Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 16.2. Регіональні валютно-кредитні установи

Регіональні валютно-фінансові організації (рис. 16.10) у межах Західної Європи, Латинської Америки, Африки, Південно-Східної Азії та в регіоні колишнього СРСР (нині СНД) створюються поступово відповідно до певних етапів розвитку світогосподарських зв'язків та інтенсивності інтеграційних процесів.

склад валютно-фінансових організацій

Рис. 16.10. Склад валютно-фінансових організацій

Основним кредитором на сучасному етапі є Європейський банк реконструкції та розвитку, який здійснює Програму мікрокредитування в Україні для малих і середніх приватних підприємств.

Європейський банк реконструкції та розвитку

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) є регіональним міжнародним банком, головною особливістю якого, що відрізняє його від інших банків розвитку, є підтримка саме приватної підприємницької ініціативи.

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) створений спеціально для сприяння економічним реформам у країнах Східної Європи та державах - колишніх республіках СРСР. Нині він активно допомагає постсоціалістичним країнам у реформуванні їх економіки та створенні конкурентоспроможної промисловості, розвитку взаємовигідних зв'язків із західно - та східноєвропейськими країнами, фірмами*257.

*257: { Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини : підручник / С. Я. Боринець. - 2-ге вид., переробл. й доповн. - К.: Т-во "Знання", КОО, 1999. - 308 с.}

Штаб-квартира ЄБРР розташована в Лондоні. Усі активи і фінансова звітність ЄБРР розраховуються в євро. На відміну від інших організацій ЄБРР ставить перед тими, хто з ним співпрацює, політичні умови.

Функціями ЄБРР, що визначають пріоритети його діяльності, подані на рис. 16.11.

функції єбрр

Рис. 16.11. Функції ЄБРР

ЄБРР здійснює як пряме, так і опосередковане фінансування. Пряме - це фінансування безпосередньо Банком великих за обсягом інвестицій або інфраструктурних проектів як приватних, так і за участю місцевої або центральної влади. Опосередковане фінансування відбувається через фінансових посередників (місцеві банки або інвестиційні фонди).

Засновниками нового міжнародного кредитного інституту - Європейського банку реконструкції та розвитку (The European Bank for Reconstruction and Development) стали країни Європи, США, Мексика, Венесуела, Марокко, Єгипет, Ізраїль, Японія, Австралія, Нова Зеландія разом з двома інституціональни - ми членами - Європейським Економічним Співтовариством (ЄЕС) та Європейським інвестиційним банком (ЄШ). Нині членами Банку є 61 країна, ЄС та ЄІБ.

Угоду про створення ЄБРР було підписано 29 травня 1990 p., яка набула чинності 28 березня 1991 р. Угодою передбачається встановлення тісних контактів банку зі Світовим банком і Міжнародним валютним фондом. Перше засідання Ради керуючих ЄБРР відбулося 15 квітня 1991 р.

ЄБРР має статус міжнародної фінансової організації з найвищим кредитним рейтингом (AAA). У штаб-квартирі ЄБРР працюють близько 900 працівників, у представництвах банку - 240.

Залежно від порядку фінансування ЄБРР використовує різноманітні фінансові інструменти.

До інструментів прямого фінансування ЄБРР належать такі*258.

*258: { Демківський A. В. Гроші та кредит: навч. посіб. / А. В. Демківський. - К.: Дакор, 2005. - 528 с.}

1. Кредити надаються на конкретні потреби з урахуванням кредито - і платоспроможності позичальника. Кредитний ризик або повністю бере на себе Банк, або частково синдикується. Кредит може бути забезпечений майном позичальника чи пов'язаний з акціонерним капіталом.

2. Інвестиції в акціонерний капітал передбачають те, що Банк купує субконтрольні пакети акцій, а також гарантує розміщення випуску акцій. При прямому вкладанні в акціонерний капітал Банк дуже часто назначає свого представника у спостережний комітет для забезпечення прозорості внутрішнього управління, підзвітності керівництва і розробляє чітку стратегію реалізації свого пакета акцій.

3. Гарантії ЄБРР допомагають позичальникам в отриманні доступу до фінансування і поділу ризиків відповідно до побажань ЄБРР та його партнерів з фінансування. Гарантій на експортні кредити і роздрібні банківські послуги він не надає.

Мінімальна сума прямих кредитів, що надаються ЄБРР, становить 5 млн євро, хоча за певних умов вона може бути скоригована - зменшена або збільшена.

