Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.5. Аудиторський контроль
Аудиторський контроль - це професійний незалежний фінансовий контроль. Виник в Англії на початку XIX ст. Потреба у створенні системи незалежного і професійного фінансового контролю в Україні виникла в умовах формування ринкової економіки, з розвитком підприємництва, поширенням приватної власності, становленням ринку капіталу. Основне завдання аудиторського контролю - отримання об'єктивної інформації про фінансовий стан суб'єкта, який перевіряють, відповідності його господарської діяльності чинному законодавству. В такому контролі зацікавлені як держава, так і підприємці, він дає змогу поєднувати їх інтереси без додаткового навантаження на бюджет. При цьому аудит у жодному разі не підмінює державний фінансовий контроль.
Аудиторська діяльність в Україні регулюється Законом України "Про аудиторську діяльність" від 22.04.1993 р. (в ред. від 14.09.2006 p.). Законодавець ототожнює поняття "аудит" і "аудиторська перевірка", визначаючи аудит як перевірку даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності суб'єкта господарювання з метою висловлення незалежної думки аудитора про їх достовірність в усіх суттєвих аспектах та відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб'єктів господарювання) згідно з вимогами користувачів (ст. З Закону України "Про аудиторську діяльність").
Аудит в Україні здійснюють як фізичні особи (аудитори), так і юридичні особи (аудиторські фірми).
Аудитором може бути фізична особа, яка має сертифікат, що визначає її кваліфікаційну придатність для аудиторської діяльності на території України. Аудиторам забороняється безпосередньо займатися торговою, посередницькою і виробничою діяльністю, ними не можуть бути особи, що мають судимість за корисливі злочини.
Аудиторська фірма - це юридична особа, що створена відповідно до законодавства і здійснює виключно аудиторську діяльність. Право на здійснення аудиторської діяльності мають аудиторські фірми, внесені до Реєстру аудиторських фірм та аудиторів. Загальний розмір частки засновників (учасників) аудиторської фірми, які не є аудиторами, у статутному капіталі не може перевищувати 30%, а керівником її може бути тільки аудитор.
З метою забезпечення незалежності аудиту закон забороняє надання аудиторських послуг органам державної виконавчої влади, виконавчим органам місцевих рад народних депутатів, контрольно-ревізійним установам, що мають державно-владні повноваження.
Під час проведення перевірки аудитори (аудиторські фірми) мають право:
- самостійно встановлювати форми і методи аудиту на основі чинного законодавства, чинних норм і стандартів, умов договору із замовником, професійних знань і досвіду;
- отримувати необхідні документи, що стосуються предмета перевірки і перебувають як у замовника, так і в третіх осіб;
- отримувати пояснення у письмовій або усній формі від керівництва і працівників замовника;
- перевіряти наявність майна, грошей, цінностей, вимагати від керівництва суб'єкта господарювання проведення контрольних оглядів, замірів виконаних робіт, визначення якості продукції, стосовно яких проводиться перевірка документів;
- залучати на договірних засадах до участі в перевірці фахівців різного профілю.
Під час здійснення професійної діяльності на аудитора (аудиторську фірму) покладаються такі обов'язки:
- належно надавати аудиторські послуги, здійснювати перевірку;
- повідомляти власників, замовників про виявлені під час аудиту недоліки ведення бухгалтерського обліку і звітності;
- зберігати в таємниці інформацію, отриману під час проведення аудиту (надання послуг), не розголошувати відомості, що становлять предмет комерційної таємниці, і не використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб;
- нести відповідальність за порушення умов договору;
- обмежувати свою діяльність наданням аудиторських послуг і роботами, що безпосередньо стосуються їх;
- своєчасно подавати до Аудиторської палати України звіт про свою аудиторську діяльність.
