Стратегічне управління - Порохня В. М. - 2.3. Методи і показники, застосовувані для аналізу внутрішнього та зовнішнього середовища
Для того, щоб розробити стратегію організації, необхідно уміти оцінювати її поточне становище. Це можна зробити, давши відповіді на наступні питання: яка ефективна поточна стратегія організації; які сильні і слабкі сторони організації, її можливості та загрози; яка конкурентоспроможність (КС) організації; який конкурентний потенціал (КП) організації; які стратегічні питання стоять перед організацією. Для оцінки ефективності поточної стратегії необхідно оцінити:
- зміну в часі ринкової частки організації;
- відносну по відношенню до конкурентів прибутковість, динаміку її абсолютного значення;
- відносну по відношенню до конкурентів динаміку валового доходу.
Чим краще дані показники, тим менше ймовірність необхідності внесення радикальних коректив в поточну організаційну стратегію, і навпаки.
Наступний рівень аналізу ефективності діючої стратегії може будуватися на вживанні корисного практичного інструменту - SWOT-аналізу, тобто аналізу сильних і слабких сторін організації, можливостей і загроз. Результати даного аналізу можуть застосовуватися при оцінці КС, КП і кола стратегічних питань, що стоять перед організацією.
Нижче приведені можливі сильні сторони організації: наявність необхідних фінансових ресурсів; уміння професіонально вести конкурентну боротьбу; статус визнаного лідера; повноцінне використовування виробничого і маркетингового ефектів масштабу і освоєння; наявність власних технологій; відносно низькі витрати; ефективна реклама; навички здійснення продуктових інновацій; надійний, професійний менеджмент; ефективні виробничі потужності; і ін.
Приклади можливих слабких сторін організації: відсутність чіткої стратегії; застарілі виробничі потужності; низька прибутковість; відсутність необхідних навичок і професіоналізму; наявність проблем управління операціями; відставання в НДДКР; дуже вузька продуктова лінія; несприятливий або недостатньо міцний імідж; слабкі канали збуту; висока по відношенню до конкурентів питома собівартість продукції; і т. ін.
Приклади зовнішніх можливостей: обслуговування додаткових груп споживачів; вхід в новий ринок або сегмент; розширення продуктової лінії з метою задоволення більшого числа потреб клієнтів; зв'язана диверсифікація; вертикальна інтеграція; зменшення торгових бар'єрів, що захищали привабливі міжнародні ринки; добросердя і заспокоєність конкурентів; збільшення темпів зростання ринку і ін.
Приклади зовнішніх загроз: входження на ринок могутнього конкурента; зростання продажів товарів-замінників; зниження темпів зростання ринку;несприятливі зміни в обмінних курсах валют; протекціоністські заходи, що приймаються урядами даних держав по захисту власних виробників; спад в економіці; зміни в смаках і перевагах споживачів; несприятливі демографічні зміни і ін.
Існують зміни і чинники, які в залежності від контексту можуть позитивно або негативно впливати на організацію. У кожному конкретному випадку їх слід відносити до відповідної категорії. Наприклад, виникнення нової високоефективної технології може бути як сприятливою, так і несприятливою подією для організації.
З погляду проведення ситуативного аналізу корисним виявляється поняття "унікальних можливостей організації", під яким розуміється те, що дозволяє їй робити що-небудь особливо добре в порівнянні з конкурентами. Наприклад, добре відома японська фірма Honda має унікальну нагоду в розробці і виробництві механічних засобів: автомобілів малого класу, мотоциклів, газонокосарок, мобільних генераторів електроенергії, двигунів для моторних човнів, снігоходів і т. д.; компанія Microsoft має унікальну нагоду в розробці програмного забезпечення; компанія "Бюль енд Кір" - у виробництві апаратів для вимірювання очного тиску.
Оцінку конкурентоспроможності, тобто здатності організації приносити прибуток на вкладений капітал не нижче заданого (рівень для порівняння задається і обгрунтовується в процесі аналізу), можна проводити на основі зіставлення витрат організації і витрат її конкурентів, оскільки ціни на готові товари/послуги у неї і у конкурентів відомі. Для того, щоб провести зіставлення витрат, необхідно: скласти дерево витрат; зібрати інформацію про витрати конкурентів; провести порівняння і зробити висновки. Точність оцінки обмежуватиметься, головним чином, достовірністю інформації про витрати конкурентів.
