Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 7. ДОВІДКОВО-ІНФОРМАЦІЙНІ ДОКУМЕНТИ
До довідково-інформаційних належать такі документи: службові листи, звіт, службові записки (доповідна та пояснювальна), адреса, телеграма, телефоно - і радіограма, анотація, рецензія, відгук, прес-реліз, стаття, тези, план, протокол, довідка, факс, висновок.
7.1. СЛУЖБОВІ ЛИСТИ
7.1.1. Класифікація листів
Лист - це поширений вид документації, один із способів обміну інформацією.
Службові листи належать до головних засобів встановлення офіційних, службових контактів між підприємствами, організаціями, установами, фірмами та закладами. Мета їх - пояснити, переконати, поінформувати і спонукати адресата до певної дії.
За функціональними ознаками службові листи поділяють на такі, що потребують відповіді, й такі, що її не потребують.
До листів, що Потребують відповіді, належать:
O листи-прохання;
O листи-звернення;
O листи-пропозиції;
O листи-запити;
O листи-вимоги.
До листів, що Не потребують відповіді, належать:
O листи-попередження;
O листи-нагадування;
O листи-підтвердження;
O листи-відмови;
O супровідні листи;
O гарантійні листи;
O листи-повідомлення;
O листи-розпорядження.
За кількістю адресатів розрізняють звичайні, циркулярні й колективні листи. Звичайний лист надсилають на адресу однієї інстанції, Циркулярний лист - цілій низці установ, Колективний лист - на одну адресу, але пишуть його від імені керівників кількох установ.
7.1.2. Реквізити листа та їх оформлювання
Службові листи пишуть чи друкують на бланку або чистому аркуші паперу. Основні реквізити листа за державним стандартом такі:
1. Державний герб. Має бути розташований у центрі верхнього берега або над серединою рядка з назвою організації.
2. Емблема організації, установи чи підприємства (не відтворюють, якщо на бланку розміщено зображення Державного герба України).
3. Зображення державних нагород. Розташовуються у верхньому лівому кутку на рівні реквізитів 07,08.
4. Код організації, установи чи підприємства. Зазначається за ЄД-РПОУ після реквізиту довідкові відомості про організацію (09).
5. Повна назва установи, організації чи підприємства - автора листа. Відтворюється угорі ліворуч за допомогою штампа або друкарським способом.
6. Назва структурного підрозділу. Дозволяється друкувати машинописним способом у верхньому лівому кутку.
7. Індекс підприємства зв'язку, поштова й телеграфна адреси, номер телетайпа, номери телефону, факсу. Розташовують у верхньому лівому кутку, оформляють відповідно до поштових правил. Для здійснення розрахунково-грошових операцій на бланках листів указують номер розрахункового рахунка у відділенні банку.
Наприклад:
Розрахунковий рахунок № 3467059
У Шевченківському УСБ м. Києва, МФО 845678
8. Дату (день, місяць, рік) записують здебільшого словесно-цифровим способом (24 серпня 2002 р.). На бланках дату листа ставлять Ліворуч угорі на спеціально відведеному для цього місці. Якщо лист написаний не на бланку, то дату вказують під текстом зліва.
9. Адресат. Листи адресують організації, установі чи підприємству, службовій або приватній особі. Назву установи і структурного підрозділу подають у називному відмінку, а найменування посади й прізвище - у давальному. Наприклад:
Видавництво "Освіта" Коваленку С. М.
Якщо листа адресовано керівникові установи, назва якої входить у найменування посади, то прізвище й посаду подають у давальному відмінку, а назву установи - у родовому.
Наприклад:
Директорові TOB "Медіа Про" Токарчуку К. П.
В адресі можна вказувати лише назву посади без прізвища та ініціалів особи, яка цю посаду обіймає. Це припустимо тільки за умови, якщо ця посада єдина в установі, організації чи на підприємстві. Наприклад: Генеральному директору Спільного українсько-російського підприємства "Каскад" Директорові Науково-методичного центру професійно-технічної освіти
Якщо особа, якій надсилають листа, має вчене звання або науковий ступінь, то ці відомості подають перед прізвищем. Ступені й звання можна записувати у скороченій формі. Наприклад:
Начальникові Департаменту розвитку дошкільної
Загальної середньої та позашкільної освіти
Проф. Романенку В. П.
