Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 3.4.3. Вплив господарської діяльності на грунтовий покрив
Шкідливий антропогенний вплив, а також розгул природних та посилених людиною стихій завдає грунтам величезної, інколи непоправної шкоди. Це насамперед водна і вітрова ерозія, погіршення грунтової структури, механічне руйнування та ущільнення грунту, збіднення на гумус і поживні речовини, забруднення мінеральними добривами, отрутохімікатами, мастилами та пальним, перезволоження й засолення земель (табл. 3.4).
Зараз у світі орні землі й багаторічні насадження займають близько 1440 млн. га (понад 11% суші) (World Resources, 1994-95). Природно безплідні землі (кліматичні пустелі, виходи скельних порід тощо) займають 2500 млн. га, а площа непродуктивних земель антропогенного походження сягнула 2000 млн. га.
Найвагомішим чинником деградації грунтів є водна й вітрова ерозія, тобто змивання або здування родючих шарів грунту. Еродовані землі становлять понад 80% всіх антропогенно виснажених грунтів планети (Програма дій.., 1993). Основні причини ерозії - надмірна експлуатація сільськогосподарських земель (суцільне розорювання, надмірне пасовищне тваринництво), зведення лісових масивів та іншої природної рослинності. У посушливих і напівпосушливих (аридних, семіаридних і субаридних) кліматичних регіонах планети ерозія грунтів спричиняє процеси антропогенного опустелювання, тобто втрата екосистемами здатності забезпечувати живі організми водою. Наслідки опустелювання відчувають близько 12% жителів Землі, найбільш загрозливих масштабів вони сягнули в країнах Африки, Південної Азії та Латинської Америки.
Таблиця 3.4. Наслідки антропогенних впливів на грунти
Вид впливу |
Основні зміни в грунті |
Щорічне розорювання |
Вітрова та водна ерозія, пригнічення грунтових організмів |
Сінокосіння, збір урожаю |
Вилучення біогенних хімічних елементів, підвищення випаровування |
Випасання худоби |
Ущільнення фунту, знищення рослинності, задерніння, ерозія, збіднення на окремі хімічні елементи, біологічне забруднення, удобрення гноєм |
Випалювання трави |
Знищення грунтових організмів у поверхневих шарах, підвищення випаровування |
Зрошення |
Заболочування та засолення грунтів (при надмірному зрошенні) |
Осушення |
Зниження вологості, вітрова ерозія |
Застосування пестицидів |
Загибель грунтових організмів, зміни грунтових процесів, накопичення токсичних речовин |
Створення промислових і побутових звалищ |
Зменшення площі, придатної для землеробства, отруєння грунтових організмів на прилеглих ділянках |
Робота наземного транспорту |
Ущільнення грунту під час руху поза дорогами, отруєння відпрацьованими газами та паливом |
Стічні води |
Перезволоження фунтів, отруєння фунтових організмів, хімічне забруднення, зміна складу фунтів |
Викиди в атмосферу |
Хімічне забруднення, зміна кислотності та мінерального складу грунтів |
Вирубування лісів |
Вітрова та водна ерозія, посилення випаровування |
Удобрення органічними відходами та фекаліями |
Біологічне забруднення і зміни складу грунтів |
Втрата грунтами грудкуватої структури у верхньому горизонті відбувається внаслідок зменшення вмісту органічних речовин, механічного руйнування різноманітними знаряддями обробітку, а також під впливом опадів, вітру, перепадів температур тощо.
Важливою причиною втрати родючості є багаторазовий обробіток грунтів різними знаряддями за допомогою потужних і важких колісних тракторів. Часто поле протягом року обробляється до 10 - 12 разів, не враховуючи того, що добрива, посівний матеріал, зерно і солому, коренеплоди і бульбоплоди завозять на поле й вивозять причепами. Часто трапляється так, що автотранспорт, уникаючи розкислих доріг, їде полем, посівами, утворюючи паралельні тимчасові дороги. Такого немає в жодній країні, де кожне поле має свого справжнього господаря. Висока частота обробітку пояснюється ще й тим, що наше сільське господарство не має конкретних знарядь для одночасного проведення кількох видів обробітку землі й догляду за посівами.
Через частий обробіток землі розпилюється поверхня грунту. Один трактор "Білорусь", працюючи на сухому полі, утворює по 13-14 тон пилу на кожному гектарі, що призводить до вітрової ерозії (дефляції) і зносу мільярдів тон родючого шару грунту щорічно.
