Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.3. Види відчуттів
Відчуття виникають лише при безпосередній дії предметів на органи чуття. Орган чуття - це анатомо-фізіологічний апарат, розміщений на периферії тіла або у внутрішніх органах і спеціалізований для прийому впливів певних подразників із зовнішнього середовища та внутрішніх органів. Головною частиною кожного органу чуття є закінчення нервів, які називаються рецепторами. Рецептор - це частина аналізатора, функція якого полягає у трансформації зовнішньої енергії в нервовий процес. Такі органи чуття, як око, вухо, об'єднують десятки рецепторних закінчень. Рецептор, нерви, що проводять інформацію про подразнення, і ділянка в корі головного мозку, які являють собою єдину морфологічну структуру, І. П. Павлов назвав аналізатором.
Кожен аналізатор-це нервовий механізм, який складається з трьох частин: 1) периферійного відділу - рецептора; 2) аферентного або чутливого нерва (доцентрового), який проводить збудження в нервові центри (центральний відділ аналізатора); 3) коркові відділи аналізатора, у яких відбувається обробка нервових імпульсів, що надходять з периферійних відділів. Коркова частина аналізатора включає в себе ділянку, що є проекцією периферії в корі головного мозку, оскільки певним клітинам периферії (рецепторам) відповідають певні ділянки коркових клітин. Для виникнення відчуття необхідна робота всього аналізатора як цілого.
Предмети і явища дійсності, які впливають на наші органи чуття, називаються подразниками. Вплив подразників на органи чуття називається подразненням. Подразнення викликає в нервовій тканині збудження. Відчуття виникає як реакція нервової системи на той чи інший подразник і має рефлекторний характер. Дія подразника на рецептор веде до виникнення нервового імпульсу, який по аферентному нерву передається в певні ділянки кори головного мозку. Реакція - відповідь передається по еферентному (руховому) нерву до органа, який відповідає на відчуття. Так, коли людина дотикається рукою до гарячого предмета, сигнал надходить до мозку і по еферентному нерву до м'язів, внаслідок чого вони скорочуються.
2.3. Види відчуттів
Ще древні греки розрізняли п'ять органів чуття і відповідних їм відчуттів: зорові, слухові, дотикові, нюхові та смакові. Сучасна наука значно розширила уявлення про види відчуттів. О. Р. Лурія вважає, що класифікація відчуттів може бути проведена щонайменше за двома основними принципами - систематичному і генетичному (інакше кажучи, за принципом модальності, з одного боку, і за принципом складності або рівня їх побудови - з іншого).
Систематична класифікація відчуттів.
За розміщенням рецепторів на поверхні тіла або всередині організму розрізняють такі види відчуттів:
1) екстероцептивні;
2) інтероцептивні;
3) пропріоцептивні.
Екстероцептивні відчуття - це найбільша група відчуттів. Вони забезпечують одержання сигналів із зовнішнього світу і створюють підгрунтя для нашої свідомості. До екстероцептивних відчуттів належать зорові, слухові, нюхові, смакові, дотикові (тактильні), термічні (температурні) і больові відчуття.
Інтероцептивні відчуття - це органічні відчуття, вони сигналізують про стан внутрішніх процесів організму, доводять до мозку подразнення від стінок шлунка і кишечника, серця і кровоносної системи та інших внутрішніх органів. Це найбільш древня і найбільш елементарна група відчуттів. Вони належать до числа найменш усвідомлюваних і найбільш дифузних форм відчуттів і завжди тісно пов'язані з емоційними станами.
Пропріоцептивні відчуття забезпечують сигнали про положення тіла в просторі і складають підгрунтя рухів людини, відіграючи важливу роль в їх регуляції. Периферійні рецептори пропріоцептивної чутливості знаходяться в м'язах і суглобах (сухожиллях, зв'язках) і мають форму особливих нервових тілець (тільця Паччіні). Збудження, що виникають у цих тільцях, відображають відчуття, які відбуваються при розтягуванні м'язів і зміні положення суглобів. Ця група відчуттів включає специфічний вид чутливості, який називається відчуттям рівноваги, або статичним відчуттям, їхні периферійні рецептори розміщені в каналах внутрішнього вуха. До пропріоцептивних належать кінестетичні та статичні відчуття.