Оцінювати конкурентного потенціалу організації, тобто її здатності зберігати наявну конкурентоспроможність в майбутньому, можна по-різному. Наприклад, можна використовувати чисельні оцінки на базі адитивної функції з ваговими коефіцієнтами, де змінними є чинники конкурентного потенціалу, що підвищуються або знижуються.
В якості чинників, що підвищують конкурентний потенціал, можуть виступати такі: висока ринкова частка; позитивна динаміка ринкової частки; ретельно розроблена і послідовно реалізовувана стратегія; високий престиж організації в очах її споживачів; позитивна динаміка престижу; приналежність компанії до стратегічної групи, що вигідно позиціонується; наявність необхідних фінансових ресурсів; обширна номенклатура товарів; цінові переваги; рентабельність, технологічний рівень, інноваційний потенціал, професіоналізм співробітників вище середнього.
В якості чинників, що знижують конкурентний потенціал, можуть виступати такі: низька ринкова частка; негативна динаміка ринкової частки; відсутність послідовної стратегії; слабкий імідж; негативна динаміка іміджу; приналежність компанії до стратегічної групи, що невигідно позиціонується; відносно високі питомі витрати; відносна низька якість продукції; і ін.
Для того, щоб визначити коло стратегічних задач, що стоять перед організацією, слід відповісти на такі питання:
1. Як відповідає діюча стратегія рушійним силам в галузі?
2. Як відповідає діюча стратегія ключовим факторам успіху?
3. Які можливості існуючої стратегії з погляду боротьби з конкуренцією, що виникає з 5-ти джерел?
4. Як діюча стратегія захищає організацію від зовнішніх загроз і внутрішніх слабостей?
5. Як діюча стратегія захищає організацію від можливих нападок з боку її найважливіших конкурентів?
6. Які дії слід зробити для зміцнення конкурентоспроможність і конкурентний потенціал організації [3, с. 148]?
У багатьох випадках важливо встигнути вчасно адекватно оцінити перспективи галузі. Це може сприяти мінімізації витрат при вході та виході з неї. Нижче приведено основні чинники, що визначають ступінь галузевої привабливості для організацій, діючих зовні галузі: поточна і перспективна галузева прибутковість; перспективи галузевого зростання; вплив на галузь рушійних сил; вірогідність входження, виходу з галузі крупних організацій; стабільність попиту, визначувана, наприклад, сезонними циклами і циклами ділової активності, стійкістю переваг споживачів, наявністю товарів-замінників; посилення або ослаблення інтенсивності галузевої конкуренції; - серйозність проблем, що стоять перед галуззю; ступінь невизначеності і ризику щодо майбутнього галузі.
Для кожної галузевої організації ступінь привабливості галузі для неї унікальний, і в значній мірі визначається позицією цієї організації в галузі. Для організацій, що сприятливо позиціонуються, вона може бути високою, для тих, що невигідно позиціонуються - низькою. Для оцінки галузевої привабливості з погляду галузевої організації слід до чинників, перерахованих вище, додати наступні: відносні значення конкурентоспроможність і конкурентний потенціал організації в галузі і тенденції їх зміни; можливості організації використовувати уразливість менш сильних конкурентів для власної користі; чи в змозі організація захиститися від дії чинників, що роблять галузь в цілому непривабливою; чи доцільно організації залишатися в непривабливій галузі, якщо вона функціонує також і в інших галузях; що вигідніше: залишатися в галузі або покинути її.
Матричні інструменти аналізу широко використовуються в інвестиційному, інноваційному та стратегічному менеджменті. Найбільш часто вони застосовуються для розробки корпоративних (портфельних) стратегій. В матриці Бостонської консалтингової групи (БКГ-матриця) по осі X відкладено показники відносних ринкових часток сфер бізнесу портфелю, тобто відношення ринкових часток сфер бізнесу до ринкових часток лідируючих галузевих організацій; по осі У - відносний темп зростання галузі, тобто відношення швидкості росту галузі до загальноекономічного темпу зростання.
Сфери бізнесу зображаються у вигляді кіл, радіус яких пропорційний часткам даних сфер бізнесу в портфелі. Матриця складається з чотирьох квадратів. Вісь X розділяється на дві зони: зону високої відносної ринкової частки (Х>0.8) і зону низької відносної ринкової частки (Х<0.8). Континуум X зростає справа наліво. Вісь У також розділяється на дві зони: зону високого відносного зростання галузі (У > подвоєного дисконтованого загальноекономічного темпу зростання) і зону низького відносного зростання галузі (У < подвоєного дисконтованого загальноекономічного темпу зростання). На рис. б наведено приклад БКГ матриці для гіпотетичного портфелю. Сфери бізнесу, що потрапили в квадрат А називаються "зірками", в квадрат В - "проблемними сферами", в квадрат С - "собаками", в квадрат Б - "дойними коровами".
