Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В. В. - 6.2.2. Зміст і послідовність ТЕО міжнародного промислового проекту

Світова практика визначила доцільну послідовність проведення розрахунків у рамках або бізнес-плану, або ТЕО МП. Залежно від масштабів МП окремі розділи цих документів розробляються більш або менш докладно.

Бізнес-план або ТЕО (як документ) використовують з такою метою'.

- для дослідження МП та прийняття рішення про його доцільність;

- для проведення переговорів з інвесторами, які повинні бути впевнені, що кошти, вкладені ними у МП, буде повернуто;

- для ознайомлення з ТЕО органів державного управління, яких необхідно переконати, що їм, наприклад, вигідно дати нам площу, приміщення або ділянку.

Бізнес-план МП передбачає, як правило, обгрунтування ефективності розробки, освоєння та розширення зовнішніх ринків для фірми. Він звичайно починаються з резюме, де у стислій, лаконічній формі наводиться короткий зміст основної його суті.

1-й розділ БП містить:

- аналіз та характеристика ринку для проникнення або зміцнення ринкової позиції фірми;

- аналіз конкурентів, їхніх сильних та слабких сторін;

- аналіз конкурентних позицій своєї фірми

- аналіз зовнішнього середовища бізнесу: географічних, демографічних, організаційно-правових, політичних, економічних, соціально-культурних та ін. умов ринку проникнення на закордонних територіях;

- умови для розвитку даного виду ЗЕД в Україні.

2-й розділ БП містить опис ЗЕП:

- характеристику товару, призначеного для поставки за кордон;

- місце розташування та характеристика підприємства, яке продукує цей товар;

- заходи із виведення даного товару на ЗР (формування збутової мережі, реклама та ін. заходи стимулювання збуту, цінова політика).

3-й розділ БП містить характеристику виробництва та збуту, розділ маркетингової роботи.

Далі у БП наводяться дані по конкретній фірмі, для якої або на якій цей БП розроблявся. Тут дається характеристика правового та фінансового стану фірми, зазначаються організаційні структури та провідні працівники, які є відповідальними за реалізацію даного ЗЕП.

І нарешті, дається оцінка ризиків даного проекту, наводиться фінансовий план із його реалізації із зазначенням коштів, які виділяються самою фірмою, та коштів, які необхідні їй у вигляді зовнішніх позик. Розраховується точка беззбитковості ЗЕП.

БП завершується додатками, які ілюструють та обгрунтовують положення та статті плану.

Етапи підготовки інвестиційного рішення у рамках ТЕО включають'.

1. Оформлення ідеї проекту. Обсяг документа - 5-10 сторінок. Його безплатно готує автор ідеї - лідер проекту. Точність - мінімальна, цифр та розрахунків мало, простежується напрямок ідеї.

2. Попереднє ТЕО. Готує або лідер проекту, або група експертів. Керівник фірми виділяє гроші ( приблизно0,5% вартості передбачуваного П). Обсяг - 30-40сторінок. Тут уже є техніко-економічні розрахунки

3. Повне ТЕО. Затрати становлять 1,5-3% вартості усього майбутнього МП. тут усе розписано: де, скільки, кого, чого, які ліцензії купувати тощо. Це - документ спеціалістів. Обсяг - приблизно 400 сторінок.

4. Записка-витяг, яка складається з урахуванням усіх попередніх розрахунків. Обсяг - 2 - 10 сторінок.

Посібник з підготовки промислових техніко-економічних досліджень, який пропонується комісією ООН з промислового розвитку (UNIDO) рекомендує таку послідовність розділів.

1 розділ. Загальні вихідні дані та умови. Тут відображається ідея проекту, основний задум, міжнародні аспекти, державна та галузева спрямованість (що продукувати, куди продавати, спрямованість, ринки). Обсяг - 2 сторінки.

