Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Микола Порш (1877-1944)
Український державний діяч і теоретик соціал-демократії, правознавець, економіст, публіцист. Свої правові і політичні погляди висвітлив у написаних ним особисто у 1903-1905 рр. програмних документах РУП, УСДРП, їх статутах, резолюціях тактично-організаційного характеру, публіцистичних статтях, зокрема: "З приводу існуючого питання" (1905), "Національні організації пролетаріату" (1906), "Автономія України у світлі соціал-демократичної критики" (1906), "Робітнича партія і економічна боротьба пролетаріату" (1906), "Останній з'їзд Російської соціал-демократичної партії" (1906), "Україна у державному бюджеті Росії" (1909), "Сучасний момент у житті української нації і завдання української соціал-демократії" (1910), "Нагальна потреба" (1910), "Державний бюджет Росії" (1911, під псевдонімом М. Гордієнко), "Відносини України до інших районів Росії на робітничому ринку" (1912), "Робітництво України" (1912), "Капіталізм і російська культура на Україні" (1912) тощо, та у книгах і брошурах "Пролетаріат на Україні" (1907), "Про автономію України"(1909), "Наші організаційні завдання" (1910), "Автономія України і соціал-демократія" (1917), "Україна і Росія на робітничому ринку" (1918) та ін. Переклав українською мовою І том "Капіталу" К. Маркса.
Фундаментом юридичних концепцій Порша стали ерфуртська програма німецьких соціал-демократів 1891 р. і програма-мінімум РСДРП 1903 р. Майбутнє Російської імперії він вбачав у її перетворенні на підставі демократичної конституції на федеративну народну республіку з широкими правами кожного суб'єкта федерації до його повного державного відокремлення, рішення про яке ухвалює всенародний референдум. Парламент федеративної Росії, на думку Порша, поставав як Народна рада, що діє на професійних засадах і формується на пропорційній основі як результат усезагального, безпосереднього, рівного і таємного голосування громадян, які досягли 20-літнього віку, незалежно від статі. Важливе значення Порш надавав принципу "самоуправи народу", тобто його праву референдумом приймати або відхиляти закони, ухвалені Народною радою. Механізм виконавчої і судової влади не визначався, але наголошувалося на необхідності забезпечення найширших прав і свобод людини з акцентуванням на соціальних правах: утримання за рахунок держави дітей у садках і школах, постачання ліків, влаштування поховання, право на відпочинок, охорону праці, пенсії, щотижневу виплату заробітної плати тощо.
Із кінця 1905 р. у проектах Порша загальноросійський парламент називається Зібранням народних представників, а внутрішні справи автономної України вирішує представницький Сейм. Під впливом ідей Ж.-Ж. Руссо більше значення він надав "прямому народному законодавству", виборності державних чиновників усіх рангів, "самоопреділенню культурному і політичному" для кожної нації, рівності усіх мов у школах, судах, місцевих, громадських і державних установах. Великі сподівання у справі знищення самодержавного ладу і встановлення конституційного режиму Порш покладав на Установчі збори.
У полеміці з лідерами РСДРП, Д. Донцовим, Д. Антоновичем, В. Винниченком, С. Петлюрою М. Порш розвивав своє бачення новітнього конституціоналізму і конституційної платформи українського державотворення, заперечуючи перебільшення впливу російського лібералізму на український рух, обгрунтовуючи необхідність політичної автономії України економічними і, культурницькими аргументами, доводячи, що для досягнення повної самостійності потрібна підготовча робота у галузях права, економіки тощо. Після 1917 р. Порш відходить від широкого розуміння національно-територіальної автономії України і обережно ставиться до планів запровадження самостійної державності, посилаючись на неготовність до таких радикальних зрушень, незрілість політичних партій, відсутність продуманих організаційно-правових засад.
