Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 3.3. Внутрішнє середовище підприємства
Внутрішнє середовище підприємства Визначається внутрішніми змінними всередині підприємства, які безпосередньо впливають на процес перетворень (виробництва продукції, послуг) та функціонування підприємства.
Внутрішні змінні - це ситуаційні фактори всередині підприємства, що постійно знаходяться в полі зору менеджерів: цілі, структура організації, її завдання, технологія і люди.
Будь-яке підприємство розглядається як група людей із загальними цілями (перший змінний фактор). Того, що люди не змогли б досягти поодинці, вони досягають в організації, тому її можна розглядати як засіб досягнення мети. Мета - це конкретний кінцевий стан чи очікувані результати роботи групи людей, які певним чином організовані. Такі кінцеві результати розробляються в процесі планування і доводяться учасникам виробництва. Різні типи підприємств мають різні цілі. Якщо ціль - одержання прибутку, то підприємства займаються виробництвом товарів чи наданням послуг. Якщо підприємства безприбуткові, то їхньою метою є виконання свого призначення в рамках асигнованих бюджетних засобів.
Великі підприємства - багатоцільові. Для одержання прибутку велике підприємство визначає цілі в різних напрямках, тобто розробляє дерево цілей. Це може бути розробка нової продукції, вища якість послуг, підготовка кадрів, визначення ринку збуту тощо.
Для досягнення кінцевої мети підприємства ставляться різні цілі в його підрозділах. Вони координуються менеджерами в рамках загальної мети.
Другою ситуаційною змінною є Структура підприємства. Під структурою підприємства розуміють кількість, склад його підрозділів, ступенів управління в єдиній взаємозалежній системі. Структура встановлює такі взаємини рівнів управління і функціональних підрозділів, що дозволяють найбільш ефективно досягати цілі підприємства. Цьому сприяє спеціалізований поділ праці. Характерною особливістю спеціалізованого поділу праці є те, що відповідна робота закріплюється за фахівцями, тобто тими, хто здатний її виконувати краще всіх. Так, праця розділена між економістами, технологами, механіками, енергетиками тощо. При виробництві будь-якого товару робота розділяється на численні малі операції, що також є конкретною спеціалізацією праці.
Для успішної групової роботи вкрай потрібне розмежування праці по координації від безпосереднього виконання завдань. Таке відділення створює ієрархію управлінських рівнів, тобто формальна субпідрядність на кожному рівні. Менеджер, що знаходиться на більш високому рівні управління, може мати у своєму підпорядкуванні декількох керівників нижчого рівня, а ті у свою чергу - на нижчій щабель і так аж до виконавчого персоналу. Наприклад, начальник виробничого відділу має у своєму підпорядкуванні начальників цехів, змін, лабораторій. Начальникам цехів підпорядковуються бригадири дільниць, майстри. Все підприємство пронизує субпідрядність до рівня виконавчого персоналу.
Кожен керівник має у своєму підпорядкуванні певну кількість людей, які знаходяться у сфері його контролю. Сфера контролю визначає тип організаційної структури. Якщо керівник контролює велику кількість підлеглих, то сфера контролю є широкою. її наслідком є формування плоскої структури управління. Якщо кожному керівнику підпорядковується небагато людей, то це вузька сфера контролю, за якого функціонує багаторівнева (чи висока) структура управління. Великі організації з пласкою структурою мають невелике число рівнів.
Оскільки у великих сучасних підприємствах робота чітко розмежовується по горизонталі і вертикалі, то виникає крайня необхідність у створенні формальних механізмів координації діяльності міжрівневих підрозділів і співпідпорядкованості. Така координація забезпечує не тільки інтереси підрозділів, але й підприємства в цілому.
За допомогою координації формулюється і доводиться мета підприємства до його підрозділів. Але це лише один з багатьох механізмів координації. У координації бере участь кожна функція управління.
Третім внутрішнім змінним фактором на підприємстві є постановка завдань, під яким розуміють запропоновану роботу (групу робіт чи частину роботи), що повинна бути виконана заздалегідь встановленим способом і у встановлений термін. При розробці структури підприємства кожна посадова інструкція включає ряд завдань, що є частиною загального обсягу роботи для досягнення мети. Вважається, що якщо завдання виконуються за встановленою технологією і режимом роботи, то підприємство функціонує ефективно.