Екстероцептивні відчуття прийнято поділяти залежно від наявності чи відсутності безпосереднього контакту рецептора з подразником, що викликає відчуття, на:
1) контактні;
2) достатні.
Контактні відчуття викликаються впливом безпосередньо прикладеного до поверхні тіла відповідного органа сприймання. Прикладами контактних відчуттів є смак, дотик.
Дистантні відчуття викликаються подразниками, що діють на органи чуття на деякій відстані. До них належать нюхові відчуття, слух і зір.
Генетична класифікація дає змогу виокремити два види чутливості:
1) протопатичну (більш примітивну, афективну, менш диференційовану й локалізовану), до якої належать органічні відчуття (голоду, спраги тощо);
2) епікритичну (більш тонко диференційовану, об'єктивовану й раціональну), до якої належать основні органи чуття людини. Епікритична чутливість молодша в генетичному плані, і вона здійснює контроль за протопатичною чутливістю.
Зупинимося детальніше на характеристиці окремих видів відчуттів.
Зорові відчуття відіграють велику роль у взаємодії людини з довкіллям. Апаратом зору є око - орган чуття зі складною анатомічною будовою. Фізичною причиною зорових відчуттів? електромагнітні коливання. Людське око сприймає лише невелику частину електромагнітних коливань. Світлові хвилі, які відображаються предметом, переломлюються, проходячи через кришталик, і фокусуються на сітківці у вигляді зображення. Сітківка з'єднується за допомогою зорового нерва з великими півкулями головного мозку. Сітківка має складну будову. Один із шарів, що входить до її складу, є шар паличок і колбочок, що являють собою кінцеві утворення зорового нерва. Палички і колбочки виконують різні функції. Палички є органом бачення у темряві, і оскільки за таких умов людина не відчуває спектральних кольорів, то їх називають органом некольорового зору. Колбочки є органом "денного'' зору, їм властива менша чутливість до світла. Оскільки вдень людина відчуває різного роду кольори, то колбочки називають органом кольорового зору.
До зорових відчуттів належать відчуття світла і кольору.
Слухові відчуття, відображаючи велику різноманітність властивостей звучних предметів і явищ, допомагають людині орієнтуватися в навколишньому середовищі та регулювати свої дії. Вони викликаються звуками, які діють на слуховий аналізатор на відстані через коливання повітря або звукові хвилі. Тому слухові відчуття належать до дистантних відчуттів.
Чутливі закінчення слухового нерва розмішені у внутрішньому вусі. Зовнішнє вухо (вушна раковина) збирає звукові коливання і передає їх у внутрішнє вухо на завитку. Збудження нервових закінчень завитки відбувається за принципом резонансу: різні за довжиною і товщиною закінчення слухового нерва починають рухатися за певного числа коливань у секунду.
До слухових відчуттів належать відчуття мови, музики та шуму. За допомогою слухових відчуттів виокремлюють такі якості звука: силу (голосний - тихий), висоту (високий - низький), тембр (своєрідність голосу або музичного інструмента), тривалість (час звучання), а також темноритмічний візерунок звуків, що послідовно сприймаються.
Слухові відчуття мають велике значення і в сприйманні усної мови Фонематичний слух, або чутливість до звуків мови, формується в процесі оволодіння мовою і користування нею. Його розвиток впливає на безпомилковість письмової мови, особливо в початкових класах.
Зі слуховою чутливістю тісно пов'язана вібраційна чутливість. Вважається, що в організмі людини не існує спеціальних рецепторів, призначених для відчуття вібрації, а відображати вібрації здатні всі органи та тканини людського організму.
