Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Форма шлюбного договору

Шлюбний договір має бути складено письмово і нотаріально посвідчено. Недотримання цієї вимоги зумовлює його нікчемність.

Функції шлюбного договору

Шлюбний договір здатний виконувати декілька функцій, а саме:

1) правопідтверджуючу, якщо у ньому підтверджено права, якими уже володіє один із подружжя; 2) правовстановлюючу, якщо у ньому передбачено надання особі певного права;

3) правоприпиняючу, якщо у ньому передбачено припинення в особи певного права;

4) превентивно - виховну, яка полягає у стимулюванні подружжя до зміцнення сімейних відносин задля запобігання настання негативних матеріальних наслідків, визначених у договорі;

5) каральну, яка проявляється у можливості настання невигідних матеріальних наслідків за негідну поведінку в сім'ї одного з подружжя;

6) охоронну, яка полягає в охороні інтересів скривдженої сторони.

Песимізм чи оптимізм шлюбного договору

На думку професора І. В. Жилінкової, оскільки шлюбний договір фокусує увагу на способах розв'язання проблем, що можуть виникнути в майбутньому, він певною мірою є песимістичним документом320.

Такий погляд має, безумовно, право на життя. Але не варто наголошувати на песимістичній ноті шлюбного договору, хай навіть "певною мірою". Треба концентрувати увагу на оптимістичному аспекті цього договору, дух якого наче промовляє до кожного з подружжя: "не хвилюйся, твої матеріальні інтереси мають надійну охорону". Саме тому шлюбний договір слід трактувати як специфічну гарантію на випадок розірвання шлюбу, а отже - він є документом оптимістичним.

Чи підриває шлюбний договір взаємну довіру, яка мала би Існувати між подружжям? На це запитання І. В. Жилінкова відповідає ствердно321.

На мою думку, шлюбний договір підсилює взаємне довір'я дружини та чоловіка, оскільки ця довіра, що мала досі лише словесне забезпечення ("я тебе не зраджу", "я тебе ніколи не обдурю"), одержала у цьому договорі і документарне забезпечення.

Чи підриває шлюбний договір ідею партнерства та рівності, які необхідні для успішного шлюбу?322

На мій погляд, також ні. Якщо один із подружжя працює більше, напруженіше, ефективніше, з ризиком для здоров'я і навіть для життя, а другий займається головно власним удосконаленням, то збереження у шлюбному договорі рівності часток на майно, придбане у шлюбі, не відповідатиме ідеї рівності. І навпаки, неоднаковий розподіл цих часток може не суперечити цій ідеї. Адже рівність не може визначатися тотожністю арифметичних чисел.

Варто тут принагідно згадати слова Івана Франка про те, що "нерівність, вигнана дверима, повернулася б вікном". Неоднаковість часток у майні, набутому за час шлюбу, - це може бути лише видима, але не справжня нерівність. Однаковість часток могла б довести одного з подружжя до "байдужості та закостенілості".323

Європейський суд з прав людини визнає дискримінацією однакове поводження з особами, які перебувають у різних умовах.324

Таємниця шлюбного договору

Відповідно до статті 7 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (затв. наказом МЮ України 3 березня 2004 р. ), нотаріуси зобов'язані додержувати таємниці нотаріальних дій. Шлюбні договори не вносяться до Державного реєстру, тому є повністю засекреченими.

Проте цікавість до змісту шлюбного договору з боку іншої особи може мати серйозну підставу, якщо, скажімо, вона бажає вступити з одним із подружжя у цивільні (підприємницькі) відносини, адже їй не байдуже, якою є частка його майна, на яке у майбутньому може бути накладено стягнення за його боргами. Чи може вона вимагати надання їй відповідної інформації? Очевидно, що ні.

Після включення до Кодексу 1969р. статті 27-1 один із адвокатів захоплено вигукнув: "Шлюбний договір у рамочці слід повісити на стіні і показувати дітям". Не радила б так чинити, адже він - не клятва, не молитва, а "робочий документ", який слід би тримати у глибокій шухляді, подалі від сторонніх очей.



Схожі статті




Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Форма шлюбного договору

Предыдущая | Следующая