Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 11. ГЕРОНТОЛОГІЯ ТА ЕВОЛЮЦІЙНА БІОЛОГІЯ
Прихід людини у світ - відхід (народження і смерть); полон духу в тілі - його звільнення; створення світу - кінець світу: "кінець прийде - адже був початок. Світ народився - світ повинен вмерти" (Беранже). Від цих пар рим один крок до наступної: розвиток - старіння. У класичній поезії відоме відхилення, а то й зовсім відмова від парних співзвучностей у закінченнях рядків, - це білі вірші. Пара "народження - смерть" (чи "життя - смерть") заримована жорстко; тут відхилення від римування, інакше кажучи, - безсмертя, суперечить не тільки біологічній закономірності, але, якщо хочете, і здоровому глузду: весь досвід спостереження за природою переконує нас у тому, що фізичного безсмертя - на індивідуальному рівні - не існує. Свідомо не торкаємося міфів, легенд, релігійних уявлень, що стверджують зворотне, так само залишаємо осторонь проблему безсмертя духовного, - коротше кажучи, усього того ірраціонального, що не становить предмета аналізу строгої науки, конкретно - природознавства (В. Л. Ушаков).
Отже, смерть індивіда - факт непорушний і винятків немає. Він іманентний живій природі і, якщо завгодно, біологічний, оскільки смерть (природна, звичайно) - закономірний наслідок фізіологічної інволюції організму: зниження окремих його функцій, відмови ряду систем - усього того, що в побуті називається старінням. І це ясно: за принципом рими, якщо є розвиток - від моменту запліднення яйцеклітини до статевої зрілості, то старіння - від періоду виконання репродуктивного, тобто видового, призначення до смерті - також має бути обов'язково. Ну, і далі: якщо є програма індивідуального розвитку особи, її онтогенезу (а така тверда генетична програма існує), то, за принципом рими знову ж, повинна бути й генетична програма старіння. Ось тут і виникає питання: чи повинна?
У геронтології відразу було прийнято за очевидний факт, за аксіому, що спеціальна програма старіння організму дійсно існує (хоча запрограмованість старіння і смерті ніким ніколи не була доведена.) Імовірно, це пов'язано з тим, які явища, що здаються природними, на початковому етапі розвитку нової науки не обговорюються: цей привілей може собі дозволити щось вже усталене, авторитетне - як фізика або філософія. Минуло близько ста років з моменту виникнення геронтології, і от у 60-х pp. XX ст. питання про те, чи справді старіння запрограмоване, було нарешті поставлено. І якщо воно запрограмоване, то що це за програма: саморуйнування організму? його самоліквідації? Відповідь - як загальна думка - була категорична: програма старіння існує, це програма самоліквідації особи (у масі - покоління), вона абсолютно необхідна для відмирання покоління, щоб звільнити місце поколінню наступному, а сама по собі змінюваність поколінь - необхідна умова для кращої пристосовності виду в цілому, так само, як і внутрішньовидова різноманітність ознак, поліморфізм, - одна з жорстких умов виживання виду.
Що ж, останнє положення цього вердикту (змінюваність поколінь - фактор стабільності виду в часі) можна, мабуть, прийняти. Однак дозволимо собі засумніватися от у чому: чи так вже очевидно, що для оптимальної змінюваності поколінь необхідна програма самоліквідації окремої особи? Безумовно, на дане питання природа відповідає позитивно... у деяких випадках. І це ті випадки, коли результат програми самоліквідації доступний для спостереження і виявляється з неминучістю майже апокаліптичною. Тут дійсно ситуація, коли для двох чергових поколінь не вистачає або харчових ресурсів, або місць проживання (можливе і поєднання цих "недостач").
Так, приміром, лососі після нересту гинуть масами - і не просто масами, а всі, оскільки фізіологічні перебудови, пов'язані з розмноженням, геть-чисто руйнують їхній організм. Менш відомий, але теж характерний приклад: мексиканська агава, проживши дев'ять років, на десятий цвіте, дає плід і відразу засихає. Одноденка готується до акту розмноження і, виконавши це єдине в житті призначення, не доживає до наступного дня.
