Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Особа злочинця

При незаконному виготовленні, зберіганні наркотичних засобів, схиленні до їх вживання місцем знаходження слідів злочину найчастіше бувають приміщення: квартира, кімната у комунальній квартирі, кухня, коридор, сарай, гараж, лазня, погріб, горище та інші підсобні приміщення. У них можуть знаходитися наступні види слідів злочину - джерел доказів.

1. Речовини, які є предметом злочину: а) фармацевтичні препарати в ампулах, таблетках, порошках, настойках у фабричних упаковках або без них; б) наркотичні засоби кустарного виготовлення або напівфабрикати, а також хімічні реактиви.

2. Предмети, які використовувалися для виготовлення наркотичних засобів: а) м'ясорубки, кавомолки, ножі; б) посуд зі слідами-нашаруваннями, мікрочастинами наркотиковмісних та психотроповмісних рослин, лікарських препаратів та прекурсорів; в) сита зі слідами рослинного пилку або частин цих рослин; г) важкі предмети, які використовувалися як прес; д) ковдри, клейонки, поліетиленова плівка, над якими могли б просіювати конопляну полову; е) бинти, марля, інша тканина з плямами жовтого, бурого кольорів; є) ваги; ж) лабораторне обладнання.

3. Пристосування для вживання наркотиків та психотропів (пристосування для набивання гільз табаком, шприци та ін.).

4. Відходи виготовлення наркотичних засобів або їх вживання (головки маку, лушпиння від них, солома від конопель, ефедри, залишки в трубках, попіл, недопалки, пусті ампули, упаковки від наркотичних лікарських засобів та препаратів тощо).

5. Спеціалізована література з галузі хімії, фізики, фармацій або чорнові записи аналогічного спрямування (схеми, хімічні формули тощо).

6. Цінні речі і гроші, які служили платою за наркотичні засоби або за відвідування місць, для незаконного їх вживання.

7. Поштово-телеграфна кореспонденція, записні і телефонні книжки та інші документи.

Ознаками наявності у підозрюваного мети збуту наркотичних засобів може бути встановлення наступних обставин: 1) виявлення великої кількості наркотичного засобу; 2) виявлення наркотику, розфасованого на окремі "дози"; 3) відсутність звички у допитуваного до вживання наркотиків; 4) виявлення не тільки наркотичних засобів, але і великих сум грошей; 5) наявність у затриманого попередньої судимості за збут наркотиків; 6) виявлення у ході розслідування (первинної перевірки) зв'язку затриманого з наркоманами.

При незаконному посіві або вирощуванні заборонених до культивування культур, сліди - джерела доказів, як правило, знаходяться на ділянках відкритої місцевості - у полі, городі, парнику, ділянці посіву серед сільськогосподарських культур, на закинутих берегах ярів, річок, каналів, на землях, що пустують. Слідами є: а) культивовані наркотиковмісні рослини, їх стебла, листя, суцвіття, пилок; б) ознаки догляду за посівами наркотиковмісних рослин (зорана земля, прополений посів, надрізані головки маку); в) наявність сторонніх рослин, які маскують наркотиковмісні культури (наприклад, посів конопель серед кукурудзи); г) стан виявлених наркотиковмісних культур на момент огляду (стадія дозрівання, прибрані, частково прибрані, давність посіву, стан грунту, кількість кущів, приблизний розмір урожаю та ін.; д) сліди ніг людини, тварин, транспортних засобів; е) залишені злочинцем предмети (сірникові коробки, недопалки, шматки газет, залишки продуктів, ганчірки та ін.); є) ознаки зберігання наркотичного засобу (на території посівів або поблизу них, особливо вздовж під'їзних доріг, стежок).

При незаконному переміщенні наркотичних засобів, сліди злочину локалізуються: а) у місцях їх переховування в автомобілі (подвійне дно, в салоні, у паливному бакові, на шасі, у кузові; використання декоративної панелі, в колесі, у тому числі й запасному, інших місцях), поїздах, аеро - та морському транспорті (використання їх конструктивних особливостей); б) у особистих речах злочинця, та місцях, що використовуються при фізичному способі приховання "товару".

Злочинці, що перевозять ковтальним способом наркотики, протягом тривалого часу не їдять, не користуються туалетом, знаходяться в стані прострації. У випадку розгерметизації упаковки з наркотиком пасажир неприродно блідніє або червоніє, у нього з'являється сонний, "скляний" погляд.

При пересиланні поштою наркотичних засобів сліди треба шукати у приміщеннях відділень зв'язку у вигляді: а) документації на відправлення, одержання посилок, бандеролей, листів, телеграм; б) засобів нестандартної упаковки посилок, бандеролей; в) характерних слідів пакувальних матеріалів (плями, патьоки, запах). За місцем проживання відправника і отримувача можуть знаходитися матеріали листування, пакувальні матеріали, наркотичні засоби тощо.

Особа злочинця

Узагальнення слідчої практики показує, що злочини даної категорії вчиняють, як правило, особи чоловічої статі у віці 18-30 років. Для них характерна відсутність сімейних зв'язків. Серед них можна виділити: а) осіб, що виготовляють наркосировину або наркотики; б) осіб, які вживають наркотики систематично (наркомани); в) викрадачів наркотиків (осіб, які мають доступ до них за службовим становищем); в) осіб, які займаються оптовою скупкою і збутом наркотиків (наркобізнесом); г) осіб, які епізодично вживають наркотики (зазвичай неповнолітні або особи молодого віку); д) осіб, що не є наркоманами і не займаються наркобізнесом, але через певні обставини один раз скоїли злочин, пов'язаний з незаконним обігом наркотиків; е) службових осіб органів державної влади і самоврядування, які виконують функцію "прикриття" злочинів.



Схожі статті




Криміналістика - Волобуєв А. Ф. - Особа злочинця

Предыдущая | Следующая