Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.10. Досвід Німеччини у фінансуванні сільськогосподарських підприємств
Німецька система кредитного обслуговування аграрного сектору історично сформувалась у такому складі: кооперативні банки, ощадні каси, спеціалізовані банки, у тому числі Сільськогосподарський рентний банк, іпотечні банки, приватні комерційні банки та Європейський фонд відтворення.
Кооперативний банківський сектор Німеччини має трирівневу організаційну структуру. її основу (нижній рівень) становлять місцеві кооперативні банки (кредитні товариства), які включають переважно так звані фольксбанки і райффайзенбанки. Історичні корені місцевих кооперативних банків лежать у Товаристві взаємного кредитування, яке було створене ще в 1850 р. для задоволення потреб представників малого бізнесу (перший кредитний кооператив для сільського населення).
Другий рівень кооперативного банківського сектору належить регіональним банкам, які спочатку були створені місцевими банками, головним чином з метою управління їх збитковою ліквідністю. Тепер ці регіональні кооперативні банки мають широкий спектр діяльності. Вони також є головними пайовиками "Дойче Геноссенштафтсбанку" (ДГ Банку), який входить до третього, верхнього, рівня кооперативного банківського сектору.
Місцеві кооперативні банки (кредитні товариства) відповідно до закону про банки здійснюють банківські угоди будь-якого виду. Вони спираються на допомогу регіональних банків і ДГ Банку як центральної ланки системи.
Райффайзенбанки також надають своїм пайовикам пільгові кредити під низькі відсотки за державною програмою фінансування (наприклад, здешевлюють кредити пайовикам, які намагаються відкрити власну справу). Крім того, більшість райффайзенбанків залучено до торгівлі товарами місцевого виробництва. Вони займаються закупівлею сільськогосподарської продукції, маркетингом аграрних продуктів та фінансовими операціями з фермерським обладнанням.
До складу спостережних органів місцевих кооперативних банків входять представники різних секторів економіки. Так, у 1990 р. 15 % членів спостережних рад райффайзенбанків становили фермери, понад 50 % - комерсанти, ремісники, представники інших професій.
На кінець 1989 р. у ФРН було 3223 місцеві кооперативні банки (кредитних товариств) із загальною балансовою вартістю понад 514 млрд марок. Вони нараховують більше 10 млн пайовиків, значну частину яких становлять фермери.
Кредитні операції місцевих кооперативних банків включають усі види позичок, які надаються сучасними універсальними банками. Причому на наданні кредитів сільськогосподарським підприємствам спеціалізуються райффайзенбанки.
Донедавна перевага надавалась коротко - та середньостроковим, а пізніше - й довгостроковим, кредитам. Крім кредитування поточної діяльності сільськогосподарських товаровиробників кооперативні банки фінансують інвестиції в основний капітал і будівельні проекти.
Між кредитними товариствами здійснюється координація розрахунків. Координаційними центрами слугують 11 центральних кас, які виконують роль розрахункових центрів для кредитних товариств та підвищують їх ліквідність шляхом надання кредитів. Кредитні товариства об'єднані у Федеральний союз німецьких народних банків і сільськогосподарських кас взаємодопомоги, створений наприкінці 1971 р. Очолює союз Німецька каса кредитних товариств.
Регіональні кооперативні банки ФРН здійснюють операції, надаючи кредити досить великим підприємствам сільського господарства, харчової індустрії, торгівлі, обробних галузей, житлового будівництва та операції страхування в тій мірі, в якій ці організації не можуть обслуговуватися місцевими кооперативними банками. У ФРН діє 5 регіональних кооперативних банків із загальною балансовою вартістю понад 74 млрд марок. "Дойче Геноссенштафтебанк" (ДГ Банк), що знаходиться на вершині кооперативної банківської системи, коригує діяльність та кредитує регіональні банки, особливо на середньо - та довгостроковий періоди, отримуючи потрібні ДЛЯ цього кошти за рахунок випуску власних облігацій. Баланс ДГ Банку в середині 80-х років XX ст. становив близько 50 млрд марок.
ДГ Банк здійснює підтримку позичкових операцій місцевих кооперативних банків, об'єднуючись з ними у консорціуми у випадках, коли є попит на великі позичкові суми, які місцеві банки не в змозі надати клієнтам самі або разом з відповідним регіональним банком.
ДГ Банк та регіональні кооперативні банки є власниками капіталу спеціалізованих фінансових інститутів, пропонуючи клієнтам іпотечні кредити на будівництво, послуги щодо лізингу, факторингу, різнобічні інвестиційні операції, страхування тощо. Так, іпотечні кредити надає "Дойче Геноссен-штафтс-Іпотекенбанк" (Гамбург/Берлін) і "Мюнхен Іпотекен-банк" (Мюнхен). Ці банки надають довгострокові іпотечні кредити сільськогосподарським підприємствам у тих випадках, коли місцеві кооперативні банки не можуть їх надати у зв'язку з відсутністю власних ресурсів. Іпотечний кредит, як правило, не може бути більшим ніж 60-70 % вартості земельної ділянки.
