Банківські операції - Коцовська P. P. - 7.4.4. Порядок надання резидентами кредитів в іноземній валюті нерезидентам
Кредити в іноземній валюті нерезидентам надають тільки резиденти - юридичні особи, а також резиденти - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності.
Резиденти надають кредити нерезидентам лише за рахунок коштів в іноземній валюті, які не були придбані на міжбанківському валютному ринку України або отримані як кредити. Вони надаються на визначений відповідним договором строк на умовах повернення.
Завданням кредитування експорту є надання в розпорядження експортера грошових коштів для покриття його витрат від початку виробництва товару і до отримання плати за нього. Експортне кредитування можна розглядати як:
- попереднє кредитування експорту (на період від початку виробництва до відвантаження товару);
- поточне кредитування експорту (на період, що охоплює час транспортування й отримання платежу).
Найчастіше формою експортних короткострокових кредитних операцій є аванси під інкасо, акредитив з авансом, також використовується врахування та акцепт векселя, для надійних клієнтів банки можуть надавати овердрафт як у національній, так і в іноземній валюті для забезпечення можливості здійснення торговельних операцій (рис. 7.9).
Рис. 7.9. Методи короткострокового кредитування
Акредитив з авансом називають і "акредитивом із червоною смугою", оскільки помітка про аванс на ньому робилась червоним чорнилом, для того щоб привернути увагу.
Акредитив з авансом використовують, якщо потрібно кредитувати експортера перед відвантаженням товару.
В умовах акредитива має бути чітко вказано, яка частка його загальної суми становить аванс. Як правило, сума авансу не перевищує 85% загальної суми акредитива.
Якщо експортер регулярно і на великі суми отримує векселі або чеки від іноземних партнерів, доцільніше використати факторинг.
Факторинг як метод кредитування експорту розглядають як продаж права щодо вимоги торговельних боргів.
Експортний факторинг вигідно використовувати за умови, що експортер має проблеми з грошовими потоками та здійснює торгівлю на умовах відкритого рахунку.
Результатом використання факторингу є можливість розширення обсягу торговельних угод, використання додаткового джерела фінансування та економії управлінських видатків.
Використання факторингу є зручним методом фінансування експортера, якщо термін кредитування - від трьох до шести місяців. У разі потреби фінансування з більш тривалими строками використовують форфейтинг.
Форфейтинг - кредитування експортера через придбання векселів чи інших боргових зобов'язань.
Якщо факторинг використовується для кредитування короткострокової заборгованості усередині країни та за кордоном і, як правило, через придбання усіх вимог, то форфейтування є інструментом кредитування окремих експортних вимог, зазвичай середньо - і довгострокових.
Спільні риси між факторингом та форейтингом полягають у тому, що ці методи використовуються для скорочення заборгованості в результаті продажу вимог.
Серед недоліків форфейтингу заведено виділяти два: висока вартість операції та складність знайти форфейтера.
7.4.5. Видавання резидентам індивідуальних ліцензій на переказування за межі України іноземної валюти з метою надання резидентом кредиту нерезидентові
Надання резидентом кредиту в іноземній валюті нерезидентові потребує отримання резидентом індивідуальної ліцензії Національного банку на переказування за межі України іноземної валюти з метою надання резидентом кредиту в іноземній валюті нерезидентові. Ліцензії видає Генеральний департамент банківського нагляду Національного банку (далі - Департамент).
Резидент для отримання ліцензії подає до Департаменту такі документи:
А) заяву про видачу ліцензії;
Б) нотаріально засвідчену копію свідоцтва про державну реєстрацію резидента; для резидентів - юридичних осіб подаються також нотаріально засвідчені копії установчих документів (статуту Й установчого договору);
В) нотаріально засвідчену копію довідки про реєстрацію резидента як платника податку в органі державної податкової служби;
Г) оригінал договору кредиту або нотаріально засвідчену на території України копію договору кредиту мовою оригіналу,
Д) належним чином оформлену довідку банку зі згодою на обслуговування кредиту та з відомостями про номер рахунку резидента, з якого переказуватимуть кошти, та про наявність на рахунку резидента коштів, достатніх для їх переказування згідно з договором кредиту;
Е) оригінал договору про банківську гарантію, отриману для забезпечення виконання зобов'язань за договором кредиту, або нотаріально засвідчену на території України копію договору про банківську гарантію;
Є) довідку резидента, складену в довільній формі і засвідчену підписом керівника та відбитком печатки резидента (за наявності), про те, що кредит надають нерезидентові не за рахунок коштів, отриманих як кредит.
Довідку про згоду на обслуговування операцій за кредитом видає уповноважений банк.