До реквізиту "адресат" може входити поштова адреса. Слід пам'ятати: якщо лист адресовано установі, поштову адресу вказують після назви установи, структурного підрозділу й прізвища службової особи. Наприклад:
Київський міжрегіональний інститут
Удосконалення вчителів імені Б. Грінченка
Відділ кадрів
Васильченку Ф. К.
Вул. П. Тичини, 17, м. Київ, 04132
Реквізити адресата друкують з правого боку у верхній частині сторінки. Кожний елемент - назву установи, підрозділу, посаду, прізвище та ініціали особи, поштову адресу - подають з нового рядка і з великої літери. На конверті повторюють адресу отримувача листа, починаючи з "Кому", а потім указують "Куди".
10. Будь-який службовий лист повинен мати заголовок до тексту, що містить короткий виклад його основного змісту. Він має бути стислим, точно передавати зміст листа і відповідати на питання "про що?", наприклад: Про постачання автомобілів.
Якщо в листі порушено кілька взаємопов'язаних питань, то заголовок може бути узагальненим, наприклад: Про взаємодопомогу і співпрацю.
Наявність заголовка значно полегшує роботу з листом на всіх етапах його проходження - від реєстрації в установі - адресанті до направлення його до справи після виконання в установі. - адресаті.
Запам'ятайте!
Заголовок до тексту службового листа оформлюють від межі лівого берега без відступу; максимальна довжина рядка -28 друкованих знаків. Крапка в кінці заголовка не ставиться.
11. Текст листа складається з двох частин: опису фактів або подій, що послужили підставою для написання листа; висновків та пропозицій.
12. Позначення про наявність додатка роблять ліворуч під текстом з нового рядка. Є два способи оформлення цього реквізиту:
1) якщо лист містить додатки, про які згадувалося в тексті, або ті, що пояснюють його зміст, то відмітку оформлюють так: Додаток: на 2 арк. у 1 прим.
2) якщо лист містить додатки, не зазначені в тексті, то їх слід перелічити із вказівкою на кількість сторінок у кожному з них і кількість примірників:
Додатки:
1. Проект реконструкції школи: на 2 арк. в 1 прим.
2. Акт прийняття нових будівельних матеріалів: на 3 арк. у 1 прш. Якщо ж лист містить велику кількість додатків, то окремо складають
Їх список, а в листі після тексту зазначають: Додаток: відповідно до списку на 7 арк.
13. Підписує службовий лист переважно керівник установи (організації, підприємства), його заступник чи керівник структурного підрозділу. Якщо лист написано на бланку установи, то зазначають лише посаду, ініціали та прізвище особи, яка підписує лист (назву установи не повторюють).
Наприклад:
Директор школи (підпис) П. Г. Остапенко
Голова оргкомітету (підпис) Г. Р. Рижук
Якщо лист написано не на бланку, то вказують повну назву установи, посаду, ініціали та прізвище особи, котра підписує лист. Наприклад:
Голова Акціонерного банку "Мрія" (підпис) С. Фесенко
Схожі статті
-
Під час оформлювання документів треба дотримуватися головних правил їх складання, що передбачають правильне написання реквізитів, їх розміщення на бланку...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 5.14. ВІЗИТНА КАРТКА ТА ЇЇ ВИКОРИСТАННЯ
Візитна картка - це картка для вручення під час знайомства чи візиту. Візитна картка друкується не на дуже цупкому картоні розміром 5x9 см, при цьому...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.2. ЗАЯВА. ЇЇ РЕКВІЗИТИ ТА ОФОРМЛЮВАННЯ
Заява - це офіційне повідомлення в усній або письмовій формі, в якому викладається певне прохання. За місцем виникнення розрізняють заяви Внутрішні й...
-
До цієї групи документів належать: особовий листок з обліку кадрів, особова справа, резюме, заява, автобіографія, характеристика, контракт з найму...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.1. ОСОБОВИЙ ЛИСТОК З ОБЛІКУ КАДРІВ
До цієї групи документів належать: особовий листок з обліку кадрів, особова справа, резюме, заява, автобіографія, характеристика, контракт з найму...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.6. НАКАЗИ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ
Характеристика - це документ, в якому дається оцінка ділових і моральних якостей працівника за підписами представників адміністрації. Це офіційний...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.5. ХАРАКТЕРИСТИКА
Характеристика - це документ, в якому дається оцінка ділових і моральних якостей працівника за підписами представників адміністрації. Це офіційний...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.З. АВТОБІОГРАФІЯ
Заява - це офіційне повідомлення в усній або письмовій формі, в якому викладається певне прохання. За місцем виникнення розрізняють заяви Внутрішні й...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6. ДОКУМЕНТАЦІЯ ЩОДО ОСОБОВОГО СКЛАДУ
До цієї групи документів належать: особовий листок з обліку кадрів, особова справа, резюме, заява, автобіографія, характеристика, контракт з найму...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 2. Попередня інформація для доповідача
Публічне мовлення - це особливий вид тексту, створюваний за законами риторики, орієнтований на переконання. Метою переконання, на відміну вад інших видів...
