Фінансовий ринок - Еш С. М. - 2.2. Види та структура процентних ставок
При оцінці величини грошових потоків з урахуванням фактора часу найбільш поширеними проблемами є:
1) складність вибору відповідної процентної ставки;
2) непослідовність у користуванні показниками процентних ставок.
Процентна ставка є доходом інвестора від вкладення коштів на визначені цілі і визначений період часу в майбутньому. Процентна ставка - Це ціна, яку сплачують інвестору за залучені грошові кошти. Для інвестора вона відображає дохідність його інвестицій, а для позичальника - витрати, які він має понести у зв'язку із залученням коштів. Вільні кошти можуть вкладатись інвестором у підприємницьку діяльність або купівлю цінних паперів. При виборі будь-якого із способів вкладення коштів власник намагатиметься компенсувати упущені можливості, що передбачаються іншими варіантами інвестицій. Якщо інвестор займається підприємницькою діяльністю, то у міру розширення виробництва збільшується вартість його власності. Якщо вважати, що середні темпи приросту виробництва відображають темпи зростання економіки в цілому, альтернативні вкладення коштів мають компенсувати інвестору упущені можливості від економічного зростання.
Крім того, ринковій економіці властива інфляція. Тому для процентних ставок необхідно розрізняти Номінальні та реальні величини, щоб визначити діючу ефективність фінансових операцій. Якщо темп інфляції перевищує ставку відсотка, яку одержує вкладник на інвестовані кошти, то для нього результат від фінансових операцій виявиться негативним. Незважаючи на те, що за абсолютною величиною (в грошових одиницях, наприклад, в гривнях) його кошти збільшаться, їх сукупна купівельна спроможність зменшиться. Таким чином, він зможе купити на нову суму грошей менше товарів та послуг, ніж на ті кошти, якими володів до початку операції. Отже, оскільки цінність грошей у реальному виразі може знижуватися протягом часу через інфляцію, розрізняють номінальну та реальну процентні ставки.
Реальна процентна ставка Відображає очікувані темпи зростання економіки за визначений період часу, реальний дохід інвестора на вкладені кошти і зміни купівельної спроможності грошей у зв'язку з інфляційними процесами (для країн з розвиненою ринковою економікою реальні темпи зростання становлять 2,5-4 %, за винятком нетривалих періодів стрімкого економічного зростання).
Номінальна процентна ставка Відображає в грошовому вираженні дохід, отриманий з однієї грошової одиниці капіталовкладень. Вона перебуває під впливом попиту і пропозиції і виражає абсолютну плату за використання коштів і не відображає зміни купівельної спроможності грошей у зв'язку з інфляцією. Реальна процентна ставка дорівнює номінальній процентній ставці за вирахуванням темпів інфляції. Якщо, наприклад, інвестор вклав кошти під 10 % річних, а рівень інфляції за рік становить 4,5 %, то реальна дохідність інвестицій за цей рік становитиме 5,5 % (10-4,5) при номінальній дохідності 10 %.
Реальна процентна ставка на визначений період у майбутньому невідома на початок періоду й оцінюється на основі рівня очікуваного економічного зростання за даний період та з урахуванням ризиків. В основі її розрахунку лежить модель Фішера. Із урахуванням того, що на рівень процентних ставок (ціну капіталу) має вплив інфляція, американський економіст І. Фішер ввів поняття "номінальна ставка", що складається з двох частин: очікуваної процентної ставки за безризиковим цінним папером та очікуваної премії за можливе знецінення грошової одиниці (тобто за інфляцію).
Інфляційна премія - Це компенсація для страхування ризику при втраті частини грошових коштів через знецінення грошової одиниці; це премія, яку інвестори додають до реального, вільного від ризиків, рівня доходу (норми прибутку). Формула Фішера, що в літературі має назву "ефект Фішера", виглядає таким чином:
Стан ринку. На ефективно діючих ринках більш ризикові активи забезпечують, як правило, вищу дохідність. Якщо фінансовий ринок перебуває в стадії формування, він не завжди гарантує встановлення таких ринкових цін на активи, які відповідали б їх ризиковості. В таких випадках на ринку можуть бути в обігу активи одного рівня дохідності, але різного ступеня ризику. При цьому на будь-якому фінансовому ринку є в обігу активи, які забезпечують інвесторам мінімальний дохід і при цьому вважаються безризиковими. Це короткострокові державні боргові зобов'язання: казначейські векселі, облігації внутрішньої державної позики та ін. Вони забезпечують досить невисокий, порівняно з іншими інвестиціями, рівень доходу, але є високоліквідними активами, які гарантують отримання доходу на рівні і в терміни, передбачені умовами випуску, тобто державні цінні папери є практично безризиковими, високонадійними активами. Реальна дохідність короткострокових цінних паперів знаходиться на рівні 2-4 %. Середню - та довгострокові державні папери вважаються більш ризиковими і характеризуються переважно вищим рівнем дохідності.
Номінальний дохід може бути різним залежно від інфляційних очікувань у державі. Там, де інфляція становить 2-4 % на рік, дохідність державних цінних паперів знаходиться на рівні 5-7 %. При високих рівнях інфляції дохідність державних цінних паперів може досягати десятків процентів.