Департамент розглядає отримані від резидентів пакети документів для видачі ліцензії в порядку їх надходження.
Протягом п'яти робочих днів з дати надходження до Національного банку України повного пакета документів, після обов'язкової реєстрації цих документів в Управлінні діловодства Національного банку, Департамент надсилає копію заяви резидента про видачу ліцензії Головному управлінню боротьби з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України і Головному управлінню боротьби з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.
Загальний строк розгляду Департаментом пакета документів для видавання ліцензій не має перевищувати 30 днів з дати надходження повного пакета документів.
Ліцензію видають резидентові лише після перевірки Департаментом правильності та повноти платежу за послуги щодо видавання ліцензії.
Департамент видає резидентові відповідну ліцензію за певною формою або письмово повідомляє його про відмову в її видаванні.
Ліцензію видають лише зазначеному в ній власникові ліцензії без права передавання її іншим особам. Дата видавання ліцензії має передувати даті здійснення відповідної валютної операції [ліцензія не може бути видана (отримана) на валютну операцію, що вже проведена].
Ліцензія дійсна, якщо протягом 90 днів з дати її видачі резидент надав позику або її частину.
Внесення змін до ліцензії здійснюється з ініціативи власника ліцензії. Зміни до ліцензії оформляють як додаток до неї, який є невід'ємною частиною раніше виданої ліцензії.
Документи, що подаються для отримання ліцензії, не можуть бути використані для отримання нової ліцензії.
Контроль за виконанням вимог ліцензій здійснюють обслуговуючі банки та територіальні управління НБУ за місцезнаходженням обслуговуючого банку.
Підставами для відмови у видаванні ліцензії або внесенні змін до неї можуть бути:
- відсутність документів або невідповідність вимогам;
- подання резидентом до Департаменту документів, які містять недостовірну інформацію;
- відмова подати на вимогу Департаменту додаткові документи;
- подання резидентом до Департаменту документів, які не відповідають вимогам законодавства України;
- негативний висновок Головного управління боротьби з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України чи Головного управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України;
- здійснення валютної операції до видавання Національним банком ліцензії або внесення змін до неї;
- порушення справи про банкрутство резидента;
- застосування до резидента або нерезидента спеціальних санкцій;
- відсутність очевидного економічного сенсу або очевидної законної мети у здійсненні фінансової операції з надання позики.
Відмова у видаванні ліцензії або внесенні змін до неї може бути оскаржена в суді.
У разі втрати або пошкодження ліцензії Департамент видає її дублікат. Дублікат оформляють на бланку Національного банку, його підписує Голова Національного банку або уповноважена ним особою. На дублікаті у верхньому правому кутку зазначається слово "Дублікат".
Підставами для скасування ліцензії можуть бути:
- письмова відмова резидента від проведення операції;
- здійснення валютної операції до внесення Національним банком змін до ліцензії;
- порушення умов ліцензії;
- виявлення в документах, що були подані власником ліцензії до Департаменту і на підставі яких йому була видана ліцензія, недостовірної інформації.
- інформація Головного управління боротьби з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України або Головного управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України про те, що діяльність резидента відповідно до виданої ліцензії суперечить інтересам суспільства і держави.
Про скасування ліцензії і підстави для цього Департамент у письмовій формі повідомляє власника ліцензії та обслуговуючий банк у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дати її скасування.
Отримавши таке повідомлення, власник ліцензії зобов'язаний у десятиденний строк повернути Департаменту оригінал ліцензії і додаток до неї.
Скасування виданої ліцензії спричинює заборону на подальше переказування резидентом коштів на користь нерезидента.
Схожі статті
-
Під час кредитування в іноземній валюті, крім кредитного ризику, для банку може виникнути загроза і валютного ризику в таких випадках: - за зниження...
-
Під час кредитування в іноземній валюті, крім кредитного ризику, для банку може виникнути загроза і валютного ризику в таких випадках: - за зниження...
-
Порядок та умови видавання НБУ резидентам і нерезидентам індивідуальних ліцензій на розрахунки (платежі) між резидентами і нерезидентами в межах...
-
Поточний рахунок типу "Н" у національній валюті відкривають: - офіційним іноземним представництвам; - представництвам юридичних осіб - нерезидентів, які...
-
Інвестиції банківських установ можна розподіляти на прямі та портфельні (у цінні папери). Прямі банківські інвестиції класифікують так: - інвестиції у...
-
- Поняття та класифікація інвестиційних кредитів. - Довгострокове кредитування як форма інвестиційної діяльності банків. - Порядок надання і погашення...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - ТЕМА 4.6. НАДАННЯ БАНКАМИ ІНШИХ ВИДІВ КРЕДИТІВ
- Суть здійснення факторингового кредиту. - Ломбардний, консорціумний кредити. Список рекомендованих джерел і літератури 1. Банківська справа: Теорія і...