Проаналізуємо. У перших двох випадках зв'язок розмноження з програмою самоліквідації хоча і не зовсім ясний в деталях, але зрозумілий в рисах більш загальних. Так, якщо у деяких видів риб видалити статеві залози, а в рослини - квітковий пагін, ніякої активної самоліквідації не буде: організм просто тихо згасне, проживши в кілька разів довше звичайного. А от останній випадок - трохи іншого роду і, треба зізнатися, включений не без наміру: з одноденкою аналогічний трюк повторити не можна. Що не роби з дорослою особиною, вона все рівно загине від голоду, тому що в неї не передбачено однієї необхідної деталі - ротового отвору. Так природа повеліла, вирішивши, що все одно не знадобиться. Звідси законне питання: чи потрібна в даному випадку спеціальна програма самоліквідації? Навряд. Народилася, зробила кладку яєць, а далі - твої проблеми: можеш - живи, а не можеш - умирай; на стабільності виду це ніяк не позначиться. От якби був потрібний догляд за потомством - інша справа. Коротше кажучи, природа, у чомусь досить щедра, на одноденці явно вирішила заощадити.
І що випливає з запропонованих прикладів? А те, що наявні два різні підходи до проблеми виживання: так би мовити, з позиції особини і з позиції виду. Звичайно, з людської точки зору (етичної, а не біологічної), не дати тварині можливості харчуватися, позбавивши її рота, - більш ніж жорстоко. Але коли як ціле розглядати не особину, а вид (що не надто етично, зате біологічно), то все стає на свої місця: особина має відтворити потомство, життєздатне і плідне, - і більше нічого; далі - тільки не заважати.
Виходить, з позиції виду, старіння (і як наслідок - смерть) - тільки для того, щоб не заважати? Та й узагалі, де тут, у наших прикладах, старіння? Адже смерть приходить у молодому, а щодо згаданої вище агави, у найквітучішому віці! А як же принцип рими: розвиток - старіння? Останнього, по суті, немає. Дійсно - немає. У диких популяціях тварин переважна кількість особин завершує життя, як говорять учені, незалежно від віку, тобто через вплив факторів зовнішнього середовища, але аж ніяк не від біологічних причин. Це - голод, хвороби, стихійні лиха, загибель від ворогів-хижаків, нарешті. У такій ситуації до старості не дотягнеш. І більшість не дотягує.
А от варто помістити цих тварин у лабораторні чи домашні умови старіння в наявності. Найбільш наочний приклад - наші лісові птахи: щиглі, чижики, синиці та інші. У клітці вони живуть, як правило, у 3-4 рази довше, ніж на волі (парадокс, з людської точки зору!), і вмирають найчастіше саме від старості. Аналогічним чином старіння виявляється в штучних умовах і в найпримітивніших створінь - круглих черв'яків, комах.
Про яку ж спеціальну програму самоліквідації тоді мова? Чи існує вона? А от від факту старіння нікуди не подінеш. І все-таки: якщо старіння закладене в схему функціонування живих істот (для багатьох видів, як ми переконалися, - у принципі, потенційно), то на якій основі цей процес здійснюється? Якась програма - нехай не самоліквідації - бути повинна, не може не бути! Якщо є програма для розвитку організму, є вона і для старіння; наш принцип працює безвідмовно.
І сьогодні можна стверджувати, що це - генетична програма, але програма загальна, єдина, яка дозволяє природі після вирішення завдання розвитку (прямого завдання) вирішувати завдання протилежне: поступового руйнування організму винятково через споконвічну недосконалість основної конструкції - генома і його похідної, клітини.
І що ж це за недосконалість? Це - недосконалість, чи, точніше, відсутність абсолютної надійності генетично заданого захисту організму від дії всіляких шкідливих факторів - як зовнішніх, так і внутрішніх. У які б тепличні умови організм не помістити, ушкодження виникають з фатальною неминучістю хоча б тому, що процес обміну речовин сам по собі містить елементи агресії проти власного організму. Це - побічні продукти метаболізму: приміром, шлаки, що накопичуються в клітинах; вільні радикали, що містять кисень, - молекули або їхні фрагменти, які несуть не-спарені електрони і тому хімічно агресивні (гіпотеза старіння американського вченого Д. Хармана).
Крім того, небезпечними факторами можуть бути: аномальні білки, що виникають у клітині через помилки зчитування з основних матриць - ДНК чи РНК; дефектні структури клітинних мембран; розриви в ДНК, що накопичуються з віком, а це - ушкодження генетичної програми функціонування клітини; втрата ділянок ДНК через її "недореплікацію", тобто неповноцінне подвоєння (зв'язок даного явища зі старінням - основа гіпотези О. М. Словникова).
