Закон України "Про судоустрій і статус суддів" - Теліпко В. Е. - Стаття 91. Повноваження Вищої кваліфікаційної комісії судців України

Стаття 90. Статус Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

1.Вища кваліфікаційна комісія суддів України є постійно діючим органом у системі судоустрою України.

2. Вища кваліфікаційна комісія суддів України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державного казначейства України.

3. Порядок роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначається її регламентом, прийнятим більшістю від загального складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Статус Вищої кваліфікаційної комісії суддів визначається Конституцією України (ст. 127) та цим Законом. Вища кваліфікаційна комісія суддів формуються шляхом обрання суддів та призначення представників відповідних державних органів у порядку, визначеному статтею 93 цього Закону. Комісія є постійно діючим органом в системі судоустрою України.

Суд, здійснюючи правосуддя, забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави. Судді при здійсненні правосуддя незалежні від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону. Для забезпечення завдань здійснення правосуддя необхідно сформувати високопрофесійний суддівський корпус, здатний кваліфіковано, сумлінно і неупереджено здійснювати правосуддя. Виконуючи ці завдання, Вища кваліфікаційна комісія суддів (далі - ВККС) у своїй діяльності є незалежною, самостійною у прийнятті рішень і керується лише законом. Сукупність прав і обов'язків, що визначають статус Комісії, можна сформувати у такі блоки:

А) права і обов'язки, пов'язані з формуванням суддівського корпусу, які ВККС виконує шляхом відбору і рекомендування осіб для зайняття посади професійного судді, визначення рівня їх фахової підготовленості;

6) права і обов'язки, пов'язані з питаннями про дисциплінарну відповідальність суддів та щодо надання висновків про звільнення судді з посади.

Забезпечення діяльності ВККС покладено на Державну судову адміністрацію.

Порядок роботи ВККС визначається її регламентом, що приймається більшістю від загального складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Стаття 91. Повноваження Вищої кваліфікаційної комісії судців України

1. Вища кваліфікаційна комісія суддів України:

1) веде облік даних про кількість посад судді у судах загальної юрисдикції, 0 тому числі вакантних;

2) веде облік даних про кількість адміністративних посад у судах загальної юрисдикції та негайно повідомляє відповідну раду суддів, Вищу раду юстиції про утворення вакантної посади голови суду, заступника голови суду;

3) проводить добір кандидатів на посаду судді вперше, в тому числі організовує проведення щодо них спеціальної перевірки відповідно до закону та приймає кваліфікаційний іспит;

4) вносить до Вищої ради юстиції рекомендацію про призначення кандидата на посаду судді для подальшого внесення відповідного подання Президентові України;

5) надає рекомендацію про обрання на посаду судді безстроково або відмовляє у наданні такої рекомендації;

6) визначає потреби в державному замовленні на професійну підготовку кандидатів на посаду судді у Національній школі суддів України;

7) приймає рішення про відсторонення судді від посади у зв'язку з притягненням його до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованої постанови Генерального прокурора України;

8) розглядає заяви та повідомлення про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів та за наявності підстав порушує дисциплінарні справи і здійснює дисциплінарне провадження;

9) приймає рішення за результатами дисциплінарного провадження і за наявності підстав застосовує дисциплінарне стягнення до суддів місцевих та апеляційних судіє;

10) приймає рішення про дострокове зняття застосованого до судді дисциплінарного стягнення;

11) здійснює інші повноваження, передбачені законом.

2. Вища кваліфікаційна комісія суддів України для здійснення своїх повноважень має право витребовувати та одержувати необхідну інформацію від суддів, Державної судової адміністрації України, органів суддівського самоврядування та інших судових органів, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, об'єднань громадян та окремих фізичних осіб, неподання якої тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Вища кваліфікаційна комісія суддів за своїм статусом є постійно діючим органом в системі судоустрою України. її повноваження визначаються Конституцією України, Законом "Про судоустрій і статус суддів", регламентом.

