Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 3.3. Зовнішньоторговельний контракт
У міжнародній практиці Контрактом Прийнято називати міжнародний договір купівлі-продажу. Договір вважається міжнародним тільки тоді, коли комерційні підприємства договірних сторін перебувають на території різних держав. Таке тлумачення міжнародного договору дається в конвенції ООН про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (Віденська конвенція 1980 р.). За видами контракти поділяються на контракти разової поставки, з періодичною поставкою і на поставку комплексного устаткування.
Контракт разової поставки - одноразова угода, яка передбачає поставку узгодженої кількості товару до певної дати (терміну, періоду часу). Поставка товарів здійснюється один або кілька разів протягом встановленого терміну. Контракт з періодичною поставкою передбачає регулярну (періодичну) поставку певної кількості (партій) товару впродовж установленого в умовах контракту терміну. За термінами розрізняють короткострокові контракти (на один рік) і довгострокові (тривалістю 5-10, а іноді і до 15 років). Контракти на поставку комплексного устаткування відзначаються розмаїттям, складним змістом, наявністю різних умов і припускають здійснення тісних зв'язків з покупцем (замовником) після поставки устаткування.
Контракт повинен бути в простій письмовій формі. В разі порушення цієї вимоги операція визнається недійсною. Виконавчими органами державної влади, які регулюють зовнішньоекономічну діяльність, були розроблені і затверджені Рекомендації за мінімальними вимогами до обов'язкових реквізитів і форми зовнішньоторговельних контрактів. Відповідно до Рекомендацій при укладенні контракту слід вказувати уніфікований номер контракту, що складається з трьох груп знаків. Перша група складається з двох букв або трьох цифр, які означають код країни покупця (продавця) за міжнародним класифікатором "Країни світу", який використовується при митному оформленні. Друга група складається з восьми цифр, що означають код організації покупця (продавця) відповідно до Загальноукраїнського класифікатора "Підприємства і організації". Третя група складається з п'яти цифр і є порядковим номером документа в організації-покупця (продавця). Між групами ставиться роздільний знаку у вигляді /.
Дату підписання контракту рекомендується оформляти таким чином: день - двома цифрами, місяць - двома цифрами, рік - чотирма останніми цифрами. Кожні групи цифр відділяються один від одного крапкою, наприклад - 12.05.2008 або 02.05.2008. Слід також вказувати місце підписання контракту, повне офіційне найменування організації-продавця і покупця, країну іноземного партнера і країну призначення і відправлення товару. При вказівці країн приводяться їх повне найменування і тризначний код відповідно до міжнародного класифікатора "Країни світу", який використовується під час митного оформлення.
Відповідно до Рекомендацій, у контракті обов'язково повинні бути такі розділи.
1. Предмет контракту. В цьому розділі вказується повне найменування товару і його повна характеристика (асортимент, розміри, моделі, комплектність, країна походження та інші дані, необхідні для опису товару, включаючи посилання на міжнародні і/або національні стандарти на продукцію). Наводиться найменування тари або упаковки відповідно з міжнародним класифікатором "Коди для видів вантажу, упаковок і матеріалів упаковок (з додатковими кодами для найменувань упаковок)", опис і вимоги до маркування. Вказується обсяг вантажу, його вага з упаковкою (брутто) або без неї (нетто) в узгоджених одиницях вимірювання, а у випадку необхідності - кількість товару в одиницях вимірювання відповідно до таблиці єдиних вимірювань, наведеної в Товарній номенклатурі зовнішньоекономічній діяльності.
2. Ціна і сума. В цьому розділі вказується загальна сума контракту і ціна за одиницю товару у валюті ціни з коротким найменуванням базису поставки відповідно до міжнародних правил тлумачення стандартних формулювань умов поставки товару. Вказуються також найменування і код валюти, в якій оцінено товар відповідно до класифікатора валют, що використовується для цілей митного оформлення. У випадках, коли ціна за одиницю товару і сума контракту не можуть бути точно встановлені на дату підписання контракту, наводиться докладна формула ціни або умови її визначення з таким розрахунком, щоб у разі реалізації всіх передбачених умов можна було однозначно встановити ціну товару і суму контракту.
3. Умови платежу. В цьому розділі дається опис умов платежу. Вказуються найменування і код валюти, в якій буде здійснюватись платіж, відповідно до класифікатора, що використовується для цілей митного оформлення, терміни платежу і умови розстрочки при її наданні, а також обов'язковий перелік документів, які передаються продавцем покупцю і підтверджуючий факт відвантаження, вартість і номенклатуру відвантажених товарів. Рекомендується передбачати акредитивну форму платежу або іншу форму, що гарантує безумовне надходження валютної виручки при експорті товарів, а також надання гарантій на повернення платежу, раніше переведеного в оплату товарів, що імпортуються, в разі їх ненадходження. Вказуються повні найменування і поштові адреси банків сторін, номери рахунків і платіжні реквізити.
4. Терміни поставки. Тут указується термін дії контракту, протягом якого повинна бути завершена поставка товарів і здійснені розрахунки за них. У межах цього терміну визначається графік поставки конкретних партій товару.
