Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 7. Основи теорії прийняття управлінських рішень
7.1. Теорія прийняття управлінського рішення
Існування людства нерозривно пов'язано із розробкою, прийняттям і реалізацією управлінських рішень. Під теорією прийняття управлінського рішення необхідно розуміти систему знань, які відображають сутність понять "закономірність" і "рішення". З урахуванням закономірностей рішення розробляються, приймаються та реалізовуються. Основними рисами теорії прийняття рішень є: об'єктивна реальність, логічна цілісність, здатність до розвитку, відносна самостійність, активний вплив на практику.
Об'єктивним в теорії є перевірка практикою змісту її законів і принципів, а суб'єктивним - форма відображення відповідних теоретичних положень. Необхідною умовою формування теорії прийняття рішень, як складової теорії управління, є визначення її предмета, напрямків вивчення, форм і методів дослідження. В теперішній час переробляється і удосконалюється ряд теоретичних положень теорії управління, які збагачуються дослідженнями теорії і практики передових шкіл управління, знаходяться оптимальні сполучення нових та існуючих раніше поглядів на розробку, прийняття і реалізацію управлінських рішень.
Сутністю Прийняття рішень, як процесу, є внутрішня відносно стійка основа управлінського рішення, яка визначає його зміст, роль і місце у функціонуванні і розвитку організації.
Ціль Управлінського рішення міститься у забезпеченні координуючої (регулюючої) дії на систему управління, яка виконує управлінські задачі персоналу по досягненню цілей організації. Досягнення цілей передбачає виконання задач які складають зміст і послідовність дій управлінського персоналу при виконанні ними безпосередніх обов'язків. Прийняття рішення - це творча і відповідальна задача управління. Рішення приймає керівник і несе за них особисту відповідальність. У підготовці даних для прийняття рішень приймають участь персонал управління конкретної організації.
Предметом Дослідження теорії прийняття рішень є закони (закономірності) діяльності відповідальних осіб, які приймають рішення, їх організаційні форми, технології і методи, принципи управління і організація праці, сутність і зміст рішень [9, с.7].
Об'єктом Теорії прийняття рішень є системна діяльність керівників і персоналу управління в процесі розробки, прийняття і реалізації рішень [9, с.7].
На розвиток теорії прийняття рішень істотно впливають методологія мислення, теорія управління, кібернетика, психологія, біологія, психофізіологія і особливо математика. До основних методів теорії прийняття рішень відносяться:
Методологічні, Які відображають єдність і цілісність наукових знань в теорії прийняття рішень;
Організаційні, Які визначають стан і перспективи розвитку організаційної і функціональної структури органів управління, порядок функціонування і діяльності управлінських кадрів (як органів управління) в системі управління на різних ієрархічних рівнях, а також включають визначення шляхів удосконалення організації прийняття рішень і методів дослідження виникаючих при цьому проблем;
Економічні, Показують вплив економічних факторів на ефективність існуючих і розроблюваних систем прийняття рішень, їх економічної ефективності та вплив на економічну підготовку персоналу управління, удосконалення організаційних форм і методів прийняття рішень;
Технологічні, Визначають рівень використання існуючих технологій прийняття рішень, перспективи розвитку автоматизованих систем управління;
Соціально-психологічні, Ілюструють різні сторони діяльності людей в процесі прийняття рішень (удосконалення структури в середині колективних зв'язків; вивчення поведінки особистості в колективі та взаємозв'язку його членів в процесі прийняття рішень; визначення основних психологічних особливостей процесів прийняття управлінських рішень; дослідження психології керівника, його відношення до виконавців тощо);
Правові, Відображають відносини між різними ієрархічними рівнями системи управління і окремими посадовими особами в підготовці прийняття рішень. Правові норми повинні бути закладені в основу організації управлінської діяльності.
Теорія прийняття рішень виконує пізнавальну і прогнозуючу функції.
Пізнавальна функція Проявляється: в розкритті сутності процесів прийняття управлінських рішень, закономірностей і принципів, яким вона підпорядковуються; виникненні і розвитку теорії прийняття рішень на різних історичних етапах; роз'яснення основних властивостей і взаємозв'язків предмета дослідження та обгрунтуванні технології і системи прийняття рішень.
Прогнозуюча функція полягає у визначенні тенденцій подальшого розвитку процесів і системи прийняття рішень, організаційних форм і методів діяльності персоналу управління в процесі прийняття рішень.
