Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Призначення судових експертиз

Найчастіше часто при розслідуванні привласнення, розтрати майна чи заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем призначають такі судові експертизи: судово-бухгалтерську, техніко-криміналістичну експертизу документів, комп'ютерно-технічну, планово-чи фінансово-економічну експертизи.

Судово-бухгалтерська експертиза

Призначення та проведення судово-бухгалтерської експертизи для розслідування розкрадання необхідне в таких випадках: а) обгрунтованого заперечення (клопотання) обвинуваченого проти доводів документальної ревізії, якщо для перевірки його свідчень потрібні спеціальні знання та не обов'язкове повторне проведення ревізії (найчастіше вони виникають тоді, коли ревізор не бере до уваги документи, надані безпосередньо обвинуваченим, здійснює неповний аналіз господарської діяльності тощо); б) розбіжності між висновками ревізії та іншими матеріалами кримінальної справи, якщо вони не можуть бути піддані аналізу без використання спеціальних знань.

Судово-бухгалтерська експертиза відрізняється від ревізії тим, що за її допомогою перевіряють правильність і обгрунтованість документального оформлення та відбиття в обліках операцій, які вже відомі слідчому та матеріали про які слідчий надає на дослідження. За допомогою ж ревізії намагаються виявити нові матеріали, які ще не були надані на розгляд слідчому.

Предметом такої експертизи у справах щодо розкрадання є визначення облікових невідповідностей, їх обсяг, механізму утворення, впливу на показники фінансово-господарської діяльності, відхилення від правил ведення обліку, а також виявлення обставин, пов'язаних із відбиттям у бухгалтерських документах фінансових операцій суб'єкта господарської діяльності, операцій прийому, збереження, реалізації товарно-матеріальних цінностей, надходження й витрати грошових коштів тощо.

Обсяг наданих експертові-бухгалтеру матеріалів залежатиме від кожного конкретного випадку розслідуваної події та питань, окреслених перед експертом. Слід зазначити, що через те, що останнім часом фінансові операції можуть здійснюватися за допомогою комп'ютерної техніки та електромереж, об'єктами таких експертиз можуть бути документи не лише на паперових, а й на електронних носіях. Тому оригінальність такого документа спочатку повинна бути встановлена проведенням комп'ютерно-технічної експертизи. На момент призначення судово-бухгалтерської експертизи в кримінальній справі повинна міститися повна інформація щодо події, яку досліджуватиме експерт. До справи повинні бути додані всі дійсні та фіктивні документи, неофіційні записки матеріально відповідальних осіб; допитано всіх осіб, які можуть надати свідчення щодо події злочину, а також проведено всі експертизи, висновки яких можуть бути використані експертом-бух гал те ром.

Техніко-криміналістична експертиза документів

Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 за № 535, передбачений поділ криміналістичної експертизи документів на дві частини: експертизу реквізитів документів та експертизу матеріалів документів. У кримінальних справах щодо розкрадання об'єктами дослідження зазвичай є як документи, що відбивають рух коштів і товарно-матеріальних цінностей на установах, підприємствах організаціях, так і окремі їх реквізити, зокрема тексти, виконані друкарським засобом на типографському обладнанні, комп'ютерній техніці.

На вирішення експерта можна винести діагностичні питання: із застосуванням якого друкарського пристрою виконано документ, його тип, система, модель; який вид, тип та спосіб друкування; чи наявний у документі надрукований пізніше текст; чи надруковані декілька документів на одному друкарському пристрої; чи одночасно віддруковано декілька примірників документа; до якого виду множильної техніки належить апарат, на якому виготовлено документ; із використанням якого програмного забезпечення виготовлено надані документи тощо. Ідентифікаційні питання стосуються ототожнення печаток, штампів, друкарської машини, множильної техніки.

Комп'ютерно-технічна експертиза

В Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 8.10.98 р. за № 535, її називають експертизою комп'ютерної техніки та програмних продуктів. У теорії судових експертиз такий клас називають комп'ютерно-технічною експертизою, експертизою засобів електронно-обчислювальної техніки та програмного забезпечення або кібернетичною експертизою. За класичним поділом засобів комп'ютерної техніки на два види виділяють такі види комп'ютерно-технічної експертизи: технічна експертиза комп'ютерів, їх комплектуючих (вузлів і пристроїв); експертиза даних та програмного забезпечення.

Об'єктами комп'ютерно-технічної експертизи є комп'ютери з їх периферійними та комунікаційними пристроями, магнітні носії інформації, програмне забезпечення, органайзери, пейджери, мобільні телефони та інші прилади, які виготовлені та працюють на основі технологій побудови персональної комп'ютерної техніки, а також документи, що можуть містити інформацію, корисну для проведення такого дослідження (рахунки, платіжні документи, телефонні книги, записники, документи, які містять сліди впливу комп'ютерних засобів, що описують роботу останніх).

На вирішення технічної експертизи комп'ютерів, їх комплектуючих (вузлів і пристроїв) виносять такі питання діагностичного характеру: чи справний комп'ютер і його комплектуючі; які саме пошкодження наявні, як вони впливають на роботу комп'ютера та його комплектуючих, імовірні причини несправності; чи можливе відновлення їх працездатності; чи можливе виконання наданою технікою певних функцій; із використанням яких технічних засобів виготовлено надані документи тощо. Ідентифікаційні питання стосуються ототожнення конкретного пристрою (комп'ютера) та документів, виконаних за допомогою означеної комп'ютерної техніки (зокрема принтера).

На експертизу даних та програмного забезпечення виносять такі питання діагностичного характеру: чи міститься на внутрішніх і зовнішніх накопичувачах (носіях) інформація; які її зміст і призначення; чи є на магнітних накопичувачах (носіях) знищені файли; чи можливе відновлення цих файлів; який зміст інформації, що міститься на цих файлах; які в комп'ютері паролі, приховані файли, програми захисту, призначені для запобігання несанкціонованому доступу до інформації; механізм їх дії. Чи використовувалися системи захисту в наданому комп'ютері для обмеження доступу до інформації; чи спостерігаються збої в роботі окремих програм; наслідком чого вони є; який час минув із моменту введення даних до отримання результатів у процесі роботи вказаної комп'ютерної програми, бази даних; чи можливо подати в друкованому вигляді будь-яку інформацію, що міститься в текстових файлах, якщо документ датований раніше, ніж до нього було внесено зміни; чи відповідає малюнок на папері, який містить певну наочну інформацію, малюнку в графічному файлі; з використанням якого програмного забезпечення виготовлено надані документи тощо.

Фінансово-економічну експертизу призначають для розв'язання завдань, які стосуються фінансової діяльності, дотримання законодавчих актів, якими регульовано фінансові відносини підприємств з державним бюджетом; виконання договірних зобов'язань, розподіл і виплата дивідендів, операцій з цінними паперами, інвестиціями тощо. Планово-економічна експертиза вивчає процес планування виробничої діяльності підприємств, об'єднань, організацій для виявлення зловживань, пов'язаних аз плануванням заниженого обсягу виготовлення продукції за державним замовленням або з порушенням методики планування темпів наростання виробництва та оплати праці тощо.

Також можуть бути призначені товарознавчі, технологічні експертизи, висновки яких матимуть важливе значення для розслідування розкрадань у певній галузі виробництва.



Схожі статті




Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Призначення судових експертиз

Предыдущая | Следующая