На розвинених фінансових ринках існують ефективні механізми встановлення дохідності активу на рівні, що відповідає ступеню його ризиковості. Саме дохідність будь-якого фінансового активу визначається дохідністю безризикового активу та премією за ризики, характерні для такого активу. Тобто будь-яка процентна ставка (RI) на ринку є сумою без-ризикової процентної ставки (RB) та премії за ризик (RK):
Складова ІР розраховується на основі прогнозованих рівнів інфляції і тому, у разі нестабільної економічної та політичної ситуації в країні, може суттєво відрізнятись від реальних темпів інфляції. При розрахунку процентних ставок по державних цінних паперах використовуються очікувані чи прогнозовані рівні інфляції, тому на час виплати процентів такі папери можуть мати реальну дохідність або приносити збитки.
Так як на формування ціни на фінансові активи впливають різні ризики, за кожним з них визначається премія, яка додається до номінальної ставки.
Премія за ризик (Rdf) невиконання боржником своїх зобов'язань (дефолт) - у країнах з ринковою економікою складаються рейтинги на акції та облігації, за якими вони класифікуються на: цінні папери Найвищої якості, дуже хорошої та Хорошої якості, середньої та Нижче середньої якості, Низької якості та спекулятивні цінні папери. Чим нижче клас цінного папера, тим вищою буде премія.
Премія за ліквідність (R1) (ринковості) - ліквідний цінний папір можна швидко реалізувати без втрат або з мінімальними втратами. Низьколіквідний цінний папір несе ризик великих втрат при його продажі, що спричиняє вищий процент на такий цінний папір.
Премія за строковість (Rt), (термін обігу фінансового активу). Вкладення в цінні папери на довгий строк звичайно пов'язане з більшим ризиком, тому додається премія за ризик строковості. Але кон'юнктура ринків може бути такою, що більший ризик виявиться притаманним короткостроковим цінним паперам.
Складова процентної ставки (Ri) відображає ризик інвестування в конкретний фінансовий актив і є сумою всіх премій, що пов'язані з ризиком.
В Україні, де фінансовий ринок знаходиться в стадії розвитку, основою для формування ринкових процентних ставок, орієнтиром ціни на гроші виступають ставки рефінансування та облікова ставка НБУ.
Облікова ставка НБУ, Що є найнижчою серед ставок рефінансування - це виражена у процентах плата, яку утримує з номінальної суми векселя НБУ за позики, видані під заставу комерційних векселів.
При розрахунку дохідності окремих фінансових активів чи портфеля активів використовують різні типи процентних ставок: середні арифметичні, середні геометричні чи внутрішні.
Теорії структури процентних ставок
У західній економічній літературі відомі Теорії часової структури процентних ставок, що пояснюють форму так званої кривої доходів залежно від строків погашення.
Теорія Неупередженого (безстороннього) очікування - Пояснює нахил кривої щодо майбутніх процентних ставок та деякою впевненістю інвесторів у зміні ставок. Наприклад, якщо очікується падіння ставок, то інвестори віддають перевагу довгостроковим цінним паперам, розраховуючи в майбутньому отримати вищий дохід. Але така поведінка може бути у багатьох інвесторів і в результаті підвищується попит, що спричиняє падіння ставок - крива доходів спадатиме.
Теорія переваги ліквідності - Передбачає, що в інвесторів відсутня впевненість у зміні процентних ставок. Через це кожний з інвесторів приймає власне рішення, віддаючи перевагу вкладенням у ліквідні цінні папери, тому премія за ліквідність буде рівною для всіх.
Теорія ринкової сегментації - Передбачає, що процентна ставка за цінними паперами окремих термінів дії визначається попитом і пропозицією на них. Тому кожний з учасників віддає перевагу операціям в якійсь одній зоні строковості (сегменті ринку). Фактори, що визначають попит і пропозицію на коротко - і довгострокові цінні папери встановлюються самими учасниками різних сегментів ринку.
Схожі статті
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 3. Структура фінансового ринку
Структура фінансового ринку - це його побудова за певними ознаками: функціональною, інституціональною, сегментарною тощо. За Економічною сутністю...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Види і функції цін
На фінансовому ринку застосовується багато Видів цін на фінансові інструменти, які класифікуються за такими ознаками: вид фінансового інструмента, тип...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 5. Фінансові активи та фінансові інструменти
Головна відмінність між сегментами фінансового ринку (між валютним, кредитним, фондовим ринками та ін.) у тому, що товаром на цих ринках виступають різні...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Тема1. ФІНАНСОВИЙ РИНОК: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ ТА РОЛЬ В ЕКОНОМІЦІ
Тема1. ФІНАНСОВИЙ РИНОК: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ ТА РОЛЬ В ЕКОНОМІЦІ 1. Сутність фінансового ринку, необхідність і передумови його створення. 2. Принципи та...
-
Тема1. ФІНАНСОВИЙ РИНОК: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ ТА РОЛЬ В ЕКОНОМІЦІ 1. Сутність фінансового ринку, необхідність і передумови його створення. 2. Принципи та...
