Адміністрування податків - Калінеску Т. В. - 2.2. Вторинний облік платників податків

Вторинний облік платників окремих податків і зборів обумовлений необхідністю набуття певних прав і обов'язків окремими платниками податків після того, як вони пройшли первинний рівень обліку. Виникнення цих прав і обов'язків пов'язане з моментом включення цих платників до окремого реєстру.

Найбільш поширеним серед видів вторинного обліку є облік платників ПДВ. Так якщо загальна сума операцій з поставки товарів, послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх дванадцяти календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без врахування податку на додану вартість), то особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ [39, ст. 181 п.1]. Особі, яка реєструється як платник податку, присвоюється індивідуальний податковий номер, що використовується для сплати податку [39, ст. 183 п.18].

Між тим, якщо перевищення 300 тис. грн не планувалося, але фактично відбулося, то подати заяву про реєстрацію необхідно до кінця звітного періоду.

Заява може бути подана в податкові органи двома шляхами: поштою з повідомленням про вручення або особисто службовій особі податкового органу. Податковий орган зобов'язаний видати заявнику (відправити поштою) Свідоцтво про податкову реєстрацію такої особи протягом 10 днів від дня одержання заяви. Копії свідоцтва про реєстрацію, завірені податковим органом, мають бути розміщені в доступних для огляду місцях у приміщенні платника податку.

Реєстрація платника діє до дати її анулювання. Закон "Про податок на додану вартість" [25] не передбачає анулювання реєстрації для добровільно зареєстрованих платників, якщо обсяги їхніх операцій становлять менше 300 тис. грн і вони були платниками податку менше 24 місяців. Однак для таких платників не можуть застосовуватися більш суворі правила анулювання свідоцтва, ніж для обов'язкових випадків.

Рішення про анулювання реєстрації як платника ПДВ за заявою платника податку приймається протягом 10 днів з моменту подачі заяви.

Взяття на облік платників єдиного податку регулюється Порядком видачі свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою, затвердженим наказом ДПАУ від 13.10.98 №476 [71], а фізичних осіб - Порядком видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженим наказом ДПАУ від 29.10.99 № 599 [69].

Платниками єдиного податку є суб'єкти малого підприємництва, які відповідають встановленим критеріям (табл. 2.2) [42, с. 196-197; 113].

Таблиця 2.2. КРИТЕРІЇ ЗАСТОСУВАННЯ СПРОЩЕНОЇ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ ЗІ СПЛАТОЮ ЄДИНОГО ПОДАТКУ

Критерій

Статус платника

Юридична особа

Фізична особа - підприємець

Чисельність

Середньооблікова - не більше 50 осіб

Протягом року - не більше 10 найманих робітників

Розмір виручки

Не більше 1 млн три

Не більше 500 тис. грн

Терміни надання заяви про реєстрацію платника єдиного податку (новостворені)

Відразу після взяття на загальний облік в органах ДПС

Відразу після взяття на загальний облік в органах ДПС

Терміни надання заяви про реєстрацію платника єдиного податку (діючі)

Не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу

Не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу

Дата реєстрації платника єдиного податку (новостворені)

Від дня державної реєстрації

Від дня державної реєстрації

Дата реєстрації платника єдиного податку (діючі)

3 початку наступного кварталу

3 початку наступного кварталу

Спрощена система оподаткування є альтернативною системою, тому платниками єдиного податку стають виключно в добровільному порядку.

Реєстрації підлягають всі платники єдиного податку. Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку й звітності може бути прийняте не частіше, ніж 1 раз на календарний рік.

Для переходу на спрощену систему суб'єкт подає заяву встановленої форми. Орган ДПС зобов'язаний протягом десяти робочих днів безкоштовно видати свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову. Відмова надається у випадках, коли особа з якихось причин не може бути платником єдиного податку, наприклад, не сплатила всі встановлені податки та збори, термін сплати яких настав на дату подачі заяви.

Свідоцтво видається суб'єкту малого підприємництва терміном на один календарний рік і є документом суворої звітності. У випадку, коли суб'єкт малого підприємництва бажає залишитися на спрощеній системі, він повинен подати заяву про це за 15 днів до початку наступного календарного року.

Якщо фізична особа - платник єдиного податку здійснює підприємницьку діяльність із використанням найманої праці, то на кожну особу, що перебуває з ним у трудових відносинах, включаючи членів його родини, платникові єдиного податку видається довідка про трудові відносини фізичної особи із платником єдиного податку.

ДПС реєструє неприбуткові організації та установи у Реєстрі неприбуткових організацій і установ, які відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" [24, ст. 7 п 11] звільняються від сплати податку на прибуток.

При включенні неприбуткової організації або установи в базу Реєстру їй згідно з ідентифікаційним номером присвоюється відповідна ознака неприбуткової організації (установи).

Виключення неприбуткової організації або установи з Реєстру відбувається на підставі рішення органу державної податкової служби у випадку порушення неприбутковою організацією або установою норм цього закону і (або) інших законодавчих актів про неприбуткові організації. У випадку виключення організації або установи з Реєстру оригінал рішення про внесення її до Реєстру неприбуткових організацій і установ підлягає поверненню до органу державної податкової служби [42, с.198].

За договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить закону. Найчастіше договір про спільну діяльність укладається у вигляді договору простого товариства. За цим договором сторони (учасники) беруть на себе зобов'язання об'єднати свої внески і спільно діяти з метою одержання прибутку або досягнення іншої мети. Наприклад, три особи поєднують свої внески для побудови нежитлового будинку з метою подальшої здачі його в оренду. При цьому одна особа вкладає гроші, друга - будівельні матеріали, а третя виконує роботи з будівництва цього будинку. Сторонами договору про спільну діяльність можуть виступати юридичні й фізичні особи.

Відповідно до угоди про розподіл продукції одна сторона - Україна доручає іншій стороні - інвестору на певний строк проведення пошуку, розвідки й видобутку корисних копалин на певній ділянці (ділянках) надр і ведення пов'язаних з угодою робіт, а інвестор зобов'язується виконати доручені роботи за свій рахунок і на свій ризик з подальшою компенсацією витрат і одержанням плати (винагороди) у вигляді частини добутої продукції.

Зняття з податкового обліку угод про розподіл продукції й договорів про спільну діяльність здійснюється після закінчення терміну їхньої дії або після досягнення мети, для якої вони були укладені.



Схожі статті




Адміністрування податків - Калінеску Т. В. - 2.2. Вторинний облік платників податків

Предыдущая | Следующая