Інвестування - Гриньова В. М. - 11.2. Правове регулювання інвестиційної діяльності
Як свідчать дослідження, аналіз інвестиційного клімату в Україні є не дуже сприятливим, але інвестор зацікавлений у здійсненні інвестиційної діяльності. Інвестиційний клімат повинен бути спрямований на залучення інвестицій і обов'язково має забезпечити: ефективне використання інвестицій і для інвестора, і для економіки в цілому; реінвестування іноземних інвестицій; сприятливість національного інвестиційного середовище як для інвесторів, так і для бізнесу в цілому; передбачуваність та перспективність підприємця і зацікавленість у розширенні сфери своєї діяльності. Важливим орієнтиром для залучення іноземних інвесторів є внутрішні інвестиції, саме вони є головною умовою економічного зростання та підвищення добробуту населення. Іноземні інвестори будуть масово інвестувати туди, де побачать приклади ефективного вкладання капіталу вітчизняними інвесторами.
Усі суб'єкти підприємницької діяльності за сприятливого інвестиційного клімату будуть мати змогу реалізувати свої потенційні можливості в рамках чіткого, зрозумілого та прозорого законодавчого простору. На сьогодні в Україні прийнято більше 150 законодавчо-нормативних актів щодо регулювання та здійснення інвестиційної діяльності на всіх рівнях, але вони мають багато негативних характеристик. За роки незалежності України законодавство з питань діяльності іноземних інвесторів змінювалося близько десяти разів, що негативно впливало на інвестиційний клімат та імідж України як ділового партнера. Забезпечення відкритих, зрозумілих, сприятливих та чітких умов діяльності для будь-якого суб'єкта господарювання незалежно від форми власності, розмірів підприємства, сфери діяльності, обсягу статутного капіталу, організаційно-правової форми господарювання тощо буде створювати інвестиційне середовище заохочення для впровадження інвестицій та розширення обсягів інвестиційних ресурсів.
Сприятливий інвестиційний клімат насамперед передбачає відсутність плутанини, можливості подвійного тлумачення, частої зміни нормативної бази та "правил гри", наявної чіткості, прозорості у правовому полі щодо здійснення всіх видів діяльності, простих та зрозумілих правил регулювання щодо створення та здійснення підприємницької діяльності. Багато науковців та підприємців надають перевагу сталості, простоті та чіткості законодавчо-нормативної бази (правовій) порівняно з перевагами щодо надання податкових пільг та фінансових стимулів чи підтримки.
Причини, що перешкоджають залученню капіталу в економіку країни, та основні напрями активізації цього процесу досліджуються з різних аспектів багатьма українськими вченими і фахівцями. При цьому удосконалення законодавчої бази ними розглядається як один із основних напрямів формування сприятливих умов для залучення інвестицій в Україну. Законодавча нестабільність перешкоджає залученню довгострокових прямих іноземних і вітчизняних інвестицій у стратегічно важливі галузі економіки в період реформування власності в Україні.
Серед першочергових заходів для стимулювання іноземних інвесторів фахівці пропонують такі: скасування чинного обмеження з оподаткування реінвестованого прибутку і заміна цієї пільги інвестиційним податковим кредитом; введення "податкових канікул" на строк 3-5 років для підприємств, що впроваджують нові технології й устаткування; звільнення від ПДВ і митних платежів імпортованого технологічного устаткування.
Запровадження інвестиційних пільг тільки для іноземних інвесторів не всі фахівці та вчені розглядають як доцільний захід. І для зарубіжного, і вітчизняного капіталу, на нашу думку, необхідні однакові пільгові умови. Аналіз правових норм, які регулюють інвестиційну діяльність і оподаткування підприємств, свідчить, що діючі законодавчо-нормативні акти певною мірою перешкоджають активізації припливу капіталів в економіку країни. А тому розглянемо законодавче забезпечення інвестиційного процесу в Україні, переваги, недоліки та можливість його удосконалення на сучасному етапі. У табл. 11.2 наведені систематизовані результати аналізу деяких правових актів українського законодавства*39.
*39: {Гапак Н. Законодавчі чинники формування інвестиційної політики як складової бізнесового клімату // Регіональна економіка. - 2002. -№3. - С. 71-81.}
Неоднозначне тлумачення окремих понять, плутанина в термінології (продаж за компенсацію, корпоративні права, передача товарів, робіт і послуг на баланс платника податку, господарська діяльність, бюджет місцевого самоврядування, місцевий бюджет, бюджети місцевого самоврядування, бюджети територіальних громад, сіл, селищ, міст та їх об'єднань) та відповідні суперечності усієї низки законів та нормативних актів, яких стосуються ті чи інші поняття та їх використання, призводять до відповідних помилок, зловживань, порушень та ін. Зазначені недоліки стосуються досить значної кількості законодавчо-нормативних актів, і це потребує негайного їх доопрацювання.
