Цивільне право України. Особлива частина - Дзера О. В. - 2. Заклад

Питання даного виду застави регулюються р. IV Закону України "Про заставу". Так, закладом є застава рухомого майна, при якій майно, що складає предмет застави, передається заставодавцем у володіння заставодержателя (ст. 44 даного Закону). За угодою заставодержателя із заставодавцем предмет застави може бути залишено у заставодавця під замком та печаткою заставодержателя (тверда застава). Індивідуально визначена річ може бути залишена у заставодавця з накладенням знаків, які засвідчують заставу. Правила норм вказаного розділу Закону України "Про заставу" поширюються на тверду заставу у випадках, коли її застосування не суперечить суті відносин заставодержателя із заставодавцем при такій заставі.

Предмет закладу може перебувати у користуванні заставодержателя, якщо зазначене передбачено договором. Набуті заставодержателем доходи спрямовуються на покриття витрат на утримання предмета закладу, а також зараховуються в рахунок погашення процентів по боргу, забезпеченому закладом зобов'язань чи самого боргу (ст. 46 Закону України "Про заклад").

Статтею 45 Закону України "Про заставу" визначено обов'язки заставодержателя, які покладаються на останнього у разі, якщо інші обов'язки не передбачені договором закладу. Законом встановлено наступні обов'язки заставодержателя: а) вживати заходів, необхідних для збереження предмета закладу; б) у випадках, коли це передбачено договором, одержувати з предмета закладу дохід в інтересах заставодавця; в) регулярно надсилати заставодавцю звіт про користування предметом закладу, якщо користування ним допускається відповідно до ч. 1 ст. 46 вказаного Закону; г) страхувати предмет закладу в обсязі його вартості за рахунок та в інтересах заставодавця; г) сплачувати податки та збори, пов'язані з володінням заставленою річчю, за рахунок заставодавця; д) належним чином утримувати предмет закладу, нести відповідальність за нього у випадках, коли немає доказів, що втрата, пошкодження або загибель закладу сталися не з його вини; е) негайно повідомляти заставодавця про виникнення загрози загибелі чи пошкодження предмета закладу; є) негайно повертати предмет закладу після виконання заставодавцем або третьою особою забезпеченого закладом зобов'язання.

Схожі статті




Цивільне право України. Особлива частина - Дзера О. В. - 2. Заклад

Предыдущая | Следующая