Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - IІІ. Походження і основні етапи розвитку культури
1. Сучасний погляд на проблему антропосоціогенезу.
2. Сутність культурної еволюції та її відмінність від біологічної.
3. Генезис та етапи культурної еволюції.
4. Виникнення мистецтва як унікального механізму культурної еволюції.
5. Культура і цивілізація.
6. Культурно історичні епохи.
1. Сучасний погляд на проблему антропосоціогенезу
Питання про виникнення людини х вил юс людство здавна. У XIX ст. склалося два погляди на цю проблему: релігійний і близькі до нього (наприклад, життя занесене па Землю інопланетянами), суть яких в тому, що життя і людина с неземного походження; та еволюційний, який, виходячи із сучасних наукових знань, пояснює виникнення людини поступовим розвитком і ускладненням форм матерії. Перший погляд не потребує доказів, а приймається, як правило, па віру. Ми будемо виходити з другого погляду.
В еволюційній теорії на сьогодні аксіомою с твердження, що людина - це підсумок космічної, біологічної та культурної еволюції. Всесвіт виник приблизно 20 млрд. років тому в результаті Великого вибуху, згідно з уявленнями сучасної космології, і життя людства залежить від організації космосу, від процесів, які відбуваються у ньому.
Близько 3-4 млрд років тому в результаті космічної еволюції створились сприятливі умови для виникнення життя. Подальший розвиток життя хоч і залежав, безперечно, від космічної еволюції, та більшою мірою визначався еволюцією біологічною: 3,5-4 млрд. років тому починається процес антроносоціогенезу. Матеріально-енергетичний вплив ближнього космосу як частини Всесвіту і процес на Землі антроносоціогенезу здійснювалися по двох каналах: через зміну неорганічної природи (клімату, ландшафтів тощо) і через зміну органічної природи (мутації, природний добір). Залежність зміни клімату, ландшафту і біологічних процесів, що відбуваються на Землі, від характеру й ступеня сонячної активності доведені багатьма вченими. Зокрема, радянський вчений О. Л. Чижевський ще в 30-ті pp. переконливо довів, що періодичні й епізодичні коливання магнітного поля Сонця безпосередньо виливають па нервову систему, особливо на центр блукаючого нерва, що регулює серцеву діяльність.
Наука нагромадила великий матеріал про вплив космічних факторів на еволюцію живих істот, людини. Наприклад, періодична зміна магнітних полюсів Землі приводить до послаблення електромагнітного поля, що захищає біосферу від космічної радіації. У результаті різко зростала іонізуюча радіація космічного походження, що принаймні вдвоє збільшувало частоту мутацій в зародкових клітинах гомінід. Геолог Г. ІІ. Матюшин робить спробу довести збіг часу магнітних інверсій з часом змін фізичної будови людини. Найбільш відчувають космічну радіацію в процесі цих коливань екваторіальні області Африки. Багато дослідників вважають південно-східну Африку прабатьківщиною людства.
Вітчизняні вчені підтримують гіпотезу, згідно з якою Australopithecus (австралопітек) як новий біологічний вид - попередник людини (Homo sapiens) - виник в результаті мутацій людиноподібних мавп (горил, шимпанзе, орангутангів) під впливом зміни радіаційної обстановки. Справа в тому, що 4-3 млн років тому у південно-східній Африці починається активний рух земної кори, землетруси, вихід на поверхню землі магми, уранових руд, що також сприяло підвищенню радіаційного фону та зміні генофонду людиноподібних мавп (вищі мавпи - 48 хромосом, австралопітек - 46 хромосом). Італійським генетиком Брупо Кіареллі висловлена гіпотеза про злиття у далекого предка людини двох пар хромосом, в результаті чого "зміцніли" саме ті, які визначають розвиток мозку і нервової системи.
Як наслідок мутації виникли мавпи-потвори, що мали спрямлений хребет, слабке волосяне покриття, досить розвинений мозок (450 г) і пересувалися на двох ногах - вони були названі австралопітеками. Таким чином перехід до прямоходіпня відбувався близько 4 млн років тому без допомоги знарядь праці. Навпаки, прямо-ходіння сприяло тому, що австралопітек все частіше використовував природні знаряддя праці (палицю, каміння) для захисту від хижаків і полювання. Це положення є нині загальноприйнятим у світовій науці. Щоправда, прямоходіпня і появу австралопітека багато зарубіжних вчених пояснюють не стільки факторами, пов'язаними з космічною еволюцією (хоча й не заперечують їх), скільки факторами біологічної еволюції.
Американський вчевий Оуен Лавджой пов'язує появу прямоходіпня з розмноженням. Розмноження - основа буття. У біологічному світі існують дві стратегії розмноження: Ч-стратегія, коли тварина відкладає багато яєць і у подальшому не піклується про своє потомство (крайнім прикладом Ч-стратегії є поведінка устриці, яка відкладає 500 млн яєць на рік); К-стратегія, коли у тварини невелике потомство, але вона ретельно доглядає його. З появою хребетних, розвитком мозку посилюється К-стратегія: зменшується кількість нащадків, але поліпшується турбота про них. У зайців на рік буває 12 дитинчат, у лева - 2.
