Земельне право - Корнєєв Ю. В. - Концесійне право землекористування

У Статті 94 Земельного кодексу зазначено: Право концесіонера на земельну ділянку:

1. Для здійснення концесійної діяльності концесіонеру надаються в оренду земельні ділянки у порядку, встановленому цим Кодексом.

2. Види господарської діяльності, для яких можуть надаватися земельні ділянки у концесію, визначаються законом.

Концесія як форма підприємницької діяльності в сучасних умовах відроджується. Тому ЗК України передбачає можливість концесійного використання земельних ресурсів.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про концесії" від 16 липня 1999 р. концесія визначається як надання - з метою задоволення суспільних потреб уповноваженим органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування на підставі концесійного договору на платній та строковій основі юридичній або фізичній особі (суб'єкту підприємницької діяльності) права на створення (будівництво) та управління (експлуатацію) об'єктом концесії (строкове платне володіння), за умови взятгя суб'єктом підприємницької діяльності (концесіонером) на себе зобов'язань щодо створення (будівництва) та управління (експлуатації) об'єктом концесії, а також майнової відповідальності й можливого підприємницького ризику.

Цим законом закріплено і перелік сфер господарської діяльності, для здійснення якої суб'єкти права державної чи комунальної власності можуть надаватися в концесію. До них, зокрема, відносяться: водопостачання; відведення та очищення стічних вод; надання послуг міським громадським транспортом; збирання та утилізація сміття; надання послуг, пов'язаних з постачанням споживачам тепла; будівництво та експлуатація автомобільних доріг, об'єктів дорожнього господарства, інших дорожніх споруд; будівництво та експлуатація шляхів сполучення; будівництво та експлуатація вантажних і пасажирських портів; будівництво та експлуатація аеродромів; надання послуг у сфері кабельного телебачення; надання послуг зв'язку; транспортування та розподіл природного газу; виробництво або транспортування електроенергії; будівництво жилих будинків; використання об'єктів соціально-культурного призначення; створення комунальних служб паркування автомобілів тощо.

Серед об'єктів права державної чи комунальної власності, що можуть надаватися в концесію, закон називає майно підприємств, які є цілісними майновими комплексами, законсервовані об'єкти, що можуть бути добудовані з метою їх подальшого використання для надання послуг, пов'язаних із задоволенням громадських потреб, тощо.

Якщо у зазначених випадках для здійснення концесійної діяльності необхідні земельні ділянки, то вони надаються на умовах оренди на строк дії концесійного договору. Використання на умовах оренди земельної ділянки фактично обслуговує концесійний договір, а сама земельна ділянка не є об'єктом концесіі. У зв'язку з цим ч. 1 коментованої статті ЗК передбачено, що порядок надання концесіонеру в оренду земельної ділянки встановлений саме нормами земельного законодавства, зокрема ст. 124 ЗК. Згідно з вимогами даної статті передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Дещо інший зміст зафіксовано у ч. 2 коментованої статті, якою встановлено, що виключно законами мають визначатися види господарської діяльності (яка є значно ширшою, ніж концесійна діяльність), для яких земельні ділянки можуть надаватися у концесію. У цих випадках об'єктом концесії виступає конкретна земельна ділянка.

Серед видів господарської діяльності ст. 3 Закону України "Про концесії" називає, зокрема, будівництво та експлуатацію автомобільних доріг, об'єктів дорожнього господарства, інших дорожніх споруд; будівництво та експлуатацію шляхів сполучення; будівництво і експлуатацію вантажних і пасажирських портів; будівництво та експлуатацію аеропортів тощо.

На розвиток Закону "Про концесії" був прийнятий спеціальний Закон України "Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг" від 14 грудня 1999 р. Ним встановлено, що об'єктом концесії є автомобільна (позаміська) дорога загального користування, що перебуває у державній власності.

Питання для самоконтролю і семінару до розділу 3

3. Що таке право постійного користування?

4. Хто є суб'єктами права постійного землекористування?

5. Чи можуть надаватися релігійним установам у постійне землекористування земельні ділянки?

6. З яких земель надаються земельні ділянки у право постійного користування землею?

7. З якою метою ці землі можуть надаватись для юридичних осіб?

8. В чому полягає різниця між тимчасовим короткостроковим та тимчасовим довгостроковим землекористуванням?

9. Чи можна вважати оренду землі одним із видів тимчасового користування землею?

10. Хто є орендодавцями земельних ділянок приватної форми власності?

11. Хто є орендодавцями земельних ділянок які перебувають у комунальній формі власності?

12. Хто є орендодавцями земельних ділянок які перебувають у державній формі власності?

13. Хто може бути орендарями земельних ділянок?

14. Які права мають землекористувачі?

15. Чи є правомірним припинення права землекористування у зв'язку з вилученням земельної ділянки для суспільних потреб? Чи можна цей факт оспорювати в судовому порядку?

16. Які обмеження стосуються оренди земель сільськогосподарського призначення?

17. Які обов'язки мають землекористувачі?

18. Як здійснюється порядок надання земельних ділянок у постійне землекористування юридичним особам?

19. В чому суть поняття оренди землі? Що є об'єктами оренди землі? Що таке договір оренди землі?

20. Які терміни оренди земельних ділянок передбачені?

21. Що таке суборенда?

22. Які істотні умови договору оренди землі?

23. Як здійснюється механізм здійснення договору оренди?

24. Які права і обов'язки має орендодавець?

25. Які права і обов'язки має орендар?

26. В яких випадках припиняється договір оренди земельної ділянки?

27. Що таке концесія? Назвіть суб'єктів і об'єктів концесії?



Схожі статті




Земельне право - Корнєєв Ю. В. - Концесійне право землекористування

Предыдущая | Следующая