Фінансове право - Лучковська С. I. - 4. Правовий статус податкових органів
Поняття податкових органів, що наділені контрольними повноваженнями у сфері надходження коштів до бюджетів та спеціальних цільових фондів у формі податкових платежів можна розглядати у вузькому й широкому значеннях.
Податкові органи у вузькому значенні включають систему органів державної податкової служби як органів спеціальної компетенції у сфері оподаткування.
Податкові органи в широкому значенні - це система всіх органів влади, які контролюють надходження до бюджетів і спеціальних цільових фондів різних обов'язкових платежів податкового характеру.
Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року контролюючим органом є державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.
До переліку контролюючих органів законодавець включив:
1. Митні органи (органи Державної митної служби України) - стосовно акцизного збору та податку на додану вартість (з урахуванням випадків, коли законом обов'язок з їх стягнення або контролю покладається на податкові органи), ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України.
2. Органи Пенсійного фонду України - стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
3. Органи фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування - стосовно внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановленої законом.
4. Податкові органи (органи державної податкової служби України)- стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1 -2.1.3 пункту 2.1 статті 2 вказаного вище Закону.
Контролюючі органи мають право здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати лише стосовно тих податків і зборів (обов'язкових платежів), які віднесені до їх компетенції.
Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків 1 зборів (обов'язкових платежів), у тому числі за запитами правоохоронних органів.
Серед контролюючих органів виокремлені органи стягнення тобто державні органи, які уповноважені здійснювати заходи із забезпечення погашення податкового боргу. Такими органами є виключно податкові органи в особі органів державної податкової служби, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Загальні засади організаційно-правового статусу органів державної податкової служби, їх функції та правові основи діяльності визначені Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року.
Система органів державної податкової служби України включає в себе три рівні:
1) вища ланка - Державна податкова адміністрація України:
2) середня ланка - державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
3) низова (базова) ланка-державні податкові Інспекції в районах, містах (крім Києва та Севастополя), районах у містах.
Державна податкова адміністрація України залежно від кількості платників податків та інших місцевих умов може утворювати міжрайонні (на два і більше районів), об'єднані (на місто і район) державні податкові інспекції та у їх складі відповідні підрозділи податкової міліції.
Законом встановлена система підпорядкованості органів державної податкової служби:
- державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України.
- державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- Державна податкова адміністрація є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року завданнями органів державної податкової служби є:
- здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою й своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством;
- внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
- прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
- формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;
- роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
- запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Органи державної податкової служби України координують свою діяльність з фінансовими органами, органами Державного казначейства України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, статистики, державними митною та контрольно-ревізійною службами, іншими контролюючими органами, установами банків, а також з податковими службами інших держав.
Основними завданнями Державної податкової адміністрації України є:
- здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою й своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством;
- здійснення контролю за погашенням податкової заборгованості платниками податків, інших платежів;
- здійснення в межах своїх повноважень контролю за обліком, зберіганням, оцінкою та реалізацією конфіскованого та іншого належного державі майна;
- прийняття у випадках, передбачених законом, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій 3 питань оподаткування:
- формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб;
- роз'яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків, інших платежів;
- запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції. їх виявлення, розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення:
- запобігання корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів;
- забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків;
- розшук платників податків, які ухиляються від сплати податків, інших платежів;
- ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
- розподіл спирту між суб'єктами підприємницької діяльності - резидентами України в установленому порядку з оформленням нарядів на одержання спирту та здійснення контролю за його цільовим використанням.
Функції органів державної податкової служби регіонального рівня значною мірою аналогічні функціям центрального рівня, окрім питань щодо видання нормативно-правових та методичних документів, затвердження форм податкової звітності, розробки основних напрямів, форм і методів податкових перевірок, подання звіту про надходження податків до Міністерства фінансів та Державного казначейства, внесення пропозицій, розробки проектів та виконання міжнародних договорів щодо оподаткування, надання ідентифікаційних номерів фізичним особам-платникам податків та ведення Єдиного банку даних про платників-юридичних осіб, внесення пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства та забезпечення витотовлення марок акцизного збору.
У разі, коли органи державної податкової служби регіонального рівня безпосередньо здійснюють контроль за платниками податків, інших платежів, вони виконують щодо цих платників ті ж функції, що й державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції.
Перелік функцій органів державної податкової служби місцевого рівня закріплений у статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" і полягає в тому, що саме на цьому рівні виконується основний обсяг безпосередньої роботи з платниками податків щодо здійснення податкового контролю.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 5 грудня 1998 р. були внесені важливі зміни до Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" і закріплено у складі органів державної податкової служби відповідні спеціальні підрозділи по боротьбі з податковими правопорушеннями - податкову міліцію. Загальні правові основи організації та діяльності податкової міліції визначені в Законах України "Про державну податкову службу в Україні", "Про міліцію", "Про оперативно-розшукову діяльність", "Про боротьбу з корупцією", Кримінально-процесуальному Кодексі України. Податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Схожі статті
-
Складна природа податку, що об'єднує економічні та правові його характеристики, зумовлює юридичну природу податкових норм, характер їх взаємодії....
