Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 3. Інформаційно-технологічне забезпечення економічної діяльності
Поняття інформаційного забезпечення будь-якого суб'єкта господарської діяльності в сучасних умовах набуває першорядного значення. Адекватне відображення в рамках корпоративних і розподілених інформаційних систем складних технологічних, виробничих та інших процесів - найважливіший елемент управління сучасним підприємством або установою. Інформаційне забезпечення в даному контексті покликане об'єктивно відображати інформацію, що характеризує стан керованого об'єкта на будь-який заданий момент часу і з будь-яким ступенем деталізування.
Згідно з теорією побудови автоматизованих систем, інформаційне забезпечення в автоматизованих системах обробки економічної інформації прийнято поділяти на такі групи:
Системи показників для деякої предметної області (показники фінансового та управлінського обліку, показники фінансово-кредитної та господарської діяльності і т. ін.);
Системи класифікації та кодування;
Системи нормативно-довідкової документації;
Системи документообігу і т. д.
Процес удосконалення засобів обчислювальної і телекомунікаційної техніки та інформаційних технологій істотно видозмінив загальні підходи до класифікації інформаційного забезпечення. Наявність великої кількості персональної обчислювальної техніки, об'єднаної в локальні, корпоративні та глобальні обчислювальні мережі, привела до того, що сьогодні принципово змінилися підходи до проектування і використання інформаційного забезпечення як економічної, так і будь-якої іншої діяльності людини і сучасного суспільства.
Нова інформаційна інфраструктура, яка виникла завдяки застосуванню більш досконалих засобів і методів обробки даних, максимально наблизила користувача до різних джерел інформації, перетворивши багато рутинних процесів, пов'язаних з використанням традиційних інформаційних сховищ (бібліотеки, архіви і т. п.), у процес творчої взаємодії людини з різноманітними гіпермедійними базами даних.
У свою чергу зміни, що відбулися за останні роки в системах організації управління господарством, упровадження як основоположних принципів економічного розвитку принципів ринкової економіки, значно впливають на розвиток і використання інформаційних технологій у нашій країні. Зміни в структурі економіки, структурі зовнішніх і внутрішніх господарських зв'язків визначають рух інформаційних потоків як на рівні підприємства, так і на макроекономічному рівні.
Стрімке зростання економічних зв'язків між різними регіонами країни, між окремими підприємствами та організаціями неминуче призводить до зростаючої потреби в актуальній і достовірній інформації про розвиток економічної ситуації на різних рівнях. У зв'язку з цим набула свого розвитку так звана концепція інтеграції інформаційних систем та інформаційних сховищ. Згідно з базовими принципами даної концепції подальший розвиток систем автоматизації різних сфер діяльності сучасного суспільства відбуватиметься шляхом злиття розрізнених процедур, що автоматизують ті чи інші процеси в єдині концептуально пов'язані, інтегровані системи завдань, які будуть функціонувати на основі єдиного інформаційного поля і за єдиними уніфікованими правилами та алгоритмами інформаційної взаємодії.
У зв'язку з цим слід відзначити, що побудова подібних інтегрованих інформаційних систем на основі єдиного інформаційного простору в рамках окремо взятого підприємства або установи з багатофункціональною внутрішньою структурою і з нетривіальною системою організації внутрішньогосподарських процесів - досить складне завдання. Вирішення цього завдання потребує максимального використання вже на стадії проектування подібної інформаційної системи, методів математичного моделювання складних динамічних систем з метою мінімізації можливих помилок, які, у свою чергу, здатні істотно вплинути на загальний рівень інформаційного забезпечення системи і, як наслідок, на всю систему загалом. При цьому необхідно дотримуватися такої схеми виконання підготовчих робіт:
Визначити склад основних економічних і допоміжних підсистем у рамках...
Установити склад і методи інформаційної взаємодії між підсистемами і між всією системою та зовнішнім інформаційним середовищем;
Вирішити питання інформаційно-довідкового обслуговування системи, визначити способи внесення змін і доповнень у нормативно-довідкові та інші підсистеми;
Визначити способи алгоритмізації та програмного кодування додаткових підсистем і окремих програмно-технічних модулів, що розширює технологічні та інформаційні можливості системи.
Вирішення завдань інформаційного забезпечення економічної діяльності підприємств і установ у сучасних умовах повинно спиратися не на інтуїтивні та суб'єктивістські методи автоматизації локальних процедур з подальшим механічним об'єднанням в "єдину" систему, а на науково обгрунтовані методи моделювання і побудови складних систем. Це дозволить максимально використати величезний обчислювальний і технологічний потенціал сучасних інформаційних систем і технологій.
Питання технологічного забезпечення економічної діяльності суспільства пов'язані із застосуванням сучасних засобів обчислювальної і телекомунікаційної техніки в автоматизованих системах для вирішення завдань раціонального управління складними економічними і господарськими процесами.
