Управління персоналом - Виноградський М. Д. - 13.6.Колективний договір, як головний засіб зміцнення соціального партнерства
Колективний договір укладається на підприємствах незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи.
Колективний договір може укладатися в структурних підрозділах підприємства, в межах компетенції цих підрозділів.
Угода укладається на державному, галузевому, регіональному рівнях на двосторонній основі.
Колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом, з однієї сторони, і однією або кількома профспілковими чи іншими уповноваженими на представництво трудовим колективом органами, а у разі відсутності таких органів - представниками трудящих, обраними і уповноваженими трудовим колективом з іншої.
Сторонами генеральної угоди виступають:
■ професійні спілки, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди;
■ власники або уповноважені ними органи, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди на підприємствах, на яких зайнято більшість найманих працівників держави.
Сторонами угоди на галузевому рівні є власники, об'єднання власників або уповноважені ними органи і профспілки чи об'єднання профспілок або інших представницьких організацій трудящих, які мають відповідні повноваження, достатні для ведення переговорів, укладення угоди та реалізації її норм на більшості підприємств, що входять у сферу їхньої діяльності.
Угода на регіональному рівні укладається між місцевими органами державної влади або регіональними об'єднаннями підприємств, якщо вони мають відповідні повноваження, і об'єднаннями профспілок чи іншими уповноваженими трудовими колективами органами.
Право на ведення переговорів і укладення колективних договорів, угод від імені найманих працівників надається професійним спілкам, об'єднанням профспілок в особі їх виборних органів або іншим представницьким організаціям трудящих, наділених трудовими колективами відповідними повноваженнями.
При наявності на підприємстві державного, галузевого, територіального рівнів кількох профспілок чи їх об'єднань або інших уповноважених трудовими колективами на представництво органів вони повинні сформувати спільний представницький орган для ведення переговорів і укладення угоди або колективного договору.
У разі недосягнення згоди у спільному представницькому органі угода вважається укладеною, якщо її підписали представники профспілок чи їх об'єднань або інші уповноважені трудовим колективом на представництво органів, до яких входить більше половини найманих працівників держави, галузі, території.
У разі недосягнення згоди щодо колективного договору у спільному представницькому органі загальні збори (конференція) трудового колективу приймає найбільш прийнятий проект колективного договору і доручає профспілці або іншому уповноваженому трудовим колективом органу, який розробив проект, на його основі провести переговори і укласти затверджений загальними зборами (конференцією) колективний договір від імені трудового колективу з власником або уповноваженим ним органом.
Умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.
Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, забороняється включати до договорів і угод.
Забороняється також будь-яке втручання, яке може обмежити законні права працівників та їх представників або заборонити їх здійснення з боку органів представницької і виконавчої влади та господарського управління, політичних партій, власників при укладенні та виконанні колективних договорів, угод.
Не допускається ведення переговорів та укладення колективних договорів і угод від імені працівників організаціями або органами, які створені чи фінансуються власниками або уповноваженими ними органами, політичними партіями.
У разі якщо інтереси трудового колективу представляє профспілковий орган, інтереси власника не можуть представляти особи, які є членами виборного органу цієї профспілки.
Зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції.
У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема:
1) зміни в організації виробництва і праці;
2) забезпечення продуктивної зайнятості;
3) нормування і оплати праці, встановлення форми, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.);
4) встановлення гарантій, компенсацій, пільг;
5) участі трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства (якщо це передбачено статутом);
6) режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку;
7) умов і охорони праці;
8) забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників;
9) гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих.
Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги.
Угодою на державному рівні регулюються основні принципи і норми реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин, зокрема щодо:
1) гарантій праці і забезпечення продуктивної зайнятості;
2) мінімальних соціальних гарантій оплати праці і доходів всіх груп і верств населення, які забезпечували б достатній рівень життя;
3) розміру прожиткового мінімуму, мінімальних нормативів;
4) соціального страхування;
5) трудових відносин, режиму роботи і відпочинку;
6) умов охорони праці і навколишнього природного середовища;
7) задоволення духовних потреб населення.
Угодою на галузевому рівні регулюються галузеві норми, зокрема щодо:
1) нормування і оплати праці, встановлення для підприємств галузі (підгалузі) мінімальних гарантій заробітної плати відповідно до кваліфікації на основі єдиної тарифної сітки та мінімальних розмірів доплат і надбавок з урахуванням специфіки, умов праці окремих професійних груп і категорій працівників галузі (підгалузі);
2) встановлення мінімальних соціальних гарантій, компенсацій, пільг у сфері праці і зайнятості;
3) трудових відносин;
4) умов і охорони праці;
5) житлово-побутового, медичного, культурного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку.
Галузева угода не може погіршувати становище трудящих порівняно з генеральною угодою.
Угоди на регіональному рівні регулюють норми соціального захисту найманих працівників підприємств, включають вищі порівняно з генеральною угодою соціальні гарантії, компенсації, пільги.
Дія колективного договору, угоди
Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої, регіональної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
Колективний договір, угода набирають чинності з дня її підписання представниками сторін або з дня, зазначеного у колективному договорі, угоді.
Після закінчення строку дії колективний договір продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.
Колективний договір, угода зберігають чинність у разі зміни складу, структури, найменування уповноваженого власником органу, від імені якого укладено цей договір, угода.
O У разі реорганізації підприємства колективний договір продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.
