Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3.4. Післядоговірні документи
3.4. Післядоговірні документи призначені для врегулювання питань, які можуть виникати між сторонами при виконанні укладеного договору.
До таких документів належать:
- супровідні листи до різноманітних документів
- протоколи розбіжностей до договорів
- протоколи розбіжностей узгодження до договорів
- угоди про зміни й доповнення до договорів
- протоколи про залік взаємних вимог
- угоди про зміну порядку виконання договорів
- угоди про поступку договорів
- угоди про поступку права на вимоги
- угоди про заміну договорів
- угоди про розірвання договорів тощо
Крім того, при виконанні умов договору сторони можуть звертатися до юридичних чи фізичних осіб, які не є учасниками договору (органи влади, судові органи, банківські установи тощо), з документами, які мають сприяти вирішенню проблем, що виникли при виконанні умов договору. Такими документами є комерційні, претензійні листи, позовні заяви, кредитні договори, заяви-зобов'язання тощо.
3.5. Довідка
3.5. Довідка - документ, який містить опис та підтвердження юридичних і біографічних фактів та подій, пов'язаних з діяльністю окремих осіб, обставинами діяльності установ, організацій.
Довідки поділяються на дві групи:
- особисті - підтверджують біографічні чи юридичні факти конкретної особи;
- службові - містять інформацію про факти й події службового характеру.
Довідки також можуть бути:
- зовнішніми - укладаються для подання в інші установи; підписуються, крім укладача, керівником установи, засвідчуються печаткою;
- внутрішніми - укладаються для подання керівництву установи або на розгляд колегіальних органів; підписуються лише виконавцем і не засвідчуються печаткою.
Найчисленнішими (особливо серед особистих) є довідки, що засвідчують якийсь юридичний факт (підтвердження факту роботи чи навчання, дані про займану посаду, розмір заробітної плати, місце проживання тощо). Однотипні довідки часто виготовляються на трафаретних бланках.
Реквізити довідки:
1. Адресат (назва міністерства, відомства, установи).
2. Назва документа.
3. Дата.
4. Місце укладання документа.
5. Заголовок до тексту.
6. Текст.
7. Посада, підпис, ініціали й прізвище особи, яка підписала довідку.
8. Печатка.
Приклад:
Міністерство освіти і науки України Донецький державний університет ДОВІДКА № 67
28.12.2002 р. м. Донецьк
Семенов Сергій Ігоревич є студентом III курсу філологічного факультету відділення "Українська мова та література".
Довідка видана для подання в Київський РВК м. Донецька. Декан філологічного
Факультету (підпис) О. Л. Григор'єв
(печатка)
Секретар (підпис) КВ. Онопрієнко
3.6. Контракт
3.6. Контракт - правовий документ, що засвідчує певну домовленість між партнерами (підприємством, установою і працівником) про засади спільної виробничої та творчої діяльності.
Контракт має відповідати вимогам чинного законодавства, зокрема, законам України "Про підприємство", "Про власність".
Контракт складається у двох примірниках - по одному для кожної із сторін.
Приклад:
КОНТРАКТ
З директором
М. Харків 12 липня 2004 р.
ВАТ "Промекспорт" в особі генерального директора Кучерявенка Геннадія Олеговича, який діє на підставі Статуту, у подальшому "Роботодавець", з однієї сторони, і Микулич Роман Борисович, у подальшому "Директор", з другої сторони, уклали цей контракт про нижче - наведене:
Предмет контракту
Роботодавець доручає Директорові здійснювати загальне управління заводом оптичних приладів на правах господарського ведення за умови виконання таких вимог:
- забезпечення стабільного й динамічного розвитку підприємства;
- розширення міжнародних зв'язків підприємства з метою розширення ринку збуту продукції, створення спільних та дочірніх підприємств;
- удосконалення існуючої системи управління підприємством.
Директор самостійно вирішує всі питання діяльності підприємства, які належать до сфери його компетенції відповідно до чинного законодавства, статуту ВАТ і цього контракту.
Робота за цим контрактом є основним місцем роботи Директора.
Права й обов'язки Директора
Директор має право:
Самостійно діяти від імені підприємства й представляти його інтереси в усіх вітчизняних та іноземних установах, включаючи судові, організаціях і підприємствах.