Важливі політико-правові концепції Порш сформулював у розмові зі Сталіним під час загострення конфлікту між радянським урядом у Петрограді та Центральною Радою в грудні 1917 року. Він запевняв голову у справах національностей у готовності УНР підтримувати федеральний центральний уряд, який створять "всі обласні уряди Росії", не погоджувався на скликання Всеукраїнського з'їзду рад для обрання нового складу Центральної Ради, оскільки, на його думку, це і була Рада робітничих, селянських і солдатських депутатів, наполягав на завершенні виборів до українських Установчих зборів та їх скликанні 9.01.1918 р. для ухвалення конституції УНР, правовому вирішенні питань про мир і землю та відносини Києва з Петроградом.
Андрей (Роман-Олександр-Марія-Андрій) Шептицький (1865-1944). Український правознавець, церковний і політичний діяч. Окрім численних проповідей, тексти яких часто друкували, своє вчення про церковне право, його історію, проекти реформування держави він виклав у філософсько-богословських. творах, опублікованих переважно після його смерті: "Божа Мудрість", "Християнська Праведність", "Дар П'ятидесятниці", "Пастирські листи", "Пастирські послання до духовних й вірних станіславській єпархії", "Типікон" та ін. Широкого розголосу набули його статті "Християнський Схід" (1939), "Німецькій армії потрібно надавати найбільшу допомогу" (1941), "Послання митрополита Шептицького до хліборобів" (1941), "Мати Марія" (1942), "Не убий" (1942), "Як будувати рідну Хату" (1942), "Лист до Папи" (1942) тощо.
Найбільший внесок Шептицький як правознавець зробив у збагачення і тлумачення церковного права, особливо щодо діяльності уніатської церкви: вироблення правил її повного підпорядкування Палі Римському, відносин з Києвом і Москвою, унормування діяльності уніатських священиків, церковного апарату, керівництва приходами і громадами, процесу каяття, носіння знака тризуба (обов'язково з хрестом), сплати церквою податків тощо. Вважаючи ненависть між людьми явищем природним, він закликав до милосердя, а в разі, коли церква не має можливості публічно визнати злочином певний вчинок, робити це у проповідях. А. Шептицький звертався до Гімлера з проханням не залучати українських поліцаїв до антиєврейських акцій. Найтяжчим злочином (і гріхом) він вважав людиновбивство, аналізуючи його з позицій богословського обгрунтування гріховності народу, який "звикає до вбивств", повчань священикам стосовно роз'яснювання цього гріха і підтримки розкаяння вбивць. За ініціативою Шептицького у 1925 р. Ватикан і Польща підписали конкордат, за яким уніатські священики перейшли на державне утримання Варшави. Багато зусиль у галузі клерикальних правовідносин доклав митрополит для об'єднання греко-католиків із православними під верховенством Риму і юрисдикцією Папи Римського.
Як депутат парламенту і заступник маршалка Галицького сейму, Шептицький використовував свої професійні знання юриста для підготовки законопроектів, спрямованих на розширення прав українців в Австро-Угорщині, самовизначення українського та інших народів Габсбурзької імперії "на основі етнографічного принципу", ініціював заснування музеїв, лікарень, бурс, монастирів, молодіжних об'єднань, уніатських богословських товариств тощо. Із позицій екуменізму він закликав будувати державний і суспільний лад на засадах релігійної моралі, якій повинне відповідати позитивне право.
Із юридичних проектів Шептицького щодо реформування держави першим став розроблений у 1914 р. за дорученням наради найвищих державних радників у Відні текст меморандуму до урядів членів Четверного союзу. Цей документ передбачав створення основ державного устрою України під протекторатом Габсбурзької імперії, обгрунтовував пропозиції щодо удосконалення правової системи Наддніпрянщини, проголошував окремі права і свободи людини. Такі клерикально-консервативні юридичні схеми основувались на "конституціюванні" українських земель, у т. ч. й "підросійської України", шляхом поширення на них дії габсбурзької конституції, австрійського цивільного кодексу та іншого законодавства Австрії, запровадження посади монарха - гетьмана України, якого призначав цісар із "найбільш видатних полководців австрійської армії", повного підпорядкування митрополиту православної церкви у складі єдиного українського патріархату. Значну увагу в меморандумі приділено військовій організації майбутньої держави на традиціях запорозького козацтва, оскільки "донські козаки... є тільки відхиленням від правдивих козаків". Пропонували і запорозьку військову ієрархію від отамана до сотника. Реалізація меморандуму передбачалася з часу, "як тільки австрійська переможна армія вступить на територію Росії". Оскільки цього не сталось, проект залишився на папері у міністерстві закордонних справ Австро-Угорщини.