Таблиця 11.2. Аналіз окремих законів щодо інвестиційної діяльності
Закінчення табл. 11.2
Водночас, О. Шнипко вказує на доцільність прийняття Законів України "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про акціонерні товариства", "Про іпотечні цінні папери" насамперед для законодавчого врегулювання питань концентрації укладення угод купівлі-продажу цінних паперів на організаційно оформленому ринку. Відповідно до міжнародних стандартів необхідно упорядкувати діяльність Національної депозитарної системи і посилити контроль за її функціонуванням, створити сучасну надійну систему виконання операцій з цінними паперами та обліку права власності на цінні папери.
Поряд із підприємствами найгострішу потребу в додаткових фінансових ресурсах мають міста й регіони України. Облігації місцевих позик є одним з найперспективніших інструментів фондового ринку та джерелом фінансових ресурсів. Місцеві муніципальні й регіональні позики відіграють важливу роль в економіці багатьох зарубіжних країн, даючи змогу вирішувати проблеми фінансування програм соціально-економічного розвитку міст і великих територіальних утворень. Ринки облігацій муніципальних і регіональних позик є значними сегментами національних фондових ринків не лише у США й інших розвинених країнах, а й у Росії, де регіональні позики навіть переважають над муніципальними. Досвід Росії показує, що облігації регіональних позик, як правило, мають досить високу привабливість для інвесторів. При цьому найбільше зацікавлення викликають позики експорто-оріентованих регіонів.
В Україні поки що маємо досить обмежений і значною мірою негативний досвід випуску облігацій муніципальних позик. Великі територіальні утворення не мають змоги вдаватися до таких запозичень, оскільки в Україні відсутня законодавча база для будь-яких видів фінансових запозичень представницькими органами місцевої влади на рівні областей і районів у них (у т. ч. для випуску облігацій регіональних позик). Це насамперед зумовлено Бюджетним кодексом України, який обмежує у правах обласні й районні в областях представницькі органи влади. Невиправданою, на думку Н. Гапака, є норма п. 4 ст. 74 Бюджетного кодексу України, яка передбачає, що "видатки на обслуговування боргу місцевих бюджетів не можуть перевищувати 10 % видатків від загального фонду відповідного місцевого бюджету протягом будь-якого бюджетного періоду, коли планується обслуговування боргу". У Росії відповідна норма становить 16 %, тоді як в інших зарубіжних країнах вона досягає 20 % і більше.
На думку фахівців, слід звернути увагу на функціонування СЕЗ та ТПР, тобто проаналізувати ефективність їх діяльності і за необхідності частково ліквідувати за критеріями їх недоцільності.
Науковці зазначають, що система інвестиційного права в Україні має такі вади: відсутність чіткого діючого механізму виконання законодавчо-нормативних актів; суперечливість, неоднозначність, плутанину в чинному законодавстві, що призводять до невиконання, зловживання та порушень; відсутність чіткого механізму відносин між наявними складовими інвестиційної інфраструктури. Отже, потрібно зазначити необхідність удосконалення правового регулювання інвестиційної діяльності, усунення недоліків щодо збільшення обсягів вітчизняних й іноземних інвестицій та ефективність їх використання.
Схожі статті
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 9.3. Кредитування інвестиційної діяльності підприємства
Кредитний ринок сприяє зростанню виробництва й товарообігу, руху капіталів, трансформації грошових заощаджень у капіталовкладення, реалізації інновацій,...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 9.2. Ресурси інвестиційної стратегії підприємства
В умовах зміни зовнішнього середовища діяльності підприємств з'явилася необхідність оперативного реагування на ці зміни та розробки моделі розвитку...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 1.5. Мета, завдання та функції інвестиційної діяльності
Зміст інвестиційної діяльності та принципи управління нею формують її мету та завдання. Розглядаючи головну мету управління інвестиційною діяльністю,...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 2.1. Інвестор - самостійний суб'єкт підприємницької діяльності
2.1. Інвестор - самостійний суб'єкт підприємницької діяльності Інвестори - суб'єкти підприємницької діяльності, які приймають рішення про вкладення...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 6.2. Інвестиційна безпека України
У ринковій економіці стабільність діяльності підприємства визначається такими основними факторами, як зростаючий обсяг реалізації продукції, стабільна...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 2.4.1. Макроекономічні показники розвитку інвестиційного ринку
Кошти інвесторів гарантують безпеку і розвиток будь-якої держави, тобто здійснення інвестиційної діяльності в державі є фактором її інвестиційної та...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 2.6. Методика оцінки інвестиційної привабливості підприємства
Об'єктивна оцінка фінансового стану підприємства може проводитися за розробленими методиками експрес-аналізу або поглибленого аналізу, які базуються на...
-
Залучення інвестицій в українські підприємства пов'язане з інвестиційною привабливістю об'єкта інвестування. Оцінка інвестиційної привабливості...