Опосередковане фінансування застосовується для надання незначних за обсягом кредитів, а його інструментами є:

1. Кредитні лінії ЄБРР середньо - і довгострокового характеру фінансовим посередникам, якими є місцеві банки, для задоволення внутрішнього попиту на кредити з умовами ЄБРР.

2. Інвестиції в приватні акціонерні капітали здійснюються банком шляхом підписки на звичайні і привілейовані акції або іншими формами. Об'єктом вкладень є, як правило, капітали інвестиційних фондів, які надалі самі вкладають ці кошти у приватні середні компанії або в капітали банків з метою підтримки і розвитку фінансового сектору.

3. Програми розвитку банків передбачають те, що ЄБРР намагається допомогти місцевим банкам набути надійної репутації, яка б допомогла їм працювати на міжнародних фінансових ринках, мати доступ до інвестиційних ресурсів. ЄБРР може бути гарантом, а також здійснювати програму різноманітної технічної допомоги банкам.

4. Співфінансування полягає у тому, що частка інвестицій ЄБРР у проектах приватного сектору, як правило, обмежується 35 %.

Стратегія ЄБРР спрямована на підтримку структурних і галузевих економічних реформ шляхом розвитку конкуренції, приватизації та підприємництва. ЄБРР сприяє розвитку приватного сектору, зміцненню фінансових закладів і правових систем, а також розвитку інфраструктури, яка є необхідною для підтримки приватного сектору.

За допомогою надання позик і здійснення інвестицій ЄБРР стимулює надходження до приватного та державного секторів економіки згаданих вище країн додаткових фінансових ресурсів, допомагає мобілізувати місцевий капітал на реалізацію проектів розвитку національної економіки.

Проекти, які підтримуються ЄБРР, мають сприяти сталому розвитку економіки країни, бути фінансово самоокупними й екологічно безпечними.

Керівництво діяльністю ЄБРР здійснюється Правлінням - Радою керуючих (Board of Governors), в якому представлені всі країни - члени Банку. Виконавчий орган ЄБРР представлений Директоратом - Радою директорів (Board of Directors), яка нараховує 23 члени.

Квоти в капіталі ЄБРР поділяються у таких пропорціях: 51 % - для країн - членів ЄС та його двох інститутів; 13,5 - для країн Центральної та Східної Європи; 11,3 - для інших європейських країн; 24,2 % - для неєвропейських країн.

Найбільші частки в капіталі Банку мають США - 10 %, Німеччина, Франція, Італія, Велика Британія, Японія - по 8,5 %. Частка України в статутному капіталі ЄБРР становить 0,8 % (16 000 акцій, або 160 млн євро), Росії - 4 %.

Україна стала членом ЄБРР у серпні 1992 р. після підписання Президентом України Указу "Про членство України в Європейському банку реконструкції і розвитку" від 14 липня 1992 р. № 379/92. Крім цього, цим Указом визначене представництво України в керівних органах ЄБРР. Міністр фінансів України призначається керуючим від України - членом Ради керуючих Європейського банку реконструкції та розвитку, а голова Правління Національного банку України - заступником керуючого від України - членом Ради керуючих Європейського банку реконструкції та розвитку.

За весь час співробітництва з Україною ЄБРР надав інвестицій на загальну суму понад 3 млрд євро в рамках 150 проектів. За інформацією Міністерства фінансів станом на 1 грудня 2007 р. портфель ЄБРР в Україні нараховує 133 проекти із загальним обсягом фінансування 2,86 млрд євро.

На кінець 2006 р. Україна стала третім найбільшим позичальником фінансових ресурсів ЄБРР (після Росії та Польщі), її позики становлять 8,7 % від усіх підписаних зобов'язань Банку. Це значно перевищує обсяги позик у попередні роки, коли Україна посідала п'яте місце.

У рамках проектів здійснено інвестиції у харчову і нафтогазову промисловість, транспорт, телекомунікації, сферу фінансів і надання послуг у сільському господарстві, а також у муніципальну інфраструктуру.

ЄБРР також є розпорядником Чорнобильського фонду "Укриття", заснованого у грудні 1997 р. для надання допомоги Україні в реконструкції саркофага, який має стати екологічно безпечною системою.

Портфель проектів ЄБРР сконцентрований переважно у приватному секторі - близько 71 % від усього обсягу фінансування порівняно із 29 % у державному секторі.

На сьогодні співробітництво України з ЄБРР відбувається відповідно до Програми співробітництва між Урядом України та ЄБРР на 2007-2009 pp., підписаної у червні 2007 р.

