Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 14.2. Маастрихтський договір
Ідеї, висловлені комітетом Делора, викликали величезний резонанс. Вони захопили не тільки значну (і найбільш впливову) частину західноєвропейських правлячих кіл, а й мільйони простих громадян. Економічний і валютний союз одержав підтримку засобів масової інформації. У розумінні більшості жителів Західної Європи його ідеї стали у першій половині 1989 р. символом нового злету західноєвропейської інтеграції. Не дивно, що подальші події, пов'язані з реалізацією проекту ЕВС, розгорталися з разючою швидкістю.
Мадридський саміт у червні 1989 р. прийняв дві основні організаційні пропозиції, висунуті комітетом Делора:
1) почати перший етап переходу до економічного і валютного союзу з 1 липня 1990 p.;
2) скликати міжурядову конференцію (МУК) для розробки змін до основних договорів, без яких неможливе просування до наступних етапів.
З ініціативи Франції, що головувала в цей час у Раді, було створено робочу групу з високопоставлених представників міністерств закордонних справ і фінансів країн - членів ЄС на чолі з французьким міністром у справах європейської інтеграції (так звана група Гіжу). Формально її завдання полягало в тому, щоб підготувати перелік питань для обговорення на майбутній міжурядовій конференції. її було створено для того, щоб пропустити проблематику економічного і валютного союзу через апарати урядів і зібрати прихильників проекту серед чиновників, як це було зроблено раніше з керівництвом центральних банків.
У жовтні група Гіжу подала свою доповідь Раді, Комісії і національним урядам. Це дало змогу главам держав і урядів у ході чергової зустрічі в Страсбурзі в грудні 1989 р. прийняти рішення про скликання міжурядової конференції наприкінці 1990 р.
Через рік міжурядова конференція приступила до роботи. Концептуальною основою її роботи, природно, стала доповідь Делора. Дискусія зосередилася в основному на слабких, недостатньо пророблених чи внутрішньо суперечливих положеннях доповіді.
Члени комітету Делора, запропонувавши створити Європейський центральний банк і європейську систему центральних банків, не стали поглиблюватися в питання їхньої структури та функцій. Докладне пророблення цих питань уже після ухвалення рішення про скликання міжурядової конференції було покладено на комітет керівників центральних банків і Валютний комітет ЄС. До грудня 1990 р. вони практично повністю підготували проект статуту майбутнього Європейського центрального банку, що суттєво полегшило роботу конференції, оскільки внесені ними пропозиції ні в кого не викликали істотних заперечень.
Розробка погодженої позиції щодо цього політично гострого питання потребувала великих зусиль. Учасники МУК вирішили запропонувати для включення в договір два положення:
1) піком бюджетних дефіцитів і державного боргу мають бути середні величини для всіх 12 країн - членів? С за станом на 1990 р. - відповідно 3 і 60 % ВВП. Іншими словами, за час, що залишився до появи економічного і валютного союзу, "відстаючі" повинні були підтягтися до середнього рівня 1990 р. У майбутньому ці ліміти отримали назву "критерії конвергенції";
2) дотримання лімітів є обов'язковою умовою вступу до економічного і валютного союзу, їх порушення членами не допускається і призводить до санкцій.
Під час обговорення питання переходу від другої до третьої стадії переходу до ЕВС відбулося передбачуване зіткнення між двома принципово різними підходами - "економічним" і "монетаристським", "фундаменталістським" та прагматичним.
Перший підхід обстоювали в основному ФРН та Нідерланди. Ці країни відверто виступали за фіксацію обмінних курсів і введення єдиної валюти, проте за умови обов'язкового і суворого дотримання критеріїв конвергенції. Оскільки неможливо було передбачити, коли цього можна досягти, ФРН і Нідерланди заперечували проти того, щоб заздалегідь затвердити дату переходу до повного економічного і валютного союзу.
Другого підходу дотримувались Італія й, у дещо м'якшій формі, Франція. Вони підкреслювали мобілізуючу роль самої ідеї ЕВС. Згідно з їх поглядами встановлення твердої дати переходу мало підштовхнути національні уряди та ринкові сили створити політичні умови для проведення непопулярних заходів економії й у кінцевому підсумку різко прискорити економічну конвергенцію.
На міжурядовій конференції не вдалося остаточно вирішити цю проблему. Компромісу було досягнуто лише в ході Маастрихтського саміту, що затвердив текст виправлень, необхідних для реалізації економічного і валютного союзу.
Остаточний текст договору являє собою розумний компроміс між поглядами "економістів" і "монетаристів". Можна сказати, що "битву" виграли обидві сторони. "Монетаристська" точка зору перемогла в тому, що держави - члени ЄС домовилися встановити тверді строки створення ЕВС. "Економісти" мали всі підстави вважати, що вони здобули перемогу, наполігши на суворих критеріях добору кандидатів на участь у зоні євро.
Основні результати зустрічі в Маастрихті такі.