Наступний пакет міркувань щодо державно-правового устрою України Шептицький створив під час Другої світової війни. Він вважав, що ідеалом для українців має стати "побудова рідної, всенаціональної Хати". Цим роздумам передував аналіз розвитку держави від сім'ї, роду, племені, акцентування на сутності держави взагалі як способі досягнення гармонії у суспільстві, християнських принципах ставлення до верховної влади, юридичних засадах відносин держави і церкви. Попереджаючи про численні труднощі на шляху до побудови "всенаціональної Хати", правознавець закликав духовенство, уніатське і католицьке душпастирство до практичної допомоги українському народові у цій справі, особливо у вихованні громадянських чеснот і патріотизму. Сутність влади він тлумачив як службу народові, а не панування над підданими, її головний обов'язок - як оборону "свободи одиниці". Шептицький не заперечував жодної з форм державного правління (монархію, олігархію, демократію), оскільки кожна з них здатна втілювати як зло, так і добро. Він особливо наголошував на необхідності дотримання міри між "правами державної влади ", з одного боку, та правами і свободами індивідів, з іншого, і застерігав, що нічим не обмежена свобода особи може "довести до хаосу, з якого людей виведе лише автократизм всемогучої держави". Ідеології шовінізму, "чинного націоналізму" Шептицький не сприймав.
Схожі статті
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Михайло Щербатов (1733-1790)
Правознавець, історик, державний діяч. Вчення про державу і право він виклав у працях "Про необхідність і корисність градських законів", "Різні роздуми...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Василь Татищев (1686-1750)
Політичний діяч і мислитель. Він відіграв важливу роль у визначенні правового статусу українських земель за доби російського царя Олексія Михайловича. У...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Джеймс Медісон (1751-1836)
На початку ХІХ ст., після того як Верховний суд США у 1803 р. закріпив за собою право конституційного нагляду, завершився важливий етап формування нового...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Томас Джефферсон (1743-1826)
На початку ХІХ ст., після того як Верховний суд США у 1803 р. закріпив за собою право конституційного нагляду, завершився важливий етап формування нового...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - 6.5. Розвиток державно-правової думки у США
На початку ХІХ ст., після того як Верховний суд США у 1803 р. закріпив за собою право конституційного нагляду, завершився важливий етап формування нового...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Симон Петлюра (1879-1926)
Український громадський, політичний діяч, юрист і публіцист. У 1891 р. він став одним із засновників та ідейних натхненників "Братства тарасівців", яке...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Микола Міхновський (1873-1924)
Український громадський, політичний діяч, юрист і публіцист. У 1891 р. він став одним із засновників та ідейних натхненників "Братства тарасівців", яке...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Олівер-Вендел Холмс (1841-1935)
На початку ХІХ ст., після того як Верховний суд США у 1803 р. закріпив за собою право конституційного нагляду, завершився важливий етап формування нового...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Афанасій Ордин-Нащокін (1605-1680)
Політичний діяч і мислитель. Він відіграв важливу роль у визначенні правового статусу українських земель за доби російського царя Олексія Михайловича. У...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Станіслав Оріховський (1513-1566)
Священик-гуманіст, публіцист, філософ, історик, письменник. На основі еллінських філософських уявлень, вчення Арістотеля він першим серед українських...