-
11.1. Інвестиційне середовище в Україні В Україні намітилися певні позитивні зрушення в інвестиційному середовищі та поліпшився інвестиційний імідж...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 2.2. Суб'єкти інвестиційної діяльності
Важливу роль в інвестиційній діяльності відіграють основні суб'єкти та функціональні учасники, які здійснюють цю діяльність і впливають на неї та її...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 5.3. Підтримка розвитку інноваційної діяльності
Держава повинна створювати всі умови щодо стимулювання інноваційної діяльності на всіх рівнях. Стимулювання інноваційної діяльності приватних фірм може...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 2.4.2. Оцінка інвестиційної привабливості галузей економіки
Привабливість держав розраховується міжнародними організаціями та установами за різними ознаками, однак математичний підхід є однаковим, - це розрахунок...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 8.2. Бізнес-планування інвестиційного проекту
Бізнес-план є одним з основних документів, що визначає стратегію функціонування підприємства. Разом з тим він базується на загальній концепції розвитку...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 10.1. Вибір підприємства для інвестування
10.1. Вибір підприємства для інвестування Для будь-якого інвестора найголовніше - це знайти об'єкт господарювання для вкладення коштів та отримання...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - Розділ 10. МЕНЕДЖМЕНТ ІНВЕСТИЦІЙ
10.1. Вибір підприємства для інвестування Для будь-якого інвестора найголовніше - це знайти об'єкт господарювання для вкладення коштів та отримання...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - Розділ 9. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ
9.1. Характеристика джерел інвестиційних ресурсів Інвестиційна діяльність є процесом вкладення інвестицій (інвестування) і сукупністю практичних дій з їх...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 8.2.1. Зміст розділів бізнес-плану інвестиційного проекту
Бізнес-план є одним з основних документів, що визначає стратегію функціонування підприємства. Разом з тим він базується на загальній концепції розвитку...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 9.1. Характеристика джерел інвестиційних ресурсів
9.1. Характеристика джерел інвестиційних ресурсів Інвестиційна діяльність є процесом вкладення інвестицій (інвестування) і сукупністю практичних дій з їх...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - Розділ 2. СУБ'ЄКТИ ТА ОБ'ЄКТИ ІНВЕСТУВАННЯ
2.1. Інвестор - самостійний суб'єкт підприємницької діяльності Інвестори - суб'єкти підприємницької діяльності, які приймають рішення про вкладення...
-
За станом руху грошових коштів можна проаналізувати якість управління підприємством (об'єктом). Залежність цих факторів наведена на рис. 10.2. Якість...
-
10.3.1. Фінансова звітність про рух грошових коштів Рух грошових коштів згідно з фінансовою звітністю дає змогу зробити висновки про підприємство в...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 1.1. Розвиток інвестиційних теорій
1.1. Поняття інвестицій та інвестиційної діяльності Поняття інвестицій Поняття інвестицій є надзвичайно широким і його зміст має свої особливості в...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 9.4. Промислово-фінансові групи та рух інвестиційних ресурсів
Інтеграція промислового і фінансового капіталів, що спостерігається останніми роками в українській економіці, відображає як загальну світову тенденцію...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 2.3. Інвестиційний ринок та його основні складові
Інвестиційний ринок (IP) - це ринок об'єктів інвестування в усіх його формах. Його можна розглядати як сукупність окремих ринків (об'єктів реального та...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 1.4. Інвестиційна діяльність підприємства
Для обліку, аналізу і підвищення ефективності інвестицій необхідна їх науково обгрунтована класифікація як на макро-, так і на мікрорівні. Продумана та в...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 6.1. Іноземні інвестиції в Україні
6.1. Іноземні інвестиції в Україні Розвиток світового ринку, розширення масштабів міжнародної торгівлі, глобалізація виробництва і комерції, міжнародне...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 11.1. Інвестиційне середовище в Україні
11.1. Інвестиційне середовище в Україні В Україні намітилися певні позитивні зрушення в інвестиційному середовищі та поліпшився інвестиційний імідж...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - Розділ 6. ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНОГО КАПІТАЛУ
6.1. Іноземні інвестиції в Україні Розвиток світового ринку, розширення масштабів міжнародної торгівлі, глобалізація виробництва і комерції, міжнародне...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 8.3.2. Вимоги до інвестиційного проекту
Усі розрахунки в бізнес-плані необхідно робити в доларах США, застосовуючи офіційний курс НБУ на останню звітну дату. ІП повинен містити певну...
-
Інвестування - Гриньова В. М. - 10.3.2. Методичні підходи аналізу руху грошових коштів
Інформація щодо руху грошових коштів дає змогу підприємству визначити його прибутковість і водночас - дефіцит або надлишок значної суми грошових коштів....
Інвестування - Гриньова В. М. - 11.2. Правове регулювання інвестиційної діяльності