К-стратегія знаходить свій найвищий вираз у людиноподібних мавп, які мають одне мавпепя за п'ять-шість років. Між тим, у природі часто трапляються непередбачені зміни, епідемії і просто нещасливі випадки, в результаті яких потомство може загинути, а вид припинить своє існування. Таким чипом, біологічна еволюція поставила людиноподібних мавп па межу вимирання. Щоб вижити, слід було змінити стратегію розмноження, адаптуватись до навколишнього середовища. Змінився спосіб пересування, з'явилося прямоходіння, яке сприяло більшому збереженню енергії. Менша рухливість - вже адаптація. У результаті зміни способу життя самка людиноподібних мавп могла тривалий час доглядати двох-трьох дитинчат. Причому виживало потомство тієї особини, яка забезпечувала кращий догляд. Ретельна турбота прищепити потомству навички й поведінку, необхідні для життя, приводили до подальшого розвитку нервової системи, мозку як самки, так і її дітей. По цій лінії йшов природний добір.
Виникає питання: хто ж має годувати самку та її потомство, якщо освоєна нею територія і спосіб пересування обмежені? Біологічний світ не знає прикладів, коли самець довгий час годує самку та потомство. Вперше це виникає в австралопітеків, стаючи основою зародження сім'ї. "Шлюбні пари" у зграї австралопітеків виникають в результаті біологічної еволюції, зникнення еструса - стану сексуальної сприйнятливості, який триває у мавп кілька днів. У зграї передлюдей, як стверджують вчені, було набагато менше самок, що пов'язане з ускладненнями пологів при переході до прямоходіння і це могло б - при збереженні еструса - викликати жорстокі конфлікти і привести зграю до самознищення. Така перебудова організму закріпилася у генотипі. Вчені розглядають це як вкрай важливий момент розвитку від тварини до людини. На основі сексуальних симпатій у стаді австралопітеків складаються "шлюбні пари", які існують певний час, розпадаються, далі виникають нові. Маргарет Мід, один з провідних етнографів світу, вважає "інститут батьківства" тією біологічною основою, па якій грунтується культурна, соціальна еволюція.
Що ж відрізняє передлюдину (австралопітека) від людини? Відколи можна говорити про людське суспільство, що формується? У чому його відмінність від зграї? Можна таким критерієм вважати використання і навіть виготовлення знарядь праці, чи тільки становлення мислеппя, волі, мови означає зародження суспільства?
Сучасні дослідники показали, що людиноподібні мавпи здатні використовувати знаряддя праці. Первісна виробнича діяльність існувала в рефлекторній формі у австралопітеків (зробити край каменя гострішим або в окремих випадках навіть надати йому зручнішу форму). Виготовлення знарядь праці окремими індивідами епізодично зустрічалось і у Homo habilis, і все ж навіть їх більшість антропологів не вважає людьми, оскільки вони не мали стандартизованих знарядь праці. У стандартизованому знарядді праці втілена ідея, яка виходить за межі не лише кожного індивідуального моменту, але й кожного окремого індивіда, зайнятого конкретним відтворенням цього знаряддя. Одним словом, це поняття соціальне. Відтворити зразок - означає знати його, а це знання зберігається і передасться суспільством.
Поява стандартизованого знаряддя пов'язується з початком становлення мислення, волі, мови, отже - з початком становлення суспільства. Стандартизовані знаряддя праці з'являються 1 млн. років тому у Homo ercctus (пітекантропів), і їх безперечно відносять вже до людей, хоча поки ще не повноцінних, а таких, що формуються. Процес становлення людини і суспільства завершився 40- 35 тис. років тому.
Останнім часом серед зарубіжних антропологів поширився погляд, згідно з яким всі гомініди, які стоять за рівнем розвитку вище Homo habilis, утворюють один вид - Homo sapiens. Люди сучасного фізичного тину входять до цього виду як підвид Попі о sapiens. Існував й інший підвид: Homo sapiens neandcrthalensis, який з незрозумілих причин зник 40-35 тис. років тому.
Схожі статті
-
1. Сучасний погляд на проблему антропосоціогенезу. 2. Сутність культурної еволюції та її відмінність від біологічної. 3. Генезис та етапи культурної...
-
Культурна еволюція - Це еволюція поведінки і здібностей людини. Щоб зрозуміти специфіку розвитку людства, оцінити його можливості, необхідно збагнути...
-
Для того, щоб краще зрозуміти сутність культурної еволюції як процесу формування поведінки людини, звернемось до її генезису. У тваринному світі с також...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - IІ. Культура і суспільство
1. Культура і людина в контексті соціально-економічного розвитку суспільства. 2. "Субкультура" та її функції. 3. Мистецтво як засіб творення особистості....
-
1. Культура і людина в контексті соціально-економічного розвитку суспільства. 2. "Субкультура" та її функції. 3. Мистецтво як засіб творення особистості....