-
Тема1. ФІНАНСОВИЙ РИНОК: СУТНІСТЬ, ФУНКЦІЇ ТА РОЛЬ В ЕКОНОМІЦІ 1. Сутність фінансового ринку, необхідність і передумови його створення. 2. Принципи та...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 4. Класифікація фінансових ринків
Торгівля фінансовими ресурсами може здійснюватися в різних формах і різних методах, що визначає розгалуженість і різноманітність фінансового ринку....
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 4. Контрактні фінансові інститути
Важливим посередником на фінансовому ринку виступають контрактні фінансові інститути, які включають інститути спільного інвестування (ІСІ), пенсійні...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 1. Сутність фінансових посередників та їх функції
1. Сутність фінансових посередників та їх функції 2. Суб'єкти банківської системи. 3. Небанківські фінансово-кредитні інститути. 4. Контрактні фінансові...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 2.1. Зміна вартості грошей в часі. Прості та складні відсотки
2.1. Зміна вартості грошей в часі. Прості та складні відсотки Під час розміщення капіталу в інвестиційні проекти, цінні папери, нерухомість, комерційні...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 2. Майбутня та поточна вартість фінансових інструментів
2.1. Зміна вартості грошей в часі. Прості та складні відсотки Під час розміщення капіталу в інвестиційні проекти, цінні папери, нерухомість, комерційні...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Тема 3. фінансові посередники
1. Сутність фінансових посередників та їх функції 2. Суб'єкти банківської системи. 3. Небанківські фінансово-кредитні інститути. 4. Контрактні фінансові...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 2. Принципи та функції фінансового ринку
Кожна економічна категорія має свої принципи та Функції, які досліджуються і забезпечують її розвиток. Принципи фінансового ринку - Це основні правила,...
-
Фінансовий ринок - Шелудько В. М. - ЧАСТИНА IV. ПРОЦЕНТНІ СТАВКИ, РИЗИК І ДОХІД
Розділ 12. РИЗИК І ДОХІД 12.1. Визначення і види процентних ставок Процентна ставка є доходом інвестора від вкладення коштів на визначені цілі і...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Факторингові компанії
Факторинг є порівняно новою ефективною системою покращення ліквідності та зменшення фінансового ризику при організації платежів. Факторингові операції...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 3. Небанківські фінансово-кредитні інститути
У країнах з розвиненими ринковими відносинами небанківські фінансово-кредитні інститути представлені лізинговими, факторинговими компаніями, кредитними...
-
1. Сутність регулювання фінансового ринку: принципи, напрями, рівні та форми регулювання. 2. Державне регулювання фінансового ринку України: сутність,...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Тема 2. регулювання фінансового ринку
1. Сутність регулювання фінансового ринку: принципи, напрями, рівні та форми регулювання. 2. Державне регулювання фінансового ринку України: сутність,...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 5. Посередники депозитарно-клірингової системи
Суб'єктів банківської системи, небанківські фінансово-кредитні та контрактні інститути відносять до Активних учасників фінансового ринку і їх називають...
-
Фінансові ринки різних країн функціонують за різними моделями, мають свої власні правила роботи і систему органів управління, але організаційна будова...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - ВСТУП
Досвід роботи на світовому фінансовому ринку формується майже п'ятсот років. Першими фінансовими інструментами, які формували, накопичували цей досвід і...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 3. Внутрішнє регулювання фінансового ринку
Регулювання фінансового ринку - це впорядкування діяльності всіх його учасників (емітентів, інвесторів, професійних учасників ринку) та операцій між ними...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 2. Суб'єкти банківської системи
Банківська система у світі почала формуватися з появою перших банківських послуг, коли в процесі обігу одного товару на інший людство вперше застосувало...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 1. Ціноутворення на фінансовому ринку
1. Ціноутворення на фінансовому ринку. 2. Майбутня та поточна вартість фінансових інструментів 2.1. Зміна вартості грошей у часі. Прості та складні...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Тема 4. ризик і ціна капіталу
1. Ціноутворення на фінансовому ринку. 2. Майбутня та поточна вартість фінансових інструментів 2.1. Зміна вартості грошей у часі. Прості та складні...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 4. Міжнародні норми банківського регулювання та нагляду
Найбільш активними суб'єктами фінансового ринку є банки. Виконуючи свої функції та здійснюючи операції, банк забезпечує функціонування фінансового ринку...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Благодійні організації
Створення ефективної системи страхового посередництва в Україні відіграє важливу роль для розвитку страхового ринку в цілому. Як правило, потенційний...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Страхові компанії
Створення ефективної системи страхового посередництва в Україні відіграє важливу роль для розвитку страхового ринку в цілому. Як правило, потенційний...
-
Функціонування будь-якого ринку в сучасних умовах неможливо собі уявити без законодавчої бази регулювання та впливу держави. Саме держава визначає і...
-
Фінансовий ринок - Еш С. М. - Каси взаємодопомоги
В умовах повільного збільшення доходів населення постійно збільшується попит на предмети довгострокового користування - автомобілі, будинки, меблі,...
Фінансовий ринок - Еш С. М. - 2.2. Види та структура процентних ставок