Аудиторська перевірка може бути добровільною (ініціативною, проведеною за рішенням самого суб'єкта господарювання) і обов'язковою.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про аудиторську діяльність** проведення аудиторської перевірки є обов'язковим для:
1) підтвердження достовірності та повноти річної фінансової звітності й консолідованої фінансової звітності відкритих акціонерних товариств, підприємств - емітентів облігацій, професійних учасників ринку цінних паперів, фінансових установ та інших суб'єктів господарювання, звітність яких відповідно до законодавства України підлягає офіційному оприлюдненню, за винятком установ і організацій, що повністю утримуються за рахунок державного бюджету;
2) перевірки фінансового стану засновників банків, підприємств з іноземними інвестиціями, відкритих акціонерних товариств (крім фізичних осіб), страхових і холдингових компаній, інститутів спільного інвестування, довірчих товариств та інших фінансових посередників;
3) емітентів цінних паперів при отриманні ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Однак у будь-якому разі аудит проводиться на підставі договору між аудитором (аудиторською фірмою) і замовником. Замовник має право вільного вибору аудитора (аудиторської фірми). У договорі на проведення аудиту і надання інших аудиторських послуг вказуються предмет і термін перевірки, обсяг аудиторських послуг, розмір і умови оплати, відповідальність сторін.
Період проведення аудиторської перевірки можна розділити на три етапи: підготовчий, аналітичний та підсумковий.
За результатами аудиторської перевірки складають відповідний документ - аудиторський висновок, відповідно до стандартів аудиту, який надає впевненості користувачам щодо відповідності фінансової звітності або іншої інформації концептуальним основам її складання. Концептуальними основами можуть бути закони та інші нормативно-правові акти України, положення (стандарти) бухгалтерського обліку, внутрішні вимоги та положення суб'єктів господарювання, інші джерела. Виконання договору на проведення аудиту підтверджується актом приймання-передачі аудиторського висновку.
Зазначимо, що поняття "аудиторська діяльність" значно ширше за поняття "аудиторська перевірка" і передбачає організаційне й методичне забезпечення аудиту, практичне виконання аудиторських перевірок і надання інших аудиторських послуг. При цьому аудиторські послуги можуть бути надані у формі аудиторських перевірок і пов'язаних з ними експертиз, консультацій з питань бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, аналізу фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення підприємницької діяльності фізичних і юридичних осіб.
Контрольні запитання
1. Розкрийте поняття і зміст фінансового контролю.
2. Якими є завдання фінансового контролю?
3. Що розуміють під фінансовою дисципліною?
4. Які особливості правового регулювання фінансового контролю?
5. Які є види фінансового контролю?
6. Які застосовують методи фінансового контролю?
7. Система органів, що здійснюють фінансовий контроль. S. Які повноваження мають органи фінансового контролю?
9. Дайте визначення аудиторського контролю.
10. У чому полягають аудиторські перевірки?
Завдання
1. Документальна перевірка підприємства районною податковою інспекцією засвідчила, що бухгалтерський облік на цьому підприємстві ведеться з численними порушеннями: не ведеться облік за деякими регістрами, що пов'язані з обліком податкових платежів, головна книга та інші облікові документи оформлені недбало, з численними виправленнями, підчистками; немає деяких документів про надходження і видатки коштів. В акті документальної перевірки зафіксовано конкретні суми заниження податкових зобов'язань, виявлених за бухгалтерськими документами підприємства. За матеріалами перевірки прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за приховування (заниження) прибутку.
Чи є правомірними дії податкової інспекції стосовно цього підприємства?
2. Під час проведення ревізії на підприємстві ревізор вилучив у бухгалтера чорнові записи про ведення бухгалтерського обліку цього підприємства. Вилучення оформлено протоколом, копію якого вручено під розписку директорові підприємства.
Чи є правомірними дії ревізора?
3. Директор товариства з обмеженою відповідальністю "Південтранс" вніс до статутного фонду дочірнього підприємства "Південтрансбуд" основні засоби товариства з обмеженою відповідальністю "Південтранс" - обладнання, яке перебувало у податковій заставі. Податковому органу цю інформацію директор товариства з обмеженою відповідальністю "Південтранс" не надав.