Нюхові відчуття не мають у житті людини такого значення, як зорові та слухові, оскільки не пов'язані з орієнтуванням у довкіллі, їхня роль полягає в тому, що вони сигналізують людині про свіжість їжі, чистоту повітря тощо. Утих випадках, коли їх розвиток стимулюється умовами професійної діяльності, вони досягають значної досконалості (парфумери, пожежники та ін.).
Подразниками, що викликають нюхові відчуття, є мікроскопічні частинки пахучих речовин, які потрапляють у носову порожнину з повітрям розчиняються в носовій рідині і впливають на рецептор. Нюхові відчуття дуже часто поєднуються з іншими відчуттями - смаковими, тактильними, температурними тощо і набувають складного характеру. Зв'язок нюхового відчуття з іншими може носити умовно-рефлекторний характер (вигляд троянди може посилювати в нас відчуття її запаху).
Смакові відчуття тісно пов'язані з нюховими, їх поєднує спільна роль у процесах харчування. Органом смаку є язик. До смакових відчуттів належать відчуття кислого, солодкого, гіркого і солоного. Інші смаки є результатом змішування основних смаків. Смакові відчуття підвищують апетит людини, а також виконують захисну функцію, сигналізуючи про недоброякісну їжу. Динаміка смакових відчуттів тісно пов'язана з потребою організму в їжі. У стані голоду чутливість підвищується, при насиченні - знижується.
Шкіряні відчуття включають тактильні, температурні та больові відчуття.
Тактильні відчуття виникають внаслідок дії механічних подразників на поверхню шкіри. Умовою їх виникнення є контакт із подразником, який викликає деформацію шкіри. Тактильна чутливість нерівномірно розподілена по всьому тілу. Найбільше скупчення тактильних рецепторів на долонях, кінчиках пальців та на губах.
Тактильні відчуття - це відчуття дотику і тиску. Вони сигналізують про присутність того чи іншого подразника, який стикається з поверхнею тіла. Тактильні відчуття відображають важливі властивості предметів об'єктивного світу: рівність, шершавість, твердість, м'якість, сухість, вологість тощо.
Температурні відчуття поділяються на відчуття холоду і тепла. Вони сигналізують про зміни температурного середовища, про небезпеку охолодження організму чи його перегрівання, допомагають регулювати тепловий обмін між організмом і середовищем. Крім того, температурні відчуття дають людині відомості про термічні властивості предметів та явищ навколишнього середовища.
Характер температурних відчуттів залежить від природи діючого подразника. Якщо температура предмета нижча температури тіла, то виникає відчуття холоду, якщо вища - відчуття тепла. Температурні відчуття мають локальний характер, оскільки ми відносимо їх до певної ділянки шкіри, на яку діє подразник.
Больові відчуття виникають при дії різного роду подразників (механічних, термічних, хімічних, електричних тощо), які є причиною пошкодження або руйнування тканин організму. Вони виконують важливу роль як складові захисних рефлексів, сигналізують про шкоду подразника для організму та необхідність перервати контакт з ним і носять яскраво виражене негативне емоційне забарвлення. Больові відчуття несуть певну інформацію про подразник, у них відображається його інтенсивність, якість (колючий, ріжучий, пекучий біль), місце локалізації. Просторова локалізація больового відчуття має не завжди точний характер, що пояснюється іррадіацією процесу збудження.
Статичні відчуття відображають положення тіла у просторі, його рівноваги. Рецептори статичних відчуттів розміщені у вестибулярному апараті внутрішнього вуха. Цей вид відчуттів має велике значення для життєдіяльності організму, оскільки забезпечує збереження рівноваги організму. Регуляція рівноваги організму має рефлекторний характер. Нормальна робота статичного аналізатора необхідна для відображення простору за допомогою інших видів відчуттів, зокрема зорового та рухового.