Розпоряджатися майном, грошово-матеріальними цінностями підприємства відповідно до призначення підприємства. Наймати й звільняти робітників підприємства згідно з трудовим законодавством; застосовувати до них передбачені чинним законодавством заохочення й стягнення.
Видавати накази й давати вказівки, обов'язкові для всіх робітників підприємства.
Підписувати як перший розпорядник кредитів всі фінансові документи, відкривати в банку розрахункові та інші рахунки, укладати від імені підприємства угоди, віддавати доручення.
Затверджувати посадові й нормативно-технічні інструкції, інструкції з питань техніки безпеки, протипожежної безпеки тощо.
Визначати зміст і межі відомостей, які складають комерційну чи іншу таємницю підприємства, визначати порядок її захисту.
Здійснювати інші повноваження, передбачені чинним законодавством, статутом ВАТ і підприємства.
Директор зобов'язаний:
Здійснювати загальне керівництво всієї діяльності підприємства.
Координувати роботу підрозділів підприємства по виконанню планів випуску готової продукції, ефективному співробітництву із суміжниками, своєчасному виконанню договорів, укладених підприємством.
Забезпечувати рентабельність роботи підприємства не нижче 23 %.
Уживати необхідних заходів по зниженню собівартості продукції, впроваджувати найефективніше обладнання, технології, досвід.
Звітувати перед Роботодавцем у встановлені строки про результати діяльності підприємства.
Забезпечувати своєчасне виконання всіх зобов'язань перед державою, встановлених законодавством України.
Відповідальність Директора
Невиконання чи неналежне виконання Директором своїх трудових обов'язків, зловживання правами, внаслідок яких підприємство зазнало матеріальних чи моральних збитків, а також інші причини, передбачені законодавством та статутом ВАТ, можуть бути підставою для дострокового припинення дії контракту відповідно до Кодексу законів про працю України.
У випадку завдання збитків підприємству внаслідок протиправних чи некомпетентних дій Директора він зобов'язаний відшкодувати збитки в розмірах, передбачених законодавством.
Не підлягають відшкодуванню збитки, які можуть бути віднесені до категорії нормального господарського ризику або форс-мажорних обставин.
Забезпечення умов праці, гарантії та компенсації
Заробітна плата Директора встановлюється в розмірі___.
Крім того, йому виплачується__% за квартал від чистого прибутку підприємства.
Основна відпустка Директора встановлюється тривалістю_календарних днів.
У випадку дострокового припинення дії контракту як з ініціативи Роботодавця, так і з ініціативи Директора Директорові надаються всі гарантії та виплачуються всі грошові суми, встановлені трудовим законодавством України.
Дострокове припинення дії цього контракту може мати місце на підставах, передбачених чинним законодавством.
Зміни умов контракту, термін його дії
Зміни умов цього контракту можуть мати місце лише за згодою сторін і оформляються письмово як додатки до цього контракту. Контракт укладається на чотири роки.
Юридичні адреси сторін
Роботодавець:
Відкрите акціонерне товариство "Промекспорт". 312001, м. Харків, пр-т Московський, 126. Директор:
Микулич Роман Борисович. 320786, м. Харків, вул. Шкільна, 19, кв. 28. Роботодавець (підпис) Г. О. Кучерявенко
(печатка)
Директор (підпис) Р. Б. Микулич
Схожі статті
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3.1. Доповідна записка
3.1. Доповідна записка 3.1. Доповідна записка - це документ, адресований керівнику структурного підрозділу, установи, вищої організації, у якому...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3.3. Договір
3.1. Доповідна записка 3.1. Доповідна записка - це документ, адресований керівнику структурного підрозділу, установи, вищої організації, у якому...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3.2. Пояснювальна записка
3.1. Доповідна записка 3.1. Доповідна записка - це документ, адресований керівнику структурного підрозділу, установи, вищої організації, у якому...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3. Етика ділового листування
3.1. Доповідна записка 3.1. Доповідна записка - це документ, адресований керівнику структурного підрозділу, установи, вищої організації, у якому...
-
Кожен із нас потрапляв у ситуацію непорозуміння при спілкуванні, Незалежно від того, якою була тема розмови, з ким саме ми розмовляли та до якого...
-
1. Особливості ведення ділових переговорів з американцями. 2. Особливості ведення ділових переговорів з англійцями. 3. Особливості ведення ділових...
