Конституційне право України - Шаптала Н. К. - Порядок формування Кабінету Міністрів України

Склад Кабінету Міністрів України (ст. 114 Конституції України):

O Прем'єр-міністр України;

O Перший віце-прем'єр-міністр;

* три віце-прем'єр-міністри;

* міністри.

Посадовий склад (кількість та перелік посад) новосформованого Кабінету Міністрів України згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначається Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України одночасно з призначенням персонального складу Кабінету Міністрів України.

Порядок формування Кабінету Міністрів України

Кабінет Міністрів України має бути сформований не пізніше ніж у шістдесятиденний строк від дня відставки попереднього складу уряду. Персональний склад Кабінету Міністрів України згідно з ч. З ст. 114 Конституції України призначається Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України і за згодою більш ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України. Формування Кабінету Міністрів України починається з призначення на посаду Прем'єр-міністра України.

Прем'єр-міністр України призначається на посаду Президентом України за згодою більш ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України. Президент України подає до Верховної Ради України письмове подання про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України, до якого додаються:

1) відомості про громадянство;

2) відомості про освіту;

3) відомості про трудову діяльність і автобіографія;

4) декларація про особисті доходи, зобов'язання фінансового характеру та майновий стан за рік, що передує року подання;

5) відомості про перебування у складі керівного органу чи наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку;

6) відомості про судимість кандидата. Усі відомості подаються державною мовою і підписуються кандидатом на посаду Прем'єр-міністра України.

Верховна Рада України розглядає подання Президента України про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України не пізніше ніжу п'ятиденний строк з дня внесення такого подання до Верховної Ради України. Кандидат на посаду Прем'єр-міністра України за пропозицією депутатських фракцій до розгляду питання на пленарному засіданні Верховної Ради України зустрічається з депутатськими фракціями та відповідає на їхні запитання. Під час розгляду питання про надання згоди на призначення на посаду Прем'єр-міністра України у пленарному засіданні Верховної Ради України бере участь Президент України. Голосування у Верховній Раді України щодо надання згоди на призначення Прем'єр-міністра України проводиться у поіменному режимі (ч. 7 ст. 8 Закону України "Про Кабінет Міністрів України").

Рішення приймається у формі постанови Верховної Ради України, яка невідкладно направляється Президенту України. У разі ненадання згоди Верховною Радою України на призначення Прем'єр-міністра України Президент України вносить на розгляд Верховної Ради України нове подання. На посаду глави уряду може вноситися Президентом України нова кандидатура або ж повторно попередня. Особа, призначена Прем'єр-міністром України, набуває повноважень з моменту видання Указу Президента України про призначення цієї особи на посаду Прем'єр-міністра України.

Порядок формування Кабінету Міністрів України

Члени Кабінету Міністрів України, крім Прем'єр-міністра України, згідно зі ст. 9 названого Закону призначаються на посаду Президентом України за поданням новопризначеного Прем'єр-міністра України. Подання може вноситися єдиним списком або ж окремо на кожну посаду члена уряду. На кожну посаду члена уряду вноситься одна кандидатура. До подання про призначення членів Кабінету Міністрів України додається такий самий перелік документів, як і на посаду Прем'єр-міністра України. За результатами розгляду подання Прем'єр-міністра України Президент України приймає рішення щодо призначення внесених кандидатур на посади членів Кабінету Міністрів України або доручає Прем'єр-міністрові України внести нове подання щодо персонального складу уряду або щодо кандидатур на окремі посади членів уряду. Нове подання вноситься Прем'єр-міністром України у визначений Президентом України строк із додержанням вимог чинного законодавства. Рішення про призначення членів Кабінету Міністрів України може прийматися як списком, так і щодо окремих посад. Особа, призначена членом Кабінету Міністрів України, набуває повноважень за посадою з моменту видання Указу Президента України про призначення цієї особи членом Кабінету Міністрів України.

Закон України "Про Кабінет Міністрів України" від 7 жовтня 2010 року не встановлює вимоги складення присяги новообраними членами уряду.

Вимоги до членів Кабінету Міністрів України

Визначені ст. 7 названого Закону. Так, членами Кабінету Міністрів України можуть бути громадяни України, які мають право голосу, вищу освіту та володіють державною мовою. Не можуть бути призначені на посади членів уряду особи, які мають судимість, не погашену і не зняту у встановленому законом порядку. Крім того, члени Кабінету Міністрів України не мають права суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, крім викладацької, наукової та творчої у позаробочий час, входити до складу керівного органу чи наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку. У разі виникнення обставин, що порушують вимоги щодо несумісності посади члена уряду з іншими видами діяльності, такий член Кабінету Міністрів України у двадцятиденний строк з дня виникнення цих обставин припиняє таку діяльність або подає особисту заяву про відставку (ч. 2 ст. 7 названого Закону).

У разі внесення на розгляд Президенту України подання щодо призначення на посаду члена Кабінету Міністрів України особи, яка є народним депутатом України, до подання додається особиста заява народного депутата України про дострокове припинення ним депутатських повноважень у разі призначення його на посаду члена уряду. Питання про дострокове припинення повноважень народного депутата України розглядається невідкладно Верховною Радою України на її першому ж пленарному засіданні після призначення його членом Кабінету Міністрів України.

Посади членів Кабінету Міністрів України згідно з ч. З ст. 6 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" належать до політичних посад, на які не поширюється трудове законодавство та законодавство про державну службу.



Схожі статті




Конституційне право України - Шаптала Н. К. - Порядок формування Кабінету Міністрів України

Предыдущая | Следующая