Рис. 6. Матриця БКГ для гіпотетичного портфелю сфер бізнесу Темп зростання ринку розраховується за формулою:
Де ЗР - темп зростання ринку;
ОР"р - обсяг реалізації поточного року, тис. грн.; ОРмр - обсяг реалізації минулого року, тис. грн. Відносна частка ринку розраховується за формулою:
Де ВЧР - відносна частка ринку;
ЧРсб - частка ринку сфери бізнесу (підприємства);
ЧРК - частка ринку найвпливовішого конкурента.
"Зірки" - найперспективніші сфери бізнесу в корпоративному портфелі, оскільки вони характеризуються високою відносною ринковою часткою і перспективною галуззю. Молоді зірки, як правило, вимагають значних інвестицій для збереження ринкової позиції. Зрілі зірки можуть самостійно забезпечувати своє, пропорційне ринковому, зростання. В той же час малоймовірно, що вони зможуть приносити чистий прибуток, оскільки весь одержуваний прибуток прямує на розвиток сфери бізнесу.
"Проблемні сфери" бізнесу названі так унаслідок складності ухвалення рішення щодо їх перспективи. З одного боку - низька відносна ринкова частка, з іншою - перспективна галузь. Тут необхідно ухвалити рішення або про збільшення ринкової частки (а для цього будуть потрібні інвестиції), або про видалення цієї сфери бізнесу з складу портфеля за допомогою продажу, ліквідації або реалізації стратегії зняття врожаю.
"Дойні корови" характеризуються низьким відносним темпом зростання ринку і високою відносною ринковою часткою. Вони - основне джерело прибутку в портфелі, оскільки фінансові ресурси потрібні, як правило, лише для збереження вже зайнятих позицій. Дійними коровами звичайно стають зірки.
"Собаки" характеризуються низькою відносною ринковою часткою і низьким відносним темпом зростання ринку. Як правило, собаки безперспективні в довгостроковому періоді і мають незначний інтерес з погляду поточного моменту, оскільки прибутки, які вони приносять малі (якщо взагалі існують) і маловірогідні в майбутньому. Звичайно собак ліквідовують, продають або піддають стратегії зняття врожаю.
Використовування БКГ-матриці значно полегшує корпоративним менеджерам процес управління портфелем, який в значній мірі зводиться до підтримки оптимального в контексті співвідношення між "жильцями" БКГ-матриці. У БКГ-матриці є недоліки:
- матриця дуже проста і дає тільки саме загальне уявлення про портфель;
- для конкретного випадку вона вимагає модифікації з метою підвищення інформативності;
- матриця не є надійним інструментом для аналізу інвестиційних пріоритетів; наприклад, вона не дозволяє точно визначити, що слід інвестувати - зірки або дійних корів;
- матриця не допомагає обгрунтовано обрати стратегію по відношенню до проблемних сфер бізнесу;
- насправді приналежність сфери до лівого нижнього квадрату не завжди робить її дійною коровою, оскільки іноді потрібні значні інвестиції в збереження ринкової частки, і дійна корова стає просто коровою; вірогідність цього зростає, коли галузь вступає на етап спаду;
- для різних галузей існує різна кореляція між відносною ринковою часткою і прибутковістю [3, с. 180-186].
Наступний аналітичний інструмент портфельного менеджменту - матриця General Electric, або матриця інвестиційної привабливості галузі. В матриці General Electric по інверсному континууму X відкладені значення конкурентних позицій окремих сфер діяльності підприємства, по осі Y - довгострокова галузева привабливість. Кожний з континуумів розділений на три зони, загальна кількість квадратів в матриці - 9 (рис. 7).
Рис. 7. Матриця General Electric
Для гіпотетичного портфеля диверсифікованої компанії
При розрахунку показника конкурентної позиції може використовуватися наступний набір можливих параметрів:
- відносна ринкова частка сфери бізнесу і її динаміка;
- імідж сфери бізнесу і його динаміка;
- відносна по відношенню до конкурентів прибутковість і її динаміка;
- запас цінової міцності;
- володіння інформації про споживачів і ринок;
- сильні і слабкі сторони сфери бізнесу;
- технологічні можливості;
- професіоналізм менеджерів.