Управлінська діяльність кадрів в процесі розробки, прийняття і реалізації рішень досліджується в різних аспектах, що вимагає застосування різних методів: спостереження, порівняння, аналізу, синтезу, математичного моделювання. Структура теорії прийняття рішень має наступний вигляд [9, с.9]:
Основи теорії і методології прийняття управлінських рішень;
Система діяльності осіб, які приймають управлінські рішення (людина як суб'єкт і об'єкт управлінського рішення);
Процес, технологія прийняття управлінських рішень;
Методи розробки, прийняття, обгрунтування і реалізації управлінського рішення;
Основи ефективності прийнятих управлінських рішень.
Категорії відображують найбільш істотні якості управлінських процесів і виражають сутність закономірності прийняття управлінських рішень, а також механізми їх прояву в практиці діяльності осіб, які приймають рішення.
Кожна категорія характеризує, як правило, одну із сторін або якість предмета дослідження. Визначення взаємозв'язку між категоріями теорії прийняття рішень дає можливість пізнати її предмет в цілому. Сукупність категорій складає систему уявлень, в якій одні категорії є вузловими, опорними (віддзеркалюють найбільш узагальненні зв'язки і поняття), інші - частиною більш загальної категорії.
На рис. 7.1. показаний взаємозв'язок основних категорій теорії управління і теорії прийняття рішень. Управлінське рішення є ланкою в ланцюгу: ціль управління; функції управління; методи діяльності персоналу управління; технології управління і прийняття управлінських рішень; управлінське рішення.
Рис. 7.1. Взаємозв'язок основних категорій теорій управління і теорії прийняття рішення
Кожна нова категорія повинна у загальному вигляді вносити в технологію прийняття рішень нові знання про предмет дослідження, накопичений досвід в галузі прийняття управлінських рішень і враховувати результати останніх досягнень науки.
Функції управління як відокремлені види управлінської діяльності визначають функціональну структуру (в тому числі і прийняття рішень), методи вирішення функціональних задач, направлені на досягнення цілі управління організацією. Функції відповідають на запитання, що робиться або що повинно робитися в системі управління і прийняття управлінських рішень, а методи - як практично реалізуються ці функції.
Для прийняття науково-обгрунтованих рішень необхідно додержуватися законів управління, які впливають на прийняття управлінських рішень, правильно їх використовувати в конкретній ситуації. До загальних законів управління, які впливають на прийняття управлінських рішень відносяться [9, с.12-14]:
Закон цілеполягання Визначає, що ціль діяльності управляючої систем повинна обиратися на основі об'єктивних законів руху (змін) і специфічних законів функціонування елементів управляємо! організації. Згідно законів розвитку управляємою організацією її рух здійснюється по визначеним правилам. Прийняте управлінське рішення повинно сприяти розвитку об'єкта управління.
Закон різноманіття Вимагає різноманітних управлінських дій, які надходять від управляючого органу, кількість яких повинна бути не менше, ніж різноманітних можливих змін управляємого об'єкта.
Закон руху Передбачає наявність в процесі управління змін стану органів і об'єктів управління, процесів, які проходять в системі управління при досягненні цілі.
Закон зворотнього зв'язку Встановлює зв'язок управляючого і управляємого органів, їх специфічні причинно-наслідкові зв'язки, в яких кожний елемент системи управління виступає і як причина, і як слідство.
Врахування вимог законів і механізму їх дії дозволяє з наукових позицій визначати структуру системи управління, забезпечувати взаємодію органів управління, обгрунтовано розподіляти функції управління і враховувати сумісне прийняття управлінських рішень.
Схожі статті
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 3. Методологічні основи менеджменту
3.1. Наукові підходи до менеджменту Ефективність і якість управління визначаються обгрунтованістю методології вирішення існуючих проблем, тобто підходів,...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 5. Система інформаційного забезпечення менеджменту
5.1. Поняття та класифікація інформації Управлінська інформація - Це дані, які є об'єктом зберігання, передачі, перетворення і використовуються для...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 1. Основні поняття, сутність та види менеджменту
1.1. Сутність менеджменту З переходом економіки України до ринкових відносин словосполучення "управління організацією" стало широко вживатися як...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 2. Розвиток теорії практики менеджменту
2.1. Історія розвитку менеджменту, що передувала класичній теорії Історія управлінської думки налічує багато тисячоліть. Висловлювання з проблем...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 5.1. Поняття та класифікація інформації
5.1. Поняття та класифікація інформації Управлінська інформація - Це дані, які є об'єктом зберігання, передачі, перетворення і використовуються для...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 1.3. Предмет і методи в менеджменті
Менеджмент - це самостійна наука, яка має методичні основи, свій предмет і метод. Менеджменту притаманні категорії і наукові поняття, які відображують...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 2.3. Сучасні тенденції розвитку менеджменту
Сучасна система поглядів на управління сформувалася під дією об'єктивних зміну світовому суспільному розвитку. Відбувається визнання соціальної...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 3.1. Наукові підходи до менеджменту
3.1. Наукові підходи до менеджменту Ефективність і якість управління визначаються обгрунтованістю методології вирішення існуючих проблем, тобто підходів,...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Недоліки наукового управління
Школа наукового управління не дала відповіді на питання про ефективність управління організацією в цілому. Основний наголос робився на індивідуальну...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 1.2. Цілі, задачі та види менеджменту
Головним в менеджменті є визначення цілей діяльності організації на найближчу та віддалену перспективу. Управління шляхом постановки цілей здійснюється з...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 4.3. Організаційні структури управління
В процесі виробничої діяльності між співробітниками організації та її структурними підрозділами встановлюються постійні виробничі зв'язки. Вони носять...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 4.2. Особливості соціально-економічних систем
Сучасні підприємства, об'єднання, холдінги, концерни, асоціації, корпорації становлять собою складні і динамічні соціально-економічні системи....
