Референдне право України - Погорілко В. Ф. - 1.4. Функції референдного права
Референдному праву, як і будь-якому інституту конституційного права України, властиві власні функції, які визначають сутність і зміст цієї галузі права та її призначення в національній правовій системі в цілому. Під функціями референдного права слід розуміти основні напрямки і види впливу цього інституту на суспільні відносини, що є предметом референдного права.
Референдному праву України властиві функції аналогічні функціям безпосередньої демократії'. Ці функції також визначають сутність і зміст функцій всеукраїнського та місцевих референдумів у цілому.
Референдне право здійснюється через систему суспільних функцій, які можна розрізняти за суб'єктами, об'єктами, способами, засобами референдного права та іншими ознаками.
У першу чергу, функції референдного права слід розрізняти за суб'єктами, учасниками референдного права. За цим критерієм можна виділити такі основні функції референдного права: функції народу України; функції територіальних громад; функції громадян України, які мають право участі у референдумі; функції органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що організовують та проводять референдуми, а також сприяють реалізації права громадян України на участь у референдумі; функції політичних партій і громадських організацій; функції трудових колективів та зібрань громадян за місцем їх проживання; функції представників іноземних держав і міжнародних організацій; функції засобів масової інформації (ЗМІ) та функції інших суб'єктів референдного права.
Функції таких суб'єктів, як народ і територіальні громади, мають здебільшого установчий характер. Так, народ України, як носій суверенітету і єдине джерело влади в Україні, шляхом всеукраїнського референдуму приймає рішення про незалежність держави, внесення змін до Конституції України, зміну території України та рішення з інших питань, що визначають основи суспільного та державного ладу України. Тобто народ України при проведенні всеукраїнського референдуму користується владою як носій суверенітету і єдине джерело влади відповідно до ст. 5 Конституції України.
Наступну групу функцій референдного права України розрізняють за об'єктами, тобто сферами впливу референдного права. За цими ознаками розрізняють внутрішні функції - політичну, економічну, соціальну, культурну (духовну, ідеологічну), екологічну - та зовнішні - зовнішньополітичну, зовнішньоекономічну, гуманітарну та оборонну.
Пріоритетною об'єктною функцією референдного права є політична функція. Вона опосередковує, зокрема, питання у сфері внутрішньої політики держави, політичних реформ, незалежності, суверенітету держави, цілісності її території тощо. Питання політичного характеру можуть виноситися на всеукраїнський референдум. Йдеться про питання внесення змін до Конституції України, або так звану "політичну реформу". Нагадаємо, що проведені в Україні до сьогодні всеукраїнські референдуми безпосередньо стосувалися вирішення зовнішньо - і внутрішньополітичних проблем - легітимізації незалежності України та внесення змін до Конституції України.
Політична функція референдумів виявляється і в місцевих референдумах, втому числі й республіканському (місцевому) референдумі Автономної Республіки Крим. Питання, винесені на такі референдуми прямо чи опосередковано стосуються регіональної політики відповідних адміністративно-територіальних одиниць України.
Економічна функція референдного права проявляється в опосередкованій формі, оскільки на референдуми забороняється виносити питання, пов'язані з бюджетом і податками. Водночас, вирішуючи на референдумах проблеми політичної реформи, громадяни України беруть до уваги й економічні наслідки результатів референдумів. Прикладом опосередкованого впливу референдумів на економічну сферу суспільного і державного ладу України є рішення всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 р., яким було надано вищої юридичної сили Акту проголошення незалежності України, в якому визначалися. основні засади побудови економічної системи нашої держави.
Соціальна функція референдного права полягає у тім, що референдуми є формою ефективного і легітимного розв'язання питань соціального характеру, пов'язаних із інтересами громадянського суспільства і територіальної громади. На референдумах, як правило місцевих, також вирішуються соціальні питання територіальної громади.
Культурна (духовна, ідеологічна) функція референдного права України полягає, насамперед, у вирішенні народом або територіальною громадою питань духовного життя суспільства. Зокрема місцеві референдуми можуть вирішувати питання, пов'язані зі статусом національних меншин, що компактно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Зовнішньополітична та зовнішньоекономічна функції референдного права України стосуються ратифікації, шляхом проведення всеукраїнського референдуму, найбільш важливих національних і міжнародних актів, що визначають основи зовнішньої політики України. Прикладом реалізації зовнішньополітичної функції референдного права є всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р.
Досвід країн-членів Європейського Союзу та країн, що прагнуть стати учасниками цієї впливової наддержавної організації, з огляду на євроінтеграційний курс України свідчить, що шляхом проведення загальнонаціональних референдумів можна ефективно визначити думку народу щодо членства в ЄС.
Функції референдного права України, які розрізняються за суб'єктами й об'єктами, опосередковують переважно зміст національного референдного права.
За способами і засобами здійснення референдного права можна виділити такі функції цього інституту: установча, законодавча, контрольна, охоронна тощо.