O У разі зміни власника підприємства, чинність колективного договору зберігається протягом терміну його дії, але не більше одного року. У цей період сторони повинні розпочати переговори про укладення нового чи зміну або доповнення чинного колективного договору.
O У разі ліквідації підприємства колективний договір діє протягом усього терміну проведення ліквідації.
На новоствореному підприємстві колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін у тримісячний термін після реєстрації підприємства.
Усі працюючі, а також щойно прийняті на підприємство працівники повинні бути ознайомлені з колективним договором власником або уповноваженим ним органом.
Сторони, що уклали угоду, повинні інформувати громадян через засоби масової інформації про зміну угоди та хід її реалізації.
Галузеві та регіональні угоди підлягають відомчій реєстрації Міністерством праці України, а колективні договори реєструються органами державної виконавчої влади.
Схожі статті
-
Діяльність трудових колективів в умовах ринкової економіки, зростання темпів економічного потенціалу підприємств та їх об' єднань збільшує можливості...
-
Діяльність трудових колективів в умовах ринкової економіки, зростання темпів економічного потенціалу підприємств та їх об' єднань збільшує можливості...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Функції менеджера по персоналу в американських фірмах
Бюро соціології праці підприємства виконує такі функції: 1) проводить дослідження у галузі соціології, психології та фізіології праці і управління...
-
Профспілкові організації на підприємствах представляють інтереси своїх членів і захищають їх трудові, соціально-економічні права та інтереси. Свої...
-
Законодавством України передбачені такі Права та обов'язки Профспілок та їх об'єднань. Рис. 13.2. Обов'язки профспілок 1. Право представляти і захищати...
-
Законодавством України передбачені такі Права та обов'язки Профспілок та їх об'єднань. Рис. 13.2. Обов'язки профспілок 1. Право представляти і захищати...
-
Законодавством України передбачені такі Права та обов'язки Профспілок та їх об'єднань. Рис. 13.2. Обов'язки профспілок 1. Право представляти і захищати...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - 13.3. Права та обов'язки профспілок та їх об'єднань
Законодавством України передбачені такі Права та обов'язки Профспілок та їх об'єднань. Рис. 13.2. Обов'язки профспілок 1. Право представляти і захищати...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - 13.5. Державні гарантії прав профспілок
Професійні спілки, їх об'єднання у своїй діяльності не залежать від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших...
-
Члени виборних органів профспілок, об'єднань профспілок, а також повноважні представники цих органів мають право: 1) безперешкодно відвідувати та...
-
Члени виборних органів профспілок, об'єднань профспілок, а також повноважні представники цих органів мають право: 1) безперешкодно відвідувати та...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Повноваження членів виборного органу
Члени виборних органів профспілок, об'єднань профспілок, а також повноважні представники цих органів мають право: 1) безперешкодно відвідувати та...
-
Бюро соціології праці підприємства виконує такі функції: 1) проводить дослідження у галузі соціології, психології та фізіології праці і управління...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Функції спеціаліста по персоналу
1. Організовує роботу з персоналом у відповідності із загальними цілями розвитку підприємства і конкретними напрямами кадрової політики для досягнення...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Функції менеджера з підготовки кадрів
Відділ підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу підприємства виконує такі функції: 1) забезпечує постійне підвищення рівня...
-
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв' язку зі змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається...
-
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв' язку зі змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається...
-
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв' язку зі змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається...
-
Відділ підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу підприємства виконує такі функції: 1) забезпечує постійне підвищення рівня...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Функції інспектора по кадрах (персоналу)
1. Організовує роботу з персоналом у відповідності із загальними цілями розвитку підприємства і конкретними напрямами кадрової політики для досягнення...
-
Відділ персоналу у виробничому середовищі організації взаємодіє з усіма структурними підрозділами. Так, відділ персоналу спільно з планово-економічним...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Функції менеджера по персоналу підприємства
1. Організовує роботу з персоналом у відповідності із загальними цілями розвитку підприємства і конкретними напрямами кадрової політики для досягнення...
-
Профспілки беруть участь у розробленні державної політики зайнятості населення, державних та територіальних програм зайнятості, проводять спільні...
-
Профспілки беруть участь у розробленні державної політики зайнятості населення, державних та територіальних програм зайнятості, проводять спільні...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Управління компетенцією персоналу
В управлінні розрізняють поняття компетенція організації і компетенція працівника. Компетенція організаці Ї - це поєднання знань і здібностей її...
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - РОЗДІЛ 3. Формування колективу організації
3.1. Трудовий колектив і соціальна відповідальність організації'. 3.2. Стадії та етапи розвитку трудового колективу. 3.3. Формальні і неформальні групи....
-
3.1. Трудовий колектив і соціальна відповідальність організації'. 3.2. Стадії та етапи розвитку трудового колективу. 3.3. Формальні і неформальні групи....
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Формування колективу бригади
3.1. Трудовий колектив і соціальна відповідальність організації'. 3.2. Стадії та етапи розвитку трудового колективу. 3.3. Формальні і неформальні групи....
-
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - Моральний клімат в організації
3.1. Трудовий колектив і соціальна відповідальність організації'. 3.2. Стадії та етапи розвитку трудового колективу. 3.3. Формальні і неформальні групи....
-
Участь керівника у досягненні трудовим колективом або окремим працівником поставлених цілей визначається перш за все змістом і якістю виконання ним...
Управління персоналом - Виноградський М. Д. - 13.6.Колективний договір, як головний засіб зміцнення соціального партнерства