Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 4.8. Соціальне моделювання і прогнозування
Моделювання - багатоплановий метод дослідження, один із шляхів пізнання. Воно зумовлює дослідження реально існуючих предметів, явищ, соціальних процесів, органічних і неорганічних систем. Ним охоплені всі процеси. Моделювання - це специфічне багатофункціональне дослідження. Його головне завдання - відтворити на основі схожості з наявним об'єктом інший, який замінює його об'єкт (модель). Модель - аналог оригіналу. Вона повинна мати схожість з оригіналом, але не повторювати його, тому що при цьому саме моделювання втрачає сенс. Неприпустимим є і вільне моделювання; у цьому випадку воно не дає необхідного уявлення про оригінал моделі, а також не виконує своєї функції.
Функції соціального моделювання: поглиблення пізнання наявних систем і об'єктів; визначення основних параметрів, шляхів подальшого їх застосування; проведення порівняльного аналізу оригіналу і моделі, виявлення якісних характеристик.
Моделювання виконує і важливі евристичні функції: виявляє негативні тенденції, визначає позитивні шляхи вирішення проблем, пропонує альтернативні варіанти.
Виділяють кілька видів (типів) моделей: пізнавальні, евристичні; моделі майбутнього - прогностичні; моделі бажаного, заданого стану.
Цілі моделювання: відобразити стан проблеми на даний момент; виявити найбільш гострі "критичні" моменти, "вузли" протиріч; визначити тенденції розвитку і ті фактори, вплив яких може скоректувати небажаний розвиток; активізувати діяльність державних, громадських та інших організацій та осіб у пошуках оптимальних варіантів розв'язання соціальних завдань.
Модель має відповідати певним вимогам:
1. Бути більш простою, більш зручною, давати інформацію про об'єкт, сприяти удосконаленню самого об'єкта.
2. Сприяти визначенню чи поліпшенню характеристик об'єкта, раціоналізації способів його побудови, управлінню чи пізнанню об'єкта.
У цілому модель має відповідати таким вимогам: повноти, адекватності та еволюційності; бути абстрактною, щоб допускати варіювання великої кількості перемінних; задовольняти умови, які обмежують час вирішення завдання; орієнтуватися на реалізацію завдань за допомогою наявних можливостей; забезпечувати отримання нової корисної інформації про соціальний об'єкт чи явище; бути побудованою на використанні встановленої термінології; зумовлювати можливість перевірки її істинності, відповідності соціальному об'єкту, процесу, явищу.
Визначають основні принципи розробки моделей складних об'єктів і явищ, що застосовуються в соціальному моделюванні: компроміс між очікуваною точністю результатів моделювання і складністю моделі, баланс точностей, достатня різнобічність елементів моделі, наочність моделі, блочне представлення моделі, спеціалізація моделей тощо.
Моделювання соціальних процесів здійснюється у таких видах: прогностична модель доходів населення та оплата праці; модель соціальної системи.
Використання математичних моделей соціального прогнозування здійснюється у напрямку прогнозу бюджетів сімей, які розділяються за групами і складом; використання теорії ймовірностей і математичної статистики - для визначення рівня благополуччя населення.
До соціальних моделей належать: моделювання демографічних процесів; моделі екологічної безпеки; моделі соціальної адаптації мігрантів та ін.
Системно-функціональний підхід зумовлює моделювання соціальних процесів на регіональному рівні, управлінських рішень тощо.
Моделювання як технологія соціальної роботи - моделювання суб'єктів соціальної роботи (систем, служб, проектів, програм, процесів, моделі спеціаліста); моделювання шляхів, способів вирішення проблемних ситуацій; моделювання позитивної поведінки особистості в різних умовах соціального життя; напрямків сучасної соціальної роботи з різними цільовими групами та категоріями населення.
Прогнозування - це соціальна теорія пізнання, яка перебуває у специфічній взаємодії з цілою низкою груп знань, які тією чи іншою мірою розглядають як основний об'єкт майбутнє, здійснюють аналіз на різних рівнях - теоретичному, психолого-інтуїтивному, практичному - проблеми близького і далекого майбутнього.
Об'єктом прогнозу є процеси (явища, події), на які спрямовано дослідження з метою вироблення прогнозу. Метою прогнозу є правильне оцінювання всього нового, що нині позитивно впливає на соціальне життя, що із сучасного життя може не тільки зберігатися, але і переходити в майбутнє. Це стосується різних форм соціального життя, принципів, змісту і методів діяльності.