5. Умови приймання товару за якістю і кількістю. У цьому розділі вказується, в якому місці і в які терміни здійснюється перевірка якості і кількості товару, а за необхідності також найменування незалежного експерта, до якого може звернутися одна із сторін підчас проведення перевірки. Вказується також порядок пред'явлення рекламацій.
6. Форс-мажор. У цьому розділі рекомендується вказати форс-мажорну обмовку, тобто умову при настанні якої сторони звільняються від відповідальності за невиконання своїх зобов'язань. До форс-мажорних обставин належать події надзвичайного характеру, які не можна передбачити наперед, наприклад, стихійні лиха (повінь, пожежа, землетрус тощо), війни. Сторони можуть включити до форс-мажорної обмовки й інші події (військові перевороти, страйки, зміна законодавства). При настанні форс-мажорних обставин у контракті повинен бути передбачений механізм сповіщення іншої сторони про таку подію і правила надання документального підтвердження факту настання форс-мажору (як правило, свідоцтво національної торгової або торговельно-промислової палати). В такому разі термін виконання зобов'язань за контрактом або переноситься на термін дії форс-мажорної обставини, або після закінчення встановленого терміну контракт анулюється.
7. Розгляд спорів. У цьому розділі приводиться порядок пред'явлення і розгляди неврегульованих претензій, порядок платежів за претензіями, розгляд спірних питань в арбітражі. Вказується, правом якої держави регулюватимуться відносини за контрактом.
8. Санкції. В цьому розділі передбачаються санкції за неналежне виконання зобов'язань сторін (наприклад, за невчасну поставку, за невчасний платіж тощо), а також за поставку товару неналежної якості і в неналежній кількості.
9. Інші умови операції. У цьому розділі вказуються умови контракту, які не увійшли до попередніх розділів, але є важливими для його виконання (гарантійні зобов'язання, ліцензійні платежі, технічна допомога, наладка і монтаж обладнання, навчання персоналу, інформаційні та інші умови).
10. Адреси покупця і продавця. Вказуються повні юридичні і поштові Адреси, контактний телефон, факс.
11. Підписи сторін. Вказуються підписи осіб, уповноважених організаціями - продавцем і покупцем на підписання контракту. Вони повинні бути розшифровані з вказівкою прізвища, імені, по батькові, посади і завірені печаткою.
При оформленні зовнішньоторговельної бартерної операції обов'язково повинні вказуватися:
O дата висновку і номер зовнішньоторговельної бартерної операції;
O номенклатура, кількість, якість, ціна товару за кожною товарною позицією, терміни та умови експорту (імпорту) товару;
O перелік послуг, робіт, інтелектуальної власності, їхня вартість, терміни надання послуг, виконання робіт, передачі виняткових прав на об'єкти інтелектуальної власності або надання права на використання об'єктів інтелектуальної власності;
O перелік документів, які надаються фізичній або юридичній особі для підтвердження факту надання послуг, виконання робіт, передачі виняткових прав на об'єкти інтелектуальної власності або надання права на використання об'єктів інтелектуальної власності.
Зовнішня торгівля товарами, послугами й інтелектуальною власністю з використанням зовнішньоторговельних бартерних операцій може здійснюватися тільки після оформлення відповідного паспорта зовнішньоторговельної бартерної операції, в якому, зокрема, вказуються відомості про платежі з використанням грошових і (або) інших платіжних засобів у випадку, якщо зовнішньоторговельна бартерна операція здійснюється з частковим використанням грошових і (або) інших платіжних засобів.
Схожі статті
-
Зовнішньоекономічна діяльність підприємства - це Підприємницька діяльність юридичних і фізичних осіб, яка включає зовнішньоторговельну й інвестиційну...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 1.1. Коротка характеристика та класифікація підприємств
В умовах ринкових відносин, які характеризуються різноманіттям форм власності, в тому числі приватною конкуренцією товаровиробників, підприємництвом і...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - ТЕМА 1. ПІДПРИЄМСТВО (ОРГАНІЗАЦІЯ)
В умовах ринкових відносин, які характеризуються різноманіттям форм власності, в тому числі приватною конкуренцією товаровиробників, підприємництвом і...
-
Залежно від мети діяльності будь-яка юридична особа належить до однієї з двох категорій - комерційної організації або некомерційної організації (рис....
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства
Залежно від мети діяльності будь-яка юридична особа належить до однієї з двох категорій - комерційної організації або некомерційної організації (рис....
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 1.3. Внутрішнє середовище підприємства
Згідно із законодавством України, підприємством є самостійний господарюючий суб'єкт, створений у порядку, встановленому законом, для виробництва...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - Зовнішнє середовище підприємства
План 3.1. Структура і зміст зовнішнього середовища підприємства. 3.2. Методи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. 3.3....
-
План 3.1. Структура і зміст зовнішнього середовища підприємства. 3.2. Методи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. 3.3....
