленим) - інтелектуальність; твердим - сильну волю.

Німецький антрополог Карстен вивчає посмішку, грунтуючись на інноваційному підході: він досліджує цей елемент людської міміки в динаміці, а не за фотографіями, як це робили раніше. Він записував на відеоплівку посмішки людей, потім проводив певні виміри, завдяки чому встановив, що враження про щирість посмішки залежить від двох основних параметрів: швидкості, з якою здіймаються куточки рота, та одночасного розширення очей з подальшим коротким заплющуванням повік. Вважається, що надто сильне розширення очей без подальшого короткого закривання в поєднанні з посмішкою розглядається як погроза. Навпаки, короткочасне закривання очей - заспокійливий елемент міміки. Так, начебто посмішкою людина каже: "Я не очікую від вас нічого поганого, навіть заплющуючи очі".

Особливу підступність в оцінці зовнішніх вражень має сміх. Так, сміх на - а (ха-ха) - цілком відкритий, щирий та безтурботний. Сміх на - е (хе-хе) не дуже симпатичний - асоціюється з викликом, зухвалістю, заздрістю. Сміх на - і (хі-хі) одночасно потайний, хитрий, це суміш іронії та злості. Сміх на - о (хо-хо) виглядає хвалькувато-послужливим, дуже часто має відтінок знущання та протесту. Сміх на - у (ху-ху) свідчить про прихований страх, боязкість.

А от привітна, лагідна посмішка створює враження про привітне, доброзичливе і відкрите ставлення до співрозмовників, внутрішню радість від спілкування.

Значну частину часу протягом надання туристичних послуг, у процесі спілкування менеджер туризму перебуває в русі. Отже, слід зважати, що загальні та специфічні характеристики постави і ходи можуть багато розповісти уважному спостерігачеві. Гарна невимушена постава свідчить про щире сприйняття та відкритість до навколишнього світу, здатність використовувати внутрішні сили і свободу для захисту від будь-якого обмежувального примусу. Нерухомість, напруженість тіла - це ознака реакції самозахисту, закритості, часто чутливості, ніяковості та бажання бути коректним. Руки в кишенях, млявість постави свідчать про покірливість, нестачу самостійності.

Корисні вправи: Управління мімікою (Спостерігайте за своїм обличчям у дзеркалі. Чи подобається воно Вам? Чи подобається воно іншим?)

1) Вимовте декілька слів, речення (назву теми, підтеми, окрему цитату з екскурсії) мляво, нормально, енергійно, задумливо, романтично, екзальтовано, трагічно, безтурботно. Стежте за мімікою.

Можна провести експеримент.

2) "Продемонструйте" один і той самий фрагмент екскурсії спочатку за непорушного виразу обличчя, потім з мімічним супроводом. Простежте, що справляє найбільший ефект.



Схожі статті




Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - Мова погляду

Предыдущая | Следующая