Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - Значення географічних карт для науки і практики
Кожна людина звикла бачити карти не тільки на шкільній дошці або в навчальній аудиторії ВНЗ, але і в газетах, журналах, в кіно - і телевізійних передачах, наприклад, при оглядах міжнародних подій, внутрішнього життя України, під час розповідей про цікаві події і факти, про маршрути мандрівок, про спортивні події і прогнози погоди.
Значення географічних карт для науки і практики
За допомогою географічної карти людство:
- здійснює загальне знайомство з місцевістю, країною тощо;
- здійснює орієнтування за картами;
- використовує карту як основу для інженерного проектування, прогнозу погоди тощо;
- застосовує у школі та у ВНЗ з навчальною і дослідницькою метою;
- використовує у військовій справі як основне джерело інформації про місцевість при управлінні військами;
- використовує як джерело наукових досліджень;
- використовує для забезпечення потреб туристично-екскурсійної справи (або інших галузевих потреб).
Карта - це побудоване в картографічній проекції зменшене зображення земної поверхні (або поверхні іншого небесного тіла чи позаземного простору) на площині у певному масштабі за допомогою умовних знаків.
Масштаб - це ступінь зменшення об'єктів при зображенні їх на площині. Розрізняють числовий, іменований і лінійний масштаби.
При проектуванні земної поверхні на площину потрібно виконати дві умови:
- кожній точці земної поверхні повинна відповідати тільки одна точка на карті;
- картографічне зображення не повинно мати розривів.
Щоб виконати ці вимоги, потрібно провести рівномірне розтягнення в місцях розривів, а в місцях перехресть - стиснення.
Картографічні проекції - це математичні способи перенесення меридіанів і паралелей градусної сітки з поверхні глобуса на площину (карту) з точною передачею географічного положення будь-якої точки земної поверхні.
Місцевість на карті навіть найбільшого масштабу в усіх деталях зобразити не можливо. Тож чим дрібніший масштаб карти, тим менше об'єктів на них показують. Виділення на карті головного й вилучення другорядного досягається шляхом картографічного узагальнення - генералізації.
Картографічною генералізацією називають відбір головного, істотного та його цілеспрямоване узагальнення з метою зображення на карті тієї чи іншої частини дійсності в її основних, типових рисах і характерних особливостях, відповідно до призначення, тематики і масштабу карти (за К. А. Саліщевим).
Особливу групу карт складають карти туристичні, що призначені для потреб туристів і відпочиваючих.
Карти туристичні - це карти, призначені для забезпечення потреб туристично-екскурсійної справи, один із видів карт тематичних.
Основні елементи туристичної карти зображено на рис. 3.3.
Крім названих, на туристичні карти часто наносять й інші об'єкти.
Туристичні карти відзначаються мальовничим оформленням, супроводжуються детальними показниками і довідковими відомостями. Вони можуть охоплювати значні райони, цікаві з точки зору туризму і відпочинку (наприклад, курортне узбережжя Іспанії), національні парки, міста, окремі пішохідні, лижні, автомобільні маршрути.
До цієї ж групи відносять карти для спортивного орієнтування, спеціально пристосовані для організації змагань з цього виду спорту.
3.4. Класифікація туристичних карт
У наш час існує величезна кількість найрізноманітніших карт. За особливостями, характерними для окремих видів карт, та для полегшення обробки і пошуку картографічної інформації географічні карти групують за:
Рис. 3.3. Основні елементи наповнення туристичної карти
- масштабом (мірилом);
- охопленням території;
- змістом;
- призначенням.
За змістом географічні карти поділяють на:
- загальногеографічні;
- тематичні.
Тематичні карти поділяють на:
- карти природних явищ (геологічні, геоморфологічні, кліматичні, метеорологічні, грунтів, рослинності тощо);
- карти суспільних явищ (економічні, історичні, обслуговування, туристичні та ін.);
- проміжні теми (агрокліматичні тощо).
Загальногеографічні карти за масштабом поділяють на:
- великомасштабні (топографічні): 1:5 000, 1:10 000, 1:25 000, 1:50 000,1:100 000, 1:200 000;
- середньомасштабні (оглядово-топографічні): від 1:200 000 до 1:1000000;
- дрібномасштабні (оглядові): масштаб менше 1:1 000 000.
Топографічні карти відзначаються найбільшою точністю зображення. Вони призначені для детального вивчення невеликої за площею місцевості. Цей клас карт є найуживанішим у туристично-краєзнавчих дослідженнях, туристичних походах, мандрівках та екскурсіях.