Прогнозування слугує підготовці завчасно підготовлених пропозицій, проектів, програм, рекомендацій та оцінок, тобто визначає, в якому напрямку бажаним є розвиток об'єктів у галузі, що досліджується (культура, охорона здоров'я, освіта, сільське господарство), і як насправді може відбуватися розвиток. Відповідно до цього визначають і типи завдань прогнозування: визначення і мотивування мети розвитку; визначення засобів, способів, шляхів досягнення цілей.
Соціальне прогнозування - це дослідження соціальної системи на більш глибокому рівні, який дає можливість передбачати, прогнозувати майбутнє, яке одночасно виступає як синтез різнобічних знань про суспільство.
Виділяють кілька етапів соціального прогнозування: аналітичний, дослідний, програмний, організаційний.
Аналітичний етап має визначити стан і тенденції розвитку об'єкта прогнозування і відповісти на запитання: яким є бажаний рівень задоволення конкретних суспільних потреб, досягнення яких пов'язано з розвитком об'єкта прогнозування; які результати майбутнього розвитку і в яких галузях, сферах є бажаними і необхідними для досягнення бажаного рівня.
Дослідний етап відповідає на такі запитання: які можливі результати майбутнього розвитку в зазначених сферах досліджуваного об'єкта; які проблеми виникають через невідповідність необхідних і можливих результатів майбутнього розвитку; дає змогу чітко сформулювати проблему, яка виникає в результаті дослідження і яка підлягає вирішенню.
Програмний етап зумовлює отримання відповідей на запитання: якими є можливі шляхи (варіанти) досягнення бажаних і небажаних результатів; який проміжок часу займе реалізація кожного з можливих результатів; який ступінь впевненості в реалізації кожного із можливих варіантів (шляхів) вирішення.
Організаційний етап - це кадрові, матеріально-технічній фінансові ресурси, необхідні для реалізації кожного з можливих варіантів; комплекс організаційно-технічних заходів, які забезпечують отримання певних результатів у досягненні того чи іншого варіанта; визначення найбільш раціональних з них.
Система методів і способів прогнозування називається методикою прогнозування, яка охоплює такі етапи: 1) передпрогнозна орієнтація: визначення об'єкта дослідження (охорона здоров'я, студенти, пенсіонери та ін.), предмета дослідження (наприклад, рівень економічної захищеності студентів), проблем, цілей, завдань, часу проведення; висунення робочих гіпотез, вибір методів; визначення структури та організації дослідження; 2) прогнозний фон - збір даних, які впливають на розвиток об'єкта: рішення, нові документи, безпосередні події, при цьому враховуються процеси у суміжних сферах; 3) пошукова модель - узагальнене бачення об'єкта в системі основних показників, параметрів, які відображають його характер і структуру; 4) пошуковий прогноз - проекція первинної моделі у майбутнє відповідно до тенденції, яка спостерігається з урахуванням факторів прогнозного фону з метою виявлення проблем, які підлягають вирішенню; 5) нормативний прогноз - проекція первинної моделі в майбутнє відповідно до заданих цілей і норм за визначеними критеріями; 6) оцінювання ступеня достовірності та уточнення прогностичних моделей за допомогою системи експертного опитування; 7) вироблення рекомендацій для підготовки оптимальних рішень на основі зіставлення прогностичних моделей.
Нині налічується понад 200 методів прогнозування. Серед них найбільш поширеними є методи екстраполяції та експертизи, в основі яких стоять часові й параметричні ряди ретроспективного розвитку об'єкта прогнозування. Інші методи базуються на використанні обчислювальної техніки, розробці спеціальних алгоритмів і програм, які потребують значних затрат ресурсів і більш високої кваліфікації розробників прогнозів: багаторівнева морфологія, багаторівнева експертиза, матричні методи.
Асоціативні методи - процедури прогнозування на базі побудови специфічних аналогових моделей реальних об'єктів і процесів.
Ігри - метод, який використовується в безпосередніх перед-планових дослідженнях, а також для верифікації прогнозів.
Імітування - побудова математичної моделі з метою навчання і верифікації рішень як результатів прогнозного дослідження.
Індивідуальне передбачення експерта - оцінювання провідного спеціаліста-лідера, експерта в певній сфері аналізу, дослідження.