З огляду на сутність і зміст референдного права України пріоритетною функцією цього інституту конституційного права є, безперечно, установча функція. Більшість питань, які є предметом всеукраїнського та місцевих референдумів, стосуються прийняття рішень, що впливають на основи суспільного та державного ладу України, основи місцевого самоврядування. Такі рішення установлюють, конституюють нормативні положення імперативного характеру, що мають на меті визначення внутрішнього та зовнішнього політичного курсу держави, встановлення нової форми державного правління, формування нових засад місцевого самоврядування тощо.
Контрольна функція референдного права досить поширена у зарубіжній референдній теорії та практиці. На загальнодержавні референдуми у зарубіжних країнах доволі часто виносяться питання, що прямо чи опосередковано стосуються довіри (недовіри) політиці глави держави або уряду. Так, наприклад, невдалі референдуми, проведені в 2005 р. у Нідерландах, Франції та Люксембурзі щодо ратифікації Конституції Європейського Союзу мали своїм наслідком урядові кризи у цих країнах-членах ЄС.
Вітчизняні та зарубіжні вчені також схильні визнавати за референдумами, особливо загальнонаціональними, арбітражну функцію, тобто функцію встановлення народом істини у правових конфліктах між гілками влади. Такі референдуми отримали назву інституційних і були досить поширені після Другої світової війни у країнах Європи (Італія, Франція та ін.). В Україні інституційні референдуми не передбачені чинним законодавством, тому арбітражна функція референдного права є досить опосередкованою у нашій державі.
За способами здійснення референдного права можна розрізняти такі функції: інформаційну, територіальну, фінансову, матеріально-технічну, охоронну та інші. Ці функції референдного права здебільшого мають внутрішній характер і стосуються здійснення референдного процесу.
Первинною функцією референдного права є інформаційна функція. Зміст і сутність цієї функції й дали назву цій формі безпосередньої демократії, адже у перекладі з давньошвейцарської мови поняття "референдум" означає "те, що має бути повідомленим".
Інформаційна функція референдного права Полягає, насамперед, у використанні засобів масової інформації та інших засобів збирання, зберігання, використання і поширення інформації для ініціювання, організації й проведення всеукраїнського та місцевих референдумів, а також реалізації їх результатів.
Територіальна функція референдного права виражається у здійсненні двох основних напрямків цілеспрямованого впливу норм референдного права на відповідні суспільні відносини. Так, відповідно до ст. 73 Конституції України, народ України має виключне право на всеукраїнський референдум про зміну території України. Тобто референдне право здійснює функцію щодо зміни території України.
Територіальна функція референдного права також виражається у використанні існуючої системи адміністративного устрою для створення дільниць для голосування на референдумі при організації і проведенні всеукраїнського та місцевих референдумів.
Фінансова функція референдного права полягає у фінансовому забезпеченні організації та проведення всеукраїнських і місцевих референдумів. Ця функція безпосередньо пов'язана з мобілізацією, розподілом і використанням бюджетних коштів, шо виділяються на організацію та проведення референдумів.
Наближеною до фінансової функції є матеріально-технічна функція референдного права. її зміст полягає у забезпеченні процесу організації та проведення всеукраїнського та місцевих референдумів премішеннями, меблями, засобами транспорту та зв'язку, автоматизованими інформаційно-аналітичними системами, канцелярським приладдям у порядку та обсягах, визначених чинним законодавством України.
Референдному праву також властива охоронна функція, оскільки шляхом проведення всеукраїнського та місцевих референдумів, приймаючи суспільно значущі рішення, народ України й територіальні громади здійснюють охорону своїх природних суверенних прав.
До того ж охоронна функція референдного права здійснюється шляхом обладнання кабін та кімнат для таємного голосування, забезпечення діяльності іноземних і міжнародних спостерігачів, підтримання порядку правоохоронними органами, забезпечення безпеки відомостей, що містять конфіденційну інформацію, поширення якої забороняється у випадках, не передбачених законом.
Функції референдного права можна розрізняти й за іншими критеріями, наприклад за територіальним критерієм, тобто за територією на якій вони здійснюються. Це - загальнодержавні й місцеві функції референдного права, що знаходять своє вираження під час організації та проведення всеукраїнського та місцевих референдумів.
Функції референдного права існують і здійснюються у їх органічному поєднанні.
Схожі статті
-
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - Частина І. Референдне право
Відповідно до Конституції України Український народ має право на будь-яку форму безпосереднього народовладдя: вибори, референдуми, збори, мітинги,...
-
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - 1.1 Поняття референдного права, його предмет і метод
Відповідно до Конституції України Український народ має право на будь-яку форму безпосереднього народовладдя: вибори, референдуми, збори, мітинги,...
-
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - Розділ 1. Загальна характеристика референдного права
Відповідно до Конституції України Український народ має право на будь-яку форму безпосереднього народовладдя: вибори, референдуми, збори, мітинги,...