1. Договір про Європейський Союз заклав міцну правову основу майбутнього економічного і валютного союзу та єдиної валюти.
2. Визначено інституціональну структуру ЕВС.
3. Встановлено точний графік трьох етапів переходу до економічного і валютного союзу і загалом визначено їх зміст.
4. Погоджено та затверджено чотири критерії конвергенції, які є обов'язковими умовами вступу країн - членів ЄС до економічного і валютного союзу:
- стабільність цін. Для вступу в економічний і валютний союз країні-кандидату потрібно домогтися стабільних успіхів у боротьбі з інфляцією, причому в контрольному 1997 р., за результатами якого і визначалося коло учасників, середня норма інфляції в даній країні не повинна була перевищувати норму інфляції в трьох найбільш просунутих у цьому відношенні державах - членах ЄС більш як на 1,5 %;
- стійкість державних фінансів, тобто відсутність надмірного бюджетного дефіциту. Відповідні формулювання Маастрихтського договору являють собою верх мистецтва компромісу, властивого Європейським Співтовариствам: вони цілком певні і разом з тим досить гнучкі, щоб не заганяти учасників договору "у кут". Верхній ліміт річного дефіциту урядового бюджету становить 3 % валового внутрішнього продукту. У разі якщо дефіцит перевищує цю цифру, слід встановити, чи відбувається істотне і безупинне зниження дефіциту або (як альтернатива) чи не є перевищення винятковим і тимчасовим, тоді як в основному дефіцит залишається близьким до встановленої межі. Моніторинг національних урядових бюджетів доручено Європейській комісії. Аналогічно вирішене і питання з державним боргом, який не має перевищувати 60 % річного ВВП. У випадку деякого перевищення цієї межі країна все-таки може розраховувати на те, щоб стати учасницею економічного і валютного союзу, якщо має місце суттєве зменшення цього співвідношення і воно наближається до 60 % з достатньою швидкістю;
- рівень процентних ставок за довгостроковими кредитами. Довгострокові процентні ставки не повинні перевищувати більш як на 2 % - й рівень, досягнутий зазначеними трьома країнами з найнижчим рівнем інфляції;
- дотримання встановлених усередині Європейської валютної системи меж коливань обмінних курсів без напруженості і без девальвацій протягом принаймні двох років.
5. Маастрихтський саміт затвердив пріоритети кредитно-грошової політики в рамках економічного і валютного союзу. Ці пріоритети мають визначений монетаристський характер. Основною метою союзу і його вищого органу - Європейської системи центральних банків є стабільність цін. Підлеглий характер має друге завдання - сприяння іншим напрямам економічної політики співтовариств і держав-членів.
6. Ще до початку Маастрихтського саміту з'ясувалося, що незалежно від динаміки критеріїв конвергенції дві країни - Велика Британія і Данія - за політичними мотивами залишаться поза економічним і валютним союзом, принаймні на першому етапі його становлення. їм було надано право залишитися поза договором, якщо вони цього побажають.
Зрозуміло було також те, що не всі з тих держав, що схвалили план створення ЕВС, зможуть справитися з критеріями конвергенції. Для таких країн договором було передбачено систему тимчасових виключень. Суть її полягала в тому, щоб країни, що приєднаються до зони єдиної валюти пізніше, мали б такі самі права і пройшли через такі самі процедури, що й перші члени ЕВС. Кожні два роки чи на прохання держави-члена Комісія і Європейський центральний банк повинні подавати доповідь про прогрес кожної окремої країни в сфері конвергенції. Раді було надано право приймати рішення про скасування режиму виключення (тобто по суті про приєднання відповідної країни до економічного і валютного союзу).
Маастрихтський саміт закінчився в обстановці небаченої ейфорії. Співтовариства, що домоглися незаперечних успіхів у здійсненні "проекту-1992", були озброєні тепер конкретною програмою створення економічного та валютного союзу. На жаль, наснага, викликана перспективою сходження до нових висот інтеграції, тривала недовго.
Схожі статті
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 14.1. План комітету Делора
14.1. План комітету Делора Успіхи європейської валютної системи органічно вписувалися в тканину безпрецедентного підйому західноєвропейської інтеграції в...
-
14.1. План комітету Делора Успіхи європейської валютної системи органічно вписувалися в тканину безпрецедентного підйому західноєвропейської інтеграції в...