-
Здійснення готівкових операцій з іноземною валютою організовано в уповноважених банках за тією ж схемою, що і здійснення касових операцій із національною...
-
Банки, крім відкриття та обслуговування рахунків клієнтів, здійснюють зовнішньоекономічну діяльність - міжнародні розрахункові та кредитні операції,...
-
Банки, крім відкриття та обслуговування рахунків клієнтів, здійснюють зовнішньоекономічну діяльність - міжнародні розрахункові та кредитні операції,...
-
Розширення міжнародної торгівлі товарами і послугами перетворює кордони багатьох країн на умовні лінії на географічній карті. Але валюти в більшості з...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 7.4.1. Види кредитів в іноземній валюті
Кредитування зовнішньої торгівлі - важливий елемент економічного розвитку країни, оскільки кредит, поряд з якістю товару та його ціною, - важливий засіб...
-
У кредитуванні споживчих потреб населення беруть участь не тільки банки, а й кредитні спілки, ломбарди, підприємства та організації власне тому, що...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 1.1.3. Порядок створення і державна реєстрація банків
Банки України сьогодні створюються у формі акціонерного товариства відкритого типу або кооперативного банку. Учасниками банку можуть бути юридичні та...
-
- Роль міжбанківського кредиту у формуванні ресурсів банків. - Емісія банком цінних паперів власного боргу. Список рекомендованих джерел і літератури 1....
-
Банківські установи можуть надавати кредити всім суб'єктам господарювання незалежно від їх галузевої належності, статусу, форм власності, але за...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 5.2.3. Особливості кредитів під заставу векселів
Кредит під заставу векселів відмінний від облікового кредиту за такими характерними особливостями: - банк не є власником векселів; - кредит надається за...
-
ТЕМА 7.1. ВІДКРИТТЯ І ВЕДЕННЯ БАНКАМИ РАХУНКІВ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ - Поняття валюти, валютного курсу, котирування валют. Види валютних операцій...
-
Чеки - це розрахунковий документ установленої форми, що містить письмове розпорядження чекодавця платникові про сплату чекодержателю зазначеної в ньому...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 4.2.2. Порядок видавання кредиту суб'єктам господарювання
Банківські установи можуть надавати кредити всім суб'єктам господарювання незалежно від їх галузевої належності, статусу, форм власності, але за...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - ТЕМА 4.5. НАДАННЯ БАНКАМИ ЛІЗИНГОВОГО КРЕДИТУ
- Суть і види лізингу. - Фінансовий лізинг як форма довгострокового кредиту. - Етапи процесу лізингового кредитування. - Розрахунок і оплата лізингових...
-
- Умови надання та види короткострокових кредитів у поточну діяльність. - Порядок видавання кредиту суб'єктам господарювання. - Порядок погашення...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - TEMA 7.4. КРЕДИТНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ
- Види кредитів в іноземній валюті. - Обов'язкове резервування коштів за валютними операціями, пов'язаними із залученням резидентами кредитів в іноземній...
-
- Умови надання та види короткострокових кредитів у поточну діяльність. - Порядок видавання кредиту суб'єктам господарювання. - Порядок погашення...
-
Кореспондентський рахунок - це рахунок одного банку, відкритий в іншому банку для здійснення взаємних розрахунків. Для банку кореспондентський рахунок...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 4.2.6. Проблемні кредити, порядок їх погашення
Кредитний моніторинг - це контроль банку впродовж усього процесу кредитування. Попередній моніторинг здійснюється ще до терміну видавання кредиту,...
-
- Використання іноземної валюти на території України. - Порядок відкриття пунктів обміну іноземної валюти. - Обмінні та конверсійні операції з іноземною...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 4.3.1. Поняття та класифікація інвестиційних кредитів
- Поняття та класифікація інвестиційних кредитів. - Довгострокове кредитування як форма інвестиційної діяльності банків. - Порядок надання і погашення...
-
Банківські операції - Коцовська P. P. - 4.4.5. Особливості іпотечного кредитування
Іпотечний ринок, або ринок іпотечного капіталу, відіграє важливу роль в економіці, об'єднуючи фінансовий ринок із ринком нерухомості. Інвесторами на...
-
Розширення міжнародної торгівлі товарами і послугами перетворює кордони багатьох країн на умовні лінії на географічній карті. Але валюти в більшості з...
Банківські операції - Коцовська P. P. - 7.4.4. Порядок надання резидентами кредитів в іноземній валюті нерезидентам