Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.4. Співвідношення психічних і фізіологічних процесів та явищ
Оскільки органом свідомої діяльності людини є кора, питання про співвідношення психіки та мозку зосереджується в першу чергу на питаннях про співвідношення психіки та кори великих півкуль головного мозку. Останнє є не що інше, як проблема функціональної локалізації або ж локалізації психічних функцій у корі.
Учення про локалізацію пройшло кілька фаз, зміна яких яскраво відображає боротьбу двох течій, котрі існують дотепер і відповідають сучасному стану наукових досліджень. На початку XIX ст. Галль, відображаючи психологічну теорію здібностей, намагався побудувати френологію (гр. phren - розум), або органологію мозку. Він розглядав мозок як сукупність мозкових органів, у яких він локалізує такі складні психологічні утворення, як почуття, пам'ять, батьківську любов, поетичний талант тощо. Пізніше проти френології виступив Флоранс, який на підставі своїх досліджень екстерпації частин мозку висунув положення, що мозок є однорідною масою, котра функціонує як єдиний цілісний орган. Засади сучасного вчення про локалізацію складає відкриття Брока, який у 1861 році встановив, що руйнування третьої лобної звивини лівої півкулі пов'язане з порушенням мовлення. Ця ділянка КГМ одержала назву мовно-рухової зони, або центру Брока.
Слідом за відкриттям Броком рухового "центру" мови, Верніке показав зв'язок так званої словесної глухоти із задньою частиною першої вискової звивини, у якій був локалізований центр Верніке,
Далі різними вченими (Дежерін, Ліпман, Екснер, Мунк та інші) були встановлені зв'язки аграфії (порушення письма) із заднім кінцем другої лобної звивини; зорової агнозії (порушення пізнання, впізнання) з ураженням зовнішньої поверхні потиличних долей; порушення шкіряної чутливості - з ураженнями задньої центральної звивини та верхньої тім'яної долі. Тобто ці дослідження встановили низку коркових рецепторних, сенсорних "центрів".
З іншого боку, Гітциг та Фрітч у 1871 р. довели, що подразнення електрострумом певних ділянок кори супроводжується рухами окремих частин тіла. Це привело до встановлення ефекторних центрів кори, розташованих з обох боків спереду роландової борозни. І рецепторні, і ефекторні центри є проекційними центрами кори. Вони пов'язані з периферичною реакцією та ефектором. Таким чином вималювалася карта кори.
Для пояснення функціонування мозку, розподіленого таким чином на сукупність окремих центрів, необхідно було додатково припустити існування фіксованих асоціативних шляхів або рефлекторних дуг, що об'єднують ці центри. Це було доведено тим, що, як показали дослідження, порушення мовлення, наприклад, пов'язане не тільки з ураженням "центру" Брока, але й інших центрів лівої півкулі. Тому необхідно було пояснити спільну дію кількох центрів у виконанні однієї функції.
Це було підгрунтям локалізаційної теорії, яка існує й досі, і склалася в результаті того, що було висунуто низку гіпотез та теорій, які відображали методологічні тенденції психології. Уявлення про мозок як сукупність або мозаїку окремих центрів, з'єднаних між собою асоціаційними шляхами, відображало концепцію асоціативної психології, від якої походила класична локалізаційна теорія. Уявлення проте, що кожній психічній функції, утому числі й найскладнішій, відповідає певний центр, складає основу теорії психофізичного паралелізму.
Подальша деталізація та уточнення вчення про локалізацію відбулася завдяки дослідженням Флексига про мієлінізацію (обгортання м'якотною оболонкою волокон) різних ділянок кори та дослідженням (Бродмана, Ц. та О. Фохтів) про мієло - та цитоархітектоніку (про волокнистий та клітинний склад) кори.
На основі мієлогенетичних досліджень Флексиг розподілив усю кору на 36 гістологічно відмінних полів. При цьому ВІН виходив з того положення, що функціональне формування та функціональна зрілість центрів пов'язані з мієлінізацією відповідної системи волокон. Вважаючи, що тім'яні та лобні долі, які мієлінізуються найпізніше, позбавлені проекційних систем, що з'єднують їх з нижчими центрами стовбура, Флексиг зробив недостатньо обгрунтований висновок про те, що ці поля є асоціаційними центрами, у яких локалізуються вищі психічні функції.
Подальше вивчення будови кори показало, що виділені асоціативні сфери мають не тільки з'єднувальні, але й проекційні системи, і що відношення між різними ділянками кори значно складніші. Дослідження Мейнерта та Бетца привели до нового вчення про архітектоніку кори.