При обчисленні довгострокової галузевої привабливості також можуть застосовуватися наступний набір можливих параметрів:
- обсяг ринку і темпи його зростання;
- поточна і перспективна середньогалузева прибутковість;
- інтенсивність конкуренції;
- схильність впливу економічних циклів;
- величини виробничого і маркетингового ефектів масштабів;
- ступінь державного регулювання;
- виникаючі загрози;
- величини вхідних і вихідних бар'єрів.
Необхідно відзначити, що критерії і вагові коефіцієнти оригінальні для кожної галузі і сфери бізнесу. Радіуси кіл, що зображені на ринку 5, корелюють з частками сфер бізнесу в портфелі, величиною сегментів, які можна відобразити усередині них - ілюструють величини ринкових часток сфер бізнесу.
Матриця General Electric призначена для ухвалення рішень у сфері інвестицій в рамках портфеля і добре доповнює БКГ-матрицю. Зокрема, її використовування може допомогти при ухваленні рішення про долю проблемних сфер бізнесу. При використовуванні даної матриці компанія General Electric таким чином сформулювала принцип пріоритетності інвестицій: сфери бізнесу, що потрапили в квадрати А, Б, Г визнані найпріоритетнішими для інвестицій; сфери бізнесу, що потрапили в квадрати Е, З, І визнані якнайменше пріоритетними для інвестицій; сфери бізнесу, що потрапили в три квадрати, що залишилися, визнані середньо-пріоритетними для інвестування [3, с. 193-195].
Наступний аналітичний інструмент портфельного менеджменту - матриця Хофера, або матриця життєвих циклів галузей і конкурентних позицій організації, - призначена для оптимізації портфеля сфер бізнесу за параметром "стадія життєвого циклу галузі". В ній по інверсному континууму X відкладений конкурентна позиція сфер бізнесу.
По інверсному континууму У відзначені етапи життєвого циклу галузі, що деталізуються, - зародження, зростання, уповільнення зростання, насичення, спад. Всього в матриці 15 квадратів (рис. 8).
Рис. 8. Мариця Хофера
Сфери бізнесу в матриці зображаються у вигляді кругів, розміри яких відображають відповідні частки сфер бізнесу в портфелі, а сегменти - величини ринкових часток сфер бізнесу у відповідних галузях. Вживання даної матриці може допомогти уникнути такої ситуації, коли дуже багато сфери бізнесу в портфелі опиняться в галузях на стадіях насичення й спаду або на стадіях зародження і зростання.
Вищеописані інструменти портфельного менеджменту широко використовуються для розстановки інвестиційних пріоритетів між сферами бізнесу і розробки стратегій як для всього портфеля, так і для окремих його компонентів [3, с. 199].
Схожі статті
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - 2.2. Моделі зовнішнього середовища
Системна карта має вельми узагальнений вигляд, і при використовуванні в рішенні тих або інших задач стратегічного управління вимагає конкретизації. "Чому...
-
2.1. Сутність і основні характеристики зовнішнього (макро-) і внутрішнього (мікро-) середовища підприємства Зовнішнє середовище для організації - це...
-
Система бюджетно-фінансового планування була дійовим засобом визначення і контролю прибутковості фірми. Але їй були властиві істотні недоліки: фінансове...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - 1.2. Сутність стратегічного управління
Стратегічне управління являє собою одну з підсистем менеджменту організацій, що виконує велику кількість завдань стосовно стратегічного аналізу,...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - 1.3. Модель стратегічного управління
А. Томпсон і Д. Стрікленд [14] розглядають п'ять взаємозалежних завдань, що становлять основу створення і реалізації стратегії фірми: визначення сфери...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - 1. Управління на основі бюджетування
Період з 80-х років минулого століття по 30-і нинішнього називають "епохою масового виробництва", що характеризується процесом формування інфраструктури...
-
Починаючи з 70-х років XX ст. почався докорінний злом традиційних концепцій управління, що було викликано різкими змінами зовнішнього середовища...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - Тема 2. Середовище господарської організації
2.1. Сутність і основні характеристики зовнішнього (макро-) і внутрішнього (мікро-) середовища підприємства Зовнішнє середовище для організації - це...