Інтуїтивні методи (передбачення) - найбільш широко використовуються в системі управління, а також при прогнозуванні різних соціальних явищ, базуються на широкому залученні найбільш компетентних експертів і постійному підвищенні їх кваліфікації відповідальності за експертизу.
Історична аналогія - перенесення у часі чи з інших галузей знань виявлених закономірностей, тенденцій розвитку схожих подій.
Каузальне моделювання - встановлення причинно-наслідкових зв'язків відомих фактів.
Класифікаційні ознаки методів прогнозування - специфічні відмінності за ступенем форматизації, за принципом дії і за способом отримання інформації.
Класифікація методів - вибір методів, адекватних завданням, які вирішуються.
Метод Дельфі зумовлює кілька етапів автономного опитування експертів, які об'єднані в групи. Є кілька спеціальних методик обробки і відбору результатів експертних опитувань.
Методи випереджальної інформації - групи методів, заснованих на властивостях науково-технічної інформації випереджати практичне втілення досягнень науки.
Мозкова атака - колективне оцінювання, регламентоване особливими правилами, які засновані на стимулюванні творчої діяльності експертів шляхом спільного обговорення проблеми.
Статистичне моделювання - розробка та аналіз моделей, які створюються на базі статистичного матеріалу минулого і сучасності.
Сценарій - розробка та опис передбачуваного курсу подій в досліджуваній сфері (середовищі, системі) та її оточенні, починаючи з конкретного вихідного етапу і закінчуючи часом випередження прогнозу.
Евристичні методи - грунтуються на аналізі історичних і системних детермінуючих зв'язків. Механізм передбачення базується на екстраполяційних, сценарних, імовірних прогнозах, статистичному моделюванні.
Серед видів і технологій соціального прогнозування виділяють: прогнозування рівня життя і зайнятості населення, пенсійного забезпечення, економічної безпеки (бідність, безробіття), прогнозування екологічних процесів та ін.
Прогнозування як технологія соціальної роботи - дослідження соціальної системи з метою передбачення ефективності форм, методів, підходів, проектування і програмування соціальної роботи з окремим клієнтом на рівні індивідуальної роботи, групою, спільнотою, громадою на мезорівні, діяльності соціальних служб, організацій та установ на макрорівні соціальної роботи. Вибір методів прогнозування залежить від змісту соціальної роботи, певного її напрямку, категорій клієнтів тощо.
Основна література
Гершунский Б. С. Педагогическая прогностика: Методология, теория, практика. - К., 1986.
Основы социального прогнозирования: Учеб. метод, пособие / Под ред. Г. Е, Шепитько. - М., 2001.
Сафронова В. М. Прогнозирование и моделирование в социальной работе: Учеб. пособие. - М.: Изд. центр "Академия", 2002. -192 с.
Тюптя Л, Т., Іванова І. Б. Соціальна робота (теорія і практика): Навч. посіб. - К.: ВМУРОЛ "Україна", 2004. - С. 237- 242.
Теми для дискусії
1. Сутність соціального моделювання як багатопланового методу дослідження, шляху пізнання; функції соціального моделювання.
2. Особливості моделей в соціальній роботі: пізнавальних, евристичних, прогностичних, моделей бажаного або заданого стану.
3. Цілі моделювання, професійні вимоги до соціального моделювання.
4. Зміст моделювання як технології соціальної роботи.
5. Етапи соціального моделювання і прогнозування.
6. Характеристика типів соціального прогнозування.