Цитоархітектоніка вивчає клітинну будову кори, мієлоархітектоніка - хід її волокон. Основний тип будови кори характеризується наявністю в ній 6 або 7 (за О. Фогг) клітинних волокнистих шарів: 1) зонального (або молекулярного) шару, бідного клітинами, та такого, що складається переважно з волокнистих сплетінь; 2) зовнішнього гранулярного, зернистого шару, наповненого дрібними, зернистими, пірамідоподібними клітинами; 3) пірамідного шару, який складається із середніх за величиною і відносно великих пірамідних клітин; 4) внутрішнього гранулярного шару з великою кількістю дрібних зернистих клітин;
5) гангліонарного шару, який складається з великих пірамідальних клітин, так званих глибоких пірамід, що досягають особливого розвитку у передній центральній звивині, у якій Бетц виявив "гігантські" пірамідні клітини, що носять його ім'я; 6) поліморфного шару, який складається з клітин різної величини
7) веретенного шару (за О. Фогт), що містить веретеноподібні клітини та межує з білою речовиною. На основі цито - та мієло-архітектонічних особливостей різних частин кори Бродман та Ц. і О. Фогги склали карти кори головного мозку.
Вивчення філогенезу мозку показало, що у філогенетичному ряду спостерігається всезростаюча анатомічна диференціація кори, причому все більшого розвитку набувають ті ділянки, які є носіями особливо високих функцій.
Запропонований Бродманом принцип поділу кори на основі вивчення її онтогенетичного розвитку знайшов відображення в подальших дослідженнях учених - фізіологів.
Отже, можна вважати, що кора складається з гістологічно різних, індивідуально-диференційованих полів. Так, дослідження І. П. Павлова показали, що руйнування в собаки різних ділянок кори веде до розладу аналізаторної діяльності різних сенсорних ділянок.
Багатий матеріал для розв'язання проблеми локалізації дають сучасні психоневрологи. Виявилося, що клінічні дані про різноманітні форми афазії, агнозії, апраксії не вкладаються в класичну локалізаційну систему. З одного боку, ураження так званої зони мовлення у лівій півкулі при більш детальному дослідженні виявилося пов'язаним з розладом не тільки мови, але й інших інтелектуальних функцій. З іншого боку, порушення мови, різні форми афазії пов'язані з ураженням різних ділянок КГМ.
При оцінці обгрунтованості висновків традиційної локалізаційної теорії необхідно врахувати, що методом екстерпації на основі враження різних ділянок кори можуть бути встановлені лише "центри порушення", а не центри функціонування у власному розумінні. Тому необхідно розрізняти локалізацію патологічного симптому у певному полі й локалізацію функцій у певному "центрі".
Особливе значення для проблеми локалізації має функціональна багатозначність гістологічно певних полів кори. Навіть розподіл кори на окремі сенсорні та рухові ділянки не можна вважати абсолютним. Уся кора функціонує як чуттєво-руховий апарат, у якому має місце лише місцеве домінування однієї або дво функціональних сторін - рухової або сенсорної. Диференціацію функціональних особливостей пов'язана з домінуючим розвитком у даній ділянці одного з двох основних шарів кори. Так, для інтелектуальної діяльності особливого значення набувають доля третьої лобної звивини, нижньої тім'яної та частково вискової оскільки їх ураження дає серйозні порушення вищих психічних процесів.
Розв'язання всіх суперечностей між різними дослідженнями питання про функціональну локалізацію може бути досягнуте лише на підставі генетичної точки зору. Міра диференціації кори та розподілу функцій між певними її ділянками на різних ступенях розвитку неоднакова. Так, у птахів ще ніякої локалізації в корі не існує. У середніх ссавців (собаки, коти) локалізація досить відносна: різні зони перешаровуються. У людини на цьому етапі розвитку питання про локалізацію розв'язується по-різному: чим філогенетично старіший який-небудь "механізм", тим він
Строгіший. Локалізація у нижчих поверхах нервової системи строгіша, ніж у підкірці, а в останній строгіша, ніж у корі. У корі, усвою чергу, відносно примітивні "механізми" в процесі філогенезу точніше закріпилися за певними її ділянками; у здійсненні ж вищих генетично більш складних функцій, що склалися в процесі історичного розвитку людини, бере участь велика кількість або всі "поля" кори, але різні поля, включаючись до роботи цілого, роблять певний внесок.
