Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Допит підозрюваного

Обставини, які мають бути встановлені шляхом допиту підозрюваного, визначаються особливостями кожної розслідуваної справи. Приблизний перелік їх може бути таким:

І) чи вживав він наркотичні засоби, з якого часу і які; 2) де і з ким; 3) хто навчив виготовляти і вживати наркотики; 4) чи є у нього пристосування для їх виготовлення; 5) яку кількість наркотиків, коли, у кого, яким способом і за яку суму придбав; 6) кого знає з тих, хто вживає або збуває наркотики; 7) якщо виготовив сам наркотик, то де, у якому місці, коли придбав сировину, як перевіз; 8) з якою метою придбав наркотик; 9) якщо допитуваний наркоман, то чи перебуває на обліку у лікаря; 10) чи раніше лікувався від наркоманії;

II) хто ще знає про те, що він вживає наркотики та ін. Слідчому необхідно брати до уваги і той факт, що наркомани схильні до надання неправдивих показань або їх зміни підчас слідства. В окремих випадках доцільно залучати до участі в допиті і лікаря-нарколога.

Обшук

При підготовці до обшуку слід передбачити технічне оснащення для пошуку, залучити спеціалістів (у тому числі кінологів зі спеціально видресируваними собаками). Кількість понятих повинна бути збільшена, якщо обшук провадиться одночасно в декількох приміщеннях або на значній за площею ділянці місцевості, а також у разі вилучення великої кількості наркотиків. Головною передумовою успішного проведення обшуку є раптовість, ретельність і послідовність дій тих, хто здійснює обшук.

Обшук за місцем помешкання і роботи підозрюваного є одним з основних способів встановлення місцезнаходження наркотичних засобів. У цьому випадку підлягають вилученню: 1) наркотичні засоби; 2) все, що призначено для їх вживання; 3) предмети зі слідами використання наркотиків; 4) незвичайні предмети, коли є припущення щодо їх наркотиковмісткості; 5) документи, що свідчать про злочинну діяльність, тощо. Проводити обшук доцільно у присутності підозрюваного, тому що поведінка останнього може зорієнтувати слідчого стосовно шляху пошуку наркотиків та інших предметів. Схованки можуть бути обладнані у вимикачах освітлення, розетках, електродзвінках, кондиціонерах, порожнечах дверних конструкцій, віконних ручках та ін.

При обшуку на місцевості звертається увага на квіти й інші рослини, які на фоні навколишньої зелені виглядають зів'ялими або слабко укріпленими в землі. Під час обшуку транспортних засобів (морських, річкових, повітряних судів) слід звернутися до спеціалістів тих відомств, які знають їх конструктивні особливості. Під час обшуку авто доцільно звертати увагу на ті місця, де проглядаються сліди змін.

Криміналістична експертиза наркотичних засобів призначається для вирішення таких питань: чи є на предметах, представлених на дослідження, сліди (мікрочастини) наркотичних засобів; якщо так, то яких саме; чи є вилучена речовина (рослина) наркотичною, якщо так, то до якого виду засобів вона належить; чи є подані речовини сировиною (проміжним продуктом) для виготовлення наркотичних засобів; чи одержані дані речовини за єдиною технологією; чи є ця рослинна маса відходами від кустарного виробництва наркотичних засобів; чи містять подані на дослідження тютюнові вироби (цигарки, тютюнові крихти) наркотичні засоби, якщо так, то які саме; чи є в залишках викурених цигарок наркотичні засоби, якщо так, то які саме; чи мають подані наркотичні засоби спільну родову або групову належність і яку саме; чи складали раніше єдину масу наркотичні засоби, вилучені у громадянина "А" і громадянина "Б"; чи вирощені подані рослинні об'єкти на ділянці, що належить громадянину "В"; чи виготовлені подані лікарські препарати на підприємствах.

Комплексна медико-психіатрична експертиза призначається для вирішення наступних питань: чи має ця особа ознаки недавнього вживання наркотику і якщо так, то якого саме; як давно виникла наркотична залежність у цієї особи; чи перебувала ця особа у момент скоєння злочину у неосудному стані (гострий наркопсихоз, патологічний афект).



Схожі статті




Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Допит підозрюваного

Предыдущая | Следующая