Коротше кажучи, можливостей для саморуйнування в організму надзвичайно багато. Справа, однак, не стільки в тому, що і як сильно руйнує, скільки в тому, чи сильний захист організму, а найперше - клітини. Утім, інколи навіть і не клітини в цілому, а її тонких структур - тієї ж ДНК. Ми знаємо, що фізичні й хімічні впливи середовища - сонячне випромінювання, високі температури, деякі сполуки в повітрі та їжі - ушкоджують ділянки ДНК, і тут усе залежить від ефективності генетичних систем її репарації - відновлення, загоєння виниклих ранок.
Так от, наскільки могутній захист, а зрештою - надійність організму? Могутній, однак, незважаючи навіть на багаторазову резервованість страхувальних систем, могутній не на сто відсотків. Так, дефекти усуваються, але не всі. З часом їх стає все більше - поступово падає рівень надійності, "правильності" функціонування клітин, далі - тканин, далі - органів і, як наслідок, - організму в цілому. Так організм переходить у стан неспецифічної уразливості, образно назване нашими співвітчизниками Л. О. і Н. С. Гавриловими станом "нежилець". Це і є старіння.
Навіщо було природі створювати дві окремі програми для розвитку і старіння, коли цілком можна обійтися однією? Однією ввівши в неї, щоб запустити процес старіння, лише таку особливість, як недостатня надійність. Дуже ощадливий і доцільний підхід. До речі, такий принцип - принцип споконвічної спільності програми - взагалі досить популярний у природі, він виявився еволюційно виграшним.
Ось два наочні приклади. Перший - принцип диференціювання клітин. Відомо, що після запліднення генетична програма в клітині - загальна, єдина, а зсув розвитку у бік подальшого утворення, скажімо, нервової клітини, чи м'язової, чи епітеліальної обумовлено блокуванням відповідних частин цієї загальної, єдиної програми, записаної в геномі. Інший приклад - детермінація статі. У ряду двостатевих, у тому числі в людини, стать споконвічно жіноча. Якщо в геномі виявиться спеціальний блокуючий регулятор (гени Y-хромосоми), розвиток плоду зміщується в чоловічу сторону; якщо ж такого блоку немає, розвиток піде за споконвічним планом - жіночим.
Той же принцип покладений і в основу розвитку-старіння: споконвічно програма одна. Коротше, для створення різноманітності - різних типів функціонування, різних типів клітин або різних статей - часом набагато простіше модифікувати загальне, ніж щораз заново ліпити окремі форми.
Отже: спеціальної програми старіння немає - є програма розвитку і функціонування, що в силу своєї не абсолютної надійності, визначає можливість поступового нагромадження з віком різних дефектів, що і призводить до зношування, старіння організму. Щоб наступила старість, цього, безсумнівно, цілком достатньо.
Схожі статті
-
Розвиток - це необоротна, спрямована, закономірна зміна матерії і свідомості, їхня універсальна властивість; у результаті розвитку виникає новий якісний...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 1.4. Нескінченність: потенційна й актуальна
Ревізії довелося піддати і зміст поняття "система". Коли система в цілому знаходиться в стані, далекому від істинної термодинамічної рівновага, а це...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 1.3. Поняття системи
Ревізії довелося піддати і зміст поняття "система". Коли система в цілому знаходиться в стані, далекому від істинної термодинамічної рівновага, а це...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 2.3. Час і простір
На початку XX ст. з'ясувалося, що на час "можна впливати"! Дуже швидкий рух, наприклад, сповільнює біг часу. Потім з'ясувалося, що потік часу залежить і...
-
Єдиний процес розвитку охоплює явища живої та неживої природи і суспільства, тому природно описати весь процес розвитку на одній мові, у рамка:: єдиної...
