Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 5.2.3. Податкова класифікація витрат
З метою оподаткування діяльності підприємства витрати підприємств поділяють на ті, що належать до валових, і ті, що не належать до валових [ЗО]. Джерелом фінансування витрат, що відносять до валових, є собівартість продукції (робіт, послуг); джерелом фінансування витрат, що не відносять до валових, є прибуток підприємства.
Валові витрати виробництва та обігу (далі - валові витрати) - сума будь-яких витрат підприємства в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаває (виготовляє) таке підприємство для їхнього подальшого використання у власній господарській діяльності.
До складу валових витрат включають:
1. Витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають У трудових відносинах з підприємством.
2. Суми зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового соціального страхування.
3. Витрати на виплати за виконання робіт (послуг) згідно з договорами цивільно-правового характеру.
4. Витрати, пов'язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці (у тому числі витрати, пов'язані з придбанням запасів; транспортно-заготівельні витрати; витрати на операційну оренду необоротних активів; витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовід ведення, інше утримання виробничих приміщень; витрати на зв'язок; на врегулювання спорів у судових органах; плата за розрахунково-касове обслуговування; витрати на пакувальні матеріали, ремонт тари; на рекламу і дослідження ринку; на охорону праці тощо).
5. Суми податків, зборів, обов'язкових платежів, які встановлені чинним законодавством, за винятком податку на прибуток і ПДВ.
6. Суми безнадійної дебіторської заборгованості в частині, у разі коли підприємство звернулося з позовом до суду; підприємство не отримало від дебітора відповіді на виставлену претензію, а дебітор затримав оплату на термін понад 90 днів.
7. Витрати, пов'язані з поліпшенням основних засобів, у розмірі не більше 10 % їхньої балансової вартості у виГляді витрат на поточний і капітальний ремонт, реконструкцію, технічне переозброєння.
8. Витрати, пов'язані з підтвердженням відповідності продукції, систем якості, систем управління якістю, систем управління довкіллям, персоналу встановленим вимогам.
9. Суми добродійних пожертвувань:
- неприбутковим організаціям (до Державного бюджету, до місцевих бюджетів) - у розмірі, що становить ие менше 2 % і ве більше 5 % оподаткованого прибутку попереднього року;
- громадським організаціям інвалідів - у розмірі, що становить ве більше 10 % оподаткованого прибутку попереднього звітного періоду (кварталу);
- організаціям роботодавців та їхнім об'єднанням (створені відповідно до Закону України "Про організацію роботодавців" від 24.05.2001 р. № 2436-ІІІ) - у розмірі, що становить не більше 0,2 % фонду оплати праці в розрахунку за звітний (поточний) рік.
10. Витрати на утримання й експлуатацію об'єктів інфраструктури (житлового фонду, дитячих дошкільних закладів, об'єктів охорони здоров'я).
11. Витрати на придбання іноземної валюти.
12. Курсові різниці, що виникають при перерахунку іноземної валюти або заборгованості в іноземній валюті.
13. Комісійну винагороду банку за купівлю валюти.
14. Витрати на організацію і проведення прийомів, презентацій, придбання і розповсюдження подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатне надання послуг у рекламних цілях на суму не більшу ніж 2 % від оподатковуваного прибутку за попередній квартал.
15. Витрати, пов'язані з виплатою відсотків за борговими зобов'язаннями, виплатою відсотків за відсотковими цінними паперами.
Амортизаційні відрахування виділені зі складу валових витрат тому, що вони не € грошовим видом витрат.
До валових витрат підприємства не належать:
1. Витрати на придбання і будівництво основних засобів.
2. Витрати на поточний, капітальний ремонт основних засобів, їхню реконструкцію, технічне переозброєння у розмірах, що перевищують 10 % їхньої балансової вартості на початок року.
3. Витрати на сплату податку на прибуток підприємства і ПДВ.
4. Витрати на утримання органів управління, яким підпорядковані підприємства, - платники податку на прибуток.
5. Збитки, понесені в результаті реалізації товарів (робіт, послуг) за зниженими цінами.
6. Витрати на сплату штрафів, пені, неустойки за рішенням сторін договору або за рішенням відповідних державних органів, суду.
7. Витрати на організацію і проведення прийомів, презентацій, придбання і розповсюдження подарунків, включаючи безоплатну роздачу зразків товарів або безоплатне надання послуг у рекламних цілях на суму більшу ніж 2 % від оподатковуваного прибутку за попередній квартал.
8. Витрати на прямі інвестиції у вигляді внесення коштів або майна для придбання корпоративних прав (цінних паперів, емітованих іншою особою).
9. Виплата емісійного доходу на користь емітента корпоративних прав.