Дайте правову оцінку дій директора товариства з обмеженою відповідальністю "Південтранс". Якими мали бути дії директора для узгодження операцій з активами, що перебувають у податковій заставі?
Нормативні акти і література
Конституція України // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № ЗО. - Ст. 141.
Бюджетний кодекс України // Там само. - 2001. - №37-38. - Ст. 189.
Про аудиторську діяльність: Закон України від 22.04.1993 р. (в ред. від
14.09.2006 р.)// Там само. - 2006. - №44. - Сг. 432. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від
16.07.1999 р. //Там само. - 1999. -№40. - Ст. 365. Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні: Закон України від
26.01.1993 р. //Там само. - 1993. -№13. - Ст. ПО.' Про державну податкову службу в Україні: Закон України від 4.12.1990 (в
Ред. від 24.12.1993 р.) //Там само. - 1994. - №15. - Ст. 84. Про Рахункову палату: Закон України від 11.07.1996 р. // Там само. - 1996.
-№43.-Сг.212.
Положення про Державне казначейство України: затв. постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 р. № 1232 // Офіц. вісн. України. - 2005. -№52.-Сг.3275
Фінансове право України: Підручник / Г. В. Бех, О. О. Дмитрик, І. Є. Криниць-кий; За ред. М. П. Кучерявенка. - К.: Юрінком Інтер, 2004. - 320 с.
Воронова Л. К. Фінансове право України: Підручник. - К.: Прецедент; Моя книга, 2006.-448 с.
Савченко Л. А. Правові проблеми фінансового контролю в Україні: Монографія. - Ірпінь: Акад. держ. подат. служби України, 2001. - 407 с.
Грачева Е. Ю. Проблемы правового регулирования государственного финансового контроля. - М.: Юриспруденция, 2000. - 192 с.
Схожі статті
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.3. Методи фінансового контролю
Метод фінансового контролю - це сукупність способів, засобів і прийомів здійснення контрольних функцій. Слід зазначити, що аналіз методів фінансового...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 1.4. Органи, що здійснюють фінансову діяльність
Держава керує фінансовою діяльністю через державні органи, наділені для цього спеціальною компетенцією. За характером діяльності, повноваженнями в галузі...
-
(лекції - 4 години, практичні заняття - 2 години, самостійна робота - 4 години) План 1. Поняття, зміст і значення фінансового контролю. 2. Види...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.4. Органи фінансового контролю
У здійсненні фінансового контролю задіяна ціла система органів, наділених відповідною компетенцією (їх формування в Україні ще не завершене)....
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 2.5. Наука фінансового права
Розрізняють фінансове право як галузь права, як навчальну дисципліну і як науку. Фінансове право як галузь охоплює сукупність правових норм, що регулюють...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.1. Поняття, зміст і значення фінансового контролю
(лекції - 4 години, практичні заняття - 2 години, самостійна робота - 4 години) План 1. Поняття, зміст і значення фінансового контролю. 2. Види...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - ПЕРЕДМОВА
Нині в Україні триває проведення соціальної, економічної, політичної та правової реформ. В умовах широкомасштабних змін життєдіяльності нашої країни...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 3.4. Види фінансових правовідносин
З огляду на особливості та зміст фінансові правовідносини дуже різноманітні. їх, зокрема, можна класифікувати залежно як від загальноправових...
-
Змістовий модуль I Тема 1. Фінанси І фінансова діяльність держави: поняття і зміст Фінанси як система відносин. Розмежування фінансів як відносин і...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.2. Види фінансового контролю
Фінансовий контроль вирізняється своїм різноманіттям, його здійснення є компетенцією широкого кола органів контролю. У теорії фінансового права визначено...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 2.3. Джерела фінансового права. Фінансове законодавство
Традиційно джерелами права вважаються нормативно-правові акти, санкціоновані звичаї, прецеденти (судові чи адміністративні), міжнародні угоди. Є кілька...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - Змістовий модуль I
Змістовий модуль I Тема 1. Фінанси І фінансова діяльність держави: поняття і зміст Фінанси як система відносин. Розмежування фінансів як відносин і...