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - Тема 8. Зміст податку та його правовий механізм
1. Поняття податку. 2. Ознаки й функції податку. 3. Класифікація податків. 4. Поняття та зміст правового механізму податку. 1. Поняття податку Систему...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 4. Податково-правові норми
Складна природа податку, що об'єднує економічні та правові його характеристики, зумовлює юридичну природу податкових норм, характер їх взаємодії....
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 2. Система податкового права та його джерела
Система податкового права - це об'єктивно зумовлена внутрішня організація податкового права, яка представлена сукупністю норм податкового права, що...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 1. Поняття податкового права, його предмет, метод та ознаки
1. Поняття податкового права, його предмет, метод та ознаки. 2. Система податкового права та його джерела. 3. Податкові правовідносини. 4....
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 3. Система оподаткування в Україні
Однією з провідних складових податкової системи с система податків. Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про систему оподаткування" види...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 1. Поняття податку
1. Поняття податку. 2. Ознаки й функції податку. 3. Класифікація податків. 4. Поняття та зміст правового механізму податку. 1. Поняття податку Систему...
-
1. Поняття податкового права, його предмет, метод та ознаки. 2. Система податкового права та його джерела. 3. Податкові правовідносини. 4....
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 5. Суб'єкти фінансових правовідносин
Поняття суб'єкта фінансових правовідносин тісно пов'язане з поняттям суб'єкта фінансового права. Суб'єктом фінансового права є особа, поведінка якої...
-
Фінансова діяльність здійснюється через компетентні органи публічної влади (державні органи й органи місцевого самоврядування). Всю систему таких органів...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - Тема 9. Податкова система
1. Поняття та зміст податкової системи. 2. Принципи податкової системи, їх характеристика. 3. Система оподаткування в Україні 4. Правовий статус...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 4. Поняття та зміст правового механізму податку
Податок - це складна система відносин, комплексне економіко-правове явище, яке містить у собі сукупність певних взаємодіючих складових елементів, кожен з...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 2. Принципи податкової системи, їх характеристика
1. Поняття та зміст податкової системи. 2. Принципи податкової системи, їх характеристика. 3. Система оподаткування в Україні 4. Правовий статус...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 1. Поняття та зміст податкової системи
1. Поняття та зміст податкової системи. 2. Принципи податкової системи, їх характеристика. 3. Система оподаткування в Україні 4. Правовий статус...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 3. Податкові правовідносини
Податкові правовідносини - це врегульовані нормами податкового права фінансові правовідносини, що виникають з приводу справляння податків та інших...
-
МОДУЛЬ 1 Тема 1. Фінанси та фінансова діяльність держави й органів місцевого самоврядування 1. Поняття, зміст і функції фінансів. 2. Фінансова система...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 2. Ознаки й функції податку
Податок у вузькому значенні має наступні ознаки. 1. Податок встановлюється нормативним актом вищої юридичної сили - законом. Відповідно до статті 92...
-
У юридичній науці вироблено розуміння бюджетного процесу як заснованої на правових нормах діяльності органів держави й органів місцевого самоврядування...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 3. Правові основи складу доходів і видатків бюджетів
Вертикальний розподіл доходів і видатків бюджету виражається насамперед в Існуванні двох складових бюджету - загального та спеціального фондів....
-
Ефективність фінансової діяльності значною мірою визначається конкретними діями та процедурами, що застосовуються при її здійсненні. Загалом метод є...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - МОДУЛЬ 1
МОДУЛЬ 1 Тема 1. Фінанси та фінансова діяльність держави й органів місцевого самоврядування 1. Поняття, зміст і функції фінансів. 2. Фінансова система...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 1. Поняття, зміст і функції фінансів
МОДУЛЬ 1 Тема 1. Фінанси та фінансова діяльність держави й органів місцевого самоврядування 1. Поняття, зміст і функції фінансів. 2. Фінансова система...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 4. Джерела фінансового права
Система фінансового права - це об'єктивно обумовлена внутрішня організація фінансового права, що полягає в єдності й узгодженості фінансово-правових норм...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 3. Система фінансового права, її складові
Система фінансового права - це об'єктивно обумовлена внутрішня організація фінансового права, що полягає в єдності й узгодженості фінансово-правових норм...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - РОЗДІЛ 1. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
МОДУЛЬ 1 Тема 1. Фінанси та фінансова діяльність держави й органів місцевого самоврядування 1. Поняття, зміст і функції фінансів. 2. Фінансова система...
-
У науковій і навчально-методичній літературі існують різні ПІДХОДИ до визначення поняття "фінансова система", зокрема під фінансовою системою розуміють:...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 1. Поняття фінансового права, його предмет і метод
1. Поняття фінансового права, його предмет і метод. 2. Місце фінансового права в системі права України. 3. Система фінансового права, її складові. 4....
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - Тема 6. Правові засади бюджетного устрою і бюджетного процесу
1. Поняття бюджетної системи України, її структура й принципи. 2. Бюджетна класифікація. 3. Правові основи складу доходів і видатків бюджетів. 4....
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 3. Класифікація податків
Обов'язкові платежі податкового характеру класифікуються за різними підставами. 1) залежно від органу влади, який встановлює і скасовує податки та...
-
Фінансове право - Лучковська С. I. - 4. Бюджетне законодавство
Склад бюджетного законодавства визначено в статті 4 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні...
Фінансове право - Лучковська С. I. - 4. Правовий статус податкових органів