Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - 4.2. Цілепокладання в туризмі

Визначення цілей, заради яких створюється і функціонує організація, є одним з найважливіших управлінських рішень. Цільова функція визначається місією організації, яка встановлює зміст її створення та існування.

Місія підприємства окреслює уявлення про призначення організації, необхідність і корисність її діяльності для суспільства і співробітників. Особливого значення це набуває в управлінсько-організаційному процесі у туристичній діяльності, однією з головних функцій якої є розвиток, виховання, збільшення інтелектуального потенціалу суспільства.

Основу місії становлять інтереси, очікування та цінності споживачів туристичного продукту, а також постачальників, дистриб'юторів, конкурентів, інших осіб, у яких зацікавлене туристичне підприємство. Місія туристичних підприємств відображена у статутних документах, призначенням яких є згуртування колективу, визначення цілей, напрямів діяльності організації.

Прикладом може бути формулювання місії туристичних підприємств як:

- виробництво і реалізація туристичного продукту і послуг доступних широкому колу споживачів із різним рівнем прибутків;

- закріплення становища лідера на ринку;

- якість як невід'ємна частина продукції та послуг.

Формулювання місії має стимулювати насамперед працівників

Туристичного підприємства, які повинні в результаті реалізації туристичного обслуговування відчути, що їх робота значима, приносить задоволення людям.

Важливо, щоб на визначення місії не впливав поточний стан справ на тому чи іншому підприємстві, форми і методи його функціонування, оскільки вона демонструє спрямування зусиль та пріоритети цінностей у функціонуванні організації. Лише у випадку, коли аналіз діяльності підприємства свідчить про нечіткість, неактуальність, хибність сформульованої місії, виникає необхідність у обгрунтованих та цілеспрямованих змінах.

Визначена місія є фундаментом для встановлення цілей туристичної організації в цілому, її підрозділів та функціональних підсистем (маркетинг, виробництво, персонал, фінанси, менеджмент), кожна з яких має і реалізує відповідні цілі, які є похідними від загальної. Таким чином, мета - це конкретизація місії організації у формі, що дає змогу управляти процесом її втілення.

Визначають такі риси і властивості цілепокладання організації:

- чітка орієнтація на певний період;

- конкретність та вимірність;

- узгодженість з іншими цілями та станом ресурсного забезпечення або потенціалу;

- адресність і контрольованість.

Як правило, туристичні організації мають декілька цілей, що важливі для їхнього функціонування і розвитку. Це можуть бути:

- стабілізація фінансового стану фірми шляхом здійснення маркетингових заходів;

- підвищення конкурентної спроможності туристичного продукту і послуг на ринках іноземного та зарубіжного туризму;

- ретельне вивчення ринків збуту туристичних послуг для розробки стратегії фірми;

- дослідження та прогнозування поточних і перспективних потреб клієнтів для визначення основних напрямів діяльності;

- комплексний вплив на клієнтів фірми на всіх етапах туристичного обслуговування;

- підтримка іміджу туристичної організації;

- цілеспрямовані інформаційно-рекламні заходи;

- забезпечення умов, необхідних для розвитку творчого потенціалу співробітників туристичної організації та підвищення рівня задоволення і зацікавленості в роботі;

- визначення критичних сфер управлінського впливу та пріоритетних завдань, які забезпечують отримання запланованих результатів, тощо.

У реальних умовах такі цілі необхідно конкретизувати та кількісно вимірювати за допомогою відповідних показників.

Кількість і різноманітність цілей та задач, які з них виникають, можуть бути значними. Саме тому успішність подальшої діяльності залежатиме від оптимального використання комплексного та системного підходів їх формулювання. Для цього застосовують такий інструмент, як побудова цільової моделі у вигляді деревоподібного графа - дерева цілей. За допомогою дерева формується впорядкована структура цілей, яка реалізується завдяки поступовій декомпозиції головної цілі на підцілі за такими правилами:

- загальна мета, яка знаходиться у верхівці графа, повинна мати опис кінцевого результату;

- декомпозиція загальної мети в ієрархічну структуру грунтується на тому, що реалізація підцілей коленого наступного рівня є необхідною та достатньою умовою досягнення мсти попереднього рівня;

- формулюючи цілі різних рівнів, необхідно характеризувати бажаний результат, а не засоби його отримання;

- підцілі коленого рівня мають бути незалежними одна від одної і не випливати одна з одної;

- фундаментом дерева цілей фактично є завдання, котрі визначають види роботи, які можна виконати певним засобом у визначені строки.

Для цілепокладання важливо не тільки моделювання ієрархічної структури цілей, а й аналіз зміни цілей за певний період, який впливає насамперед на розподіл завдань та функцій управління між учасниками управлінсько-організаційного процесу, тобто на структуру управління.

Контрольні запитання і завдання

1. Продемонструйте відмінність місії і мети на прикладі різних складників об'єкта управління в туризмі (регіон, організація, підприємство).

2. Яке значення в менеджменті туризму мають риси і властивості цілепокладання?

3. У чому полягає сутність правил побудови дерева цілей організації?



Схожі статті




Менеджмент туризму - Кіптенко В. К. - 4.2. Цілепокладання в туризмі

Предыдущая | Следующая