Банківські операції - Коцовська P. P. - ТЕМА 7.2. НЕТОРГОВЕЛЬНІ ПОТОЧНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ

- Використання іноземної валюти на території України.

- Порядок відкриття пунктів обміну іноземної валюти.

- Обмінні та конверсійні операції з іноземною валютою в обмінних пунктах.

- Касові операції в іноземній валюті в уповноважених банках.

- Перекази іноземної валюти.

- Операції з чеками в іноземній валюті і з пластиковими картками міжнародних платіжних систем.

Список рекомендованих джерел і літератури

1. Інструкція про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України: Затверджено постановою № 502 Правління НБУ від 12.12.2002 р. (зі змінами і доповненнями).

2. Операції комерційних банків / Р. Коцовська, В. Ричаківська, Г. Табачук, Я. Грудзевич, М. Вознюк. - 3-те вид. доп. - Львів: ЛБІ НБУ, 2003.

3. Положення про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України: Затверджено постановою N&; 520 Правління НБУ від 29.12.2000 p., зі змінами і доповненнями.

4. Положення про впровадження пластикових карток міжнародних платіжних систем у розрахунки за товари, надані послуги та при видачі готівки: Затверджено постановою № 37 Правління НБУ від 24.02.1997 р. (зі змінами і доповненнями).

5. Положення про порядок видачі індивідуальних ліцензій на переказування іноземної валюти за межі України для оплати банківських металів та проведення окремих валютних операцій: Затверджено постановою № 266 Правління НБУ від 17.06.2003 р. (зі змінами і доповненнями).

6. Правила здійснення переказів іноземної валюти за межі України за дорученням фізичних осіб та одержання фізичними особами в Україні переказів їм із-за кордону іноземної валюти: Затверджено постановою № 18 Правління НБУ від 17.01.2001 р. (зі змінами і доповненнями).

7. Правила здійснення переказів іноземної валюти в межах України: Затверджено постановою № 103 Правління НБУ від 12.03.2003 р. (зі змінами і доповненнями).

8. Правила здійснення переказів іноземної валюти за дорученнями та на користь фізичних осіб: Затверджено постановою № 486 Правління НБУ від 14.10.2004 р.

9. Правила використання готівкової іноземної валюти на території України: Затверджено постановою № 200 Правління НБУ від 30.05.2007 р.

Глосарій

Авторизація - отримання дозволу від банку-емітента банківської платіжної картки (БКП) на здійснення операцій із використанням БПК.

Агент - юридична особа - резидент, що уклала агентську угоду з банком (фінансовою установою) України про здійснення від імені банку (фінансової установи) валютно-обмінних операцій з іноземною валютою через пункти обміну іноземної валюти.

Банківська платіжна картка (БКП) - пластиковий ідентифікаційний засіб, за допомогою якого отримувачеві БПК надається змога здійснювати операції сплати за товари" послуги та отримувати готівкові кошти.

Банк-еквайєр - уповноважений банк (член платіжної системи), що проводить первинне опрацювання трансакцій та бере на себе проведення з торговцями, що перебувають у його сфері діяльності, усього спектра операцій із картками.

Банк-емітент - уповноважений банк, який є членом платіжної системи, обслуговує картками та видає БПК, а також проводить розрахунки (через банк-еквайєр).

Банкомат - електронно-механічний пристрій, що дає змогу держателеві БПК при введенні персонального ідентифікаційного номера (ПІН) одержати готівку.

Власна операційна зала банку - це всі приміщення, що належать банку на правах власності або оренди, в яких згідно із законодавством України здійснюються будь-які банківські операції в межах ліцензії та письмового дозволу на виконання окремих операцій, виданих НБУ Держатель БПК - особа, інформацію про яку нанесено на БПК і яка уповноважена розпоряджатися картрахунком.

Квитанція (сліп) - документ, який підтверджує здійснення операцій із використанням БПК і містить у собі інформацію про суму операції, дату, а також дані, що дають змогу ідентифікувати БПК.

Міжнародна платіжна система - система розрахунків між банками різних країн, що використовують одні стандарти платіжних засобів.

ПІН - персональний ідентифікаційний номер, секретний код, відомий тільки держателеві БПК і потрібний для здійснення операцій із БПК.

Платіжний термінал - електронний пристрій, що дає змогу, як наслідок взаємодії з БКП, здійснювати авторизацію та формувати платіжні чеки за операціями з використанням БПК.

Платіжна система (ПС) - сукупність нормативних, договірних, фінансових та інформаційно-технічних засобів і рішень учасників, які регламентують свої взаємовідносини щодо порядку використання БПК.

Процесинговий центр - уповноважений платіжною системою спеціалізований обчислювальний центр, що тримає базу даних платіжної системи, яка містить у собі дані про членів платіжної системи та держателів БПК з метою забезпечення запитів на авторизацію, у тому разі, якщо банк-емітент не веде своєї власної бази; в іншому разі він пересилає запиту банк-емітент БКП, що авторизується через еквайєра.

Пункт обміну іноземної валюти банку (фінансової установи) - це складова частина власного операційного залу банку (фінансової установи), де здійснюються валютно-обмінні операції з іноземною валютою і дорожніми чеками для фізичних осіб-резидентів і нерезидентів з дотриманням вимог нормативно-правових актів НБУ

Трансакція - сукупність операцій, що супроводжують взаємодію держателя БПК із ПС при здійсненні платежу за БПК або при отриманні готівки.

Схожі статті




Банківські операції - Коцовська P. P. - ТЕМА 7.2. НЕТОРГОВЕЛЬНІ ПОТОЧНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ

Предыдущая | Следующая