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - ТЕМА 3. ЗОВНІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ГОСПОДАРЮВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ
План 3.1. Структура і зміст зовнішнього середовища підприємства. 3.2. Методи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. 3.3....
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - ВСТУП
В умовах ринкових відносин, які характеризуються різноманіттям форм власності, в тому числі приватною конкуренцією товаровиробників, підприємництвом і...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - Виробнича структура підприємства
Структура підприємства - Це склад і співвідношення його внутрішніх ланок (цехів, ділянок, відділів, лабораторій та інших підрозділів), що становлять...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - Загальна структура підприємства
Структура підприємства - Це склад і співвідношення його внутрішніх ланок (цехів, ділянок, відділів, лабораторій та інших підрозділів), що становлять...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 2.4. Види об'єднання підприємств
Великомасштабному бізнесу властиві форми організації, в основі яких лежить об'єднання підприємств, фірм в організаційні структури. Згідно з чинним...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - Організаційна структура управління підприємством
Структура підприємства - Це склад і співвідношення його внутрішніх ланок (цехів, ділянок, відділів, лабораторій та інших підрозділів), що становлять...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 1.2. Структура підприємства
Структура підприємства - Це склад і співвідношення його внутрішніх ланок (цехів, ділянок, відділів, лабораторій та інших підрозділів), що становлять...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 2.1. Види підприємств, які функціонують у державі
План 2.1. Види підприємств, які функціонують у державі. 2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства. 2.3. Юридичні особи: правоздатність, реорганізація...
-
План 2.1. Види підприємств, які функціонують у державі. 2.2. Цілі та завдання діяльності підприємства. 2.3. Юридичні особи: правоздатність, реорганізація...
-
Економіка підприємства - Гетьман О. О. - 2.3. Форми здійснення підприємницької діяльності
Аналізуючи різні точки зору щодо визначення сутності підприємництва, можна зробити висновок, що як соціально-економічний феномен підприємницька...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - 2.3. Організаційні форми підприємницької діяльності
На початковому етапі будь-якої підприємницької діяльності одним із важливих є питання про форму і організацію. В умовах ринкової економіки відомі три...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - 3.1. Початковий етап створення власного підприємства
Питання для теоретичної підготовки 3.1. Початковий етап створення власного підприємства. 3.2. Документальне оформлення підприємницької діяльності. 3.3....
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - ТЕМА 3. ОРГАНІЗАЦІЯ І РОЗВИТОК ВЛАСНОЇ СПРАВИ
Питання для теоретичної підготовки 3.1. Початковий етап створення власного підприємства. 3.2. Документальне оформлення підприємницької діяльності. 3.3....
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - Корпорації
Корпорація з'являється тоді, коли є в цьому необхідність, і вмирає, коли ця необхідність відпадає. Вона може володіти власністю, грошима та іншими...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - Товариства
Є три основні види товариств: загальне (просте) з необмеженою відповідальністю, з обмеженою відповідальністю і договірне (повне або змішане). Загальне...
-
Економіка підприємства - Гетьман О. О. - 2.9. Договірна діяльність у сфері підприємництва
Невід'ємною складовою співробітництва в сфері підприємництва є угода, тобто економіко-правова форма досягнення підприємницької мети. Згідно зі СТ.41...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - 2.2. Підприємництво як сучасна форма господарювання
В Україні поширеним визначенням підприємства є поняття, прописане в Господарському кодексі України, а саме: "Підприємництво - це самостійна, ініціативна,...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - 1.1. Підприємство як економічний суб'єкт
ТЕМА 1. ТЕОРІЇ ТА МОДЕЛІ ПІДПРИЄМСТВ Питання для теоретичної підготовки 1.1. Підприємство як економічний суб'єкт. 1.2. Правові основи функціонування...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - ТЕМА 1. ТЕОРІЇ ТА МОДЕЛІ ПІДПРИЄМСТВ
ТЕМА 1. ТЕОРІЇ ТА МОДЕЛІ ПІДПРИЄМСТВ Питання для теоретичної підготовки 1.1. Підприємство як економічний суб'єкт. 1.2. Правові основи функціонування...
-
Економіка підприємства - Іванілов О. С. - РОЗДІЛ І. ПІДПРИЄМСТВО В СИСТЕМІ ГОСПОДАРЮВАННЯ
ТЕМА 1. ТЕОРІЇ ТА МОДЕЛІ ПІДПРИЄМСТВ Питання для теоретичної підготовки 1.1. Підприємство як економічний суб'єкт. 1.2. Правові основи функціонування...
-
Економіка підприємства - Ковальчук І. В. - Тема 1. Підприємство як суб'єкт господарювання
Нормативна база 1. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. № 435-ІУ. 2. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 р. № 436-ІУ. 3. Закон...
-
Економіка підприємства - Ковальчук І. В. - 1.4. Зовнішнє середовище господарювання підприємств
Докорінні зміни в економіці України, зумовлені переходом до ринку, визначили необхідність створення такого господарського механізму, який дасть змогу...
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 3.3. Зовнішньоторговельний контракт