-
Характерною рисою систем, що розвиваються, є їхня здатність до самоорганізації, яка виявляється в самоузгодженому функціонуванні системи за рахунок...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 4.3. Концептуальна модель розвитку
Найбільш важливий етап процесу розробки моделі полягає у виборі структури моделі системи. Навряд чи можна вважати за доцільне починати дослідження з...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 4.1. Інформаційна концепція розвитку систем
Поняття розвитку неживої і живої природи розглядається як необоротна спрямована зміна структури об'єктів природи, оскільки структура відбиває рівень...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 1.6. Теорема Дж. Белла
Модель Ньютона - це одне тіло, що рухається в абсолютному нескінченному просторі рівномірно і прямолінійно доти, поки на це тіло не подіє сила (перший...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 2.4. "Діри" у просторі и часі
Чорні діри - це породження гігантських сил тяжіння. Вони виникають, коли в ході сильного стиску більшої маси матерії зростаюче гравітаційне поле її стає...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 10. ЕВОЛЮЦІЙНА МЕДИЦИНА
Причина хвороб - шкідливі фактори, що може бути очевидніше? Ця ідея визначає стратегію профілактики і лікування хвороб, на ній будують усі медичні...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 8.1. Філософські підходи до природознавства
Центральна ідея, що проходить через усю творчість Вернадського, - це єдність біосфери і людства. У працях з природознавства видатний учений розкриває...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 7.3. Дві логіки
У схемі звичайної сучасної ЕОМ втілена мова машинних команд, що складається з найпростіших арифметичних і логічних операцій. Примітивність цієї мови -...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 7.2. Програмістські аналогії
У схемі звичайної сучасної ЕОМ втілена мова машинних команд, що складається з найпростіших арифметичних і логічних операцій. Примітивність цієї мови -...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 5.2. Умови виникнення самоорганізації
Як відзначалося, розвиток системи відбувається за рахунок внутрішніх механізмів, у результаті процесів самоорганізації і за рахунок зовнішніх керуючих...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 1.5. Закони Ньютона
Модель Ньютона - це одне тіло, що рухається в абсолютному нескінченному просторі рівномірно і прямолінійно доти, поки на це тіло не подіє сила (перший...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 6.1. Чи заперечує акт творення еволюцію?
Різниця між вченням Біблії і природничонауковим поглядом на виникнення світу і життя на Землі полягає зовсім не в протиставленні миттєвого виникнення і...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 6. ЕВОЛЮЦІЯ І СТВОРЕННЯ СВІТУ
Різниця між вченням Біблії і природничонауковим поглядом на виникнення світу і життя на Землі полягає зовсім не в протиставленні миттєвого виникнення і...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 3.1. Об'єднувальна роль хаосу
Між фундаментальними законами фізики і всіма іншими науками існував розрив. Ми глибоко переконані в тому, що запропонований підхід дає більш погоджений і...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 7.1. Піраміда мов
Відмітна властивість мислення полягає, напевно, у здатності досягати поставленої мети, тобто знаходити потрібний варіант серед інших, які у принципі...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 7. МИСЛЕННЯ. МОЗОК І КОМП'ЮТЕР
Відмітна властивість мислення полягає, напевно, у здатності досягати поставленої мети, тобто знаходити потрібний варіант серед інших, які у принципі...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 6.3. Помилкова альтернатива еволюціонізму
Дарвінізм виявився привабливим для матеріалістично орієнтованої наукової громадськості XIX ст. тим, що ця концепція еволюції нібито усуває надприродні...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 9. КОНЦЕПЦІЇ ВИНИКНЕННЯ ЖИТТЯ
Зараз уже прочитано тисячі послідовностей білків та генів, що їх кодують, і стає ясно: гени - не що інше, як випадкові послідовності з чотирьох...
-
Процес переходу біосфери в ноосферу неминуче несе в собі риси свідомості, цілеспрямованої діяльності, творчої роботи. Вернадський бачив, що перед...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 8.4. Завдання щодо творення ноосфери
Процес переходу біосфери в ноосферу неминуче несе в собі риси свідомості, цілеспрямованої діяльності, творчої роботи. Вернадський бачив, що перед...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 8.3. Наука як основний фактор ноосфери
Трохи незвичайний підхід Вернадського до науки. Він її розглядав як геологічну й історичну силу, що змінює біосферу і життя людства. Вона - це основна...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 6.2. Можливі альтернативи дарвінізму
Дарвінізм виявився привабливим для матеріалістично орієнтованої наукової громадськості XIX ст. тим, що ця концепція еволюції нібито усуває надприродні...
-
Останнім часом також активно ведуться роботи з побудови моделей обробки інформації в нервовій системі. Більшість моделей грунтується на схемі формального...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - 7.6.2. Нейрон ні мережі і нейрокомпьютер
Останнім часом також активно ведуться роботи з побудови моделей обробки інформації в нервовій системі. Більшість моделей грунтується на схемі формального...
-
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 3. НОВІ ФІЗИЧНІ ЗАКОНИ
"Якщо нам дійсно вдасться побудувати всеосяжну фізичну теорію, то згодом її основні принципи стануть доступні розумінню кожного. І тоді всі ми, філософи,...
Концепції сучасного природознавства - Бобильов Ю. П. - Розділ 11. ГЕРОНТОЛОГІЯ ТА ЕВОЛЮЦІЙНА БІОЛОГІЯ