10. Суми добродійних пожертвувань:
- неприбутковим організаціям (до Державного бюджету до місцевих бюджетів) у розмірі, що становить менше ніж 2 % і більше ніж 5 % оподаткованого прибутку попереднього року;
- громадським організаціям інвалідів - у розмірі, що становить більше 10 % оподаткованого прибутку попереднього звітного періоду (кварталу);
- організаціям роботодавців та їх об'єднанням (створені відповідно до Закону України "Про організацію роботодавців" від 24.05.2001 р. № 2436-ІП) - у розмірі, що становить більше 0,2 % фонду оплати праці в розрахунку за звітний (поточний) рік.
11. Суми матеріальної допомоги працівникам.
12. Витрати на потреби, не пов'язані з веденням господарської діяльності.
Датою понесення витрат є дата списання коштів з банківського рахунку підприємства на оплату товарів, а в разі їх придбання за готівку - день виплати грошей з каси.
Приклад:
Оподатковуваний прибуток підприємства за 2007 р. склав 800 000 грн.
5 % від оподатковуваного прибутку у 2007 р. буде становити 40 000 грн; а 2 % - 16 000 грн.
У 2008 р. підприємство перерахувало добровільні пожертви неприбутковим організаціям у таких розмірах: у І кварталі 2008 р. - 9000 грн; у II кварталі 2008 р. - 15 000 грн.
Порядок віднесення до складу валових витрат сум добровільних пожертв буде таким.
Оскільки в І квартал і 2008 р. сума добровільних пожертв не досягла мінімальної межі (16 000 грн), у цьому кварталі під-приємство-благодійник не може до валових витрат І кварталу 2008 р. віднести суму добровільних пожертвувань (9000 грн).
Але за підсумками І півріччя підприємство-благодійник має право включити до складу валових витрат суму добровільних пожертв, яка становить:
24 000 грн = 15 000 грн + 9000 грн.
У цьому разі 5 % обмеження становить 40 000 грн, а "резерв" на благодійні пожертви в II півріччі 2008 p., що підлягають включенню до валових витрат, становить 16 000 грн = 40 000 грн - 24 000 грн.
У разі, якщо в II півріччі 2008 р. підприємство перерахує на благодійні цілі понад 16 000 грн, наприклад, 18 000 грн, то на валові витрати буде віднесено лише 16 000 грн, а 2000 грн підприємство компенсує собі з прибутку 2008 р.
Обов'язковою умовою віднесення підприємством заохочувальних та компенсаційних виплат до валових витрат є наявність на підприємстві колективного договору, укладеного між адміністрацією і профспілкою. Відносини між роботодавцем і найманим працівником щодо питань нормування й оплати праці, встановлення форм, систем і розмірів заробітної плати регламентує документ - колективний договір. Наявність колективного договору є обов'язковою на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання, які використовують найману працю та мають права юридичної особи.
Укладення колективного договору на підприємстві е важливим з позиції віднесення витрат до складу валових. Матеріальна допомога працівникам підприємства входить до витрат на оплату праці та розглядається як заохочувальна виплата [98]. Підставою для відображення матеріальної допомоги працівникам у валових витратах підприємства є наявність на підприємстві колективного договору, що передбачає такі виплати [105].
Витрати на заробітну плату робітників, зайнятих на створенні (будівництві, складанні) об'єктів основних фондів, які будуть у подальшому вводитися в експлуатацію та використовуватися у власній господарській діяльності, не включають до складу валових витрат підприємства, а в складі вартості створеного об'єкта необоротних активів вони підлягають амортизації.
Рекомендована література [122; 135; 143; 148; 149; 150; 151; 159; 161; 166]
Рекомендовані правові акти [29; ЗО; 32; 58; 73; 81; 88; 89; 91; 98; 103; 105; 106]
Схожі статті
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат
5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат 5.2. Класифікації витрат 5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат Згідно з законодавством...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 5.2.1. Бухгалтерська класифікація витрат
5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат 5.2. Класифікації витрат 5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат Згідно з законодавством...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 5.2. Класифікації витрат
5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат 5.2. Класифікації витрат 5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат Згідно з законодавством...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - Тема 5. СКЛАД ВИТРАТ І ДЖЕРЕЛА ЇХ ФІНАНСУВАННЯ
5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат 5.2. Класифікації витрат 5.1. Поняття витрат. Джерела фінансування витрат Згідно з законодавством...
-
Витрати на придбання (будівництво, виготовлення) основних засобів - це капітальні інвестиції; лише після введення в експлуатацію готового об'єкта...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 5.2.2. Економічні класифікації витрат
Є дві класифікації витрат за економічним змістом: 1) класифікація витрат за економічними елементами; 2) класифікація витрат за статтями калькуляції....