Програмою співробітництва на 2007-2009 pp. між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку передбачено такі пріоритетні напрями співробітництва, за якими ведеться спільна робота щодо підготовки та реалізації проектів:

1) транспорт і зв'язок:

- упровадження швидкісного руху пасажирських поїздів на залізницях України (стан: проект реалізується без затримок);

- третій проект у секторі автодоріг - завершення ремонту автомобільної дороги Київ - Чоп (стан: розпочато впровадження проекту у вересні 2007 p.);

- розвиток інфраструктури Іллічівського морського торговельного порту, фінансування, оновлення та модернізації залізничного рухомого складу (стан: очікується підписання угоди);

- новий проект державного сектору в галузі автомобільних доріг (стан: стадія ініціювання);

- пілотний проект у галузі автомобільних доріг на основі державно-приватного партнерства (стан: проводяться попередні консультації з ЄБРР);

- розвиток портової інфраструктури та розвиток регіональних аеропортів (стан: розробка проектних пропозицій);

- фінансування Програми розвитку міського автобусного транспорту (стан: розробка проектних пропозицій);

- фінансування "Укрпошти" (стан: розробка проектних пропозицій);

- розвиток цифрового телебачення (стан: експертиза проектних пропозицій);

2) енергетика та енергозбереження:

- будівництво високовольтної повітряної лінії напругою 330 кВ в Одеській області Аджалик - Усатове (стан: проект реалізується без затримок);

- реконструкція Старобешівської ТЕС, фінансування Української енерго - сервісної компанії - УкрЕско (стан: проект реалізується без затримок);

- модернізація після завершення будівництва енергоблоку № 2 Хмельницької АЕС та № 4 Рівненської АЕС (стан: проект реалізується без затримок);

- ядерна безпека на Чорнобильській АЕС - проект "Укриття" (стан: у вересні 2007 р. підписано контракт);

- будівництво високовольтної лінії електропередачі 750 кВ Рівненська - Київська АЕС (стан: очікується підписання угоди);

- будівництво лінії електропередачі 330 кВ Новоодеська - Арциз (стан: розробка проектних пропозицій);

- розподіл електроенергії, реконструкція електричних мереж 0,4-110 кВ і підстанцій ВАТ "Крименерго" (стан: розробка проектних пропозицій);

- проект будівництва Канівської гідроакумулюючої станції (стан: розробка проектних пропозицій);

- добудова лінії електропередачі напругою 330 кВ Західноукраїнськ - Дрогобич (стан: розробка проектних пропозицій);

- будівництво лінії напругою 220 кВ Мукачеве - Хуст та завершення модернізації підстанції (стан: розробка проектних пропозицій);

- модернізація енергоблоку № 1 Бурштинської ТЕС (стан: розробка проектних пропозицій);

3) муніципальна інфраструктура:

- програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та водовідведення у м. Запоріжжі; програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та водовідведення у м. Дніпропетровську, проект центрального опалення у м. Донецьк, проект центрального опалення у м. Дніпропетровську, проект системи водовідведення у м. Харків; проект центрального опалення у м. Харкові, проект центрального опалення у м. Вінниці, проект водопостачання у Криму, проект центрального опалення у м. Одесі, проект підвищення енергоефективності у м. Черкаси;

4) природні ресурси:

- готується низка проектів у нафтогазовому секторі загальним обсягом запозичень понад 4 млрд грн без залучення державних гарантій у 2007-2008 pp., які спрямовані на підвищення енергоефективності роботи газотранспортної системи, її модернізації, будівництво нафтосховища, позичальниками за проектами будуть НАК "Нафтогаз України", ДК "Укртрансгаз", ВАТ "Укртранс - нафта";

5) підвищення енергоефективності:

- спільне дослідження можливості для розвитку проектів енергоефективності:

- у секторі адміністративних і житлових будівель;

- у сфері виробництва та використання нетрадиційних видів палива;

- у сфері використання альтернативних джерел енергії для теплопостачання населених пунктів України.

Нині за підтримки ЄБРР в Україні впроваджується 9 інвестиційних проектів під державні гарантії на загальну суму близько 476,256 млн дол. США та 968,033 млн євро, у тому числі сума позик за ними становить близько 298,256 млн дол. США та 418,9 млн євро. Крім того, здійснюється підготовка двох спільних з ЄБРР проектів (сума позики у разі затвердження становитиме 326 млн євро).



Схожі статті




Гроші і кредит - Колодізєв О. М. - 16.2. Регіональні валютно-кредитні установи

Предыдущая | Следующая