-
Починаючи з 70-х років XX ст. почався докорінний злом традиційних концепцій управління, що було викликано різкими змінами зовнішнього середовища...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - 1.1. Еволюція систем планування
Починаючи з 70-х років XX ст. почався докорінний злом традиційних концепцій управління, що було викликано різкими змінами зовнішнього середовища...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - Передмова
Починаючи з 70-х років XX ст. почався докорінний злом традиційних концепцій управління, що було викликано різкими змінами зовнішнього середовища...
-
Зовнішнє середовище окремої фірми складається із макросередовища і мікросередовища(див. рис. 2.1). Аналіз цих середовищ являє собою процес, за допомогою...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4. Аналіз мікросередовища
Мікросередовище складається з факторів, що безпосередньо впливають на фірму. До основних факторів звичайно відносять: галузь; конкурентів;...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.1.1. Поняття і логіка галузі
Мікросередовище складається з факторів, що безпосередньо впливають на фірму. До основних факторів звичайно відносять: галузь; конкурентів;...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 2.4.1. Аналіз загальної ситуації в галузі
Мікросередовище складається з факторів, що безпосередньо впливають на фірму. До основних факторів звичайно відносять: галузь; конкурентів;...
-
Стратегічне управління - Міщенко А. П. - 1.1.2. Стратегія фірми: поняття, типи, особливості розробки
Поняття "стратегія" етимологічно походить від грецького слова strategia (stratos - військо і ago - веду), за допомогою якого описували найважливішу...
-
4.1. Порядок створення акціонерних товариств. Елементи зовнішнього і внутрішнього середовища АТ Акціонерні товариства є головною, і як свідчить світовий...
-
Промисловий маркетинг - Оснач О. Ф. - 2.2. Моделі прийняття стратегічних рішень
Теорія маркетингу накопичила, а на практиці використовуються моделі прийняття стратегічних рішень, основними з яких є: 1. Аналіз господарського і...
-
Банківський маркетинг - Лютий І. О. - 2.2. Методи аналізу ринку банківських продуктів і послуг
Під Дослідженням ринку банківських продуктів і послуг Розуміється збір, систематизація й аналіз кон'юнктурних показників і кон'юнктуроутворюючих...
-
Аналіз як функція внутрішньовиробничого управління має власну методологічну основу: принципи, функції, організаційну структуру, методи та інструменти,...
-
1. Стратегічне планування та управління як складові процесу розробки стратегії Процес розробки стратегії включає стратегічне планування та стратегічне...
-
Стратегічний менеджмент - Кіндрацька Г. І. - Питання для поглибленої самоперевірки
1. Які властивості має організація як об'єкт управління? 2. Перелічіть основні критерії, які використовують для класифікації організацій. Наведіть...
-
Маркетинговий аналіз - Липчук В. В. - 1. Сутність, загальні засади, методи маркетингового аналізу
1.1. Сутність і організація маркетингового аналізу Маркетинговий аналіз як вид діяльності Обов'язковою складовою діяльності підприємств, установ,...
-
4.1. Визначення цілей організації, їх види і відповідність певним вимогам Мета управлінської діяльності У процесі розробки й ухвалення управлінських...
-
Принцип - це основне вихідне положення якоїсь теорії, вчення, науки і тощо. Принципи управління персоналом організації викладені на рис. 1.4. Зміст...
-
Банківські операції - Ковальчук К. Ф. - 4.4. Методи стратегічного аналізу
У перспективному (стратегічному) економічному аналізі для прогнозної оцінки показників використовується сукупність методів: екстраполяції; експертних...
-
Розробку стратегії звичайно починають з аналізу зовнішнього середовища, призначення якого зводиться до визначення можливостей і загроз, що формуються...
-
Кожне підприємство в ході своєї господарської діяльності є учасником конкурентної боротьби за споживача, а тому одним із важливих елементів є визначення...
-
Організація бізнесу - Скібіцький О. М. - 1.4.5. Стратегічний вибір підприємства
Три правила поведінки в конкурентній боротьбі: 1. Будь впевнений, що твій суперник в курсі того, чого він може досягти за домовленість з тобою і чого...
-
Три правила поведінки в конкурентній боротьбі: 1. Будь впевнений, що твій суперник в курсі того, чого він може досягти за домовленість з тобою і чого...
Стратегічне управління - Порохня В. М. - 2.3. Методи і показники, застосовувані для аналізу внутрішнього та зовнішнього середовища