Кінестезичні відчуття (від грецького "кінезіс" - рух і "айстезіс" - відчуття) - це відчуття рухів і положення частин власного тіла. Рецептори кінестезичних відчуттів знаходяться в м'язах та сухожиллях. Подразнення в цих рецепторах виникають при скороченні та розтягненні м'язів та зв'язок, тертям суглобів. Результатом цих відчуттів є знання про силу, швидкість, траєкторію руху частин тіла.
У поєднанні з іншими відчуттями кінестезичні відчуття стають визначеними і диференційованими. Зокрема, поєднуючись із зоровим відчуттям, набувають важливого значення у пізнанні людиною просторових властивостей речей. Поєднання кінестезичного відчуття з тактильним виступає у формі дотику.
У ході навчання необхідно приділяти увагу розвитку кінестезичних відчуттів, на що спрямовані уроки праці, малювання, фізкультури, а також заняття танцями, художньою гімнастикою та іншими видами спорту. При цьому важливо враховувати особливості розвитку даного виду відчуттів у певні вікові періоди.
Органічні відчуття - це відчуття, пов'язані з діяльністю внутрішніх органів. Ці відчуття, зливаючись, утворюють органічне почуття (самопочуття) людини. Це так звана сенестезія (загальне відчуття), яке відображає загальний стан організму на основі сигналів, що надходять з різних органів організму. Прикладом може слугувати почуття загального нездужання, яке виникає у хворої людини. До органічних відчуттів належать відчуття голоду, спраги, ситості, нудоти, змін у діяльності серця, шлунка, больові відчуття.
Органічні відчуття викликаються імпульсами із внутрішніх станів, а також зміною хімічної формули крові. Вони характеризуються недостатньою ясністю, нечіткістю та непевністю локалізації. Характерною рисою органічних відчуттів є їх емоційне забарвлення (позитивне або негативне).
Схожі статті
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.2. Фізіологічні основи відчуттів
Відчуття виникають лише при безпосередній дії предметів на органи чуття. Орган чуття - це анатомо-фізіологічний апарат, розміщений на периферії тіла або...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.2. Мозок як фізіологічний орган
Фізіологічні та психічні процеси (точніше психофізіологічні) нерозривно пов'язані між собою, а іноді повністю збігаються. Тому ми не можемо аналізувати...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - РОЗДІЛ 2 ПІЗНАВАЛЬНА СФЕРА ОСОБИСТОСТІ
Тема 1 УВАГА 1.1. Поняття уваги Психічна діяльність може протікати цілеспрямовано та продуктивно лише за умови зосередження людини на діяльності. У...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.3. Мозок як орган психіки
Як психічні, так і нейрофізіологічні процеси - це функції мозку, результат його відображувальної діяльності. Але рівень психічних процесів виявляється як...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 4.1. Загальна будова та функції нервової системи
4.1. Загальна будова та функції нервової системи Усі живі організми взаємодіють з навколишнім середовищем завдяки нервовій системі. Коротко визначимо...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.1. Поняття відчуття
2.1. Поняття відчуття Відчуття є первинною формою психічного зв'язку організму з середовищем, основним джерелом наших знань про світ і власне тіло. Вони...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 2 ВІДЧУТТЯ
2.1. Поняття відчуття Відчуття є первинною формою психічного зв'язку організму з середовищем, основним джерелом наших знань про світ і власне тіло. Вони...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.2. Фізіологічні основи уваги
Тема 1 УВАГА 1.1. Поняття уваги Психічна діяльність може протікати цілеспрямовано та продуктивно лише за умови зосередження людини на діяльності. У...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.1. Поняття уваги
Тема 1 УВАГА 1.1. Поняття уваги Психічна діяльність може протікати цілеспрямовано та продуктивно лише за умови зосередження людини на діяльності. У...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 1 УВАГА
Тема 1 УВАГА 1.1. Поняття уваги Психічна діяльність може протікати цілеспрямовано та продуктивно лише за умови зосередження людини на діяльності. У...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 4 МОЗОК І ПСИХІКА
4.1. Загальна будова та функції нервової системи Усі живі організми взаємодіють з навколишнім середовищем завдяки нервовій системі. Коротко визначимо...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 5.1. Загальна характеристика діяльності людини
