Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 3. Культ краси та освіченості
Фізично і морально досконала людина, в якій воєдино злилися доброчесність і пропорційна краса тіла, - - такою є модель особистості вільного грека. Ритм тіла виховувався атлетикою, ритм душі - "музикою", що для грека означало мусичні (тобто під знаком муз) мистецтва: триєдність поезії, танцю і власне музики. Це була програма для кожного вільного грека.
Ці три роди творчості в класичній Греції були неподільні. Оди або трагедії (Есхіла, наприклад) співали й танцювали, хоча для нас вони - літературні тексти. Давньогрецька література жила не тільки у слові - вона жила і у звуці, і у німому жесті, і у танці.
Цю стилізацію життя і творчості згодом критикували філософи, тому що вони надавали великого значення виховному впливові мистецтва. Звичайно, античний естетизм був елітарним і гедоністичним. Навіщо людині потрібне естетичне виховання? Щоб розвинути в ній здатність до витонченої насолоди, до "благородного дозвілля" (Арістотель), щоб сформувати в ній здатність діставати насолоду від життя, з одного боку, а з іншого - щоб видати їй, так би мовити, "патент па благородство", зробити повноправним членом культурної еліти, відокремити від "черні" і дати місце серед "найкращих людей".
Історики античного світу неухильно наполягають па значенні художнього елементу в грецькому житті, починаючи з культури тіла, гімнастики і кінчаючи гомерівськими шляхетністю й лицарським кодексом, які вважалися взірцем гідної поведінки. Насичені суспільним змістом, громадянськими мотивами, обряди на тлі великої художньої культури, створеної архітектурою, пластикою та іншими музами, відігравали величезну роль.
За слонами Платона, участь у хороноді робить людину вихованою. Про підготовку хорів в Афінах дбали сисціальпі службові особи - "хорсги". Лиха слава кінетів, одного з племен Аркадії, яке не дотримувалося добрих звичаїв, зв'язувалась у громадській думці греків з незпапням музики. Иадособистий ритм музики, ввійшовши у життя, здатний забезпечити правильний ритм полісної "благозаконності", робить душу і тіло людини "музикальними" (за піфагорійським учснпям, правильна настроєність тіла є здоров'ям, а душа за своєю суттю - не щось інше, як гармонія). На граничному ступені просвітління людині стає зрозуміла "музика сфер", гармонія зоряного неба.
Після свята Великих Діонісій народні збори затверджували премії організаторам та авторам вистав. Ісократ назвав Афіни "вічним всенародним святом". Певна річ, святковість грецького життя не можна трактувати як безпастанні пісні і танці. Просто будні і свята ще не настільки "розбіглися", як надалі. Звичайно, греки не могли жити тільки мистецтвом та врочистостями. Але їхнє життя, навіть чисто матеріальне, виражалося в чуттєвих образах. Порівняймо валютний фонд сучасної держави із скарбницею афінян. Сорок талантів чистого золота, яке мав у своєму розпорядженні уряд Перікла, зберігались у вигляді коштовних шат статуї Афіни-Діви роботи Фідія. Час від часу ці шати доводилося знімати для перевірки готівки.
Звичайно, естетичний елемент найбільший нрояв дістав у архітектурі та скульптурі.
Система архітектурних форм склалася в період архаїки (від гр. агспаіов - давній, 7-6 ст. до н. е.). Грецький храм - сховище казни і художніх скарбів, місце поклоніння богам - був центром усього суспільного життя громадян грецького поліса. Він стояв у центрі акрополя або на міському майдані. Основним типом храму був периптер - храм прямокутної форми, оточений з усіх боків колонами.
В основі грецької архітектури з самого початку лежала певна система співвідношення несених і несучих частин - ордерів (від лат. огао - - стрій). Ордери називали за місцем їх виникнення доричним, іонічним і коринфським.
Доричний храм-периптер з триступінчастою основою, приземкуватими і могутніми колонами був увінчаний двосхилим дахом. Фронтони його заповнювалися скульптурами, скульптурними прикрасами завершувалися й роги даху та його шпиль.
Капітель іонічного ордера, який склався наприкінці 7 ст. до п. е., мала ехін з двох витончених завитків і щедро декорованого карниза.
Коринфський ордер відзначався колонами, стрункішими, ніж іонічні, вони завершувалися пишною капітеллю, складеною зі стилізованого листя.
Грецькі храми архаїчного періоду підмальовували. Фарба підкреслювала архітектоніку будинку, підсилювала святковість образу. Білий з кольоровими деталями храм, для якого грецькі архітектори завжди вміли знайти вдале розташування на пагорбі, на підвищенні, легко "читався" силуетом на тлі неба.
Архаїчна скульптура народилася па стадіонах, у гімпасіях, па олімпіадах. Переможців Олімпійських ігор всенародно прославляли, на їх честь споруджували статуї. Оскільки на змаганнях юнаки виступали оголеними, то й виникли зображения-куроси, які довго називались архаїчними аполлопами: підкреслена атлетична будова, очі широко розплющені, кутки губ трохи підняті. Часом такі статуї сягали трьох метрів заввишки і нагадували давньоєгипетські, але відрізнялися такими рисами, як відкритість людини перед світом, життєрадісність, що виражало гуманістичну ідею грецького мистецтва.