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 3.3. Наукові принципи менеджменту
Принципи менеджменту - це правила, основні керівні ідеї, норми поведінки і орієнтири діяльності управлінського персоналу, якими вони керуються і в рамках...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон часу - закон управління часом
Закон припускає, що управління буде ефективним у тому випадку, якщо воно відповідатиме інтересам людей. Для цього необхідно щоб управління було не тільки...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон демократизації управління
Закон припускає, що управління буде ефективним у тому випадку, якщо воно відповідатиме інтересам людей. Для цього необхідно щоб управління було не тільки...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон необхідної і достатньої централізації управління
Сутність закону полягає в тому, що управління в організації або фірмі, як правило, здійснюється значною кількістю спеціалістів і це обумовлює...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон інтеграції управління
Сутність закону полягає в тому, що управління в організації або фірмі, як правило, здійснюється значною кількістю спеціалістів і це обумовлює...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Створення пакетів прикладних програм
Інформаційні технології управління - це сукупність методів, процесів і програмно-технічних засобів, об'єднаних в технологічний ланцюжок, який забезпечує...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Види інформаційних технологій
Інформаційні технології управління - це сукупність методів, процесів і програмно-технічних засобів, об'єднаних в технологічний ланцюжок, який забезпечує...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 5.4. Технологія інформаційної діяльності
Інформаційні технології управління - це сукупність методів, процесів і програмно-технічних засобів, об'єднаних в технологічний ланцюжок, який забезпечує...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Закон спеціалізації управління
Сутність закону полягає в тому, що управління в організації або фірмі, як правило, здійснюється значною кількістю спеціалістів і це обумовлює...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 1.1. Сутність менеджменту
1.1. Сутність менеджменту З переходом економіки України до ринкових відносин словосполучення "управління організацією" стало широко вживатися як...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 4. Менеджмент як система
4.1. Поняття системи й системного підходу в менеджменті В античній філософії (Евклід, Платон, Аристотель) з'явилися перші уявлення про систему, яка...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 2.1. Історія розвитку менеджменту, що передувала класичній теорії
2.1. Історія розвитку менеджменту, що передувала класичній теорії Історія управлінської думки налічує багато тисячоліть. Висловлювання з проблем...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 5.3. Система інформації
Управлінська діяльність на різних рівнях управління іноді вимагає різної інформації. На стратегічному рівні менеджери мають потребу в інформації, яка...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 5.2. Рівні інформаційного забезпечення менеджменту і типи інформації
Управлінська діяльність на різних рівнях управління іноді вимагає різної інформації. На стратегічному рівні менеджери мають потребу в інформації, яка...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 6.3. Удосконалення комунікацій
В ході здійснення управлінського процесу керівник виконує три основних ролі (здійснює міжособові відношення, проводить інформаційний обмін, приймає...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - 4.4. Проектування структур управління
Проектування сучасних структур управління повинно будуватися на наукових принципах управління і враховувати особисті якості і досвід керівників, які...
-
Менеджмент - Рульєв В. А. - ПЕРЕДМОВА
Сучасний менеджмент на підприємстві повинен бути направлений на забезпечення його раціонального ведення в умовах дефіцитності ресурсів, досягнення...
-
1.1. Сутність прийняття управлінських рішень Кожна організація визначає певні цілі своєї діяльності. їх ефективне досягнення можливе лише внаслідок таких...
Менеджмент - Рульєв В. А. - Розділ 7. Основи теорії прийняття управлінських рішень