Оглядово-топографічні карти характеризуються дещо меншою точністю і докладністю у передачі характеру місцевості, ніж топографічні. Використовують їх для практичного розгляду господарських завдань, для організації туристичної справи (туроперейтингу, проектування багатоденних туристичних маршрутів).
Оглядові карти охоплюють значні частини поверхні Землі, держави, материки, півкулі та земну кулю в цілому. Зображення на них суттєво зменшене й узагальнене.
За охопленням території виділяють:
- карти світу, півкуль, карти світового океану і суходолу;
- карти материків, частин світу;
- карти регіонів;
- карти окремих країн;
- карти окремих районів, частин країн тощо.
Поряд із видами карт, тобто їх групуванням за тематикою, потрібно розрізняти і типи карт: за широтою теми, прийомами відображення картографічних явищ, ступенями узагальнення, об'єктивності, а також їх практичної направленості.
Існують різноманітні класифікації туристичних карт. Але загалом всі вони зводяться до такої класифікації (рис. 3.4).
Рис. 3.4. Класифікація туристичних карт
Географічною основою для створення туристичних карт виступають загальногеографічні карти, архітектурні плани міст і космічні знімки. Туристичні карти супроводжуються пояснювальним текстом, переліком об'єктів обслуговування та туристичного призначення, списками вулиць та площ, маршрутами міського транспорту, кольоровими ілюстраціями та малюнками.
Популярні туристичні карти здебільшого видають у складеному вигляді або портативними брошурами. Такий спосіб видання максимально враховує практичність і зручність у користуванні, адже складені чи брошуровані туристичні карти займають мало місця у дорожньому ранці екскурсанта і не вимагають особливих зусиль для перегляду їх тематичного змісту.
Створення науково-довідкових туристичних карт пов'язане з дослідженням, організацією і плануванням туризму як галузі господарства України. З цією метою розробляються оціночні карти (у них подається оцінка природних, соціально-культурних, економічних умов та інженерних передумов для розвитку туризму), туристичного районування тощо.
Різноаспектні туристичні карти є основою для створення туристичних атласів.
Географічні атласи - це система географічних карт, об'єднаних певною ідеєю, змістом, способами зображення географічних явищ та об'єктів.
Туристичні карти часто включають до атласів науково-довідкових та атласів шкільних краєзнавчих.
В Україні створено чимало туристичних атласів з різноманітним за змістом туристично-картографічним наповненням. Найцікавіші серед атласів:
- Крим. Атлас туриста, 1985 р.;
- Українські Карпати. Атлас туриста, 1987 р.;
- Київ. Атлас туриста, 1988 р.;
- Азово-Черноморское побережье СССР. Атлас туриста, 1989 г.;
- Львівська область: Географічний атлас: Моя мала Батьківщина, 2002 р.;
- навчально-краєзнавчий атлас Львівської області, 1999 р.,
- навчально-краєзнавчий атлас Чернівецької області, 2000 р. та інші.
Зміст, картографічні способи зображення та тематичне наповнення туристичних карт постійно змінюються та урізноманітнюються. Крім того, у кожній країні світу існують свої традиції щодо форми, вигляду та змісту туристичних карт.
Схожі статті
-
Кожна людина звикла бачити карти не тільки на шкільній дошці або в навчальній аудиторії ВНЗ, але і в газетах, журналах, в кіно - і телевізійних...
-
3.1. Зародження і розвиток спеціальної туристичної картографії Змалку люди звикають до географічних карт. Але лише окремі знають, що таке картографія,...
-
3.1. Зародження і розвиток спеціальної туристичної картографії Змалку люди звикають до географічних карт. Але лише окремі знають, що таке картографія,...
-
Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - 3.2. Сучасний стан туристичної картографії в Україні
Здобуття Україною незалежності призвело до суттєвих змін в організації картографування туризму. Було створено власну картографо-геодезичну службу -...
-
Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - 2.4. Джерела національного краєзнавства
До основних джерел туристичного краєзнавства прийнято відносити: - краєзнавчу бібліографію; - картографічні джерела (архіви музеїв, державні архіви); -...
-
До основних джерел туристичного краєзнавства прийнято відносити: - краєзнавчу бібліографію; - картографічні джерела (архіви музеїв, державні архіви); -...
-
Історія розвитку карпатської туристичної інфраструктури в національній туристично-краєзнавчій літературі розроблена ще вкрай недостатньо. Зрозуміло, що...