Куроси присвячувалися богам, ставилися на міських майданах. Як матеріал використовували камінь, дерево, мармур, теракоту, а з другої половини 6 ст. до и. е. - бронзу.
Жіночі постаті зображали задрапованими. Вони називалися норами (від грец. кога - - діва). Найчастіше в них поставали жриці богині Афіни. Кори мали широко розплющені подовжені очі, "архаїчну", слабо виражену усмішку (трохи підняті кутки губ).
Обличчя і куросів, і кор не індивідуалізували: у чоловічих постатях - стриманість, мужність, сила; у жіночих - стриманість і благородство при нідкресленій жіночності, ніжності.
Збереглися чудові вази (особливо 6 ст. до н. с.) - живопис вкривав усю їхню поверхню, як килим. Стиль цей називався орієнта-лізуючим, оскільки багато що, особливо в орнаменті, греки перейняли від Сходу: квіти лотоса, мотиви тваринного світу тощо.
Згодом килимовий стиль поступився місцем чорпофігурному. Візерунок наносили чорним лаком на трохи підмальовану вохрою глину посудини - постаті вільно розміщувалися па поверхні стінок. Це були сцени битв, бенкетів, полювання, епізоди з гомерівських поем.
З останньої третини 6 ст. до п. е. чорні фігури па вазах замінили червопі (фігури природпого кольору глини виступали на тлі, повністю вкритому лаком); па них динамічні жанрові сцени межують з міфологічпими.
Поетичністю та емоційністю прославляли богиню Афіпу. Велич людського розуму, сила краси, мужність греків, які перемогли варварів-персів, втілені у глибоко людських образах богів - прекрасного Діоніса (на східпому фронтоні), Афродіти, яка відпочиває па колінах своєї матері Діони, богинь долі Мойр та ін. Тим самим настроєм пройняті і сюжети з життя Афін: завзяті вершники-юнаки, колісниці у нестримпому "леті", музиканти, жертовні тварини, дівчата з дарами для богині. Невичерпна фантазія Фідія створила у фризі 365 людських фігур і 227 фігур тварин, при чому пластика рухів жодного разу не повторюється. Естетичний ідеал епохи виражений у словах Перікла: "Ми любимо прекрасне, поєднане з простотою, і мудрість без розніженості".
Історія Парфенона трагічна. За часів середньовіччя він був перетворений у християнську церкву, потім використовувавсь як пороховий склад. У XVII ст. при облозі Акрополя венеціанцями у Нарфенон влучило ядро, і він був зруйнований. Багато скульптур загинуло.
У скульптурі греків напував образ атлета. Людська краса і досконалість - ось що прагнули втілити вони в образах атлетів. Але йшлося не просто про красу. Головний ідеал полісної класики відображений у слові "калокагатія". Kalos - характеристика тіла, не спотвореного рабською працею або "варварським" неробством: його постава, жести відповідають доброму смакові. Agathes - характеристика душі, пройнятої тим самим ритмом, який втілюється вже у вчинках людини перед обличчям общини і перед обличчям смерті. Не тільки скульптура, а й грецька трагедія наполегливо зображає героїв, які відчайдушно зберігають гідність жесту і ритуальну стрункість мови.
Останньою спорудою Акрополя був храм, присвячепий Афіні, Посейдопу і міфічному царю Ерехтейю - Ерехтейон. Нове в ньому - каріатиди, жіночі фігури, які підтримують на одному з портиків замість іонічних колон перекриття храму. Ерехтейон будували в період боротьби за першість між Афінською державою і Пелопоннеським союзом па чолі зі Спартою, яка дістала в історії назву Пелопоннеської війни.
В 5 ст. до н. е. було створено велику кількість чудових скульптур. Багато з них - анонімні. З відомих скульпторів, крім Фідія, за цих часів в Афінах працювали Міроп ("Дискобол", "Афіна і Марсій" - постаті, в яких передано дію і внутрішні переживання) і Поліклет (стримано могутні, спокійно величні образи "Доріфора" - списоносця і "Діадумсна" - атлета, який увінчує свою голову переможною пов'язкою; "Поранена амазонка", призначена для славнозвісного храму Артеміди в Ефесі). Поліклет прагнув подати образ ідеального вільнонародженого громадянина грецького полісу.
Схожі статті
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - І. Первісна культура
І. Первісна культура 1. Світосприймання первісної людини. 2. Міфологічна свідомість: єдність об'єкта і суб'єкта, предмета і знака. 3. Міфи як "педагогіка...
-
Величезну роль у розвитку давньогрецької культури відіграла крито-мікенська спадщина. Цей світ, що пішов у небуття (можливо, внаслідок виверження вулкану...