-
Витрати на придбання (будівництво, виготовлення) основних засобів - це капітальні інвестиції; лише після введення в експлуатацію готового об'єкта...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 3.3. Нематеріальні активи та їхня амортизація
Під терміном "нематеріальні активи" мають на увазі об'єкти інтелектуальної, у тому числі промислової, власності, а також інші аналогічні права, визначені...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 3.4. Переоцінка та індексація вартості основних засобів
П(С)БО 7 "Основні засоби" [75] передбачає проведення переоцінки основних засобів, якщо їхня залишкова вартість значно (більше ніж на 10 %) відрізняється...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 2.3. Формування та рух коштів статутних фондів підприємств
Підприємство - самостійний господарюючий статутний об'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку та комерційну...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - Тема 1. ЕКОНОМІЧНИЙ ЗМІСТ І ОРГАНІЗАЦІЯ ФІНАНСІВ ПІДПРИЄМСТВ
Навчальна дисципліна "Фінанси підприємств" є нормативною для підготовки бакалаврів усіх спеціальностей напряму ''Економіка і підприємництво'. Мета...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - Тема 2. ФОРМУВАННЯ КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА
2.1. Поняття капіталу. Власний і позиковий капітал підприємства 2.2. Статутний фонд як джерело фінансово-господарської діяльності підприємства 2.3....
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 4.4. Нормування власних оборотних активів
Процес нормування оборотних засобів - це встановлення нормативів їх запасів. Основним методом нормування оборотних засобів є метод прямого розрахунку,...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 4.3. Функції і принципи організації оборотних активів
Для встановлення оптимального складу і структури оборотних коштів, визначення потреби в них та джерел формування необхідно їх чітко класифікувати....
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 4.2. Класифікації оборотних коштів
Для встановлення оптимального складу і структури оборотних коштів, визначення потреби в них та джерел формування необхідно їх чітко класифікувати....
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 1. Податкова класифікація
Податковим називають облік, який ведеться на підприємстві в шлях оподаткування прибутку підприємства паралельно з бухгалтерським обліком і відрізняється...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 1.1. Сутність і функції фінансів підприємств
Навчальна дисципліна "Фінанси підприємств" є нормативною для підготовки бакалаврів усіх спеціальностей напряму ''Економіка і підприємництво'. Мета...
-
Статутний фонд - це виділені підприємством або залучені ним на засадах, визначених чинним законодавством, фінансові ресурси у вигляді грошових коштів або...
-
2.1. Поняття капіталу. Власний і позиковий капітал підприємства 2.2. Статутний фонд як джерело фінансово-господарської діяльності підприємства 2.3....
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 3. Економічна класифікація
Податковим називають облік, який ведеться на підприємстві в шлях оподаткування прибутку підприємства паралельно з бухгалтерським обліком і відрізняється...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 2. Бухгалтерська класифікація
Податковим називають облік, який ведеться на підприємстві в шлях оподаткування прибутку підприємства паралельно з бухгалтерським обліком і відрізняється...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 4.6. Джерела формування оборотних активів підприємства
Оборотні активи підприємства формують з джерел, які можна поділити на 3 групи: власні, прирівняні до власних (додатково залучені) й позичені (рис. 4.2)....
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - ПЕРЕДМОВА
Навчальна дисципліна "Фінанси підприємств" є нормативною для підготовки бакалаврів усіх спеціальностей напряму ''Економіка і підприємництво'. Мета...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 3.1. Поняття необоротних активів
3.1. Поняття необоротних активів. Економічна сутність і класифікація основних засобів 3.2. Знос і амортизація основних засобів 3.3. Нематеріальні активи...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 3.2. Знос і амортизація основних засобів
Під впливом навколишнього середовища та експлуатаційних навантажень відбувається спрацювання основних засобів, деформування деталей, корозія металу,...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 4.1. Економічна сутність оборотних активів
4.1. Економічна сутність оборотних активів 4.2. Класифікації оборотних коштів 4.3. Функції і принципи організації оборотних активів 4.4. Нормування...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 4.5. Аналіз ефективності використання оборотних активів
Ефективність використання оборотних коштів характеризує, передусім, їхня оборотність. Під оборотністю засобів розуміють тривалість проходження засобами...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - Тема 4. ОБОРОТНІ АКТИВИ ТА ЇХНЯ ОРГАНІЗАЦІЯ НА ПІДПРИЄМСТВІ
4.1. Економічна сутність оборотних активів 4.2. Класифікації оборотних коштів 4.3. Функції і принципи організації оборотних активів 4.4. Нормування...
-
3.1. Поняття необоротних активів. Економічна сутність і класифікація основних засобів 3.2. Знос і амортизація основних засобів 3.3. Нематеріальні активи...
-
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 1.3. Організація фінансової роботи на підприємстві
Фінансова робота на підприємстві - це діяльність, спрямована на забезпечення виробництва фінансовими ресурсами для виконання підприємством поставлених...
Фінанси підприємств - Ярошевич Н. Б. - 5.2.3. Податкова класифікація витрат