За своїм статусом вона повинна забезпечувати формування високопрофесійного суддівського корпусу судів. Так, зокрема Вища кваліфікаційна комісія суддів України дає висновок про можливість обрання суддів на посади, а також висновок про звільнення зазначених суддів з посади. В останньому випадку висновок надсилається до Вищої ради юстиції, яка вносить подання про звільнення суддів з посади до органу, який їх обрав або призначив.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України перевіряє додержання кожним кандидатом на посаду судді вимог Конституції України та законів щодо їх статусу. Рекомендуючи кандидатів на посади суддів, вона повинна з'ясувати, як кандидати виконували свої професійні обов'язки при здійсненні правосуддя, а саме: чи забезпечували вони розгляд усіх обставин судових справ з дотриманням встановлених законом строків; чи додержували службової дисципліни та розпорядку роботи суду; чи виконували вимоги щодо нерозголошення відомостей, які становлять державну, службову, комерційну та банківську таємницю; відомостей про особисте життя громадян та інших відомостей, про які вони дізналися під час розгляду справи в судовому засіданні, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про закрите судове засідання, а також таємницю нарадчої кімнати; чи не допускали кандидати вчинків, та будь-яких дій, що порочать звання судді і можуть викликати сумнів у його об'єктивності, неупередженості та незалежності.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України при доборі кандидатів повинна враховувати вимоги щодо них, передбачені Конституцією України і цим Законом.

Обов'язковою умовою при наданні рекомендації для обрання суддею є проведення кваліфікаційного іспиту, який стосується перевірки глибини знань у галузі законодавства, судової практики і правової аналітики, рівень яких має бути достатнім для забезпечення належного виконання суддею своїх повноважень (див. коментар до ст. 70 цього Закону).

Вища кваліфікаційна комісія суддів України розглядає питання, пов'язані з дисциплінарною відповідальністю суддів. Проводить пов'язані з цим службові перевірки, за наявності підстав порушує дисциплінарні провадження та вирішує справи про дисциплінарну відповідальність суддів (див. главу 1 розділу VI цього Закону).

Повноваження ВККСУ - це сукупність закріплених Конституцією України та Законом "Про судоустрій і статус суддів" прав і обов'язків, що визначає її місце як постійно діючого органу в системі судоустрою України.

ВККС перевіряє відповідність кандидатів у судді вимогам, встановленим законом. При першому призначенні на посаду судді такими вимогами, визначеними Конституцією України (ст. 127), Законом, що коментується, є, зокрема, заборона поєднувати свою професійну діяльність з членством у політичній партії та профспілках, будь-якою іншою політичною діяльність, мати представницький мандат, обіймати будь-яку іншу оплачувану роботу, крім наукової, викладацької та творчої. ВККС рекомендує на посаду судді громадян, кандидатури яких відповідають вимогам Конституції України (ст. 127) та цього Закону.

При ВККСУ діє Національна школа суддів України. Тому саме ВККС визначає потреби в державному замовленні на професійну підготовку кандидатів на посаду судді у цій Школі.

За результатами кваліфікаційного іспиту ВККС вносить до Вищої ради юстиції рекомендацію про можливість призначення кандидата на посаду судді вперше, а також приймає рішення про рекомендування або відмову в рекомендуванні щодо обрання кандидата на посаду судді безстроково.

ВККС розглядає заяви та повідомлення про дисциплінарну відповідальність суддів місцевих та апеляційних судів, проводить пов'язані з цим службові перевірки, за наявності підстав порушує дисциплінарне провадження і вирішує питання про дисциплінарну відповідальність судді, а також про дострокове зняття застосованого до судді дисциплінарного стягнення.

Перелік повноважень ВККС, зазначених у коментованій статті Закону, не є вичерпним. Вона може здійснювати інші повноваження, передбачені законом.

Для забезпечення ефективної діяльності ВККС наділена правом витребовувати та одержувати необхідну інформацію від суддів, Державної судової адміністрації, органів суддівського самоврядування та інших судових органів, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, об'єднань громадян та окремих фізичних осіб, ненадання якої тягне за собою відповідальність, установлену законом.



Схожі статті




Закон України "Про судоустрій і статус суддів" - Теліпко В. Е. - Стаття 91. Повноваження Вищої кваліфікаційної комісії судців України

Предыдущая | Следующая