2розділ. Ринок та потужність підприємства. Проводиться дослідження ринків збуту, оцінка конкуренції за здійснення МП з боку вітчизняних та закордонних виробників. Дається відповідь на запитання про існуючі розміри виробництва даного продукту, провідних виробників, перспективи зросту попиту на продукт. Робиться висновок про приблизну виробничу програму (річну виробничу потужність підприємства - JV ), включаючи випуск побічної продукції та утилізації відходів. Це - кількісна оцінка попиту, який повинно закрити підприємство. Тут же розглядається ціна одиниці продукції (Цм)). У цьому розділі (як і в наступних розділах) виникає проблема порівняння варіантів вибору. Можна вибрати в кожному з розділів один варіант або робити два паралельних розрахунки.

З розділ. Матеріальні фактори виробництва. Оцінюються потреби в сировині,

Комплектувальних виробах, енергії. З'ясовується ситуація з можливими постачальниками. Розраховуються приблизні річні витрати на матеріальні фактори виробництва, у тому числі імпортні (3J. Іншими словами, визначається, яка

Сировина, матеріали, комплектувальні потрібні, де їх узяти (джерела) та за якою ціною купувати.

4 розділ. Місце знаходження підприємства та ділянка. Здійснюється попередній вибір пункту та ділянки розташування об'єкта, розраховується вартість оренди чи купівлі земельної ділянки (З J.

5розділ. Проектно-конструкторська та технологічна документація. Містить дані з технології виробництва та потрібного обладнання (яке обладнання, де взяти), включаючи вартість придбання ліцензій, патентів та обладнання, у тому числі за кордоном. Розробляється план розташування об'єктів будівництва. Розраховуються відповідні капітальні вкладення в обладнання (Кп6) та у ліцензії (КЩІІ).

6 розділ. Організація підприємства та накладні витрати. Формується організаційна структура підприємства (виробнича, збутова, управлінська). Якщо підприємство велике, то потрібно розробити схеми, якщо мале, то їх розробляти не треба. Розраховуються кошторисні накладні витрати на утримання апарату (Знои) та збутові витрати (З J.

7 розділ. Трудові ресурси. Оцінюється потреба у трудових ресурсах за категоріями (робітники, службовці, ГГР) та основними спеціальностями. Зазначається потреба в іноземних робітниках та фахівцях. Розраховуються щорічні витрати на трудові ресурси - зарплата у гривнях та іноземній валюті (зазвичай, в USD) -(3j/t). Визначається, де взяти кадри. Розраховують капітальні затрати на підготовку кадрів. До них належать усі види затрат: зарплата, пенсії, допомога тощо.

8 розділ. Планування строків здійснення проекту. Містить графік здійснення проекту, а також кошторис витрат на реалізацію проекти згідно з графіком. Усі попередні розділи "накладаються" на календар, причому перші 1-2 роки - помісячно, решта - по роках.

9 розділ. Фінансово-економічна оцінка. У цьому завершальному розділі розраховуються узагальнюючі показники ефекту, ефективності проекту, які є передумовою для прийняття остаточного рішення та які лежать в основі майбутніх умов угод з постачальниками, споживачами, партнерами, акціонерами, банками тощо. Цей розділ має комплексний характер і може включати такі підрозділи:

А) загальні інвестиції;

Б) фінансування проекту; - в) виробничі витрати;

Г) прогнозовані доходи та їх розподіл;

Г) таблиця грошових потоків;

Д) фінансово-економічні показники проекту;

Е) національна економічна оцінка проекту.

На рис 6.1 зображена схема попадання різних показників із попередніх розділів у 9-й розділ.

схема попадання різних показників із попередніх розділів у 9-й розділ тео

Рис. 6.1. Схема попадання різних показників із попередніх розділів у 9-й розділ ТЕО



Схожі статті




Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В. В. - 6.2.2. Зміст і послідовність ТЕО міжнародного промислового проекту

Предыдущая | Следующая