Історія України - Коваль М. В. - § 51. Наслідки соціальної незахищеності населення
Падіння життєвого рівня
Адміністративно-командна система занедбала соціальну сферу, внаслідок чого життєвий рівень переважної більшості людей був дуже низьким. За рівнем споживання на душу населення наша країна у другій половині 80-х рр. скотилася на 77 місце в світі. До всього народ України міг привласнювати лише четверту частину створюваного валового національного продукту, в той час як у цілому по СРСР-третину, а в розвинутих капіталістичних країнах, зокрема США та Англії - дві третини. Слід відзначити також і нижчу оплату праці, ніж у середньому по СРСР. І Набагато меншу в порівнянні з багатьма країнами світу, як капіталістичними, так і тими, що розвиваються.
Створена за сім десятиріч суспільна система була органічно байдужа до реальної людини. Тому ми неухильно й просувалися спочатку до відносного, а згодом і до абсолютного зубожіння. Відтак чимало людей опинилося за межею бідності. Вкрай недостатньо випускалося предметів споживання, адже керівництво країни головну увагу зосереджувало на розширенні виробництва засобів виробництва та озброєння. По цьому шляху довелося йти і Україні. Тому, вдвічі перевищуючи, скажімо, Францію за природоресурсним запасом, народ України живе в двадцять разів гірше, ніж французи.
Вжиті в республіці з початком перебудови заходи дали змогу певною мірою нормалізувати торгівлю хлібом, яйцями, макаронами та деякими іншими продуктами харчування. Проте залишалася гострою проблема забезпечення населення м'ясо-молочними й іншими цінними продуктами тваринництва. А в 1989-1992 рр. порівняно з попередніми обсяги м'яса і тваринного масла, що надходили в торгівлю із державних фондів, постійно зменшувалися. В Україні у 80-х рр. споживалося м'яса втричі менше, ніж у США, не кажучи вже про його якість. Незадовільним було й забезпечення населення плодоовочевою продукцією.
У республіці склалася нераціональна структура харчування. Споживалося набагато більше за науково обгрунтовані норми цукру, хліба, картоплі. А це негативно позначалося на стані здоров'я людей. Низькою була якість продуктів харчування. Надмірна хімізація сільськогосподарського виробництва в республіці, інші фактори забруднення продукції зумовили споживання разом із їжею дедалі більшої кількості вкрай шкідливих для людського організму речовин. На душу населення в Україні припадає 300 кг отруйних речовин та відходів промисловості, в той час як м'яса - вдесятеро менше.
Далеко не повністю забезпечувався попит населення на промислові товари. Причини цього полягали насамперед у недостатній увазі до роботи легкої і місцевої промисловості, її неефективності, в незадовільній організації торгівлі. Занедбано було й сферу послуг. Тривалими залишалися терміни й низькою була якість виконання замовлень, побутували грубість і здирство працівників галузі. Невпинно зростали ціни на товари і послуги як у кооперативному, так і в державному секторі торгівлі й побуту. Нескінченні черги все ще були символом нашого життя.
Уряд республіки намагався вжити практичних заходів щодо соціальної переорієнтації економіки. Помітно збільшувалася доля асигнувань на виробництво споживчих товарів. Внаслідок зміни профілю (конверсії) ряду оборонних підприємств трохи збільшувалися обсяги випуску складної побутової техніки.
Одначе з кінця 80-х рр, на шляху продовольчих і промислових товарів до споживача постали добре організовані злочинні групи, до яких входили працівники торгівлі, чиновники державних установ і навіть співробітники правоохоронних органів. Внаслідок їхніх дій величезна кількість продукції, обминаючи державну систему торгівлі, потрапляла на чорний ринок, де реалізовувалася за надзвичайно високими цінами. Щоб ліквідувати таке становище, з 1 листопада 1990 р. було запроваджено продаж продовольчих і промислових товарів по картках споживача з купонами.
Та це не зупинило масового шахрайства. Наживалися, паратизували, грабували народ також офіційно діючі установи. Більшість кооперативів та інших комерційних структур нічого не виробляли, а лише втридорога перепродували державну продукцію. Все це призводило до формування в Україні верстви багатих, а то й надбага-тих людей.
На цьому тлі жалюгідно виглядало підвищення у 1989 р. мінімального розміру пенсій до 70 крб., адже ця сума могла забезпечити лише вкрай низький рівень життя. Щоправда, у 1991 р. розроблено нове пенсійне законодавство. Введено ряд пільг для учасників Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів і прирівняних до них осіб тощо. Почастішали вияви милосердя й турботи про малозабезпечених, насамперед інвалідів і людей похилого віку. У Києві, Львові, інших містах республіки для частини з них введено безплатне харчування. Поширювалися в республіці й інші види благодійної діяльності. Але значне підвищення роздрібних цін на продовольчі й промислові товари, послуги, здійснене з 2 квітня 1991 p., значно погіршило життя багатьох груп населення, бо компенсаційні виплати не вирішували справи.