-
Кожний нерозважливий намір або дія може образити дерево, ріку, гору. І тому життя давніх людей було сповненим всіляких табу, адже порушення їх могло...
-
І. Первісна культура 1. Світосприймання первісної людини. 2. Міфологічна свідомість: єдність об'єкта і суб'єкта, предмета і знака. 3. Міфи як "педагогіка...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - Частина 2. Світова культура
І. Первісна культура 1. Світосприймання первісної людини. 2. Міфологічна свідомість: єдність об'єкта і суб'єкта, предмета і знака. 3. Міфи як "педагогіка...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 2. Культура Стародавнього Єгипту
Шість тисячоліть тому в родючій долині Нілу виникли державні утворення, об'єднані у кінці 4 - на початку 3 тис. до н. е. в централізовану деспотію....
-
Велику виховну роль у первісному суспільстві відігравали прислів'я і приказки. У них довге життя. Ми, наприклад, вживаємо ті самі або майже ті самі...
-
Спробуємо з огляду па сказало проаналізувати деякі процеси розвитку художньої культури, її основних складників - різних видів і жанрів мистецтва....
-
Віра в одухотворення всієї природи досягає найвищої точки в міфах. Вони - природний результат розумової роботи первісних людей, спрямованої па розкриття...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 2. "Субкультура" та її функції
Типи відтворення і культури - теоретико-методологічні поняття, за допомогою яких можна членувати, диференціювати культуру на її, так би мовити,...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - ІІІ. Антична культура
1. Проблема переходу від хаосу до гармонії. 2. Доісторична Греція і класична Еллада. 3. Культ краси та освіченості. 4. Давньогрецька архітектура і...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - IІ. Культура і суспільство
1. Культура і людина в контексті соціально-економічного розвитку суспільства. 2. "Субкультура" та її функції. 3. Мистецтво як засіб творення особистості....
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 1. Художня культура Передньої Азії
1. Художня культура Передньої Азії. 2. Культура Стародавнього Єгипту 1. Художня культура Передньої Азії Стародавнім Сходом прийнято вважати давні класові...
-
1. Художня культура Передньої Азії. 2. Культура Стародавнього Єгипту 1. Художня культура Передньої Азії Стародавнім Сходом прийнято вважати давні класові...
-
1. Культура і людина в контексті соціально-економічного розвитку суспільства. 2. "Субкультура" та її функції. 3. Мистецтво як засіб творення особистості....
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 6. Культурно-історичні епохи
Етап цивілізації має свої культурно-історичні епохи. Критерій виділення культурно-історичних епох може бути різним, залежно від позиції ти інтересів...
-
Всі засоби, про які йшлося вище, зберігали наявні соціальні відносини і духовний світ людей. Обмеженість їх була в тому, що кожен із цих засобів мав...
-
Для того, щоб краще зрозуміти сутність культурної еволюції як процесу формування поведінки людини, звернемось до її генезису. У тваринному світі с також...
-
1. Сучасний погляд на проблему антропосоціогенезу. 2. Сутність культурної еволюції та її відмінність від біологічної. 3. Генезис та етапи культурної...
-
1. Сучасний погляд на проблему антропосоціогенезу. 2. Сутність культурної еволюції та її відмінність від біологічної. 3. Генезис та етапи культурної...
-
1. Проблема переходу від хаосу до гармонії. 2. Доісторична Греція і класична Еллада. 3. Культ краси та освіченості. 4. Давньогрецька архітектура і...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 4. Морфологія і динаміка культури
Морфологія культури - це розділ культурології, присвячений структурному аналізові культури як соціального феномена, вивченню закономірностей побудови та...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 5. Культура і цивілізація
В теорії культури поняття "цивілізація" дуже зблизилося з поняттям культури. Нам важливо визначити сутність цих понять. Як зазначалося вище, поняття...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - Що вивчає культурологія?
Що вивчає культурологія? Культура стала предметом дослідження з моменту виникнення філософії, однак виокремлення культури як специфічної сфери знання...
-
І. Культурологічний підхід до аналізу культури 1. Методологічні засади культурології. 2. Поняття і сутність культури. 3. Основні концепції культури. 4....
-
Культурна еволюція - Це еволюція поведінки і здібностей людини. Щоб зрозуміти специфіку розвитку людства, оцінити його можливості, необхідно збагнути...
-
І. Культурологічний підхід до аналізу культури 1. Методологічні засади культурології. 2. Поняття і сутність культури. 3. Основні концепції культури. 4....
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 5. Функції культури
Вищезгаданий характер культури як суспільно-історичного явища зумовлює її поліфункціональність. Серед її функцій виокремлюють пізнавальну, інформативну,...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - Чого навчає культурологія?
Що вивчає культурологія? Культура стала предметом дослідження з моменту виникнення філософії, однак виокремлення культури як специфічної сфери знання...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 3. Основні концепції культури
Вивчення походження, сутності культури мас свою історію. Воно передусім пов'язане з такими галузями знань, як етнографія, мистецтвознавство, історія і...
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 3. Культ краси та освіченості