-
Поширеною течією давньокитайської державно-правової думки був даосизм - філософське вчення, згідно з яким природа і життя людей підпорядковані загальному...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Клод-Адріан Гельвецій (1715-1771)
Один із ідейних натхненників Великої французької революції, просвітитель, енциклопедист. Протягом 1751-1771 рр. він разом з Д. Дідро, Вольтером, П.-А.-Д....
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Томас Гоббс (1588-1679)
Розвиток новітніх державно-правових учень англійських мислителів XVII-XVIII ст. мав кілька напрямів: консервативно-охоронний (авторитарно-державницький);...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - 5.3. Державно-правові вчення в Англії
Розвиток новітніх державно-правових учень англійських мислителів XVII-XVIII ст. мав кілька напрямів: консервативно-охоронний (авторитарно-державницький);...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Борис Чичерін (1828-1904)
Соціальний мислитель, правознавець і філософ, фундатор (разом з К. Кавеліним) російського різновиду ліберальної думки. Вчення про державу і право він...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Костянтин Неволін (1806-1855)
Досліджував проблеми держави і права. У 1837-1843 рр. він був ректором Київського університету Св. Володимира. Свої ідеї виклав у працях "Енциклопедія...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Михайло Сперанський (1772-1839)
В історії Росії ХІХ ст. відбулося кілька вагомих спроб лібералізації політичного режиму й перетворення всієї системи центральних органів управління....
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - 6.6. Розвиток державно-правової думки в Росії
В історії Росії ХІХ ст. відбулося кілька вагомих спроб лібералізації політичного режиму й перетворення всієї системи центральних органів управління....
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - 5.8. Державно-правові вчення в Росії
Російська державно-правова думка, як і українська, має своїм джерелом політичну ідеологію Київської Русі і еволюціонувала майже до XVIII ст. у формі...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - "Федераліст"
Засновник радикально-демократичного напряму республіканізму і конституціоналізму, соціальний мислитель, громадський і державний діяч. Свої правові та...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Томас Пейн (1737-1809)
Засновник радикально-демократичного напряму республіканізму і конституціоналізму, соціальний мислитель, громадський і державний діяч. Свої правові та...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Жан-Жак Руссо (1712-1778)
Один із ідейних натхненників Великої французької революції, просвітитель, енциклопедист. Протягом 1751-1771 рр. він разом з Д. Дідро, Вольтером, П.-А.-Д....
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Шарль Фур'є (1772-1837)
Теоретик новітнього конституціоналізму, політичний діяч, публіцист і письменник. Його перу належать праці "Про конституції та про їх гарантії" (1814),...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Бенжамен Констан (1767-1830)
Теоретик новітнього конституціоналізму, політичний діяч, публіцист і письменник. Його перу належать праці "Про конституції та про їх гарантії" (1814),...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Олександр Радищев (1749-1802)
Просвітитель, письменник і правознавець. Свої погляди на проблеми держави і права він виклав у працях "Творення світу" (1779), "Слово про Ломоносова"...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Лао-цзи (579-499 до н. е.)
Поширеною течією давньокитайської державно-правової думки був даосизм - філософське вчення, згідно з яким природа і життя людей підпорядковані загальному...
-
Характеризується він виходом на духовну арену раціоналістичних інтерпретацій політичного і державно-правового розвитку. Представниками цього етапу були...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Євген Трубецькой (1863-1920)
На початку XX ст. російська і українська державно-правова думка глибоко сприйняла та засвоїла ідеї провідних західних мислителів. Водночас бурхливі...
-
На початку XX ст. російська і українська державно-правова думка глибоко сприйняла та засвоїла ідеї провідних західних мислителів. Водночас бурхливі...
-
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Михайло Драгоманов (1841-1895)
Філософ і громадсько-політичний діяч. Творчість М. Драгоманова пов'язана з пошуками шляхів вирішення "українського" і "слов'янського" питань, які привели...
Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Микола Порш (1877-1944)