-
2.1. Приватна банківська справа 2.1.1. Хронологія та географічне поширення Існують докази, що підтверджують наявність обмінювачів грошей та банкірів, що...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - Розділ 1. ПОХОДЖЕННЯ ДЕПОЗИТНИХ ОПЕРАЦІЙ
Розділ 1. ПОХОДЖЕННЯ ДЕПОЗИТНИХ ОПЕРАЦІЙ У багатьох працях, присвячених дослідженню стародавніх термінів "банкір" і "банки", часто не було наукової...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 2.1. Приватна банківська справа
2.1. Приватна банківська справа 2.1.1. Хронологія та географічне поширення Існують докази, що підтверджують наявність обмінювачів грошей та банкірів, що...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 2.2.1. Ліцензовані банки
Оскільки трапезити відігравали суттєву роль у грошовому обігу, місцева влада регулювала процес обміну. Трапезитам, як і іншим мешканцям міста, було...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 2.2. Державна банківська справа
Оскільки трапезити відігравали суттєву роль у грошовому обігу, місцева влада регулювала процес обміну. Трапезитам, як і іншим мешканцям міста, було...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 2.1.2. Банківські операції
2.1. Приватна банківська справа 2.1.1. Хронологія та географічне поширення Існують докази, що підтверджують наявність обмінювачів грошей та банкірів, що...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 2.1.1. Хронологія та географічне поширення
2.1. Приватна банківська справа 2.1.1. Хронологія та географічне поширення Існують докази, що підтверджують наявність обмінювачів грошей та банкірів, що...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 5.4. Особливості ярмарків Кастилії у XVI ст
З початку XV ст. ярмарки проводилися у Віллалоні (під час Великого Посту), у Медині-дель-Кампо (з травня по жовтень) і в Ріосеко (в серпні). Вони добре...
-
У XV-XVII ст. міжнародні банківські операції були тісно пов'язані з торговельними ярмарками. У XIV ст., коли сухопутна торгівля перебувала в кризовому...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 5.1. Виникнення "Монті ді п'єта"
5.1. Виникнення "Монті ді п'єта" У XV та XVI ст. приватні лихварські банки намагалися підтримувати свою фінансову діяльність на належному рівні, але...
-
5.1. Виникнення "Монті ді п'єта" У XV та XVI ст. приватні лихварські банки намагалися підтримувати свою фінансову діяльність на належному рівні, але...
-
Добрим стимулом для споживчого кредиту була реприза монетарної економіки Західної Європи на місцевому рівні. Селяни й ремісники почали регулярно брати...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 3.4. Банкіри та банкрутства
Соціальний статус аргентарія у II ст. до в. е. був аналогічним статусу трапезита, який діяв у той самий період. У більшості випадків вони були новачками,...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 3.2. Банківські операції
3.2.1. Обмін грошей Операції з випробовування та обміну здійснювалися на професійній основі аргентаріями, нуммуларіями та коллек-таріями. УIV-II ст. до...
-
3.1. Хронологія та географічне поширення банків Під Римським світом у контексті попереднього розділу треба розуміти Італію та римські провінції,...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - Розділ 3. БАНКИ В РИМСЬКОМУ СВІТІ
3.1. Хронологія та географічне поширення банків Під Римським світом у контексті попереднього розділу треба розуміти Італію та римські провінції,...
-
Як було зазначено вище, виникнення приватних і центральних емісійних банків в основному визначалося фінансовою діяльністю ювелірів-банкірів Лондона. Це...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 9.3. Інші типи кредитних установ
Незважаючи на значну експансію європейських банків у XIX ст., велика частина населення не брала участі в мобілізації заощаджень і не мала доступу до...
-
Відновлення системи багатосторонніх платежів, управління дефіцитом платіжних балансів країн Європи за допомогою США та налагодження платежів у межах...
-
З липня 1931 р. банківська криза в Центральній Європі почала впливати на грошовий ринок Лондона, де фунт стерлінгів опинився під значним національним і...
-
Потребам індустріалізації та фінансування залізниці в XIX ст. у Франції заважала недовіра уряду до створення акціонерних банків. Безперечно, статус...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 8.4. Приватні банки та урядові позики
Займаючи провідне місце в галузях міжнародної торгівлі, банківської справи й промисловості, Англія впровадила банківську структуру, яка після 1830 р....
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 8.3. Вдосконалення британської моделі
Займаючи провідне місце в галузях міжнародної торгівлі, банківської справи й промисловості, Англія впровадила банківську структуру, яка після 1830 р....
-
Як і в Швеції, зовнішня політика Франції відігравала вирішальну роль в еволюції банківської справи у XVII-XVIII ст. Французькі королі також...
-
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 5.6. Фінансові ярмарки П'яченци у XVII ст
Підпадання Ліона в XVII ст. в залежність від П'яченци є переломним моментом в історії міжнародної банківської справи. Фактично фінансові й платіжні...
-
Розділ 1. ПОХОДЖЕННЯ ДЕПОЗИТНИХ ОПЕРАЦІЙ У багатьох працях, присвячених дослідженню стародавніх термінів "банкір" і "банки", часто не було наукової...
-
Хоча депозитні банки безпосередньо перестали існувати у середньовіччі, люди продовжували надавати гроші третім особам. Так, визначні середньовічні...
-
Після кризи приватних і державних депозитних і жирооперацій у XV ст. у цьому секторі настав період швидкого розвитку. Економічна експансія, яка...
Західноєвропейський банківський бізнес - Кравець В. М. - 14.2. Маастрихтський договір