Розробка технологічного забезпечення систем автоматизації економічних процесів потребує врахування ряду особливостей організації подібних систем:
По-перше, це складність інформаційної взаємодії в рамках багаторівневої і багатофункціональної організаційної структури підприємства або організації, яка викликає необхідність створення ієрархічних систем інформаційної взаємодії (головна фірма, філії, дочірні підприємства і відділення) зі складними інформаційними зв'язками прямого і зворотного напряму;
По-друге, це специфіка інформації, що зберігається, обробляється і підлягає аналізу в рамках таких систем, які, крім нормативного, довідкового та іншого фактичного змісту, часто мають аналітичний і описовий характер.
Функціонування таких систем спирається на використання сучасних засобів обчислювальної техніки і має відображати системний підхід до автоматизації господарських управлінських процедур на основі таких видів забезпечення їх функціонування:
Технічне;
Інформаційне;
Математичне;
Програмне;
Лінгвістичне;
Організаційне;
Методичне;
Ергономічне;
Правове.
Комплекс заходів з технічного забезпечення - це обгрунтування застосування для автоматизації тих чи інших процедур інформаційної взаємодії в рамках деякої інформаційної системи необхідного переліку технічних засобів (обчислювальна, телекомунікаційна та інша офісна техніка). Обгрунтованість вибору технічних засобів автоматизації в кожному конкретному випадку безпосередньо залежить від загального рівня інформаційного забезпечення даного підприємства або установи, складності та масштабності його інформаційної моделі, традицій і прийнятого регламенту внутрішнього та зовнішнього документообігу, наявності відповідних фінансових і людських ресурсів, а також цілого ряду інших менш значущих чинників.
Інформаційне забезпечення функціонування систем автоматизації економічних процедур полягає у визначенні суті і кола завдань, що вирішуються в рамках даної системи, визначенні переліку користувачів і розмежування функціональних повноважень управлінського персоналу на базі організаційної структури підприємства.
Математичне забезпечення інформаційних систем являє собою сукупність математичних моделей і алгоритмів, що складають основу для побудови прикладних програм і гарантують інформаційну взаємодію всіх елементів даної системи.
Програмне забезпечення інформаційних систем поділяється на два основних типи:
Системне та інструментальне програмне забезпечення - комплекс програм, що узгоджує роботу всього програмно-технічного комплексу, який складає інформаційну систему і дозволяє автоматизувати її розробку і супровід;
Прикладне програмне забезпечення - комплекс програм для вирішення конкретних завдань автоматизації різних бізнес-процесів і процедур в рамках інформаційної системи.
Загальні вимоги до системного і прикладного програмного забезпечення визначаються складом технічних засобів, технологічними, організаційно-методологічними особливостями функціонування даної інформаційної системи.
Лінгвістичне забезпечення інформаційних систем визначає загальну методологію взаємодії користувача з системою. Змістовну структуру лінгвістичного забезпечення складають мови програмування, оформлення запитів для інформаційно-пошукових і звітних підсистем, які забезпечують смислову та логічну відповідність дій користувача і програмно-технічного забезпечення системи.
Організаційне забезпечення інформаційних систем - це комплекс нормативно-довідкових документів, що регламентують діяльність користувачів і обслуговуючого персоналу системи, визначають функції і завдання кожного фахівця на своєму робочому місці.
Методичне забезпечення інформаційних систем складається з комплексу методичних вказівок, рекомендацій і положень стосовно впровадження, експлуатації і супроводу інформаційної системи у вигляді контекстно-залежних електронних довідкових і навчальних підсистем.
Ергономічне забезпечення - це комплекс організаційних і технологічних заходів, що забезпечують комфортні умови експлуатації інформаційної системи, зменшують негативні впливи на людину з боку комплексу технічних засобів системи.
Правове забезпечення інформаційних систем - це система нормативно-правових документів, що визначають права та обов'язки користувачів і обслуговуючого персоналу системи в умовах функціонування інформаційної системи, як в рамках окремого підприємства або установи, так і в рамках загального правового простору.
Схожі статті
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Інформатика - комп'ютерна наука
§ 1. Інформатика - комп'ютерна наука Відомо, що слово інформатика ("Informatique") уперше було введено в наукову термінологію французькими вченими на...
-
§ 1. Інформатика - комп'ютерна наука Відомо, що слово інформатика ("Informatique") уперше було введено в наукову термінологію французькими вченими на...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 3. Методологія становлення і розвитку територій
В економічній ситуації, що склалася в Україні, перед теорією і практикою управління постають нові проблеми. Нині перед економічною наукою виникають...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Прикладне програмне забезпечення
Незважаючи на те, що операційні системи і системне програмне забезпечення забезпечують працездатність персонального комп'ютера і організовують зручну і...
-
Високорозвинене розширене виробництво - один з найважливіших факторів економічного зростання держави. Важлива роль у вирішенні цього завдання належить у...