-
4.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ Документ - основний вид ділового мовлення, що містить інформацію, "зафіксовану на матеріальному носії, основною функцією...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 1. Представлення доповідача
Публічне мовлення - це особливий вид тексту, створюваний за законами риторики, орієнтований на переконання. Метою переконання, на відміну вад інших видів...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 4.6. ВИМОГИ ДО ТЕКСТУ ДОКУМЕНТА
Організації, установи, агенції здійснюють діловодство, ведуть документацію, листуються українською мовою. У містах, населених пунктах, де більшість...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.4.1. Структура резюме
Резюме - це документ, в якому подаються короткі відомості про навчання, трудову діяльність та професійні успіхи й досягнення особи, яка його складає....
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.4. РЕЗЮМЕ
Резюме - це документ, в якому подаються короткі відомості про навчання, трудову діяльність та професійні успіхи й досягнення особи, яка його складає....
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 3. Доповідь
Публічне мовлення - це особливий вид тексту, створюваний за законами риторики, орієнтований на переконання. Метою переконання, на відміну вад інших видів...
-
ДСТУ 4163-2003 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів"...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 4.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ
4.1. КЛАСИФІКАЦІЯ ДОКУМЕНТІВ Документ - основний вид ділового мовлення, що містить інформацію, "зафіксовану на матеріальному носії, основною функцією...
-
Публічне мовлення - це особливий вид тексту, створюваний за законами риторики, орієнтований на переконання. Метою переконання, на відміну вад інших видів...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 3.3. ПРИЙОМ ВІДВІДУВАЧІВ
Сфери міжіндивідуальних стосунків, спілкування, комунікації належать до фундаментальних вимірів людського світу. Особливої гостроти ці проблеми набувають...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 3.1. ВИМОГИ ДО УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ
3.1. ВИМОГИ ДО УСНОГО ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Без спілкування люди не могли б жити в суспільстві, працювати та передавати свій досвід і знання іншим. Усе,...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 4.4. ВИМОГИ ДО БЛАНКІВ ДОКУМЕНТІВ
Для документів з високим рівнем стандартизації друкарським або іншим способом виготовляють бланки, що містять трафаретний текст. Бланк - це зуніфікована...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 3.4. БЕСІДА
Бесіда - це розмова двох або більше осіб з метою отримання певної інформації, вирішення важливих проблем. Бесіда - чи не найскладніший з усіх жанрів...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - ПРАВИЛА ДЛЯ ВІДВІДУВАЧІВ
Сфери міжіндивідуальних стосунків, спілкування, комунікації належать до фундаментальних вимірів людського світу. Особливої гостроти ці проблеми набувають...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - Дублікат трудової книжки
У розділ "Відомості про нагородження" вносяться відомості про нагородження державними нагородами України (відзнаками Президента України) в такому...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - Занесення відомостей про заохочення
У розділ "Відомості про нагородження" вносяться відомості про нагородження державними нагородами України (відзнаками Президента України) в такому...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - Занесення відомостей про нагородження
У розділ "Відомості про нагородження" вносяться відомості про нагородження державними нагородами України (відзнаками Президента України) в такому...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - Заповнення трудової книжки
Трудова книжка - це головний документ, що підтверджує трудову діяльність громадян і служить для встановлення загального, безперервного й спеціального...
-
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 6.7. ТРУДОВА КНИЖКА
Трудова книжка - це головний документ, що підтверджує трудову діяльність громадян і служить для встановлення загального, безперервного й спеціального...
-
Сфери міжіндивідуальних стосунків, спілкування, комунікації належать до фундаментальних вимірів людського світу. Особливої гостроти ці проблеми набувають...
Ділове мовлення для державних службовців - Шевчук С. В. - 7. ДОВІДКОВО-ІНФОРМАЦІЙНІ ДОКУМЕНТИ