Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Система профспілок

З метою виконання своїх статутних завдань профспілки ма­ють право на добровільних засадах створювати об'єднання (асо­ціації, ради, федерації, конфедерації тощо) за галузевими, те­риторіальними або іншими ознаками, а також входити до скла­ду об'єднань та вільно виходити з них.

Профспілки, які бажають створити об'єднання профспілок, укладають відповідну угоду та затверджують статут (положен­ня) об'єднання.

Права об'єднань профспілок визначаються профспілками, які їх створили, відповідно до закону, а також їх статутами (положеннями). Статус об'єднань профспілок визначається за статусом членів, яких вони об'єднують.

Профспілки та їх об'єднання відповідно до своїх статутних цілей і завдань мають право вступати до міжнародних проф­спілкових та інших міжнародних організацій та об'єднань, які представляють інтереси працівників, і брати участь в їх діяль­ності, співпрацювати з профспілками інших країн, здійснювати іншу діяльність, яка не суперечить законодавству України.

Профспілки можуть мати статус місцевих, обласних, регіо­нальних, республіканських, всеукраїнських.

Статус місцевих мають профспілки, до складу яких входить не менше трьох первинних організацій, що діють на підприєм­ствах, в установах або організаціях однієї адміністративно-те­риторіальної одиниці (міста, району, села), чи об'єднують не мен­ше дев'ятьох членів профспілки, які працюють на різних підпри­ємствах, в установах або організаціях.

Статус обласних мають профспілки, організаційні ланки яких є в більшості адміністративно-територіальних одиниць однієї області, міст Києва та Севастополя, де розташовані підпри­ємства, установи або організації певної галузі і які об'єднують більшість членів профспілки, які працюють за певною профе­сією чи фахом в області, містах Києві та Севастополі.

Статус регіональних мають профспілки, організаційні ланки яких є в більшості адміністративно-територіальних одиниць двох або більше областей.

Статус всеукраїнських профспілок визначається за однією з таких ознак:

1) наявність організаційних ланок профспілки у більшості адміністративно-територіальних одиниць України, визначених частиною другою ст. 133 Конституції України;

2) наявність організаційних ланок профспілки у більшості з тих адміністративно-територіальних одиниць України, де роз­ташовані підприємства, установи або організації певної галузі, та які об'єднують не менше третини членів профспілок цієї га­лузі або членів профспілки певного фаху, професії;

3) об'єднання в профспілці більшості членів профспілки, котрі працюють за певною професією чи фахом в Україні.

Статус республіканських профспілок Автономної Республіки Крим визначається за ознаками всеукраїнських профспілок стосовно території Автономної Республіки Крим.

Всеукраїнські профспілки можуть без спеціального дозволу використовувати у своєму найменуванні слово "Україна" та похідні від нього.

Професійні спілки, їх об'єднання у діяльності незалежні від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних пар­тій, їм не підзвітні і не контролюються ними.

Забороняється втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у діяльність проф­спілок, їх організацій та об'єднань, яке може спричинити обме­ження прав профспілок або перешкодити законному здійсненню їх статутної діяльності.

Статути (положення) профспілок приймаються на з'їздах, конференціях, установчих або загальних зборах членів проф­спілки відповідного рівня і не мають суперечити законодавству України.

У статуті профспілки має зазначатися:

1) статус та повна назва профспілки, її скорочена назва (за наявності), місцезнаходження її керівних органів (юридична адреса);

2) мета і завдання профспілки;

3) умови й порядок прийняття у члени профспілки та вибут­тя з неї;

4) права, обов'язки членів профспілки, умови, порядок та підстави виключення із членів профспілки;

5) територіальна, галузева або фахова сфери діяльності;

6) організаційна структура профспілки, повноваження її організаційних ланок та керівних органів профспілки, порядок формування їх складу;

7) умови, терміни, порядок скликання з'їздів, конференцій чи загальних зборів членів профспілки та порядок прийняття ними рішень;

8) порядок і терміни звітності виборних органів профспілки перед членами профспілки, контроль за діяльністю виборних органів профспілки;

9) джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання;

10) порядок здійснення господарської діяльності, необхідної
Для виконання статутних завдань профспілки;

11) порядок внесення змін до статуту профспілки;

12) умови та порядок припинення діяльності профспілки і вирішення майнових питань.

У статуті профспілки можуть бути передбачені й інші поло­ження, що стосуються особливостей створення та функціону­вання певної профспілки, якщо це не суперечить закону. У ме­жах повноважень, передбачених статутом, вищі за статусом профспілкові органи можуть затверджувати положення про відповідні організаційні ланки профспілки.

Легалізація (офіційне визнання) профспілок, їх об'єднань є обов'язковою та здійснюється шляхом їх реєстрації.

Всеукраїнські профспілки, їх об'єднання реєструє Міністер­ство юстиції України, інші профспілки, їх об'єднання - від­повідно Головне управління юстиції Міністерства юстиції Украї­ни в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севас­топольське міські, районні, міські (міст обласного значення) - управління юстиції.

Для реєстрації профспілок, об'єднань профспілок їх заснов­ники або керівники виборних органів подають заяву.

До заяви додаються статут (положення), протокол з'їзду, конференції, установчих або загальних зборів членів профспіл­ки з рішенням про його затвердження, відомості про керівні органи, організаційні ланки або засновників об'єднань, а для фахових профспілок - також відомості про чисельність членів профспілки.

Заява про реєстрацію має бути розглянута в місячний термін із дня надходження документів. Орган, що здійснює легалізацію протягом зазначеного терміну, проводить перевірку на відпо­відність статусу, визначеного законом, вносить організацію у Реєстр об'єднань громадян України та видає посвідчення вста­новленого зразка.

У разі невідповідності поданих документів профспілок, їх об'єднань зазначеному статусу орган, що здійснює легалізацію, відмовляє в реєстрації.

Профспілки можуть мати і використовувати власну символі* ку. Символіка профспілок, їх об'єднань затверджується їх ви­щими органами відповідно до статутів і реєструється у порядку, передбаченому законодавством України. Символіка профспілок, їх об'єднань не має відтворювати державні чи релігійні символи або символіку інших об'єднань громадян чи юридичних осіб.



Схожі статті




Громадські об'єднання в Україні - Бесчастний В. М. - Система профспілок

Предыдущая | Следующая