Схожі статті
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.3. Мозок як орган психіки
Як психічні, так і нейрофізіологічні процеси - це функції мозку, результат його відображувальної діяльності. Але рівень психічних процесів виявляється як...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.2. Мозок як фізіологічний орган
Фізіологічні та психічні процеси (точніше психофізіологічні) нерозривно пов'язані між собою, а іноді повністю збігаються. Тому ми не можемо аналізувати...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 3 ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПСИХІКИ
3.1. Виникнення та розвиток психіки у нижчих тварин Психіка є продуктом досить тривалого і складного процесу розвитку органічної природи. Історії...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.3. Особливості психічної ДІЯЛЬНОСТІ вищих тварин
У хребетних, які знаходяться на вищих щаблях еволюційного розвитку, виникають нові форми індивідуально-мінливої поведінки, які можуть позначатися як...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.1. Виникнення та розвиток психіки у нижчих тварин
3.1. Виникнення та розвиток психіки у нижчих тварин Психіка є продуктом досить тривалого і складного процесу розвитку органічної природи. Історії...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.4. Відмінності психіки людини і тварин
У хребетних, які знаходяться на вищих щаблях еволюційного розвитку, виникають нові форми індивідуально-мінливої поведінки, які можуть позначатися як...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.2. Рефлекторний характер психіки
Учені, що вивчали анатомію людини, ще в древності висловили припущення щодо зв'язку психічних явищ з діяльністю мозку і розглядали психічні хвороби як...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 4 МОЗОК І ПСИХІКА
4.1. Загальна будова та функції нервової системи Усі живі організми взаємодіють з навколишнім середовищем завдяки нервовій системі. Коротко визначимо...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.2. Розвиток психіки у хребетних тварин
У хребетних тварин нервова система характеризується вищим ступенем розвитку пристосувальної діяльності. Це зумовлюється переходом тварин до наземного...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.5. Галузі психології
Сучасна психологія є досить розгалуженою системою знань, вона включає систему дисциплін (або галузей), пов'язаних з різними сферами практики. Головним...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ 1.1. Предмет загальної психології Протягом віків людина є предметом вивчення багатьох наук. Людство...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.5. Походження та розвиток свідомості людини
Свідомість - це вищий рівень психічного відображення об'єктивної реальності, а також вищий рівень саморегуляції, властивий лише людині як соціальній...
-
Методи психології доцільно розділити на дві групи: - пізнавальні (дослідницькі) методи; - методи активного впливу на людей. Розглянемо першу групу...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 2 МЕТОДИ ПСИХОЛОГІЇ
Методи психології доцільно розділити на дві групи: - пізнавальні (дослідницькі) методи; - методи активного впливу на людей. Розглянемо першу групу...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.1. Предмет загальної психології
Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ 1.1. Предмет загальної психології Протягом віків людина є предметом вивчення багатьох наук. Людство...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.4. Сучасна психологія та її місце в системі наук
Нині спостерігається бурхливий розвиток психологічної науки, що зумовлено різноманітністю теоретичних та практичних завдань, які постають перед нею....
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.3. Завдання сучасної психології
Нині спостерігається бурхливий розвиток психологічної науки, що зумовлено різноманітністю теоретичних та практичних завдань, які постають перед нею....
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.3. Метод спостереження
До пізнання особливостей і закономірностей психічного розвитку можна підійти за допомогою двох типів дослідження: так званих поперечних і подовжніх...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.2. Організаційні методи
До пізнання особливостей і закономірностей психічного розвитку можна підійти за допомогою двох типів дослідження: так званих поперечних і подовжніх...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - РОЗДІЛ 1 ЗАГАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ 1.1. Предмет загальної психології Протягом віків людина є предметом вивчення багатьох наук. Людство...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.1. Загальна будова та функції нервової системи
4.1. Загальна будова та функції нервової системи Усі живі організми взаємодіють з навколишнім середовищем завдяки нервовій системі. Коротко визначимо...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.7. Тестування
Тести широко застосовуються в різних галузях психології, їхня популярність зумовлена можливістю одержання точної та якісної характеристики психологічного...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.6. Свідомість та несвідоме
Не вся інформація з навколишнього світу усвідомлюється людиною. Значна її частина залишається поза свідомістю. Для психіки людини характерна наявність...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.4. Метод експерименту
Експеримент - це дослідницька діяльність, метою якої є вивчення причинно-наслідкових зв'язків, що передбачає виконання таких умов: 1) дослідник сам...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.6. Метод опитування
Відомо, що людина виявляє в діяльності свої знання, уміння та навички, здібності, психічні процеси, риси характеру тощо. Тому на підставі аналізу...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.5. Метод аналізу продуктів діяльності
Відомо, що людина виявляє в діяльності свої знання, уміння та навички, здібності, психічні процеси, риси характеру тощо. Тому на підставі аналізу...
-
Загальна психологія - Скрипченко О. В. - 1.5. Мозок і психіка
Психіка є властивістю мозку відображати довкілля і регулювати поведінку та діяльність людини. Органом психіки є Мозок. Мозок працює Рефлекторно. Рефлекс...
-
Дитяча психологія - Павелків Р. В. - Засади періодизації психічного розвитку дітей дошкільного віку
У процесі свого розвитку дитина під впливом обставин життя змінює місце, яке вона об'єктивно посідає в системі людських відносин. У ньому є якісно...
-
Загальна психологія - Максименко С. Д. - Моделювання психічних процесів
Це створення та використання технічних пристроїв, які відтворюють у своєму функціонуванні не тільки кінцеві результати, а й деякі механізми роботи...
-
Психічні процеси - різні форми єдиного, цілісного відображення людиною довкілля і себе в ньому. Психічні процеси іноді називають психічними функціями. З...
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.4. Співвідношення психічних і фізіологічних процесів та явищ