-
1.1. Родовід українського краєзнавства, його давні традиції. Фундатори національного краєзнавства "Для України краєзнавство завжди було не лише міцним...
-
Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - 1.2. Особливості розвитку краєзнавства в Галичині
"Не маємо дотепер історії нашого краєзнавства, але потребу такої праці відчуває, здається, кожний дослідник, що займається розслідами місцевої природи"...
-
Аналіз теоретичних засад національного краєзнавства дає підстави виокремити три основні функції краєзнавства: - Перша функція - педагогічна. Вона...
-
1.1. Родовід українського краєзнавства, його давні традиції. Фундатори національного краєзнавства "Для України краєзнавство завжди було не лише міцним...
-
Перша світова та інші війни спричинили повний застій у розвитку краєзнавства. Жовтнева революція 1917 р. дала поштовх спробі українських більшовиків...
-
2.1. Сутність та теоретико-методологічні засади національного краєзнавства, взаємозв'язок з іншими дисциплінами Могутнім і невичерпним джерелом...
-
Акт про державний суверенітет України, проголошений Верховною Радою України, активізував духовне відродження українського народу, загострив проблеми...
-
Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - 2.2. Об'єкт і предмет туристичного краєзнавства
Туристичне краєзнавство формується на стику географічного, економічного, історичного й етнологічного краєзнавства, а також туризмознавства і рекреалогії...
-
2.1. Сутність та теоретико-методологічні засади національного краєзнавства, взаємозв'язок з іншими дисциплінами Могутнім і невичерпним джерелом...
-
Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - ПЕРЕДМОВА
Знайомство з навколишнім світом розпочинається з вивчення рідного краю. Це невід'ємна частина шкільної освіти та спеціалізованої підготовки ВНЗ....
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2.2. Типи карт
2.1. Поняття про географічну карту. Основні відмінності географічної карти від плану місцевості Географічна карта - зменшене зображення всієї земної...
-
2.1. Поняття про географічну карту. Основні відмінності географічної карти від плану місцевості Географічна карта - зменшене зображення всієї земної...
-
Географія - Гілецький Й. Р. - Типи карт
Поняття про географічну карту Географічна карта - це зменшене, узагальнене, умовно-знакове зображення земної поверхні на площині, виконане за певним...
-
Географія - Гілецький Й. Р. - Поняття про географічну карту
Поняття про географічну карту Географічна карта - це зменшене, узагальнене, умовно-знакове зображення земної поверхні на площині, виконане за певним...
-
Географія - Гілецький Й. Р. - ГЕОГРАФІЧНА КАРТА
Поняття про географічну карту Географічна карта - це зменшене, узагальнене, умовно-знакове зображення земної поверхні на площині, виконане за певним...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2. ГЕОГРАФІЧНА КАРТА
2.1. Поняття про географічну карту. Основні відмінності географічної карти від плану місцевості Географічна карта - зменшене зображення всієї земної...
-
Для вимірювання відстаней на карті між двома точками необхідно визначити відстань між ними по прямій лінії за допомогою лінійки, циркуля-вимірювача,...
-
Для вимірювання відстаней на карті між двома точками необхідно визначити відстань між ними по прямій лінії за допомогою лінійки, циркуля-вимірювача,...
-
Географія - Гілецький Й. Р. - Масштаб та його види
Поняття про географічну карту Географічна карта - це зменшене, узагальнене, умовно-знакове зображення земної поверхні на площині, виконане за певним...
-
Розгортаючи кулясту поверхню Землі на площину, не можна уникнути розривів та перекриттів. Щоб карта була суцільною (неперервною) і водночас досить точно...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2.8. Значення карти в житті та господарській діяльності людини
Градусна сітка утворюється меридіанами і паралелями. Меридіани - це лінії, які проводяться на глобусі через Північний і Південний полюси. Через кожну...
-
Географія - Олійник Я. Б. - 2.5. Градусна сітка на карті та її елементи
Градусна сітка утворюється меридіанами і паралелями. Меридіани - це лінії, які проводяться на глобусі через Північний і Південний полюси. Через кожну...
-
Географія туризму - Кузик С. П. - 1.1. Зміст наук "географія туризму", "туризмологія"
1.1. Зміст наук "географія туризму", "туризмологія" У світовій літературі не існує одностайного підходу щодо розуміння змісту туризму. Так, у...
Туристичне краєзнавство - Петранівський В. Л. - Значення географічних карт для науки і практики