Четвертим змінним фактором виступає технологія. Технологія - це засіб перетворення сировини в певні продукти та послуги. Вона передбачає поєднання кваліфікованих навичок, обладнання, інфраструктури, інструментів і відповідних технічних знань, які необхідні для здійснення бажаних перетворень у матеріалах, інформації чи людях.
Будь-які виробничі завдання не можуть бути виконані без використання конкретної технології. Вона виступає як засіб перетворення матеріалу, що надходить на вході виробничого процесу, у форму, яку отримують на виході.
Важливе місце в технології займає стандартизація і механізація, які значно знижують витрати виробництва і ремонтних робіт, тому що передбачають використання машин і механізмів замість людей. Застосування у виробництві стандартних вузлів, заміна людей механізмами і використання конвеєрних ліній змінили службові обов'язки менеджерів, що у свою чергу вплинуло на саму суть управління виробництвом.
Найважливішим внутрішнім змінним фактором управління є люди (п'ятий змінний фактор). Людська змінна розглядається в управлінні в трьох напрямках: поведінка людей (окремих людей, людей у групах, поведінка керівника), менеджер у ролі лідера, вплив менеджера на поведінку окремих людей і груп.
Всі внутрішні змінні фактори діють у взаємозв'язку, що дозволяє досягти цілей підприємства (рис. 3.3).
Рис. 3.3. Взаємозв'язок елементів внутрішнього середовища підприємства
Оскільки внутрішні змінні складаються із соціального (люди) і технічного компонентів, то їх називають внутрішніми соціотехнічними підсистемами, що вимагає однакової уваги як до соціальних, так і до технічних питань організації. Віддача можлива лише в їх взаємодії.
Внутрішнє середовище має декілька зрізів, кожний з яких включає набір ключових процесів і елементів підприємства, стан яких в сукупності визначає той потенціал і ті можливості, які воно має в своєму розпорядженні.
Отже, доцільно розглянути сутність поняття економічний потенціал підприємства.
Економічний потенціал підприємства Є характеристикою можливостей підприємства у виробництві товарів і послуг і отриманні відповідного доходу.
Його величина в більшому ступені залежить від кількості і якості економічних ресурсів, якими володіє підприємство і визначається його здатністю адаптивно реагувати на зміну ринкової ситуації, можливістю швидкої зміни номенклатури й асортименту продукції, що випускається, відповідно до потреб ринку.
Економічний потенціал значно залежить від оптимального сполучення окремих видів економічних ресурсів, залучених у виробничий процес, рівня організації виробництва і праці, ефективності системи управління підприємства.
У якості основних структуроутворюючих елементів економічного потенціалу підприємства виділяють складові, представлені на рис. 3.4, а саме: виробничий потенціал; фінансовий потенціал; організаційний потенціал; управлінський потенціал; інформаційний потенціал; інноваційний потенціал; ринковий потенціал.
Рис. 3.4. Структура економічного потенціалу підприємства
В дослідженнях І. П. Отенко [8] для забезпечення управління використанням, формуванням і розвитком економічного потенціалу підприємства пропонується структурувати його за рівнями управління: ресурсний рівень; організаційний рівень; управлінський рівень.
Структура економічного потенціалу підприємства за рівнями управління наведена на рис. 3.5.
Між потенціалами різних рівнів спостерігається процес взаємопроникнення, взаємодії складових, який приводить до зміни економічного потенціалу підприємства.
Така структура економічного потенціалу підприємства повною мірою відображає його сутність і зміст. Економічний потенціал грунтується на прогнозованих можливостях підприємства. Це оціночний показник, який виражає ступінь розвитку суб'єкта господарювання, є індикатором його адаптаційної здатності забезпечувати довгострокове функціонування і досягнення стратегічної мети на основі використання системи наявних ресурсів.
Рис. 3.5. Структура економічного потенціалу підприємства за рівнями управління [8]
Розвиток економічного потенціалу тісно пов'язаний з використанням і розвитком ресурсного потенціалу підприємства унаслідок використання певних властивостей ресурсів: комплексності, взаємодоповнюваності і взаємозамінності, а також обмеженості, гнучкості і мобільності. Властивості потенціалу обумовлені властивостями ресурсів і їх комбінацією в процесах, які протікають на підприємстві. Комбінаційна діяльність і підтримка необхідної пропорційності між окремими елементами ресурсного потенціалу за рахунок маневрування його структурою розглядається в рамках ресурсного підходу. Процеси створення підприємством унікальних комбінацій ресурсів, що відрізняються від конкурентів, на довгострокову перспективу, є напрямом формування стратегічного потенціалу, властивості якого обумовлені властивостями результатів процесів стратегічного управління конкурентними перевагами підприємства (рис. 3.6).