Враховуючи це, Верховна Рада України у липні 1991 р. прийняла закон, згідно з яким мінімальний розмір заробітної плати встановлювався в сумі 185 карбованців на місяць з урахуванням компенсації, введеної з квітня 1991 p. у зв'язку з підвищенням союзним урядом роздрібних цін на всій території країни. На цьому ж рівні встановлювався й мінімальний розмір пенсій.
Щоправда, не можна вважати за соціально справедливе і своєчасне значне підвищення у 1989 р. заробітної плати апарату партійних, радянських, комсомольських і профспілкових органів та працівникам міністерств і відомств при вкрай низькому її мінімальному розмірі у багатьох трудівників міста і села. Соціальна справедливість продовжувала порушуватися й тим, що керівна верхівка, сповідуючи подвійну мораль і законність - одну для себе, а іншу для решти людей,- будь-що прагнула зберегти систему власних привілеїв. До захисту привілейованого становища командно-адміністративного апарату підключалися тодішні перший секретар ЦК компартії України В. В. Щербицький, перший заступник голови Ради Міністрів УРСР Є. В. Качаловський та інші керівники республіки, які брехливо заявляли, що ніяких привілеїв для працівників партійних і державних органів не існує.
Компартійна верхівка у попередні роки різними засобами, зокрема й шляхом пограбування суспільної власності, нагромадила великі валютні ресурси. Передбачаючи крах свого політичного та ідеологічного панування, партапарат, використовуючи свої широкі фінансові можливості, вирішив зосередити в своїх руках економічну владу. З цією метою ним було створено чимало анонімних комерційних структур, які мали оволодіти ринком і не дати економічно зміцніти конкурентам, а то й усунути їх з дороги. Використовуючи своє керівне становище До серпня 1991 р. і зв'язки після путчу, владні структури організували каральні заходи проти ряду фірм і компаній, які ефективно розпочинали свою діяльність, та проти удачливих підприємців.
На рубежі 1991-1992 рр., коли готувалася й здійснювалася лібералізація (в дійсності - підвищення) цін, життєвий рівень в Україні впав до таких обсягів, які дозволяли багатьом хіба що не вмерти з голоду. Певними заходами соціального захисту населення, вжитими державним керівництвом України, було підвищення, згідно з указом Президента, з 2 січня 1992 р. на 100 % державних тарифних ставок і посадових окладів працівникам бюджетних установ і організацій, збільшення пенсій та інших виплат, зокрема й військовослужбовцям, введення в обіг з 10 січня того ж року купонів багаторазового використання тощо.
Певна увага приділялася розв'язанню житлової проблеми. Новосілля щорічно справляли сотні тисяч чоловік. Великий обсяг робіт виконувався й по капітальному ремонту та реконструкції наявного житлового фонду. Розширювалася участь у цій справі молодіжних житлових комплексів і кооперативів. Та при всіх досягненнях проблема житла в республіці залишається складною. Черга на одержання квартири в містах зростає швидше, ніж кількість новоселів, зокрема й за рахунок переїзду сюди великої кількості сільських жителів. Гострота житлової проблеми зумовлюється й тим, що при розподілі житла має місце зловживання владою, порушення відповідних законів і соціальної справедливості.
Схожі статті
-
Історія України - Коваль М. В. - Проблеми матеріального стану населення
Перші мирні роки мало чим відрізнялися од важких буднів воєнного часу. У спустошених містах і селах України не вистачало буквально усього. Люди, особливо...
-
Історія України - Коваль М. В. - Досягнення й складнощі українізації
Національно-визвольний рух українського народу після повалення царизму був спрямований на побудову своєї суверенної держави. Спроби її утворення...
-
Історія України - Коваль М. В. - Сталінградська битва
Сталінградська битва Початок визволення України. З виходом німецької армії у межиріччя Дону і Волги почалися велика битва на Волзі (17 липня 1942 р.- 2...
-
Історія України - Коваль М. В. - § 33. Корінний перелом у ході війни (листопад 1942 - 1943 рр.)
Сталінградська битва Початок визволення України. З виходом німецької армії у межиріччя Дону і Волги почалися велика битва на Волзі (17 липня 1942 р.- 2...
-
Історія України - Коваль М. В. - Зародження дисидентського духу
Одночасно зі спробами змін в офіційній політиці у суспільно-політичному житті України став розвиватися дисидентський рух - тобто рух невгодних. Він виник...
-
Історія України - Коваль М. В. - Поява "шестидесятників" у літературі та мистецтві
Поновлення демократичних норм і принципів співжиття створювало сприятливі умови для національно-культурного відродження - розвитку літератури і мистецтва...
-
Історія України - Коваль М. В. - Національна і релігійна толерантність
Визначним здобутком у національних відносинах в Україні є те, що перебудова тут відбувалася без етнічних чвар, міжнаціональних конфліктів і...
-
Історія України - Коваль М. В. - Зрушення в офіційній політиці
§ 39. Перші кроки лібералізації суспільного життя Зрушення в офіційній політиці На середину 50-х рр. усі сфери життя України майже цілком перебували під...