-
§ 1. Система розвитку сільськогосподарського виробництва Науково обгрунтована система ведення сільського господарства охоплює всі сторони найбільш...
-
Сьогодні практично будь-яка комп'ютерна система - це цілий комплекс взаємопов'язаних програмно-апаратних модулів, узгоджена робота яких забезпечує...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Система розвитку сільськогосподарського виробництва
§ 1. Система розвитку сільськогосподарського виробництва Науково обгрунтована система ведення сільського господарства охоплює всі сторони найбільш...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 5. Можливості практичного використання мережі Internet
Глобальні інформаційні ресурси, зосереджені у світовій мережі Internet нарівні з інформаційними службами нового покоління, можна розглядати як прототип...
-
Розбудовуючи незалежну державу, Україна має розв'язати цілу низку проблем, які обумовлюють необхідність подальшого прискорення інтеграційних процесів в...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Системне програмне забезпечення
Глава 1. Програмне забезпечення персональних комп'ютерів § 1. Загальні принципи програмного управління комп'ютером Персональні комп'ютери, як і інші...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Інформаційне забезпечення управлінської діяльності
Сьогодні до сфери підтримки прийняття рішень належать інформаційні і комп'ютерні технології. їх застосування дозволяє підвищувати оперативність,...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Глава 1. Програмне забезпечення персональних комп'ютерів
Глава 1. Програмне забезпечення персональних комп'ютерів § 1. Загальні принципи програмного управління комп'ютером Персональні комп'ютери, як і інші...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Глобальні обчислювальні мережі
§ 1. Глобальні обчислювальні мережі Насущні потреби ринку інформаційних послуг нарівні з бурхливим розвитком телекомунікаційних технологій в останні...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Глава 3. Глобальні обчислювальні мережі. Internet
§ 1. Глобальні обчислювальні мережі Насущні потреби ринку інформаційних послуг нарівні з бурхливим розвитком телекомунікаційних технологій в останні...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Загальні принципи побудови комп'ютерних мереж
§ 1. Загальні принципи побудови комп'ютерних мереж Персональні комп'ютери з моменту свого виникнення сприймалися і використовувалися виключно як...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Глава 2. Локальні обчислювальні мережі
§ 1. Загальні принципи побудови комп'ютерних мереж Персональні комп'ютери з моменту свого виникнення сприймалися і використовувалися виключно як...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Операційні системи
Глава 1. Програмне забезпечення персональних комп'ютерів § 1. Загальні принципи програмного управління комп'ютером Персональні комп'ютери, як і інші...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Загальні принципи програмного управління комп'ютером
Глава 1. Програмне забезпечення персональних комп'ютерів § 1. Загальні принципи програмного управління комп'ютером Персональні комп'ютери, як і інші...
-
У процесі вивчення проблеми розвитку сільськогосподарських підприємств та економічної стійкості сільськогосподарського виробництва виявляється наявність...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Розділ 3. ЕКОНОМІЧНА ІНФОРМАТИКА
Глава 1. Програмне забезпечення персональних комп'ютерів § 1. Загальні принципи програмного управління комп'ютером Персональні комп'ютери, як і інші...
-
Сучасному рівню розвитку продуктивних сил повинен відповідати і адекватний механізм управління територіями. Він має грунтуватись на всебічній...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Операційна система Windows СЕ
У листопаді 1996 року корпорація Microsoft представила нову операційну систему, яка підтримує використання рідкокристалічних дисплеїв, міжнародні набори...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 6. Основні напрямки розвитку Internet
Мережа Internet зростає та вдосконалюється неймовірно швидкими темпами. Причини такого стрімкого зростання її популярності полягають у динамічному...
-
Шлях становлення оновленої Української держави виявився складнішим і важчим, ніж передбачалося на початку демократичних перетворень на пострадянському...
-
Глава 1. Економічна трансформація в сільському господарстві § 1. Трансформаційні процеси в сільськогосподарському виробництві Земля е одним з головних,...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Глава 1. Економічна трансформація в сільському господарстві
Глава 1. Економічна трансформація в сільському господарстві § 1. Трансформаційні процеси в сільськогосподарському виробництві Земля е одним з головних,...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Операційна система Windows 95
Сімейство операційних систем, які постачаються сьогодні фірмою Microsoft на ринок операційних систем, складають такі програмні продукти: Windows 95 (з...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Класифікація комп'ютерних мереж
На сьогоднішній день відомі і досить поширені такі види конфігураційного зв'язку між окремими робочими станціями локальних обчислювальних мереж, що...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Сімейство операційних систем Microsoft Windows
Сімейство операційних систем, які постачаються сьогодні фірмою Microsoft на ринок операційних систем, складають такі програмні продукти: Windows 95 (з...
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 3. Інформаційно-технологічне забезпечення економічної діяльності