Конкурентоспроможність підприємства не є її постійною характеристикою, вона визначає здатність вести успішну конкурентну боротьбу, протистояти у певний період основним конкурентам. Зі змінами у зовнішньому та внутрішньому середовищах змінюються також порівняльні конкурентні переваги щодо інших підприємств галузі. Виходячи з цього можна стверджувати, що конкурентоспроможність підприємства - це поняття відносне, оскільки його можна визначити лише на основі зіставлення окремих характеристик підприємства з характеристиками інших, аналогічних підприємств. Конкурентоспроможність підприємства залежить від об'єкта порівняння, а також від факторів, які застосовуються для оцінки конкурентоспроможності. Не можна говорити про абсолютну конкурентоспроможність підприємства: воно може бути "номером один" у своїй галузі в національній економіці й бути неконкурентоспроможним на міжнародних ринках.
Рис. 3.6. Взаємозв'язок ресурсів, економічного і стратегічного потенціалів підприємства
Таким чином, виділяється Стратегічний потенціал, До якого відносять всі ресурси, що можуть забезпечити конкурентоспроможність підприємства у довгостроковому періоді.
Конкурентоспроможність підприємства - це здатність підприємства здійснювати свою діяльність в умовах ринкових відносин і одержувати при цьому прибуток, достатній для науково-технічного удосконалення виробництва, стимулювання працівників і підтримки продукції на високому якісному рівні.
Здебільшого конкурентоспроможність підприємства визначається конкурентоспроможністю товару, але залежить від потенціалу підприємства, ефективності його використання.
Тому наряду з оцінкою рівня конкурентоспроможності підприємства та його конкурентів доцільно аналізувати конкурентні переваги, ключові фактори успіх та конкурентну позицію підприємств.
Конкурентна перевага - це перевага, що забезпечує міцні позиції на ринку і доходи на рівні вищому, від середнього по галузі, завдяки кращій компетенції і можливостям в певній сфері або напрямку діяльності.
Наприклад, підприємство, що забезпечує низькі витрати виробництва або високу якість продукції, безперечно, має конкурентну перевагу в галузі.
Конкурентні переваги бувають:
O низького порядку - використання дешевої робочої сили, дешевої сировини тощо. Такі переваги постійно і легко втрачаються внаслідок підвищення зарплати і цін на ресурси, або використання таких дешевих ресурсів конкурентами;
O високого порядку - за наявності унікальної технології, добре підготовленого персоналу, унікальної продукції, високого іміджу підприємства. Такі конкурентні переваги забезпечують стійку конкурентоспроможність підприємства в галузі.
Індикаторами (показниками) конкурентної переваги _виступають:
А) велика частка ринку;
Б) зростаюча кількість покупців;
В) лідируюча стратегія;
Г) підприємство реагує на ринкові зміни краще ніж конкуренти;
Д) найбільш вдале положення підприємства на ринку;
Е) товари підприємства сильно диференційовані;
Є) підприємство концентрується на швидко зростаючих сегментах ринку;
Ж) на підприємстві нижчі витрати ніж у конкурентів;
З) рівень прибутку вищий від середньоринкового;
К) високі технологічні та інноваційні переваги підприємства; л) високий рівень менеджменту і маркетингу, тощо. Відповідно індикаторами конкурентної слабкості можуть бути:
А) високі витрати;
Б) низька якість товарів;
В) невеликий вплив на ринок;
Г) конкуренти захопили частку ринку підприємства;
Д) темпи зростання доходів нижчі середньоринкових або вони навіть знижуються;
Е) нестача фінансових ресурсів;
Є) підприємство не може протистояти загрозі усунення із ринку;
Ж) репутація підприємства низька або падає;
З) положення підприємства слабішає у найбільш перспективних галузях; к) нестача навичок і досвіду у визначальних сферах;
Л) підприємство відноситься до стратегічної групи з гіршим положенням на ринку та інші.
Основу конкурентних переваг складають ключові фактори успіху.
Ключові фактори успіху (КФУ) - це активи та компетенції підприємства, що забезпечують успіх у конкурентній боротьбі.