Через ущільнення грунту колесами важких тракторів і комбайнів типу "Дон" (15-20 т) різко знижується родючість. Нормальна об'ємна маса структурного грунту 1,1 - 1,2 г/куб. см на багатьох полях змінюється аж до 1,6 - 1,7 г/куб. см, що значно перевищує критичні величини. У таких грунтах майже вдвічі зменшується загальна пористість, різко знижується водопроникна і водоутримуюча здатність, зменшується опірність до ерозійних процесів. Колеса трактора "Кировец-700" ущільнюють у колії грунт на глибину до 20 см, і врожай на таких смугах удвічі нижчий, ніж на ділянках між ними. Лише за рахунок цього фактора загальний урожай на полі зменшується на 20%.
Глобальною проблемою на сьогоднішній день є зменшення вмісту гумусу в грунтах (дегуміфікація), який відіграє провідну роль у формуванні грунту, його цінних агрономічних властивостей, забезпеченні рослин поживними речовинами. Однією з основних причин нього є споживацький підхід до землі, намагання якнайбільше з неї взяти і якнайменше їй повернути. А гумус витрачається не тільки на мінералізацію з вивільненням доступних для рослин поживних речовин, а й виноситься з грунту в процесі ерозії, з коренеплодами та бульбоплодами, на колесах транспортних засобів, руйнується під впливом різноманітних хімічних речовин.
Дедалі більш відчутними стають негативні наслідки хімізації сільського господарства - погіршення властивостей грунту, його стану через нагромадження великої кількості шкідливих хімічних речовин, що вносились без належних розрахунків і врахування екологічних законів. До таких хімічних речовин, у першу чергу, належать мінеральні добрива та пестициди. Внаслідок внесення високих доз мінеральних добрив грунт забруднюється баластними речовинами - хлоридами, сульфатами, нітратами.
Надмірне застосування пестицидів негативно впливає на якість грунту. Стійкі пестициди, відіграючи важливу роль у захисті рослин і тварин від хвороб та шкідників, разом з тим дають різкий негативний ефект у відношенні до кількості й активності грунтової фауни й мікроорганізмів. Залишки пестицидів чи продукти їх перетворення потрапляють у вигляді домішок у природні води, включаються в трофічні ланцюги, попадають у продукти харчування і часто виявляються дуже шкідливими для людини. Там, де інтенсивно застосовуються сільськогосподарські отрутохімікати, у місцевого населення пошкоджуються структури спадковості, розладнується діяльність центральної нервової системи і життєво важливих органів, у жінок частішають ускладнення вагітності, випадки народження неповноцінних або мертвих дітей, виникає алергія. Американські дослідники виявили, що 30% інсектицидів, 60% гербіцидів, 90% фунгіцидів, що застосовуються у США, є канцерогенними.
У зв'язку з цим посилено вивчається доля біоцидів у грунтах і можливості їх знешкодження хімічними та біологічними способами. Дуже важливо створювати й застосовувати виключно препарати з незначною тривалістю життя, що вимірюється тижнями чи місяцями. В цій справі вже досягнуті певні успіхи, але проблеми загалом залишаються не вирішеними.
Грунти також забруднюються відпрацьованими газами тракторів, комбайнів, автомобілів, мастилами та пальним, що виливаються з них під час роботи на полях. У грунт потрапляють і техногенні забруднення від промислових підприємств - сульфати, оксиди азоту, важкі метали та інші сполуки.
Винятково гострою проблемою є вилучення орних земель під забудову промислових об'єктів, прокладання доріг, а також складування промислових і побутових відходів.
Негативний бік можуть мати і такі важливі для сільського господарства роботи, як меліоративні. За дією на фунт і рослини меліорація поділяється на декілька видів. Агротехнічна меліорація передбачає значне покращення агрономічних властивостей грунту шляхом оптимального обробітку із застосуванням спеціальних прийомів - переривчастого боронування, щілинування, лункування та прийомів для затримання снігу й вологи. Лісотехнічна меліорація здійснюється з метою поліпшення водного режиму та мікроклімату, захисту грунтів від ерозії шляхом заліснення схилів, балок і ярів, вододілів і рухомих пісків, насадження лісів загального агрономічного призначення. Хімічна меліорація поліпшує агрохімічні й агрофізичні властивості грунту шляхом використання вапна, гіпсу, дефекату, торфу, сапропелів, компостів, гною та інших матеріалів, що збагачують грунт на органіку. Гідротехнічна меліорація спрямована на поліпшення водного режиму шляхом обводнення та осушення.
Зрошувані землі дають близько 30% продукції рослинництва, але створення водойм і зрошення великих площ призводять до підняття рівня грунтових вод і зміни хімічного складу грунту. Виникає засолення і заболочування грунтів, підвищується сейсмічність території. Внаслідок осушення пересихають болота, міліють річки, що в свою чергу призводить до руйнування місць мешкання тварин і рослин.
Тому всі види меліорації потрібно застосовувати лише на основі екологічно обгрунтованих потреб, щоби не погіршити стан земель.
