Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Види технічної експертизи документів

1. Експертиза реквізитів документів, головними завданнями якої є:

O встановлення фактів і способів внесення змін до документів (підчистка, травлення, дописка, переклеювання фотокарток, літер тощо) та виявлення їх первинного змісту;

O виявлення залитих, замазаних, вицвілих та інших слабко видимих або невидимих текстів (зображень) на різних матеріалах, а також текстів (зображень) на обгорілих та згорілих документах за умови, що папір, на якому вони зображені, не перетворився на попіл;

* встановлення виду та ідентифікація приладів письма за штрихами;

O визначення відносної давності виконання документа або його фрагментів, а також послідовності нанесення штрихів, що перетинаються;

O встановлення цілого за частинами документа;

O встановлення документа, виготовленого шляхом монтажу із застосуванням копіювально-розмножувальної та комп'ютерної техніки;

O ідентифікація особи, яка надрукувала машинописний текст, виготовила зображення відтиску печатки за особливостями навичок виконавця.

2. Експертиза друкарських форм:

O встановлення особливостей виготовлення друкарських засобів (форм) і відображення їх у відбитках;

O встановлення належності літер певному комплекту шрифту;

O встановлення типу, системи, марки, моделі та інших класифікаційних категорій друкарської техніки (друкарські машини, касові, телеграфні, інші літерно-цифрові апарати), ідентифікація цих засобів за відбитками їх знаків; установлення зміни первинного тексту документа, виконаного на друкарській машині;

O встановлення типу, системи, марки, моделі копіювально-розмножувальної техніки (електрофотографічні апарати, факси) та ідентифікація засобів копіювально-розмножувальної техніки за їх відбитками;

O встановлення способу нанесення відтисків печаток, штампів, факсиміле; ідентифікація печаток, штампів, факсиміле тощо за їх відтисками; відповідність часу нанесення відтисків печаток, штампів даті виготовлення документа;

O встановлення типу та ідентифікація комп'ютерної техніки за виготовленим за їх допомогою документом.

3. Експертиза матеріалів документів, якою встановлюються рід, вид (інша класифікаційна категорія) матеріалів, на яких і за допомогою яких виконувався (виготовлявся) документ (папір, барвники, клейкі речовини та ін.), а також їх спільна (різна) родова (групова) належність; визначення абсолютного часу виконання штрихів рукописних записів у документах.

У сучасний період в різних країнах, в тому числі й в Україні, спостерігається стрімкий розвиток комп'ютерних технологій, який обумовив можливості швидкого та якісного виготовлення і копіювання різноманітних документів, що відповідають вимогам, які ставляться до поліграфічної продукції, сучасне виготовлення якої також засновано на комп'ютерних технологіях.

Але сучасний стан криміналістичного дослідження документів, виконаних за допомогою комп'ютерних технологій, характеризується недостатньою науковою розробленістю. Тому у експертів виникають певні труднощі при встановленні способу поліграфічного відтворення зображень підроблених документів, а також при встановленні виду друкарської форми і конструктивних особливостей устаткування, що застосовувалося.

Тому існує тенденція до виділення у рамках традиційної техніко-криміналістичної експертизи документів самостійного напряму - дослідження документів, виготовлених за допомогою засобів оперативної поліграфії - копіювально-множильної техніки, принтерів персональних комп'ютерів.

Призначаючи експертизу з метою ідентифікації друкарських засобів, до експертної установи слід надіслати порівняльні матеріали: вільні, а також експериментальні зразки - відбитки, виготовлені за допомогою цих засобів. Вільні зразки надаються по змозі, експериментальні - в обов'язковому порядку. Кожний вид зразків потрібно надавати не менше як у трьох примірниках.

Вільні зразки слід відшукувати серед відбитків, які за часом виконання були б якомога більше наближені до досліджуваного відбитка.

Експериментальні зразки друкарських машин повинні мати всі знаки в порядку їх розміщення на клавіатурі машини, показувати максимальну довжину рядків та всіх інтервалів між ними. Доцільно також при виготовленні експериментальних зразків друкувати знаки у тих комбінаціях, у яких вони наявні в досліджуваному тексті.

Для ідентифікації печаток та штампів експертові направляються вільні зразки на п'яти-шести документах та експериментальні зразки у вигляді максимально чітких відбитків на білому гладкому папері, нанесених з різним натиском та з різною кількістю мастики. Вільні зразки відтисків печаток (штампів) повинні бути порівнянними за часом нанесення з наданими на дослідження відтисками.

Для ідентифікації касових апаратів експериментальні зразки повинні мати всі знаки чека, що досліджується. Як вільні зразки направляються чеки, які вибиті на даному апараті і мають якомога більше знаків досліджуваного чека. Важливо, щоб зразки і досліджуваний чек мали якомога менший розрив у часі їх виготовлення.

Для ідентифікації засобів копіювально-розмножувальної техніки повинні надаватися виготовлені з їх допомогою експериментальні відбитки не менше ніж у п'яти примірниках та вільні, порівнянні за часом виготовлення із наданими для дослідження документами.

Для ідентифікації особи за ознаками навичок роботи на друкарській машині (розміщення заголовка, ширина полів, виділення абзаців, розміщення виносок та ін.) надаються: вільні зразки на декількох аркушах у вигляді текстів, однотипних з досліджуваним (службові листи, статті та ін.), надруковані даною особою приблизно в той самий час, що й досліджуваний текст; експериментальні зразки тексту обсягом у два-три аркуші, однотипного з тим, що досліджується, надруковані під диктовку особою, що підлягає ідентифікації.

Призначаючи експертизу з метою встановлення відповідності способу виготовлення бланка, іншої поліграфічної продукції зразкам, як порівняльний матеріал надаються бланки справжніх документів з такими самими поліграфічними даними (підприємство-виробник, рік видання, тираж, номер замовлення).

Для розв'язання ідентифікаційних завдань щодо документів, виготовлених за допомогою комп'ютерної техніки, надається ця техніка в комплекті (системний блок комп'ютера, інсталяційний диск з драйвером принтера або багатофункціонального пристрою, з'єднувальні та мережеві кабелі, принтер). До направлення комп'ютерної техніки на експертизу будь-яка робота на ній не дозволяється. Вирішення ідентифікаційних питань проводиться в рамках комплексної комп'ютерно-технічної експертизи та технічної експертизи документів при наявності електронного оригіналу документа (файлу). Вилучення комп'ютерної техніки, її огляд має проводитися за участю спеціаліста у галузі комп'ютерно-технічних досліджень.

Документи як речові докази, результати їх вивчення під час слідчих дій, результати перевірки за криміналістичним обліком, дані отримані в результаті доекспертних і експертних досліджень використовуються для планування розслідування, висунення версій, розшуку автора і виконавця письмового документа (виконавця рукописного тексту), друкарської машини, інших розмножувальних і літеродрукувальних пристроїв, зокрема принтерів.

Документи, висновки експертів використовуються як докази, за їх допомогою встановлюються обставини, які підлягають доказуванню у справі.

Положення криміналістичного дослідження документів використовуються і в інших сферах юридичної практики: в цивільному, господарському судочинстві під час роботи з документами, призначення експертиз; у діяльності нотаріусів, юрисконсультів під час посвідчення документів; у діяльності адвоката.



Схожі статті




Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Види технічної експертизи документів

Предыдущая | Следующая