5.1. Загальна характеристика діяльності людини Усі живі істоти здатні виявляти активність, тобто здатні самостійно реагувати, перетворюючи або...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.4. Види уваги
Загальноприйнятим у психології є поділ уваги за критерієм походження та способом здійснення, а також залежно від активності людини на мимовільну,...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.3. Теорії уваги
Специфічне значення уваги як відношення людини до оточуючої дійсності зробило це поняття надзвичайно дискусійним. Представники англійської емпіричної...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 5 Діяльність
5.1. Загальна характеристика діяльності людини Усі живі істоти здатні виявляти активність, тобто здатні самостійно реагувати, перетворюючи або...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ
Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ 1.1. Предмет загальної психології Протягом віків людина є предметом вивчення багатьох наук. Людство...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.2. Рефлекторний характер психіки
Учені, що вивчали анатомію людини, ще в древності висловили припущення щодо зв'язку психічних явищ з діяльністю мозку і розглядали психічні хвороби як...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 1.1. Предмет загальної психології
Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ 1.1. Предмет загальної психології Протягом віків людина є предметом вивчення багатьох наук. Людство...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 5.4. Знання, уміння та навички
Переробка чуттєвих даних у свідомості приводить до утворення уявлень та понять. Саме в цих двох формах знання зберігаються в пам'яті. Головне призначення...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 5.2. Види діяльності
Виникнення та розвиток різних видів діяльності в людини є складним і тривалим процесом. Найчастіше виокремлюють три види діяльності, які генетично...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - РОЗДІЛ 1 ЗАГАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ПСИХОЛОГІЇ
Тема 1 ПРЕДМЕТ ТА ЗАВДАННЯ ЗАГАЛЬНОЇ ПСИХОЛОГІЇ 1.1. Предмет загальної психології Протягом віків людина є предметом вивчення багатьох наук. Людство...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.5. Походження та розвиток свідомості людини
Свідомість - це вищий рівень психічного відображення об'єктивної реальності, а також вищий рівень саморегуляції, властивий лише людині як соціальній...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 3.1. Виникнення та розвиток психіки у нижчих тварин
3.1. Виникнення та розвиток психіки у нижчих тварин Психіка є продуктом досить тривалого і складного процесу розвитку органічної природи. Історії...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Особистість у культурно-історичній теорії Л. С. Виготського
Видатний вітчизняний психолог Л. С. Виготський (1896-1934) відомий як творець культурно-історичної теорії розвитку психіки людини. У межах цієї теорії...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Психоаналіз
Теоретичні дослідження в галузі психології особистості велися вже давно, тому в історії даної проблеми можна виділити три періоди:...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 6.2. Теорії особистості
Теоретичні дослідження в галузі психології особистості велися вже давно, тому в історії даної проблеми можна виділити три періоди:...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 6.1. Поняття особистості в психології
6.1. Поняття особистості в психології Особистість - це не суто психологічне поняття, і вивчається вона всіма суспільними науками - філософією,...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 6 ОСОБИСТІСТЬ
6.1. Поняття особистості в психології Особистість - це не суто психологічне поняття, і вивчається вона всіма суспільними науками - філософією,...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 6.3. Взаємозв'язок біологічного та соціального в особистості
Проблема співвідношення біологічного і соціального в особистості - одна з центральних проблем сучасної психології. В історії розвитку психології як науки...
-
Загальна психологія - Павелків Р. В. - Тема 3 ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПСИХІКИ
3.1. Виникнення та розвиток психіки у нижчих тварин Психіка є продуктом досить тривалого і складного процесу розвитку органічної природи. Історії...
Загальна психологія - Павелків Р. В. - 2.3. Види відчуттів