КФУ залежать від:
А) технології та інновацій;
Б) стану виробництва (якість, собівартість, рівень ресурсозабезпечення і ефективності їх використання тощо);
В) рівня маркетингу;
Г) реалізаційних можливостей і навичок (мережа збуту, реалізаційні витрати і т. д.);
Д) професійного рівня персоналу;
Е) організаційних можливостей (інформаційні системи, сучасний менеджмент тощо);
Є) інших факторів (імідж, прихильність місцевих органів влади, доступ до фінансових ринків, сприятливі природні умови і місцезнаходження тощо).
Конкурентна позиція підприємства (конкурентний статус) - Це положення, яке підприємство займає в своїй галузі, на певному сегменті ринку відповідно до результатів своєї діяльності і своїх переваг та недоліків у порівнянні з іншими підприємствами.
Таким чином, аналіз внутрішнього середовища направлений на оцінку конкурентоспроможності підприємства та виявлення його переваг і слабостей.
Висновки
Розробка ефективно діючої стратегії потребує всестороннього вивчення середовища підприємства.
Зовнішнє середовище підприємства - це сукупність чинників, які формують довгострокову прибутковість підприємства на які воно не може впливати взагалі або має незначний вплив.
Внутрішнє середовище підприємства - це сукупність чинників підприємства, які формують його довгострокову прибутковість і перебувають під безпосереднім контролем керівників та персоналу організації.
Зовнішнє середовище в стратегічному управлінні розглядається як сукупність двох відносно самостійних підсистем: макросередовища та мікросередовища (так звані, відповідно, середовище непрямого впливу та середовище прямого впливу).
До основних чинників макросередовища відносять: економічні; політичні; правові; демографічні; природні; соціально-культурні; чинники наукового-технічного прогресу.
Чинники мікросередовища це: споживачі; постачальники; конкуренти; посередники та контактні аудиторії.
Внутрішнє середовище в стратегічному середовище ідентифікують з економічний потенціалом, який слід розглядати як внутрішні можливості підприємства у виробництві товарів і послуг та отриманні відповідного доходу.
Структурування елементів економічного потенціалу підприємства дозволяє виділити стратегічний потенціал, до якого відносять всі ресурси, які можуть забезпечити конкурентоспроможність підприємства у довгостроковому періоді.
Конкурентоспроможність підприємства - це здатність підприємства здійснювати свою діяльність в умовах ринкових відносин і одержувати при цьому прибуток, достатній для науково-технічного удосконалення виробництва, стимулювання працівників і підтримки продукції на високому якісному рівні.
Важливими складовими поняття конкурентоспроможність підприємства слід вважати: конкурентні переваги - переваги, що забезпечують міцні позиції на ринку і доходи на рівні вищому, від середнього по галузі, завдяки кращій компетенції і можливостей в певній сфері або напрямку діяльності; ключові чинники успіху - активи та компетенції підприємства, що забезпечують успіх у конкурентній боротьбі.
Дослідження внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства дозволяють визначити його конкурентна позицію - положення, яке підприємство займає в своїй галузі, на певному сегменті ринку відповідно до результатів своєї діяльності і своїх переваг і недоліків в порівнянні з іншими підприємствами.
Схожі статті
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 1.4. Поняття стратегічного управління
Кожна організація в процесі своєї діяльності дотримується певної стратегії поведінки і це не залежить від того, в який час і за яких умов вона...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип диверсифікації
Підприємство є відкритою системою, оскільки його функціонування неможливе без взаємодії із зовнішнім середовищем. Співвідношення активності прямого і...