-
Історія України - Коваль М. В. - § 39. Перші кроки лібералізації суспільного життя
§ 39. Перші кроки лібералізації суспільного життя Зрушення в офіційній політиці На середину 50-х рр. усі сфери життя України майже цілком перебували під...
-
§ 39. Перші кроки лібералізації суспільного життя Зрушення в офіційній політиці На середину 50-х рр. усі сфери життя України майже цілком перебували під...
-
Історія України - Коваль М. В. - "Новий порядок"
Сталінградська битва Початок визволення України. З виходом німецької армії у межиріччя Дону і Волги почалися велика битва на Волзі (17 липня 1942 р.- 2...
-
Історія України - Коваль М. В. - Радянізація нових областей
Господарське й культурне будівництво в Західній Україні здійснювалося за складних умов. Діяли перевірені на сході України вольові,...
-
Історія України - Коваль М. В. - Підвищення суспільно-політичної активності населення
§ 48. Новий етап у розвитку національно-визвольного, демократичного руху Підвищення суспільно-політичної активності населення Впродовж семи десятиріч...
-
Історія України - Коваль М. В. - Складові структури населення
Складові структури населення Процеси об'єктивного і суб'єктивного характеру, які відбувалися в житті суспільства, зумовлювали зміни в соціальній...
-
Історія України - Коваль М. В. - "Радянське будівництво"
Побудова державного апарату в Україні починалася, як і першого разу, на початку 1919 р., зі створення революційних комітетів. 11 грудня 1919 р. в Москві...
-
Історія України - Коваль М. В. - Мілітаризація економіки
Мілітаризація економіки Здійснена відповідно до комуністичної доктрини швидка націоналізація промисловості перервала усталені господарські зв'язки й...
-
Історія України - Коваль М. В. - § 19. Радянська політика в галузі економіки і культури
Мілітаризація економіки Здійснена відповідно до комуністичної доктрини швидка націоналізація промисловості перервала усталені господарські зв'язки й...
-
Історія України - Коваль М. В. - Приборкання українських комуністичних партій
Побудова державного апарату в Україні починалася, як і першого разу, на початку 1919 р., зі створення революційних комітетів. 11 грудня 1919 р. в Москві...
-
Історія України - Коваль М. В. - Проблеми народної освіти
Проблеми народної освіти Одним із важливих завдань, які постали перед суспільством, було здійснення докорінних перетворень у сфері культури. Вони...
-
Історія України - Коваль М. В. - Від неприязні - до фізичного знищення інтелігенції
Дедалі зростаюча мережа вищих і середніх спеціальних учбових закладів України підготувала для народного господарства республіки на кінець 30-х рр....
-
Історія України - Коваль М. В. - Суперечності у розвитку мистецтва
В республіці Інтенсивно розвивалося музичне життя - пісенна творчість, хорова і симфонічна, оперна і балетна музика. Чимало талановитих творів...
-
Історія України - Коваль М. В. - § 25. Перші кроки культурного будівництва
Проблеми народної освіти Одним із важливих завдань, які постали перед суспільством, було здійснення докорінних перетворень у сфері культури. Вони...
-
Історія України - Коваль М. В. - Культурне будівництво
У політичному житті села перших по революційних років панували есерівські партії - українська і загальноросійська. Після розколу обох партій вплив на...
-
Прагнення Сталіна до лідерства у партії й державі та сприяння цьому більшовиків України Вже на початку 20-х рр. суспільно-політичне життя республіки, як...
-
Історія України - Коваль М. В. - § 24. Посилення адміністративно-командної системи
Прагнення Сталіна до лідерства у партії й державі та сприяння цьому більшовиків України Вже на початку 20-х рр. суспільно-політичне життя республіки, як...
-
Історія України - Коваль М. В. - Реформування в промисловості
Реформування в промисловості Руйнування, завдані народному господарству України під час Великої Вітчизняної війни, на середину 50-х рр. в основному було...
-
Історія України - Коваль М. В. - § 40. Спроби застосування економічних методів господарювання
Реформування в промисловості Руйнування, завдані народному господарству України під час Великої Вітчизняної війни, на середину 50-х рр. в основному було...
-
Історія України - Коваль М. В. - Голод у південних губерніях
Господарське становище республіки, як і країни в цілому, ще більше погіршилося в зв'язку з катастрофічною посухою 1921 р. Деградоване продрозкладкою...
-
Історія України - Коваль М. В. - Утворення комітетів незаможних селян
У політичному житті села перших по революційних років панували есерівські партії - українська і загальноросійська. Після розколу обох партій вплив на...
-
Історія України - Коваль М. В. - Промисловий розвиток республіки
Промисловий розвиток республіки Зусилля народу України у перші воєнні роки були цілковито підпорядковані завданням відбудови господарства та культури. З...
Історія України - Коваль М. В. - § 51. Наслідки соціальної незахищеності населення