Крім кооперативних банків важливу роль у кредитуванні сільського господарства ФРН відіграють ощадні каси, які забезпечують приблизно третину позичок аграрного сектору. Ощадні каси, за винятком 13 приватних, є державними кредитними закладами. Переважаючими видами активних операцій ощадних кас є середньо - та довгострокові кредити.
У третій за значенням групі спеціалізованих банків, що надають сільськогосподарський кредит, виділяється Сільськогосподарський рентний банк, баланс якого становить понад 46 млрд марок. Банк відкриває кредити всім підприємцям, що зайняті в сільському, лісовому та рибному господарствах. Загальний розмір кредитних вкладень банку за 1989 р. становив 740 млн марок. Основний вид активних операцій банку - кредитування під заставу нерухомого майна. Крім того, банк здійснює лізингові операції, випускає свої облігації тощо.
При наданні кредиту банком враховується платоспроможність позичальників, рентабельність їх господарств, ліквідність, стабільність результатів діяльності. Критерієм для визначення суми погашення боргу (відсотків та основної частини) є розмір чистого прибутку.
Уся система кредитного обслуговування надає такі види кредитів: міжрегіональні, пільгові, державні та за рахунок вільного ринку капіталу. Перші три види кредиту надаються практично через Сільськогосподарський рентний банк.
Роль окремих складових системи в кредитуванні аграрного сектору наведена в табл. 1.7.
Таблиця 1.7. Частка окремих інститутів у кредитуванні сільського господарства на кінець 1989 р., %
Кредитор |
Короткострокові кредити |
Середньо-та довгострокові кредити |
Всього |
Кооперативні банки |
53,4 |
42,3 |
44,1 |
Ощадні каси |
29,6 |
34,3 |
33,5 |
Спеціалізовані банки |
_ |
6,4 |
5,3 |
Іпотечні банки |
0,1 |
10,5 |
8,7 |
Приватні банки |
16,9 |
6,6 |
8,4 |
Джерело: Фінанси в період реформування агропромислового виробництва / Заред. М. Я. Дем'яненка. - К.: ІАЕ УАА, 2002. - С. 101.
Стосовно видачі пільгових і державних кредитів існують численні регламентації. Для отримання кредитів потрібно подати низку документів від місцевої влади.
Так, у землі Рейнланд-Пфальц кредит на будівництво видається власникам сільських господарств, що мають висновок експертів про економічну доцільність витрат, висновки архітекторів про правильність вибору місця під будівництво, розгорнутий кошторис витрат, затверджений місцевими органами, висновки про доцільність фінансування за рахунок кредиту. Є певні обмеження щодо мінімального обсягу кредиту, залежно від моральних якостей, ділових здібностей, авторитету та репутації позичальника.
Крім того, платопроможність власників господарств мають підтвердити громадські поручителі, що здійснюють контроль за витрачанням кредиту відповідно до його цільового призначення. За незначного відхилення від вимог кредит належить повернути.
Згадані умови сприяли тому, що пільгові кредити одержували в основному великі та міцні в економічному плані господарства. Ще в першому "зеленому плані" вказувалось, що пільговий кредит не надається тим господарствам, які нежиттєздатні, мають борги або збереження яких шкодить виконанню завдань з поліпшення аграрної структури. Кредити не видаються і в тому випадку, коли є сумнів у здатності позичальника правильно використати позичені йому кошти.
Пільговий кредит надається переважно на здійснення витрат, що входять до програми поліпшення аграрної структури, на поліпшення водопостачання, будівництво великих виробничих споруд, придбання інвентаря. 31962 р. його стали надавати для купівлі техніки. Пільговий кредит надається тільки тим власникам господарств, які отримують свій дохід лише від сільськогосподарської діяльності. Такі кредити не видаються для колективного придбання складної техніки.
Схожі статті
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 2.4. Взаємовідносини рівнів бюджетної системи
У Франції відносини між центром і місцевими органами суворо визначені: суверенна влада належить центру, якому підпорядковуються місцеві органи. У наш час...
-
Важливим елементом фінансової системи ФРН є фінансовий ринок, на якому значне місце займають державні цінні папери. Ринок державних цінних паперів...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.6. Деякі особливості фінансового ринку ФРН
Важливим елементом фінансової системи ФРН є фінансовий ринок, на якому значне місце займають державні цінні папери. Ринок державних цінних паперів...
-
Місцевий державний сектор у Франції набуває дедалі більшого економічного значення. У 1999 р. у ньому працювало 1,6 млн суб'єктів, а його бюджет становив...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 2.5.1.1. Надходження від прямих податків
Місцевий державний сектор у Франції набуває дедалі більшого економічного значення. У 1999 р. у ньому працювало 1,6 млн суб'єктів, а його бюджет становив...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 2.5.1. Податкові надходження громад
Місцевий державний сектор у Франції набуває дедалі більшого економічного значення. У 1999 р. у ньому працювало 1,6 млн суб'єктів, а його бюджет становив...