Схожі статті
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 4.1. Поняття технологій соціальної роботи
4.1. Поняття технологій соціальної роботи Новим підходом до організації соціальної роботи і системи надання соціальних послуг є соціальні технології і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Етапи соціальних технологій
4.1. Поняття технологій соціальної роботи Новим підходом до організації соціальної роботи і системи надання соціальних послуг є соціальні технології і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Розділ 4. СОЦІАЛЬНІ ТЕХНОЛОГІЇ І ТЕХНОЛОГІЇ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
4.1. Поняття технологій соціальної роботи Новим підходом до організації соціальної роботи і системи надання соціальних послуг є соціальні технології і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 4.5. Соціальна діагностика, експертиза, профілактика
Соціальна діагностика - комплекс способів, за допомогою яких визначають рівень соціального благополуччя / неблагополуччя і соціального здоров'я певного...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.4. Соціальна робота в системі освіти
Освіта - основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку держави і суспільства. Метою освіти є всебічний розвиток...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Місто
Місто становить складне соціально-просторове утворення, до якого, крім природного і матеріально-речового компонентів, входять населення, виробництво і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.3. Соціальна робота в системі охорони здоров'я
За визначенням ВООЗ, здоров'я - це "стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад". Правові...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні види соціальної роботи з групою
Класифікація Дж. Клейна заснована на вивченні і систематизації реальних напрямків групової роботи, які були характерними в 60-ті роки XX ст., коли вона...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Макрорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Мезорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Мікрорівень
Напрямки: 1. Соціальна робота з дітьми і молоддю із формування про-соціальної поведінки, попередження відхилень у поведінці, формування здорового способу...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні моделі соціальної роботи з групою
Класифікація Дж. Клейна заснована на вивченні і систематизації реальних напрямків групової роботи, які були характерними в 60-ті роки XX ст., коли вона...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 3.1. Соціологічні методи соціальної роботи
У вітчизняній науковій і навчально-методичній літературі, у російських підручниках і посібниках із соціальної роботи класифікація методів здійснюється за...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Розділ 3. МЕТОДИ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
У вітчизняній науковій і навчально-методичній літературі, у російських підручниках і посібниках із соціальної роботи класифікація методів здійснюється за...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.2. Соціальна робота як практична діяльність
Соціальна робота - унікальний вид професійної діяльності зі створення соціальних умов для поліпшення умов життя окремої особистості, підвищення добробуту...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 1.4. Правові основи соціальної роботи
Законодавчу, нормативно-правову основу соціальної роботи в Україні, як і в інших країнах світу, визначають правові документи, які умовно згруповані у...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Соцанімація
У соціальній роботі з'явився новий напрям, який визначається також як метод і технологія соціальної роботи, - соціально-культурна анімація. Аніматор -...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Зміст технологічного процесу
Технологічне завдання соціальної роботи полягає у виявленні соціальної проблеми за допомогою н ая вного в розпорядженні соціальних служб інструментарію і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Основні методи керування
Перший напрям - розвиток теорії організаційного керування - одержав назву класичної, чи традиційної школи. Багато компонентів цього напрямку відіграють і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Менеджмент як система знань розвивався за декількома напрямками
Перший напрям - розвиток теорії організаційного керування - одержав назву класичної, чи традиційної школи. Багато компонентів цього напрямку відіграють і...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Необхідність критичного ставлення до документів
Вирішення кожного дослідного завдання потребує визначення того, яку кількість документів треба вивчити, щоб дані про об'єкт були достовірними, тобто...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Відбір документів
Вирішення кожного дослідного завдання потребує визначення того, яку кількість документів треба вивчити, щоб дані про об'єкт були достовірними, тобто...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Функції соціальної роботи
Соціально-діагностична: вивчення особливостей групи, прошарку, особи, ступеня і спрямованості на них мікро - та макрофакторів середовища;...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Сутність і структура технологічного процесу
Процес - це зміна (динаміка) стану предмета під впливом зовнішніх чи внутрішніх факторів. У соціальній роботі такими розглядаються соціальні умови та...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Специфіка соціальних технологій у соціальній роботі
Соціальні технології - це сукупність способів професійного впливу на соціальний об'єкт із метою його поліпшення, забезпечення оптимізації функціонування...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Взаємини з агентствами та організаціями
1. Намагайтеся зрозуміти унікальність кожної людини і ті умови, які визначають поведінку людини і характер допомоги, що здійснюється. 2. Утверджуйте...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 2.7. Соціальна робота на підприємстві
Цікавою моделлю соціальної служби е соціальна служба на підприємстві. їй притаманні відносно закритий характер обслуговування, тобто спрямований на...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Надання послуг
В основу реабілітаційної роботи покладено модель раннього втручання, тобто сімейно-центрованої мультидисциплінарної допомоги сім'ї, яка виховує дитину з...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Телефонне консультування
Телефонне консультування як метод соціальної роботи зародилося у США у 1960-ті роки XX ст. (в окремих виданнях називається точна дата - 2 жовтня 1953...
-
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - Волонтерська робота
Волонтерська допомога - один із важливих методів добровільної соціальної роботи. Основні підходи до неї сформульовані у Загальній декларації волонтерів,...
Соціальна робота - Тюптя Л. Т. - 4.8. Соціальне моделювання і прогнозування