-
1. Особливості ведення ділових переговорів з американцями. 2. Особливості ведення ділових переговорів з англійцями. 3. Особливості ведення ділових...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 1. Класифікація листів та їх характеристика
1. Класифікація листів та їх характеристика. 2. Загальноприйняті правила складення ділових листів. 3. Етика ділового листування. 1. Класифікація листів...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - ТЕМА 5. СЛУЖБОВЕ ЛИСТУВАННЯ
1. Класифікація листів та їх характеристика. 2. Загальноприйняті правила складення ділових листів. 3. Етика ділового листування. 1. Класифікація листів...
-
Америка Ділові прийоми в США зазвичай нетривалі. Розмовляють на будь-які теми, окрім політики та релігії. Небагатослівних партнерів, як і пауз у розмові,...
-
Незважаючи на те, що переговори можуть виконувати різні функції, використовувати їх краще за призначенням, тобто для вирішення проблем. Інші функції...
-
Сучасний науково-технічний прогрес зумовив чимало нових проблем в організації виробництва та ділового спілкування. Питома вага фізичних навантажень на...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 1. Сутність та класифікація ділових переговорів
Сучасний науково-технічний прогрес зумовив чимало нових проблем в організації виробництва та ділового спілкування. Питома вага фізичних навантажень на...
-
1. Характеристика ділового психологічного клімату. 2. Особливості поведінки зі співрозмовниками різних психологічних типів. 3. Психологія невербальної...
-
Італійці - народ, в характері якого домінує експресивність, тобто схильність повністю піддаватися своїм емоціям та відверто висловлювати їх. Стримування...
-
Італійці - народ, в характері якого домінує експресивність, тобто схильність повністю піддаватися своїм емоціям та відверто висловлювати їх. Стримування...
-
Німці відрізняються працьовитістю, старанністю та пунктуальністю, ощадливістю і раціональністю, організованістю та педантичністю, скептичністю,...
-
Німці відрізняються працьовитістю, старанністю та пунктуальністю, ощадливістю і раціональністю, організованістю та педантичністю, скептичністю,...
-
Ще в роки Першої світової війни Англія оголосила політику "відкритих договорів, відкрито обговорених", але це був пропагандистський хід. Насправді вона...
-
Основою ділового листа є текст, який має чітко й переконливо відображати причину і мету його написання, розкривати зміст конкретної справи, містити...
-
Ще в роки Першої світової війни Англія оголосила політику "відкритих договорів, відкрито обговорених", але це був пропагандистський хід. Насправді вона...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - ТЕМА 2. ПСИХОЛОГІЯ ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
1. Характеристика ділового психологічного клімату. 2. Особливості поведінки зі співрозмовниками різних психологічних типів. 3. Психологія невербальної...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3. Алгоритм ведення ділових переговорів
Загальний алгоритм ведення професійних переговорів складається з двох стадій: Підготовка до переговорів та особистий процес ведення ділових переговорів....
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 2. Класифікація ділових прийомів
На прийомах ділові партнери отримують можливість отримати додаткову інформацію, поглибити і розширити контракти. Прийоми з участю різних країн...
-
Корейці є відкритими, товариськими, ввічливими й добре вихованими людьми. Тому слід пам'ятати, що доброзичливе ствлення до вас може й не означати, що вам...
-
Корейці є відкритими, товариськими, ввічливими й добре вихованими людьми. Тому слід пам'ятати, що доброзичливе ствлення до вас може й не означати, що вам...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - Вступ
Сучасний науково-технічний прогрес зумовив чимало нових проблем в організації виробництва та ділового спілкування. Питома вага фізичних навантажень на...
-
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3. Психологія невербальної поведінки
У міжособових стосунках невербальне спілкування може нести значно більш змістовне навантаження, ніж вербальне. Психологічні дослідження показують, що до...
-
1. Поняття та характерні напрями організації ділових прийомів. 2. Класифікація ділових прийомів. 3. Особливості неформальних зустрічей в різних країнах....
-
1. Поняття та характерні напрями організації ділових прийомів. 2. Класифікація ділових прийомів. 3. Особливості неформальних зустрічей в різних країнах....
Конфліктологія та теорія переговорів - Яхно Т. П. - 3.4. Післядоговірні документи