-
Поряд із прямими податковими надходженнями французькі місцеві громади широко користуються також непрямими податковими надходженнями. Становлячи 16 %...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.4. Бюджети земель та громад Німеччини
Фінанси земель та громад займають важливе місце у фінансовій системі країни. Частка бюджетів земель та громад у національному доході ФРН становить більше...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.4.1. Зміни у бюджетному вирівнюванні
1.4.1.1. Структура й управління суспільними фінансами Новий Закон про бюджетне вирівнювання був схвалений парламентом Німеччини в грудні 2001 р. Він...
-
Функції податкової служби в Німеччині виконують Федеральне відомство з фінансів і земельні фінансові відомства, що підпорядковані відповідно федеральному...
-
1.4.1.1. Структура й управління суспільними фінансами Новий Закон про бюджетне вирівнювання був схвалений парламентом Німеччини в грудні 2001 р. Він...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.11.1. Еволюція податкової політики
Вказані вище економічні, в тому числі податкові, проблеми привели до того, що в 2000 р. новий уряд Німеччини розробив свій варіант реформи. Намічені...
-
Для Німеччини в усі часи її розвитку завжди була характерною дуже велика роль держави в економіці, більша, ніж н США або Великій Британії. Незважаючи на...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.9.1. Форми соціального захисту у ФРН
1.9.1. Форми соціального захисту у ФРН Значні доходи домашні господарства отримують від органів соціального захисту, пенсійних фондів тощо. Система...
-
1.9.1. Форми соціального захисту у ФРН Значні доходи домашні господарства отримують від органів соціального захисту, пенсійних фондів тощо. Система...
-
ФРН належить до країн, де держава з метою оподаткування використовує не норми амортизації (у відсотках до балансової вартості), а нормативні строки...
-
1.4.1.1. Структура й управління суспільними фінансами Новий Закон про бюджетне вирівнювання був схвалений парламентом Німеччини в грудні 2001 р. Він...
-
1.4.1.1. Структура й управління суспільними фінансами Новий Закон про бюджетне вирівнювання був схвалений парламентом Німеччини в грудні 2001 р. Він...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 2.3. Податкова служба та її функції
Податкова служба входить до складу міністерства економіки, фінансів і бюджету. Очолює її головне податкове управління, підпорядковане міністру-делегату,...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 2.2. Податкова система Франції
Франція - одна з небагатьох розвинутих країн, де податкова система орієнтована в основному на непряме оподаткування. Складовими податкової системи...
-
2.1. Державні фінанси Франції у фінансовій системі країни Сучасна фінансова система Франції включає загальний бюджет, спеціальні рахунки казначейства,...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - Розділ 2. ФІНАНСИ ФРАНЦІЇ
2.1. Державні фінанси Франції у фінансовій системі країни Сучасна фінансова система Франції включає загальний бюджет, спеціальні рахунки казначейства,...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.3. Спеціальні урядові фундації
Спеціальні фундації - важлива ланка фінансової системи ФРН. За обсягом ці фундації займають друге місце після державного бюджету країни. На першому -...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.2.3. Витрати федерального бюджету
Частка витрат центрального уряду у ВНП залишається порівняно стабільною: від 13 % у роки підйому до 15 % у роки кризи. Такі незначні розбіжності коливань...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.9.3. "Війна" поколінь у ФРН
Вона, схоже, розпочалася в Німеччині, де до цього часу само собою було зрозуміло, що пенсіонерів утримує працююча молодь, але тепер ситуація суттєво...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.9.2. Пенсійна реформа у ФРН
На сьогодні федеральний уряд проклав шлях до нової системи пенсійного забезпечення. Закон про сприяння обов'язковому пенсійному страхуванню і про...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.2.2. Доходи федерального бюджету
Об'єднання країни призвело до великих фінансових трансфертів у Східну Німеччину, і вже через рік федеральному уряду довелося за власний рахунок покривати...
-
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.2.4. Державний борг і бюджетний дефіцит
Федеральний уряд, починаючи з 1951 р., перейшов до постійного випуску позик. Тому збільшувалися витрати на погашення позик і відсотки з державного боргу....
-
Об'єднання країни призвело до великих фінансових трансфертів у Східну Німеччину, і вже через рік федеральному уряду довелося за власний рахунок покривати...
-
1.1. Загальні основи побудови фінансової системи ФРН Фінансова система Німеччини як федеральної держави складається з трьох ланок: федерального,...
Фінанси країн Європейського Союзу - Карлін М. І. - 1.10. Досвід Німеччини у фінансуванні сільськогосподарських підприємств