-
2.1. Стратегічне бачення Основне питання щодо стратегії підприємства, яке повинне задавати собі керівник, звучить так: "Як ми бачимо своє підприємство,...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип безперервної адаптації
Підприємство є відкритою системою, оскільки його функціонування неможливе без взаємодії із зовнішнім середовищем. Співвідношення активності прямого і...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип резервування ресурсів
Підприємство є відкритою системою, оскільки його функціонування неможливе без взаємодії із зовнішнім середовищем. Співвідношення активності прямого і...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 3.2. Чинники макросередовища та мікросередовища підприємства
Не існує ні одного підприємства, яке не мало б зовнішнього оточення, та не знаходилось б з ним у стані постійної взаємодії. Будь-яке підприємство...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 3.1. Середовище підприємства як об'єкт стратегічного аналізу
3.1. Середовище підприємства як об'єкт стратегічного аналізу Будь-яке підприємство існує і функціонує у взаємозв'язку з безліччю чинників, які по-різному...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - РОЗДІЛ 3. Сутність середовища підприємства
3.1. Середовище підприємства як об'єкт стратегічного аналізу Будь-яке підприємство існує і функціонує у взаємозв'язку з безліччю чинників, які по-різному...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 2.2. Місія
2.1. Стратегічне бачення Основне питання щодо стратегії підприємства, яке повинне задавати собі керівник, звучить так: "Як ми бачимо своє підприємство,...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 2.1. Стратегічне бачення
2.1. Стратегічне бачення Основне питання щодо стратегії підприємства, яке повинне задавати собі керівник, звучить так: "Як ми бачимо своє підприємство,...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип самовизначення
Підприємство є відкритою системою, оскільки його функціонування неможливе без взаємодії із зовнішнім середовищем. Співвідношення активності прямого і...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 1.3. Школи стратегічного управління
В літературі з менеджменту визначено десять основних наукових шкіл, що відрізняються принциповим баченням стратегічного управління. Умовно їх можна...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Поточне планування та бюджетування
Розрізняють такі етапи розвитку стратегічного управління: бюджетне, довгострокове і стратегічне планування, стратегічне управління. Поточне планування та...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 1.2. Еволюція концепції стратегічного управління
Розрізняють такі етапи розвитку стратегічного управління: бюджетне, довгострокове і стратегічне планування, стратегічне управління. Поточне планування та...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Стратегічне планування
У 60-ті роки у США та більшості країн Західної Європи почався "бум стратегічного планування", який базувався на домінуванні концепції підприємства як...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 1.1. Передумови стратегічного управління
Дисципліна "Стратегічне управління" є однією із головних частин підготовки студентів кафедри економіки _ та підприємництва. Управління компанією в умовах...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - РОЗДІЛ 1. Становленя концепції стратегічного управління
Дисципліна "Стратегічне управління" є однією із головних частин підготовки студентів кафедри економіки _ та підприємництва. Управління компанією в умовах...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 1.5. Модель стратегічного управління
Виходячи із сутності стратегічного управління, можна виділити основні етапи і послідовність формування стратегічної поведінки. У подальшому буде...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Вступ
Дисципліна "Стратегічне управління" є однією із головних частин підготовки студентів кафедри економіки _ та підприємництва. Управління компанією в умовах...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 2.3. Цілі в стратегічному управлінні
Формулювання цілей - це один із способів, за допомогою яких організація бореться з невизначеністю. Адекватне твердження про цілі завжди повинне...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Стратегічне управління
У травні 1971 р. у Піттсбурзі (США) було проведено розширену конференцію з питань стратегічного управління, де в 14 розгорнених доповідях було підбито...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип обмеженої раціональності
Ефективність стратегічних рішень визначається не тільки ступенем оцінки об'єктивних чинників, але і тим, як враховуються інтереси суб'єктів з їх...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип самоорганізації
Ефективність стратегічних рішень визначається не тільки ступенем оцінки об'єктивних чинників, але і тим, як враховуються інтереси суб'єктів з їх...
-
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - Принцип рефлексі
Ефективність стратегічних рішень визначається не тільки ступенем оцінки об'єктивних чинників, але і тим, як враховуються інтереси суб'єктів з їх...
-
Управління персоналом - Балабанова Л. В. - 5.2. Стратегії управління персоналом підприємства
Під управлінською стратегією розуміється загальна концепція того, як досягаються головні цілі підприємства, вирішуються проблеми, що стоять перед ним, і...
-
2.1. Сутність і основні характеристики зовнішнього (макро-) і внутрішнього (мікро-) середовища підприємства Зовнішнє середовище для організації - це...
-
Стратегічне управління - Порохня В. М. - Тема 2. Середовище господарської організації
2.1. Сутність і основні характеристики зовнішнього (макро-) і внутрішнього (мікро-) середовища підприємства Зовнішнє середовище для організації - це...
-
Економіка підприємства - Гринчуцький В. І. - 1.3. Внутрішнє середовище підприємства
Згідно із законодавством України, підприємством є самостійний господарюючий суб'єкт, створений у порядку, встановленому законом, для виробництва...
-
Економіка підприємства - Гетьман О. О. - Конгломератний тип організаційної структури управління
При використанні регіонального типу організаційної структури передбачається, що відповідальність за будь-яку діяльність підприємства на внутрішньому і...
-
Економіка підприємства - Гетьман О. О. - Матричний тип організаційної структури управління
При використанні регіонального типу організаційної структури передбачається, що відповідальність за будь-яку діяльність підприємства на внутрішньому і...
Стратегічне управління - Дикань В. Л. - 3.3. Внутрішнє середовище підприємства