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 4. Морфологія і динаміка культури
Морфологія культури - це розділ культурології, присвячений структурному аналізові культури як соціального феномена, вивченню закономірностей побудови та...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - Що вивчає культурологія?
Що вивчає культурологія? Культура стала предметом дослідження з моменту виникнення філософії, однак виокремлення культури як специфічної сфери знання...
-
І. Культурологічний підхід до аналізу культури 1. Методологічні засади культурології. 2. Поняття і сутність культури. 3. Основні концепції культури. 4....
-
І. Культурологічний підхід до аналізу культури 1. Методологічні засади культурології. 2. Поняття і сутність культури. 3. Основні концепції культури. 4....
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - Чого навчає культурологія?
Що вивчає культурологія? Культура стала предметом дослідження з моменту виникнення філософії, однак виокремлення культури як специфічної сфери знання...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 3. Основні концепції культури
Вивчення походження, сутності культури мас свою історію. Воно передусім пов'язане з такими галузями знань, як етнографія, мистецтвознавство, історія і...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 2. Поняття і сутність культури
Існує багато визначень культури. Одні під культурою розуміють цінності духовного життя, інші, звужуючи це поняття, відносять до культури лише ідеологію,...
-
І. Культурологічний підхід до аналізу культури 1. Методологічні засади культурології. 2. Поняття і сутність культури. 3. Основні концепції культури. 4....
-
Спробуємо з огляду па сказало проаналізувати деякі процеси розвитку художньої культури, її основних складників - різних видів і жанрів мистецтва....
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 2. "Субкультура" та її функції
Типи відтворення і культури - теоретико-методологічні поняття, за допомогою яких можна членувати, диференціювати культуру на її, так би мовити,...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - ПЕРЕДМОВА
Що вивчає культурологія? Культура стала предметом дослідження з моменту виникнення філософії, однак виокремлення культури як специфічної сфери знання...
-
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - 5. Функції культури
Вищезгаданий характер культури як суспільно-історичного явища зумовлює її поліфункціональність. Серед її функцій виокремлюють пізнавальну, інформативну,...
-
Культурологія - Шейко В. М. - Ігрова концепція походження культури
Багато сучасних культурологів вважають, що культура виникла зовсім з іншого джерела - гри. Так, голландський історик Йоган Хейзінга (1872-1945) дійшов...
-
Культурологія - Безвершук Ж. О. - 1.6. Основні наукові концепції походження і сутності культури
Культурна еволюція - це еволюція поведінки і здібностей людей. Якщо біологічна еволюція грунтується на мутаційній мінливості, боротьбі за існування і...
-
Глибокий гуманістичний зміст української культури, її значення для творчого самоусвідомлення багатьох поколінь українського народу в національному...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - 1.1. Виникнення та основні етапи розвитку економічних знань
ТЕМА 1. Економічна теорія: предмет, методи, функції У повсякденному житті щоденно відбуваються різні події: зростають ціни на товари, змінюється обмінний...
-
1.2.1. Основні етапи розвитку менеджменту в зарубіжних корпораціях Згідно з теорією менеджменту розрізняють чотири типи моделей, які відображають...
-
Вікова психологія - Сергеєнкова О. П. - Основні етапи розвитку вікової психології
Зародження знань з проблематики вікової психології відбувалося в античності. При аналізі грецькими філософами змісту поняття душі вже фігурували...
-
Філософія - Щерба С. П. - Розділ І. Історія філософії, основні етапи розвитку
Тема 2. філософія Давнього світу Вперше філософська думка виникла у Єгипті та Вавилоні. Вона була нерозривно пов'язана з релігійними уявленнями і, за...
-
Назва терміна "романтизм" вказує на зв'язок із середніми віками, коли в літературі був популярний жанр лицарського роману. Романтизмом прийнято називати...
-
Політична історія України - Танцюра В. І. - 2.3. Основні етапи розвитку державності в Київській Русі
Об'єднання земель і племен східних слов'ян Серед істориків побутує думка, що перший етап у розвитку києворуської державності був "варязьким". Починається...
-
Розділ 1. Українська літературна мова, її норми та стилі 1.1. Українська літературна мова. 1.2. Основні етапи розвитку української літературної мови....
-
Однією з визначальних особливостей світового господарства, починаючи з другої половини XX століття, є інтенсивний розвиток міжнародних економічних...
-
Культурологія - Шейко В. М. - Психоаналітична теорія походження культури
Екзистенціальна теорія походження культури розроблена К. Ясперсом у праці "Зміст і призначення історії". Він вважав, що, культуру можна датувати осьовим...
-
Філософія - Данильян О. Г. - Частина перша. Сутність філософії та основні етапи її розвитку
РОЗДІЛ 1. Філософія, коло її проблем та роль у суспільстві Термін "філософія" приблизно в VI ст. до н. е. ввів славнозвісний математик і мислитель...
Культурологія: українська та зарубіжна культура - Закович М. М. - IІІ. Походження і основні етапи розвитку культури