Схожі статті
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Грунт
Повітря - це фізична суміш газів різної хімічної природи, яка має першоосновне значення для живих організмів. Це газоподібне середовище з низькою...
-
Природно-ресурсною базою розвитку сільського й лісового господарства є земля - найбільш цінне й незамінне багатство країни. Земля - дуже містке й широке...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Повітря
Повітря - це фізична суміш газів різної хімічної природи, яка має першоосновне значення для живих організмів. Це газоподібне середовище з низькою...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.1.4. Атмосфера
Гідросфера - це водна сфера нашої планети, сукупність океанів, морів, континентальних вод, льодовикових покривів. Загалом у поняття "гідросфера"...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.1.3. Гідросфера
Гідросфера - це водна сфера нашої планети, сукупність океанів, морів, континентальних вод, льодовикових покривів. Загалом у поняття "гідросфера"...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.1.2. Літосфера
Географічна оболонка - комплексна оболонка Землі, що утворилася внаслідок взаємопроникнення і взаємодії речовин окремих геосфер - літосфери, гідросфери,...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Кругообіг азоту
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Кругообіг кисню
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Кругообіг води
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.2.4. Кругообіг речовин у біосфері
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Вода
Найважливішими абіотичними факторами середовища є температурні, світлові, водні, повітряні і грунтові (едафічні) екологічні фактори. Температура Від...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Світло
Найважливішими абіотичними факторами середовища є температурні, світлові, водні, повітряні і грунтові (едафічні) екологічні фактори. Температура Від...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Температура
Найважливішими абіотичними факторами середовища є температурні, світлові, водні, повітряні і грунтові (едафічні) екологічні фактори. Температура Від...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 2.3.2. Абіотичні фактори
Найважливішими абіотичними факторами середовища є температурні, світлові, водні, повітряні і грунтові (едафічні) екологічні фактори. Температура Від...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.3. Природні ресурси
Природа в цілому, як і багато її компонентів, широко використовуються людиною у сфері матеріального виробництва. Природними ресурсами називається вся...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.2.5. Трансформація енергії в біосфері
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Кругообіг сірки
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 3.2.2. Хімічне забруднення
3.2.1. Причини і наслідки антропогенного забруднення З появою людини на планеті Земля велику роль у глобальній екосистемі стали відігравати...
-
3.2.1. Причини і наслідки антропогенного забруднення З появою людини на планеті Земля велику роль у глобальній екосистемі стали відігравати...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 3.2. Антропогенне забруднення довкілля
3.2.1. Причини і наслідки антропогенного забруднення З появою людини на планеті Земля велику роль у глобальній екосистемі стали відігравати...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Кругообіг фосфору
Утворення живої речовини та її розклад - це дві сторони єдиного процесу, який називається біологічним кругообігом хімічних елементів. Життя - це...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.1.1. Поняття географічної оболонки
Географічна оболонка - комплексна оболонка Землі, що утворилася внаслідок взаємопроникнення і взаємодії речовин окремих геосфер - літосфери, гідросфери,...
-
1.4.1. Еволюція взаємовідносин людини і природи Географічна оболонка Землі тривалий час була абіотичною (неживою) геосистемою, в якій відбувався...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 1.4.1. Еволюція взаємовідносин людини і природи
1.4.1. Еволюція взаємовідносин людини і природи Географічна оболонка Землі тривалий час була абіотичною (неживою) геосистемою, в якій відбувався...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 2.3.5. Антропогенні фактори
У природному оточенні на кожен живий організм діють не тільки абіотичні фактори, але й інші живі істоти, що є невід'ємною частиною середовища мешкання....
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 2.3.4. Поняття екологічної ніші
У природному оточенні на кожен живий організм діють не тільки абіотичні фактори, але й інші живі істоти, що є невід'ємною частиною середовища мешкання....
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Біоенергетика
Енергія вітру екологічно чиста, але можливості її використання в різних місцях неоднакові. Для нормальної роботи вітрових двигунів мінімальна швидкість...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Геотермальна енергетика
Енергія вітру екологічно чиста, але можливості її використання в різних місцях неоднакові. Для нормальної роботи вітрових двигунів мінімальна швидкість...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - Вітрові електростанції
Енергія вітру екологічно чиста, але можливості її використання в різних місцях неоднакові. Для нормальної роботи вітрових двигунів мінімальна швидкість...
-
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 3.2.7. Комунальні й побутові відходи
Інтенсивний розвиток електроніки та радіотехніки викликав забруднення природного середовища електромагнітними випромінюваннями. Головними їх джерелами є...
Екологія довкілля. Охорона природи - Грицик В. - 3.4.3. Вплив господарської діяльності на грунтовий покрив