Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Огляд місця події

Огляд місця події

Підчас розслідування злочинів проти безпеки виробництва огляд місця події має певні особливості проведення, передусім пов'язані з характером події та виробничою обстановкою. До того ж, умови роботи підприємства вимагають невідкладного відновлення виробничого процесу й усунення наслідків події. Тому обов'язковими тактичними правилами огляду місця події на виробництві, а надто у випадках, коли наявні людські жертви, є невідкладність, організованість і всебічність.

Підготовка до огляду місця нещасного випадку на виробництві спрямована на уточнення таких обставин: що, де і коли відбулося, якими є причини і наслідки події. Якщо повідомлення надійшло одразу після події, необхідно зв'язатися з адміністрацією підприємства, отримати пояснення відносно вказаних питань, з'ясувати, чи прибули представники територіального органу Держнаглядохоронпраці, дати вказівки про допомогу потерпілим, збереження обстановки і слідів на місці події. Членів слідчо-оперативної групи інструктують щодо організації охорони і вжиття невідкладних заходів, зумовлених обстановкою. В тих випадках, коли повідомлення про подію надійшло через деякий час, слід: а) уточнити незрозумілі моменти, навести довідки про місце перебування потерпілого і його стан, про обстановку на місці події й розпорядитися про її збереження; б) визначити учасників огляду; в) необхідні науково-технічні засоби.

Питання щодо визначення складу слідчо-оперативної групи на етапі підготовки до огляду заслуговує на окрему увагу. До огляду, окрім обов'язкових понятих, представників органу Держнаглядохоронпраці, працедавця, особи, відповідальної за дотримання техніки безпеки, в необхідних випадках залучають спеціалістів: інженера-механіка або технолога, хіміка, інженера з техніки безпеки та інших. Важливо, щоб за службою вони не були пов'язані з підприємством, на якому стався нещасний випадок. У разі групових, важких і смертельних нещасних випадків у огляді обов'язковою є участь судово-медичного експерта. Понятими можуть бути інженерно-технічні та інші працівники цього підприємства, не пов'язані з організацією і виконанням робіт на ділянці, де стався нещасний випадок. Бажано добирати їх із числа осіб, обізнаних у особливостях виробничої обстановки і видах робіт на піддослідній ділянці, котрі мають навички експлуатації верстатів, агрегатів, механізмів, інструментів, при використанні яких стався нещасний випадок. Представники працедавця й адміністрації (головний інженер, механік), а також працівник, відповідальний за техніку безпеки на ділянці або керівник механізму, що виявився джерелом травми, повинні бути присутніми для забезпечення повноти і об'єктивності огляду.

Прибувши на місце події, особливо важливо встановити, хто перебував поблизу витоку травми, що робив, чи був живий потерпілий, чи не переносили його у інше місце. Опитуваним можуть бути задані питання, що стосуються: а) особи потерпілого (чи давно працює, кваліфікація, ставлення до обов'язків, поведінка на робочому місці, чи не мав неприязних стосунків з ким-небудь тощо); б) обставин нещасного випадку і його причин (хто останнім бачив потерпілого, як стався нещасний випадок, хто був поруч, дії потерпілого та інших осіб до і в момент події, а також одразу після неї тощо); в) дій відповідальної за дотримання правил техніки безпеки особи в момент виконання роботи, пов'язаної з нещасним випадком (де знаходився до і в момент події, які розпорядження надавав потерпілому тощо). Необхідно також ужити заходів щодо охорони місця події, якщо цього не було зроблено раніше.

В початковій стадії огляду визначають межі огляду, основні його вузли і об'єкти, якими можуть бути: а) територія місця події; б) агрегати, механізми, верстати, машини, інше устаткування, в момент користування яким відбувся нещасний випадок; в) контрольні й вимірювальні прилади, трубопроводи, інші системи, пов'язані з джерелом травми; г) інструменти, засоби індивідуального захисту, огорожі, матеріали, якими користувався потерпілий, а також готові вироби з метою з'ясування їх особливостей, відповідності вимогам правил техніки безпеки тощо; д) сліди події; е) труп і його речі.

Під час огляду приміщення необхідно звертати увагу на розміщення обладнання, плакатів із техніки безпеки, проходів та їх стану, написів профілактичного характеру, запорошеність й загазованість приміщення, справність вентиляції тощо.

Оглядаючи верстати, механізми та інше устаткування, важливо встановити їх справність, наявність огорож валів і трансмісій, що обертаються, положення важелів управління, наявність на них слідів, технічний стан, показники приладів та ін.; ознайомитися з функціонуванням інших таких самих верстатів або механізмів у процесі роботи, а іноді вивчити й агрегати, установки, що становлять єдину технологічну лінію, дослідити підведені кабелі, трубопроводи, інше спорядження.

У процесі огляду робочого місця потерпілого важливо з'ясувати, які інструменти й засоби захисту було застосовано при операціях, пов'язаних із настанням нещасного випадку, їх справність, відповідність вимогам техніки безпеки.

Огляд трупа здійснюється на місці події з дотриманням загальної тактики огляду такого об'єкта, однак додатково в протоколі огляду необхідно фіксувати положення трупа щодо джерела травми та інших об'єктів, детально стан одягу і взуття на трупі, наявність на них пошкодження чи якихось інших слідів. За дорученням слідчого фахівець заміряє вогкість, температуру повітря, виробничі шуми, випробовує в дії окремі вузли і механізми, розбирає їх, відбирає проби, зразки речовин, газів тощо.

Для залучення до справи як речові докази вилучають пошкоджені деталі верстатів і агрегатів, несправні контрольно-вимірювальні прилади, інструменти й засоби індивідуального захисту, якщо на них виявлені які-небудь сліди, пов'язані з подією. Опис результатів огляду вузлів і механізмів, приладів і устаткування робочих місць у протоколі часто містить спеціальні технічні терміни (шнек, битер, черевик, хрестовина, консоль, клапан-турбіна, паровий і електричний марміт тощо), тому бажано в дужках надавати їх роз'яснення. Слід також застосовувати додаткові засоби фіксації: судово-оперативну фотографію, кінозйомку або відеозапис, а також масштабні плани і схеми місця події.



Схожі статті




Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Огляд місця події

Предыдущая | Следующая