Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В. В. - 2.3.3.2. Недостача або інша втрата товару при його поставці

Взаємні зобов'язання сторін при купівлі-продажу товарів, порядок подання претензій та позовів у випадку порушення цих зобов'язань, а також способи відшкодування завданої шкоди визначаються змістом договору, існуючими звичаями та чинними законодавчими актами.

Претензія - це вимога про усунення недоліків у якості та кількості поставленого товару, відшкодування збитків, сплати боргів та штрафів. У комерційній практиці подання претензій є зазвичай першим кроком у розв'язку суперечок, які виникають між контрагентами. І лише після відмови у задоволенні претензії (або неотримання відповіді на неї у зазначені строки) подається позов. Позов - це звернення у судовий (арбітражний) орган по захист порушеного права або іншого інтересу, який охороняється законом.

2.3.3.1. Прострочка поставки або недопоставка товари у встановлений договором строк

У такому разі покупець для подання постачальнику (експортеру, продавцю) претензії готує такі документи:

- виписку із договору та специфікацій із зазначенням строків, обсягів та порядку поставки;

- перелік платіжних вимог (рахунків) постачальника на оплату товарів, відвантажених протягом періоду, за який стягуються санкції;

- відомість недопоставки та розрахунок неустойки за недопоставку або прострочку поставки.

При розрахунку неустойки слід керуватись умовами договору та нормативними документами арбітражних органів. У розрахунку неустойки за прострочку поставки та недопоставку товарів, як правило, зазначаються: найменування постачальника та вантажовідправника; номер та дата складання договору; строк поставки продукції за договором; кількість товару, яка підлягає поставці за даний період часу; кількість недопоставлено! продукції; ціна за одиницю товару; сума вартості недопоставлених товарів заданий період; сума неустойки.

Після того як зазначені документи будуть підготовлені, вони разом з претензійним листом направляються підприємству-постачальнику.

Претензійний лист - документ, який містить обгрунтовані вимоги однієї фірми до іншої з приводу порушення договірних зобов'язань. Нижче наведений зразок претензійного листа.

Отримавши претензію покупця про сплату неустойки за прострочку поставки або недопоставку товарів, фірма-постачальник перевіряє відповідність претензії умовам договору (чинним нормативним актам), звіряє інформацію заявника з даними про фактичне відвантаження підтвердженими копіями рахунків.

За наявності вини постачальника у невиконанні зобов'язань останній вживає заходів до своєчасного перерахування претензійної суми. Якщо ж сторони не досягли згоди, то позов розглядається у судовому порядку.

2.3.3.2. Недостача або інша втрата товару при його поставці

Недостача або інша втрата товару зазвичай виявляється у момент його приймання за кількістю. Якщо товари доставлені автотранспортом, їх приймання звичайно здійснюється: сипучих вантажів - навалом; штучних - від водія або особи, яка супроводжує вантаж, по масі та поштучно; опломбованих вантажів - від водія без перевірки маси та затарен их одиниць вантажу. Якщо товар отриманий від залізниці без перевірки маси та кількості, приймання здійснюється у момент розкриття вагона.

При виявленні недостачі товару покупець (отримувач) спільно з представником постачальника або іншої компетентної організації складають акт, який засвідчує недостачу або втрату. У цьому документі зазначається:

- дата та номер акта, місце приймання та складання акта, час початку та закінчення приймання товару за кількістю;

- прізвища посадових осіб, які брали участь у складанні акта;

- найменування та адреса постачальника;

- дата та номер документа, яким викликався представник постачальника (якщо викликався);

- номер та дата рахунка-фактури та транспортної накладної;

- дата відправлення товару зі станції відправлення, час прибуття його на станцію призначення та час розкриття вагона, контейнера, автофургона;

- стан тари та упакування у момент приймання;

- умови зберігання товару на складі отримувача до складання акта;

- найменування та стан вантажу, який пред'являється до огляду (рівень заповнення тари, в упакованому чи розпакованому вигляді пред'явлена продукція, наявність пакувального ярлика, стан маркірування, дата розкриття тари);

- загальна маса продукції (фактична та за документами), маса кожного місця, в якому виявлена недостача (фактична та зазначена на упакуванні, тарі);

- спеціальні позначки підприємств, які перевозили вантаж, в транспортних документах при його видачі;

- кількість продукції, якої не вистачає, ціна одиниці товару та сума вартості недостачі.

Акт приймання продукції за кількістю підписується усіма учасниками комісії. Особи, які не згодні зі змістом акта, підписують його із застереженням про незгоду та викладенням своєї думки.

Після прийняття рішення про подання претензії за недостачу товару складається та направляється на адресу підприємства-постачальника претензійний лист. До нього, як п рави л о, разом з актом приймання додаються: копії платіжних вимог (рахунків) постачальника; порівнювальна відомість фактичної наявності продукції з даними, зазначеними у документах постачальника; оригінальні транспортні накладні або квитанції; інші документи, передбачені ЗТК.

Отримавши ці документи, постачальник вивчає їх. При встановленні факту недостачі з вини постачальника претензія задовольняється. Якщо ж виявлено порушення правил приймання вантажу та складання акта, при якому претензія не може бути доведена, відповідна служба підприємства-постачальника складає мотивовану відмову. При незгоді з останнім потерпіла сторона пред'являє позов, який розглядається у встановленому порядку.



Схожі статті




Зовнішньоекономічні операції і контракти - Козик В. В. - 2.3.3.2. Недостача або інша втрата товару при його поставці

Предыдущая | Следующая