-
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - 1.3. Джерела референдного права
Система референдного права України знаходить своє об'єктивне зовнішнє вираження у джерелах референдного права, які є важливою складовою системи джерел...
-
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - Вступ
Відповідно до Конституції України Український народ має право на будь-яку форму безпосереднього народовладдя: вибори, референдуми, збори, мітинги,...
-
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - 1.2. Система референдного права України
Референдне право України, будучи інститутом національного конституційного права, складається з інститутів норм права, що утворюють певну мікросистему по...
-
Конституційне право України - Шаптала Н. К. - 2.7. Функції конституції
За порядком внесення змін Конституція України наближена до жорстких конституцій, що підтверджується такими чинниками: 1) Конституція України не може бути...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 1. Поняття Конституції України
1. Поняття Конституції України Однією з найбільш шанованих суспільних цінностей сучасності е конституція. На сьогодні у світі діє більше 200 конституцій...
-
1. Поняття Конституції України Однією з найбільш шанованих суспільних цінностей сучасності е конституція. На сьогодні у світі діє більше 200 конституцій...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Структура, система та функції Конституції України
Структура Конституції України відображає її зміст, дає уявлення про основні питання, що підлягають конституційно-правовому регулюванню. Категорія...
-
Основи держави і права України - Ортинський В. Л. - Поняття та юридична природа конституції
Поняття та юридична природа конституції . Термін "конституція" (від лат. constitutio - встановлення, устрій) відомий ще за часів Давньої Греції і...
-
Основи держави і права України - Ортинський В. Л. - Форма конституції
Поняття та юридична природа конституції . Термін "конституція" (від лат. constitutio - встановлення, устрій) відомий ще за часів Давньої Греції і...
-
Основи держави і права України - Ортинський В. Л. - Соціально-політична суть конституції
Поняття та юридична природа конституції . Термін "конституція" (від лат. constitutio - встановлення, устрій) відомий ще за часів Давньої Греції і...
-
Поняття та юридична природа конституції . Термін "конституція" (від лат. constitutio - встановлення, устрій) відомий ще за часів Давньої Греції і...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - Джерела науки муніципального права
Муніципальне право - порівняно нова галузь наукових знань, яка, однак, має глибоке коріння в нашій державі. У сучасній Україні ця наука перебуває на...
-
У сучасній науці немає єдиного підходу до виявлення причин виникнення держави і права, що пояснюється складністю та багатогранністю цих явищ. Проте...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Види джерел конституційного права
Як уже зазначалося, джерела конституційного права України є досить різноманітними. їх класифікують за характером (сутністю) волевиявлення, за змістом, за...
-
Основи держави і права України - Ортинський В. Л. - Функції та повноваження Президента України
Глава нашої держави - Президент. Як керівник держави він виступає гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності держави, дотримання...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Норми конституційного права
Первинним елементом системи конституційного права України є конституційно-правова норма (від лат. norma - керівний початок, правило, зразок). Норми...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Предмет і метод конституційного права
Предмет будь-якої галузі права визначається якостями суспільних відносин, що регулюються нормами цієї галузі права. Для конституційного права України...
-
Конституційне право України - Шаптала Н. К. - 2.6. Порядок внесення змін до Конституції України
За порядком внесення змін Конституція України наближена до жорстких конституцій, що підтверджується такими чинниками: 1) Конституція України не може бути...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - РОЗДІЛ 3. ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА
1. Поняття джерел конституційного права України У науці конституційного права під джерелами конституційного права, як правило, розуміють зовнішню форму...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Історія Конституції України 1996 р
Чинна Конституція України пройшла складний шлях становлення і розвитку, еволюціонуючи у контексті генези вітчизняного конституційного права. Вона стала...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - ПЕРЕДМОВА
Автономна Республіка Крим - АРК Кодекс адміністративного судочинства України - КАСУ Кодекс України про адміністративні правопорушення - КУпАП...
-
Конституційне право України - Совгиря О. В. - 1. Поняття конституції, її функції та властивості
1. Поняття конституції, її функції та властивості Термін "конституція" походить від дат. constitutio - "установа", "устрій". Існує точка зору, відповідно...
-
Конституційне право України як галузь національного права, знаходить своє логічне продовження у відповідній галузевій науці та освіті. Наука...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Принципи конституційного права України
Сутність і зміст конституційного права як галузі права та її основні завдання у найбільш загальному вигляді відображують принципи конституційного права....
-
Банківське право - Костюченко О. А. - 1. Поняття, функції та структура банківської системи України
1. Поняття, функції та структура банківської системи України В основі вивчення дисципліни "Банківське право" лежить банківська система України. У...
-
Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - Система навчальної дисципліни муніципального права
Муніципальне право як навчальна дисципліна має свою систему, під якою розуміється логічна послідовність вивчення питань, що становлять її зміст. Курс...
-
Поняття, предмет і завдання муніципального права як навчальної дисципліни Правове положення місцевого самоврядування як самостійної форми в механізмі...
Референдне право України - Погорілко В. Ф. - 1.4. Функції референдного права