-
Змістовий модуль I Тема 1. Фінанси І фінансова діяльність держави: поняття і зміст Фінанси як система відносин. Розмежування фінансів як відносин і...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 3.3. Структура фінансових правовідносин
Фінансові правовідносини, як і будь-які інші, мають свою структуру, елементами якої є: 1) суб'єкти, тобто учасники правовідносин; 2) об'єкт; 3) юридичний...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 3.2. Зміст і особливості фінансових правовідносин
Держава, здійснюючи фінансову діяльність, регулює процеси, пов'язані з розподілом і перерозподілом сукупного суспільного продукту і національного доходу,...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 2.1. Предмет і метод фінансового права
(лекції - 2 години, практичні заняття - 1 година, самостійна робота - 2 години) План 1. Предмет і метод фінансового права. 2. Система фінансового права....
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - ТЕМА 2. ФІНАНСОВЕ ПРАВО ЯК ГАЛУЗЬ ПРАВА
(лекції - 2 години, практичні заняття - 1 година, самостійна робота - 2 години) План 1. Предмет і метод фінансового права. 2. Система фінансового права....
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 2.2. Система фінансового права
Правова форма певного виду суспільних відносин залежить від змісту і завдань відносин, які вона регулює. Тому може охоплювати різні інститути, підгалузі,...
-
Відповідно до рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 24 березня 2005 року, наказу Міністерства освіти і науки України від 29.07.2005 р....
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - Тема 7. Бюджетне право як відгалузь фінансового права
Тема 6. Правове регулювання державних доходів і видатків Поняття й основи правового регулювання державних і муніципальних доходів. Співвідношення...
-
Відповідно до рішення колегії Міністерства освіти і науки України від 24 березня 2005 року, наказу Міністерства освіти і науки України від 29.07.2005 р....
-
Фінанси, становлять цілісну однорідну систему, проте можлива їх певна внутрішньовидова диференціація. Вона зумовлена більш детальним, спеціальним...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 1.2. Фінансова система України та її структура
Фінанси, становлять цілісну однорідну систему, проте можлива їх певна внутрішньовидова диференціація. Вона зумовлена більш детальним, спеціальним...
-
Тема 6. Правове регулювання державних доходів і видатків Поняття й основи правового регулювання державних і муніципальних доходів. Співвідношення...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 2.4. Фінансове право в системі права
Рух коштів регулюється комплексом правових галузей, що належать до системи права. Природно, що кожна галузь визначає свій аспект регулювання,...
-
Термін проведення експерименту: Перший етап (2003-2004 роки) передбачає розроблення навчально-методичних матеріалів, змісту освіти, форм організації...
-
1. НОРМАТИВНІ АКТИ ЩОДО ЗАПРОВАДЖЕННЯ СТАНДАРТІВ БОЛОНСЬКОГО ПРОЦЕСУ 1. Про проведення педагогічного експерименту з кредитно-модульної системи...
-
1. НОРМАТИВНІ АКТИ ЩОДО ЗАПРОВАДЖЕННЯ СТАНДАРТІВ БОЛОНСЬКОГО ПРОЦЕСУ 1. Про проведення педагогічного експерименту з кредитно-модульної системи...
-
№№ пор. Тема УУсього годин У тому числі ЛЛекції' Семінари Самостійна робота Змістовий модуль 1 1 Фінанси і фінансова діяльність держави: поняття і зміст...
-
Фінансове право України - Воронова Л. К. - ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І
№№ пор. Тема УУсього годин У тому числі ЛЛекції' Семінари Самостійна робота Змістовий модуль 1 1 Фінанси і фінансова діяльність держави: поняття і зміст...
Фінансове право України - Воронова Л. К. - 4.5. Аудиторський контроль